Tol lid der prov. staten van Zuidholland is in het district Schiedam gekozen de heer mr. K. A. Pooriman, met 125 van 220 uiigebragte stem men. De heer J. B. Nolet verkreeg 76 stemmen. Naar men verneemt zullen de artillerie-troepen voortaan in de leger plaats te Milligen in stede van in de vlakte van Waalsdorp gekampeerd worden. Naar men verneemt hebben reeds 21 vereentgingen tot bevordering van 's lands weerbaarheid, te zamen uitmakende ruim 2000 leden, zich aan den Nederl. weêrbaarheids-bond aangesloten. Het vergelijkend onderzoek van hen die verzocht hebben als leerling- telegrafist in aanmerking te komen, zal plaats hebben te 'sGravenhage op den 25stl'° dezer. 82 personen hebben zich aangemeld. Ter verbelering van hetgeen gemeld is omtrent hel water van den stads- pomp op het Vreeburg te Utrecht, wordt van daar het volgende gemeldDe pomp gaf slecht water; de regering wilde pogingen aanwenden, om daar goed drinkbaar water te krijgenen liet diep boren. Ofschoon men zeer diep kwam, leverde de pomp geen goed drinkbaar water op, maar een water, dat zeer veel koolzure zouten bevatte en niet goed smaakte. Men boorde dieper en dieper en kreeg eindelijk ijzerhoudend water, waaruit hel I ijzer spoedig gerecipiteerd werd. Men vroeg zich af, wat de oorzaak daar- j van kon zijn, eu men meende dat het van de ijzeren buizen kwam, die bij de boring dienden. De wethouder Boijaards liet nog andere boringen doen: één op de Plompenlorengrachiéén op de Nieuwe Gracht en ééi: op hel builen de Heemstede. Bi) de twee eerste boringen werden ijzeren, bij de laatste houten buizen gebruikt. Ilie aan den Plompenloren gaf geen ijzer, die op de Nieuwe Gracht en op de Heemstede (houten buizen) wel, waaruit tnen meende te mogen opmaken, dat de oerlaagdie op vele plaat sen van ons vaderland en ook in andere landen voorkomt, zich eveneens in de diepte onder den bodem van onze provincie op verscheidene plaatsen uitstrekt. Het gerucht, dezer dagen verspreid, dat men de daders had ontdekt, die in het begin van het vorige jaar een waarde van ƒ40000 aan effecten en een aantal juweelen ontvreemdden bij mevr. G. van S. te Ede, wordt bevestigd. Ofschoon aten de onhandigheid gehad heeft de dieven naar En geland te laten ontsnappen, is het toch boven allen twijfel verheven, dat de diefstal gepleegd werd door zekere 72 jarige freule van PI. en hare juf vrouw van gezelschap. Deze ontdekking heeft te Ede, Wageningen en om streken, waar Ireule van PI. met de aanzienlijkste en meest geachte familiën op vriendschappeltjken voet verkeerde en bij iedereen bekend was, groot opzien verwekt. Door den gemeenteraad van Deventer is benoemd lol buitengewoon hoogleeraar in de Hebreetivvsche taal en oudheden aan hel athenaeum aldaar de heer dr. W. B. J van F.ykeu tot leeraar in de wiskunde aan die in- stelling de heer dr. B. Wisselink. In de gemeente YYaalre (Noordbrabant) hebben onlangs verschillende branden plaats gehad. Daar deze telkens omstreeks 12 ure in den nacht begonnen, kreeg men kwaad vermoeden. Een 24-jarig jongeling, verdacht van die gruweldaden en Ie gelijkertijd beschuldigd van verschillende dief stallen en bekend als strooper, is voorloopig in verzekerde bewaring genomen. Volgens eeue correspondentie uit Parijs aan de /V. II. C. zou de Bel gische regering aan de kabinetten van Engeland, Frankrijk en Pruissen eene nota gezonden hebben, waarin zij kennis geeft, dat Nederland de afdam ming der Oosler-Schclde begonnen heeft, zonder hel resultaat van »de in ternationale enquête" af te wachten. België zou naar aanleiding van dit (eit aan de drie genoemde mogendheden advies vr3gen. 's GKAVENHAGE, 14 Maart. Door Z. M. is benoemd tot Ned. consul te Harburg de heer P. A. Knoop. Tot notaris te Blerick, arr. Boermond, is benoemd de heer mr. J. M. L. 11. Clercx, cand.-noliris, thans burgemeester aldaar. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen over hoofdst. V binnen! zaken) der staatsbegrooling ten einde gebragt en is dit hoofdstuk met 61 legen 6 stemmen aangenomen. De heer Biclion van 1 Jsselmonde verklaarde vooraf dal hij teleur gesteld was door de ant woorden van den minister in de zaak van het onderwijs, maar dal daarin voor hen geene aanleiding bestond oin tegen het hoofdstuk te stemmen. Voorts kwam in behandeling hoofdst. VI (marine). De minister opende die overwegingen met eene rede, waarin hij zich ten doel stelde, vooreerst den indruk weg te nemen >an de. gelijk hij betoogde, ongegronde opmerking, in liet voorloopig verslag voorkomende als zouden de vroeger voor het ma rinewezen toegestane