i houding om de qnaestie der weerbaarheid van liet land in de tegenwoordige beraadslagingen op den voorgrond te stellen, en daaromtrent een ef zekere j agitatie te onderhonden, die de regering, en met name de minister van buiten), zaken, scheen te hebben gevoed. Hij besprak voorts onderscheidene j onderwerpende verdediging in het algemeen en de marine in het blonder betreffende. Tussehen den minister van oorlog en den heer Fransen vita de Potte had daarop eenc woordenwisseling plaats over de door dezen laatsTfê"^* gemaakte opmerking, dat omtrent de qnaestie van weerbaarheid in de kamer door de regering en met name door den minister van buitenl. zaken eene zekere agitatie was onderhouden. De heer Dullert verklaarde zich bereid de uitgaven goed te keurenindien maar het meest geconcentreerde stelsel werd aangenomen. De heer Kien verklaarde zijne slem aan de begrooting te zullen schenken. Onderscheidene leden voerden nog hel woord ter be strijding van het denkbeeld eener wettelijke legerorganisatie of tot verdui delijking van hunne uitgesproken meening. lil de zitting van heden zijn de algemeene beraadslagingen voortgezet over hoofdstuk VII (Marine) der staatsbegrooting voor 1867. De minister van marine beantwoordde achter volgens alle sprekers. H(j betreurde dal aan de uitdrukking: «actieve zeemagt" Ie veel beteekenis was gehecht; hij hield vol dat een gedeelte van het materieel daartoe bestemd I was en dat drie monitors en drie ramschepen voldoende waren. Hjj vond bezwaar om thans al het materieel in eens te verwerken. Wat de finan ciële qnaestie betrof, deze liet hij over aan zijn ambtgenoot voor financiën. De minister verklaarde groote bezwaren tegen de vaststelling van het mate- rieel bij de wel te hebben. De minister van oorlog verklaarde dat eene leger-organisalie bij de wet niet van hem was Ie verwachten. Ilij hoopte, dat het gemis der indiening van zoodanige wet de eenige grief mogt zijndie tegen de regering kon worden aangevoerd. De minister van financiën betoogde met eene opsomming van cijfers, dat er geen grond bestond dat de middelen tol dekking der uitgaven voor de defensie niet aanwezig waren. De heer Thorbecke erkende dat het niet wenschelijk was te twisten over den naam van zeemogendheid, maar zoude ongaarne zien, dat onder den naam van zeemogendheid eene actieve zeemagt werd in het leven geroepen. Spreker wilde overigens aannemendat het tijdstip tot herstel der marine l thans was aangebroken. De heer de Roo van Alderwerelt was teleurgesteld door de redevoeringen der ministers van oorlog en marine Hij hield vol de noodzakelijkheid van i wettelijke regeling van leger en marine. De heer Storm van 'sGravesande bestreed de redenen die voor een ge concentreerd defensie-stelsel werden aangevoerdhij verzette zich op nieuw I tegen de wettelijke regeling der legerorganisatie. De heer ;s Jacob bestreed zoowel de codificatiezucht in Nederland in het algemeen als de wettelijke regeling van leger en marine in hel bijzonder. Daarna is de voortzetting der beraadslaging bepaald op Maandag aanst. Z. K. H. de prins van Oranje was gisteren en heden bij de beraadslagingen tegenwoordig. BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag 38 Maart 3867, /V°. 33. