LEY BSC HI) COURANT. WOENSDAG 13 MAART. J=~= STA DS-B KR IG TEN. De Courant wordt MaandagIV oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 5 blad 7 en 8) der Handelin gen van den Gemeenteraad. burgemeester en wethouders van leyden, Gezien het adres van J. J. Krantz ZoON, lakenfabriekanten alhier, gerigt aan Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland, behelzende het verzoek om in hunne fabriek aan de Larigegrachl, wijk V. n». 631 3637, tei vervanging van bestaande stoommachines, een stoomwerktuig van 50 paardenkrachten, met stoom ketel van hooge drukking, te mogen doen plaatsen; Gelet op het Koninklijk beslait van den 31sle0 Januarij 1821, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende pandenten opzigte der inforrnatiën de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Donderdag den 14llcn Maart aanst.des voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 11 Maart 1867. y. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEYDEN, Gezien het Koninklijk besluit van den 6Jen Maart 1867, Staatsblad n°. 11, Doet te welendal de veehouders en slagters binnen deze gemeente ver pligt zijn, om hun voor de slagtbank bestemd vet vee, met de letter S, te *doen branden, waartoe hun de gelegenheid wordt gegeven, op Donder dag den 14deD Maart e. k van des voormiddags 9 tol des namiddags 1 uur, aan het Waaggebouw alhier; Brengt verder ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dal hel ge durende zes weken, te beginnen met den dezer maandverboden is rundvee te vervoeren en builen stallen en andere gebouwen Ie doen ver blijven; dat, gedurende dalzelfde tijdstip, het vervoer van verseh vleesch versche huiden, haar, versche beenderen, ongesmolten vet, hoornen, klaau- wenmest en van allen anderen af«al van rundvee, behoudens de na te melden uitzonderingen, evenzeer verboden is; dal hel vervoer van bel vee, voor de slagtbank bestemd, alléén mag plaats hebben van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uren; En eindelijkdat het vervoer van verseh vleesch en vet alleen vergund wordt aan slagters of hunne knechts, die steeds voorzien moeten zijn van eene verklaring van den Burgemeester, welke ter Gemeente-Secretarie ver krijgbaar is. De Burgemeester voornoemd, Leyden12 Maart 1867. v. d. BRANDELER. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 14den Maart 1867, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van leden van de Commissie voor de bewaring van voorwer pen, van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en de geschiede- denis der kunst. 2". Concept van een gewijzigd raadsbesluit tot heffing en van eene verorde ning tot invordering eener plaatselijke directe belasting. 3", Voordragt tot regeling van gemeenschappelijke zaken met het gemeen tebestuur van Delft. BI\i\E\LA\I) S Cl IE li EI li G T E LEYDEN, 12 Maart. Zaturdag aanslaande, des avonds te zeven ure, zal er in de stads-ge- hoorzaal eene openbare vergadering van de Leydsche afdeeling der Neder- landsche maatschappij ter bevordering van nijverheid gehouden worden, waar door den voorzitter, professor van der Boon Meschzal gesproken wor den over luchtzuivering en bet weren van besmetting. Hoewel wij er reeds mededeeling van hebben gedaan in ons nommer van 1 Maart II. is het misschien niet overbodig belanghebbenden te berinne ren de bepaling van bet kon. besluit van 24 Febr. jl.dal met veemarkten {waarvan het houden bij kon. besluit van 15 Nov. 1865 is verboden) worden gelijk gesteld vereenigingen van vee toebehoorendc aan verschillende eige naren en op opene of bestolene plaatsen in schuren of stallen zamengebragt onverschillig met welk doel. Gedurende de week van 24 Febr. tot 2 Maart zijn door den vee-typhus aangetast: in Zuidholland 878 runderen, in Utrecht 252, in Noordholland 104, in Gelderland 14, totaal 1248; in de week van 17 tol 23 Febr. be droeg het getal aangetaste runderen 1607, en in de week van 10 lot 16 Febr. 1735. In de laatst verloopen week werden te Buren 7 schapen door vee typhus aangetast; deze met die daarmede in aanraking waren geweest, werden ten getale van 45 afgemaakt. Gedurende de week van 24 Febr. tot 2 Maart zijn in het arrondisse ment Leyden door den vee typhus aangetast 125 runderen, gestorven 34; gedurende de week van 17 lot 23 Febr. bedroeg het aantal aangetaste run deren 174, en gedurende de week van 10 tot 16 Febr. 239. De afname in de besmette streek ten noorden van den Rijn was nog van weinig be- teekenis. De ziekte plantte zich daar langzamer voort dan elders, maar niettemin werd al het nog vroeger verschoond gebleven vee aangetast. On derscheidene gemeenten waren dan ook reeds doorgeziekt. In Noordwijk brak zij weder met lievigheid uit. Het karakter bleef daar en in om liggende gemeenten steeds kwaadaardig. In de omstreken van Woerden zijn de koppels doorgeziekt. Nog één geval kwam te Waarder voor. Meer westelijk ten zuiden van den Rijn lelde men nog wekelijks gevallen te Alphen, Boskoop, llazerswoudeSoeterwoude, Voorschoten en Katwijk, de meeste gewoonlijk te Soeterwoude. Te Soeterwoude zijn in de week van 3 tot 9 Maart door den vee-typhus aangetast 56 runderen, gestorven 36, hersteld 20. Sedert het begin der ziekte zijn aldaar aangetast 2219 runderen, gestorven 