gelden zonder vaste plannen besteed, en nutteloos verloren geraakt zijn. In de tweede plaats beantwoordde hij de in hel eindverslag voorkomende beschouwingen. Voornamelijk betroffen deze de vraag of de inrigting der oorlogsmarine bij de wet moest worden vastge steld, legen welk denkbeeld de minister zich verklaarde. De minister van oorlog behandelde eenige punten tot ons verdedigingswezen betrekkelijk, in j zoover dit met de marine in verband stond. Ook verklaarde hij zich tegen eene afscheiding tusschen het staande leger en de militie, alsmede tegen eene organisatie van het leger bij de weten tegen een geconcentreerd stelsel van verdediging. De heer Zylker beweerde dal de voorgedragen organisatie op te kostbaren voet was ontworpen; dat onze marine hoofdzakelijk moest dienen om onze koloniën te verdedigen; maar dat uitbreiding van ons zee wezen in Nederland onraadzaam was. De heer 's Jacob zag in de organi satie een dubbel bezwaar; voor de toekomst zou zij, zijns inziens, te veel, en voor het tegenwoordige te weinig opleveren. De heer de Boo van Alder- werelt trad in eerie breedvoerige uiteenzetting z(]ner inzigten over de de fensie van ons land, over de kustverdediging en over onze maritime strijd middelen. Hij deed de vraag of de minister van oordeel was dat de door hem voorgestelde monitors en ramschepen binnen den tijd waarover de begrooting loopt, en voor de uitgetrokken sommen zouden kunnen worden aangeschaft, en of er bezwaar bestond om een deel van dat materieel hier te lande te doen aanmaken. Bij de kamer is ingekomen eene missive van den minister van oorlog ten geleide van het rapport der commissie belast geweest met het ontwerpen van een plan van reorganisatie der militaire akademie te Breda. Gedurende het tweede gedeelte der zitiina, waarin de discussiën over het defensiewezen werden eevoerd, beeft Z. K. H. de prins van Oranje in de hof-loge de zitting bijgewoond. Heden middag ten twee ure heeft in liet Lange Voorhout de plegtige uitreiking plaats gehad van het vaandel, door Z. M. den koning aan de scherpschnlicrsvercenigingen alhier geschonken. Ingevolge Zr. M«. verlau- j gen, werd het vaandel toevertrouwd aan jhr. Mock, die als oud en dapper officier zich die eer allezins waardig heeft gemaakt. Na de plegtige uitrei king heeft hel corps, voorafgegaan van liet muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers, een optogt langs de voornaamste pleinen en straten der stad gedaan De zeven visschers, wier vaartuig door een Fransche stoomboot is overzeild en daarop dadelijk gezonken, zijn, van alles beroofd, uil Ham burg te Scheveningen teruggekeerd. Op twee na z(jn hel allen vaders van j huisgezinnen. BUITENLAiVDSCHE BERIGTEN. ENGELAYO LONDEN 12 Maart. Men gelooft dat de beweging der Fenians een einde heeft genomen, en dat zij uiteengaan of moeite doen om liet land te verlaten. Er hebben talrijke gevangennemingen plaats gehad. Te Dublin heeft men 9 aanzien lijke Fenians gevangen genomen, die in eene herberg krijgsraad hielden; de aangevallenen hebben zich met revolvers vrij krachtig verdedigd. Een prijs van 250 is uitgeloofd voor hem, die den aanvoerder der Fenians in het gevecht bij Kilmallock, zekere kapitein Duuiegevangen neemt. De Mexicaansche zaakgelastigde alhier heeft aan hel huis Baring doen weten dal hij bereid is om te bewilligen dal de bij hem voorhanden gelden gebezigd worden ter gedeeltelijke betaling van de achterstallige coupon van Jnllj. lieden nacht is in Quebecslreet brand ontstaan, die zon snel de over hand verkreeg, dat de bewoners zich niet konden redden; 6 personen ver loren in de vlammen het leven en 3 andere ontvingen ernstige wonden door uil de ramen te springen. FRANKRIJK. PARIJS, 12 Maart Volgens de berekening van den Moniteur zal, ten gevolge van de voorgestelde leger-organisaliehet leger zijn te zamen gesteld als volgt: actief 400,000 man, reserve 430.000 man, waaronder 154,920 oude solda ten, mobile nationale garde 408,000 man, totaal 1,238,000 man. Bij liet wetgevend ligchaam is thans het wets-ontwerp betreffende de drukpers ingekomen. Er -is sprake van een ontwerp van wet, ten doel hebbende de con versie der Mexicaansche schuldbrieven in Fransche rente. Uit Florence wordt omtrent den uitslag der verkiezingen gemeld dat, voor zoo verre bekend is, van de 88 verkozenen 66 tot de regeringspartij en 22 tot de oppositie behooren, en dal in 108 van de 156 districten, waar herstemd moet worden, de candidalen der regering de meesie kans hebben. De afgevaardtge Morellieen der rijkste grondbezitters uil Calabrtë, is op