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland is aan d». G. C. Drooglever Fortuyn, pred. te Zierikzee, eervol emeritaat verleend. -— Bij de ned. herv. gemeente te Eibergen is lol predikant beroepen ds. Rijnders, pred. te Vleu ten; bij die te Vaassen, d5. lppitts Fockens, pred. te Aarlanderveenbij die te Alblasserdam ds. Geselschap, pred. te IJsselmuidenbij die te I.eersuoi ds. Bax, pred. te Ouddorp. Aan de diaconie der herv. gemeente te Sassenheipi is door wijlen mevr. de wed. Rente Linse, geb. Voombergh, ƒ3000 en aan de kerk al daar door dezelfde ƒ1000 gelegateerd; aan de diaconie der herv. gemeente te lieerde is door wijlen den heer J. Nienhuis gelegateerd 5 eert. 21 nat. werk. schuld ieder groot ƒ1000. De Kerk. C. deelt den uitslag mede der stemming naar art. 2 van,, het synodaal reglement op de verkiezing van ouderlingen en diakenen enz. in verschillende gemeenten. Van de 8 door haar genoemde gemeenten heb ben zich 4 voor en 4 tegen de nieuwe wijze van verkiezing verklaard. Te Schiedam is eergisteren avond brand ontstaan in eene kistenmakerij in de Kinderbuurt, op den hoek van het Spinhuispad. Hoewel men den brand spoedig meester was is het perceel geheel uitgebrand. De kistenmaker is in verzekerde bewaring genomen. In het laatst der vorige week zijn van Harlingen over Huil naar Ame rika vertrokken 35 landverhuizers, die spoedig door verscheidene anderen meest Friezen, zullen gevolgd worden. Naar men zegt, zullen misschien dit jaar uil deze provincie en Groningen wel 1000 personen naar de nieuwe wereld vertrekken. Te Stads-Kanaal bad dezer dagen een treurig voorval plaats. De ver- veener G. de J. werd gewekt door het geweld van den hond in de schuur, en ging uit het bed om te zien of er misschien onraad was. Toen de schuur deur geopend was, vliegt hel woedende dier op zjjn meester aan en verwondt hem, voor het gelukt liet beest eenigzins te beteugelen, vrij ernstig aan den neus en de hand. Er zijn alle teekenen van hondsdolheid aanwezig. Uil Blokzijl schrijft men dat de vorst in den nacht van 12 op 13 dezer zoo sterk is geweest, dal 's morgens onderscheidene personen tut de daar achter gelegen gehuchten op schaatsen derwaarts zijn gekomen. Blijkens berigten uit Batavia is het vice-presideutschap van den raad van Ned. lndië voorloopig opgedragen aan den heer mr. A. London, en is de conrector aan hel gymnasium Willem HI d1'. L. W. G. de Roo, op zijn verzoek eervol ontslagen. 's GRAVENHAGE16 Maart. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, en een loffelijk getuigschrift aan R. van Meerendonk, visiteur van hel recherche-vaartuig n°. 1, wegens het redden bij onstuimig weder en holle zee van de beman ning eener in de nabijheid van Zierikzee op lager wal geraakte statie-schuit op 14 Nov. 1866. Door Z. M. is, ter vervanging van den heer mr. J. 11. Philipseeme ritus geworden, lot hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de hooge- school te Groningen benoemd de heer m'. W. Modderman, advocaat te Groningen. Tot burgemeester der gemeente de Bilt is benoemd de heer m1'. C. Th. baron van den Boetzelaar, iu de plaats van den heer jhr. 11. van den Bosch, op zijn verzoek eervol ontslagen. Tot notaris te Berlikum, arr. Leeuwarden, is benoemd de heer II. W. Alma, cand.-notaris te Makkinga. Tot plaatsvervangend lid der commissie, in 1867 belast met het afne- mens van hulp-apotheker, is benoemd de heer K. C. Vorstman, apotheker te 's Gravenhagemet intrekking der benoeming van den beer dr. J. T. Monton. Z. M. heeft den kapitein C. J. Jensen, van het lslc reg. infanterie, op zijne aanvrage op pensioen gesteld. Voorts heeft Z. M. goedgevonden te benoemen: bij den plaatsel. staf tol Islen luit. den 2dc" luit. G. Goedel, plaatse), adj. 2de kl. te Dordrecht; bjj hel wapen der infanterie, bij het lsle reg. tol kapitein 3dc kl. den lsl<,n luit. jlir. J. 1). J. Storm van 'sGrave sande, van het reg. grenadiers en jagers, bij het 3de reg. lot lslen luit. den 2dtn luit. W. I!. J. Duycker, van hel corps; bjj het 5de reg. tot lsten luit. den 2dt" luit. W. G. Geliuek, van het corps. De minister van koloniën zal in de volgende week geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over hoofdst. VI (Marine) der staaishegrooiing. De heer Thorbecke deed uitkomen dat men steeds in overeenstemming met de om standigheden voor