1276, hersteld 900. Het kon. besluit van 6 Maart, betredende het vervoer van runderen enz., lil ons vorig nommer vermeld, is van toepassing verklaard op alle gemeenten gelegen binnen de bestaande lijn van afsluiting en eenige andereplaatsen. Slagtvee kan in die streek alleen worden ingevoerd langs de Hollandsche, Rijn- en Centraalspoorwegen en aan het Sleeuw ij ksche veer te Gorinchem. De oplading van dal vee op spoortreinen mag buiten de be doelde streek alleen geschieden aan de volgende stations: van den Holl. spoorweg te Amsterdam en te Rotterdam; van den Rijnspoorweg Ie Amster dam Rotterdam en Arnhem; en van den Centraalspoorweg te Zwolle. Volgens de IV. [I. C. heeft liet centraal comité van den Nederland- schen weerbaarheids-bond besloten tot het uitschrijven van eenen algc- mcenen natioualen scherpschutters-wedstrijddie tegen het einde van de maand Julij te 's Gravenhage zal gehouden worden. Door het prov. kerkbestuur vau Noordholland is eervol emeritaat ver leend aan ds. C. de Cock, pred. te Huisduinen, en aan ds. N. Pluim Grei- danus, pred. te Etershem door bel prov. kerkbestuur van Noordbrabant is eervol emeritaat verleend aan ds. J. T. Endtz, pred. te Helmond. Bij de Ned. herv. gemeente te Aalst is tot predikant beroepen ds. Weslerouen van Meeleren, pred. te Aalburg; bij die te Oud-Alblas ds. de Wilde, pred. te Poortvliet; bij die te Willemstad ds. Ostipred. te Haltem; door die van Bergschenhoek is toezegging van beroep verleend aan d«. Jotistra, pred. te Wezepe, en door die van llazerswoude aan ds. Magendans, pred. te Baambrugge. Aan de diaconie der herv. gemeente te Veenen zijn door wijlen den heer J. Nienhuis gelegateerd 5 eert. 2{ pCt. werk, schuld ieder groot ƒ1000. Het vonnis van den krijgsraad in de le militaire afdeeling. in de be kende zaak der kadetten van de kon. militaire akademie, is door het hoog militair geregtshof te Utrecht goedgekeurd. Te Stolwijk heeft gisteren nacht een hevige brand gewoed. De mid den in de gemeente gelegen kerk is grootendeels een prooi der vlammen geworden en vertoont weinig meer dan een puinhoop. Van Gouda is hulp derwaarts gezonden. In het afgebrande gebouw werd wegens de bouwval ligheid sedert eenige weken geen dienst meer gedaan. De Tielsche C heeft van een harer geabonneerden de volgende mede deeling ontvangen Heden hij hel verbrijzelen van een stuk steenkool vond ik binnen denzelven deze, hierbij gaande, nog levende tor, welk dier zeker bij de wording of formatie der kool er in opgesloten is gewordenzoo dat waarschijnlijk dit beest eeuwen achter een in dien staat heeft moeten door brengen." lil de maand December werd onder de gemeente Bedum (Drenilte) het lijk van eene boerenmeid in eene sloot gevonden. De justitie heeft zich met het onderzoek deswege tot hiertoe onledig gehouden. Thans is de ver moedelijke dader, zijnde een boerenknecht, die vroeger met bedoelde meid iu betrekking stond, gevankelijk naar Apingadam overgebragt. Te Drouweneroordgemeente Borger, is in de vorige week de vrouw van den arbeider B. Mooibroek van vier kinderen bevallen. Van de armoede, die in sommige wijken van Engelands hoofdstad heerscht, kan mer, zich een denkbeeld maken door het volgend verslag, dal onlangs de geesteljjke van het district S'. Matthias, een deel van de wijk Beltnal- green in een gedrukt ter verspreiding bestemd tierigt omtrent zijn eigen parochie heeft gegeven. Over eene ruimte van 200 schreden in de lengte en 200 in de breedte zijn lusschei) de 6 a 7000 mcnschen in armoede, ge brek en onreinheid opeengehoopt. Achter gebroken, met lompen toege stopte ramen, tusscheu zwarte, vuile, bouwvallige muren zitten daar, voor zware weefstoelen, magere, uitgehongerde mannen en hangen zieke, kwij nende kinderen iu zeer jeugdigen leeftijd over een moeijelijken arbeid heenge bogen. liet is hier het hoofdkwartier der zijde manufactuur van Spital- flelds. Deze zijdewevers zijn afstammelingen dier Hugeuooien, die eenmaal, als ballingen uit hun vaderland, van koningin Elisabeth de velden rondom het hospitaal van S'. Mary, toen buiten de muren van Londen, Ier bewo ning verkregen. Die plaats, thans midden in een talrijk bevolkt kwartier gelegen, draagt nog den naam van SpitalFields en de nakomelingen dier volkplantelingen dragen nog de bekende namen van Vendome, Ney, Bacine, Defoe, Lafontaine, Dupiii, Blois, Le Beau, Fontaineau en Moutier; hoewel in lompen gekleed, zijn zij nog trolsch op de overleveringen hunner vaderen. Van de welvaart dier lijden en de kleine weelderigheid der omstandigheden hebben de tegenwoordige bewoners dezer plaats niets meer overgehouden dan eene tradilioneele liefde voor vogels en bloemen, die men bijna overal, zelfs waar de armoede zich in de treurigste gedaante vertoont, met zorg ziet gekoesterd en gekweekt. Hoewel in de onmiddellijke nabijheid van dit kwartier roof, moord en allerlei zonden een loevhigtsoord hebben, is de zijdewevers kolonie daarvan bjna geheel vrij gebleven en moet de Imlp van den geeslelijke zich voornamelijk tot de onbeschrijfelijke armoede bepa len, die aldaar heerscht. Een geschikt werkman, die kostbaar fluweel en zijden sloffen weeft, kan bjj een ingespannen arbeid van 12 tot 16 uren

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1