de terugreis van Florence, tusschen Uotrone en Giro, door de bende van Palma aangehouden. Men verlangt een losprijs van 100,000 a 200,000 lire. Uit Athene wordt gemeld, dat het eiland Metelino (Lesbos) door eene vreeselpke aardbeving is verwoest. Verscheiden honderden personen hebben het leven daarbij verloren. De Pruissische korvet Gazelle, te Smyrna aansekomen, is terstond naar hel eiland vertrokken, want uien vreesde dal hel geheel zou verdwijnen. Een Pruissische kanonneerboot had reeds een aantal menschen naar Smyrna overgebragt. PRUISSEN. BERLIJN, 12 Maart. In de Nordd. Allg Zeit leest men het volgende: Door de officiële verklaringen, welke de Nederl. minister van builenl. zaken in de stalen- generaal gedaan heeft, zijn de berigleu van Fransche dagbladen, alsof Pruissen, volgens sommigen afstand van grondgebied van Nederland gevor derd, volgens anderen op het regt van bezetting in Maastricht en Venlo aanspraak gemaakt en legen de voorgenomen ontmanteling dier vestingen geprotesteerd zon hebben, als opzettelijke verzinsels ten toon gesteld. Des niettegenstaande gaau degenen, die de publieke opinie op deze wijze zoekeu te misleidenvoorthunne leugens te verdedigendoor te verzekeren dal Pruissen, zoo al niet nu, dan toch stellig later deze eischen in den Haag zal doen. Terwijl dit gisteren aan een Belgisch blad uil Parijs geschreven werd, vinden wij lieden dezelfde voorstelling der zaak in eene Berlpnsche correspondentie der Frankforter Europe. De verbaier van het sprookje verzekert, dat de bedoelde aan Nederland te rig ten eischen sinds lang een deel van hel programma van Pruissens buiteulaudsche politiek uitmaken en te berde gebragt zullen worden ouder voorwendsel dat de concurrentie der Hollaudsche marine de omwikkeling der Duiische scheepvaart belet Vol gens hem zal daarop de verklaring volgen dat iiel bezit van de kusten der Noordzee eene levensvraag voor de toekomst van de Duitsche confederatie is, en zal, zoodra de Noord-Duitsche bond gevestigd, eene naauwe alliantie met Zuid-Diiitschland gesloten, en Frankrijk in buitenlandsche moeijelijkhe den gewikkeld is, het oogenblik gekomen wezen ont de hand naar de Ne derlanden uit te strekken. Deze verzinsels worden, naar men ziet, gelijk tijdig van verschillende kanten in omloop gebragt. Men gaat bij het liegen stelselmatig te werk. De behandeling van hel ontwerp der constitutie wordt door den rijks raad ijverig voortgezel. Eene verkliriug van graaf von Bismarck dal hij een aantal bepalingen van het ontwerp beschouwt als van voorloopigen aard en voor een tijdperk van overgang bestemd, die later door andere kunnen vervangen worden, heeft vele leden gunstig voor het ontwerp gestemd. Onder de tegenstanders van het ontwerp hebben zich vooral heftig uitgela ten de bh. Mallinkrodl, van de katholijke fractie, die beweerde dat Pruis sen den oorlog van het vorige jaar geprovoceerd had, dat het real des veroveraars geen zedelijke grondslag was en de heer Schletden uit Allona, die o. a. zeide zich niet te herinneren dat eene regering hij de gratie Gods" hare pligten ooit in die male vergelen had, als de Pruissische rege ring door den in het vorige jaar gevoerden oorlog. Graaf von Bismarck en de beer von Savigny kwamen met warmte legen deze aantijgingen op. De heer A. Böckh, de nestor der Duitsche philologen. houdt aanst. Vrjjdag zijne laatste voorlezing en besluit daarmede eene 56jarige roem volle loopbaan aan de hoogeschool alhier. Op denzelfden dag is het 60 jaren geleden dat hij te Halle lot doctor in de wijsbegeerte werd gepromoveerd. OOSTKNRIJ K. Men verneemt dat de aartshertog Stephanus aan verschillende Ilon- gaarsche instellingen eene som van 960.000 fl. beeft vermaakt. De tFanderer verneemt, dal de regering voornemens is aan den rijks dag van YVeenen en Pestl) de verpachting van liet labaks monopolie voor te stellen. De keizer is Ie Pesth aangekomen en aldaar tuet geestdrift ontvangen. Per Tcleg'raaS. 's G R VEN H AGE 14 Maart. In de zitting van de tweede kamer van lieden hebben de bh de CaseuibrootStorm van 's GravesandeYViuieens, Stieltjes, J. K. van Goltslein van YVassenaar Caiwyck en Saaymans Vader het defensiewezen besproken. Yllen verklaarden zich bereid om het minis terie te steunen in de verbetering van de weerbaarheid ie land en te waler. Sommigen echter wenschen eenige bezwaren opgelost. Morgen voortzetting- NEW-ÏORK, 12 Maart. De republikeinsche partij heeft bij de plaats gehad hebbende verkiezingen drie afgevaardigden voor het congres gewonnen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2