de verdediging des lands bad gezorgd. Was daarvoor vroeger minder noodig geweest, dan was het aan den toeumaligen toestand van zaken, aan een streven naar terugkeer tot een redelijken voet van vrede toe te schrijven. Thans verkeerde men in een gauscli anderen slaat, en wel hoofdzakelijk met betrekking tol de oorlogsmiddelendie geheel verschillend van vroegere waren; terwijl tegenwoordig een streven naar militaire groot heid bijdroeg om de omstandigheden waarin wij verkeoren als van buiten gewonen aard te doen beschouwen. Hij zou voor dit jaar de gevraagde uitgaven toestaan, wanneer hem de noodzakelijkheid daartoe op goede gron den werd aangetoond; maar hel was zijn verlangen dat de middelen tot dekking vooraf wierden aangewezen en vastgesteld. De heer Insinger achtte het wenschelijk te onderzoeken of de voorgedragen middelen lot herstel noodig, nunig en voldoende waren. Van dit standpunt onderzocht hjj de voorgestelde begrooting en vroeg inlichtingen omtrent eenige bijzonderheden. De heer van der Hucht achtte den toestand waarin ons zeewezen verkeerde niet meer voldoende, en juichte de voornemens der regering toe om hierin eene gewenschte verandering te brengen. De heer Fransen van de Putte zeide zich niet te kunnen vereenigen met de door sommigen aangenomen BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGËLAA d. LONDEN. 14 Maart. Er zijn hier geene berigten omtrent nieuwe rustverstoring in Ierland. Zwaar stormweder met hevige sneeuwjagt heeft er veel toe bijgedragen om de Fenians, in het gebergte verscholen, uiteen te jagen. De poltcic heeft zekeren Duffy, een vriend van Stephens, in hechtenis genomen. De beweging onder de machinisten en stokers in dienst der spoorweg maatschappijen begint een ernstig karakter aan te nemen. De directie van den noord-oostelijken spoorweg heeft de eischen van genoemd personeel af gewezen, ten gevolge waarvan het comité uit dit personeel heeft besloten, allen te adviseren tot dadelijke indiening van hun ontslag. Daar de direc- tiën der Londen-Brighlon- en Zuidkust-liniën op de verloogen van haar per soneel geen antwoord hebben gegeven, hebben die adressanten reeds littn ontslag aangevraagd, terwijl die van den zuidwestelijken spoorweg besloten hebben gezamenlijk hunne werkzaamheden te staken. Op het eiland Jersey is de cholera geheel geweken; sedert hel uil barsten der ziekte zijn daar 134 personen aangetastwaarvan 77 herstel den en 57 overleden. In eene vergadering van aandeelhouders der Atlantische telegraaph- maalschappij is door het bestuur medegedeeld dat de twee lelcgraaphkabels in den Oceaan uitstekend goed werken, nog beter dan in den beginne; dat zij 20 tot 25 woorden in den tijd eener minuut hadden overgebragt, en ge middeld 15 woorden in eene minuut overbragten; dat de ontvangsten sedert 14 dagen gemiddeld 1000 dagelijks bedroegen; maar dal eene nieuwe verlaging van den prijs van het overbrengen van berigten onraadzaam was. In eene dezer dagen gehouden zitting der kon. maatschappij voor de aardrijkskunde heeft eene gedachtenwisseling plaats gehad over het berigt omtrent het uileinde van dr. Livingstone, die in eene streek van het zuid oostelijk Afrika door inlanders vermoord zou geworden zrjn. De uitkomst dier gedachtenwisseling is, dal de waarheid van dat berigt nog in twijfel mag worden getrokken. Berigten uil New-York melden dat aldaar door de Fenians een mon ster-meeting is belegd, ten einde daarin een beroep te doen op de bevol king om hulp in manschappen en geld voor Ierland te verkrijgen. Te Hongkong is op 17 Januarij een schip met 200,000 pond buskruid in de lucht gesprongen. Behalve de bemanning, is daarbij een 20-lal koe- Hes omgekomen. De kapitein van het schip was niet aan boord.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5