Tc Stockport, in het graafschap Chester, zijn op dezen oogenblik 20.000 werklieden uit de katoen-fabrieken zonder arbeid een gevolg van het door de fabriekanten genomen besluit, om het arbeidsloon in hunne fabrieken te verminderen. Overal, waar dit is geschied, hebben de werk- lieden geweigerd den arbeid voort te zetten. Men vreest dat de machinisten en stokers, in dienst bij de verschillende |- spoorwegen, ten getale van ongeveer 20,000 den arbeid zullen slakentenzij de maatschappijen de werkuren per dag lot op tien verminderen de over- uren extra en des Zondags de helft meer dan de gewone dageiijksche ver- 'i diensten willen betalen. Behalve dal wordt nog verbooging van loon gevorderd. De eigenaars der Edmund-slecnkolenm(|n nabij Barnsley zijn voorne- J mens een blok steenkool naar de tentoonstelling te Parijs te zendenhet- welk de zwaarte heeft van zeven ton en de hoogte van 10 voet. De berigtcn uil het zuiden der Vereenigde Staten gewagen bij voort- during van gebrek en ellende onder de bevolking van vele landstreken. Volgens eene opgave zou het aantal menschendie er in den laatslen tijd van honger en gebrek omgekomen zijn, wel reeds op twee duizend kun- 11 nen worden begroot. Intusschen wordt er in het noorden door het publiek weinig, door het congres der Unie niets tot ondersteuning der noodlijdende zuidelijken gedaan. Daar het misbruik van sterken drank in de Vereenigde Staten ook onder de bewindslieden en de volksvertegenwoordigers geenszins zeldzaam is# maar zich ook te Washington op ergerlijke wijze voordoet, is daar onlangs een matigheidsgenootschap, onder den naam van Congressional Temperanee Society, opgerigt. Die vereeniging houdt eiken Zondag verga dering in het gebouw van het congres. ERUlVHAlJIli. PARIJS, 7 Maart. Het bjj het Weigerend Ligchaaro ingediende wetsontwerp tot reorga nisatie van het leger komt overeen met hetgeen reeds vroeger daaromtrent is openbaar geworden. De duur van de dienst bij het active leger is bepaald op vijf, en bij de reserve op vier jaren. De diensttijd voor de jongelieden die niet in liet active leger begrepen zijnis bepaald op vier jaren bij de reserve en vijf jaren bij de mobile nationale garde. Deze laatste kan alleen bjj eene speciale wet tot active dienst geroepen worden. De thans tot het leger behoorende manschappen zullenna het volbrengen van hunnen zeven jarigen diensttijd, gedurende twee jaren een deel van de mobile nationale garde uitmaken. De heer Thiers heeft bij het wetgevend iigchaam zijne interpellatie over de buitenlandschc staatkunde der regering ingediend. De correctionele regtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van het dagblad la Liberté en den heer de Girardin, beschuldigd van den keizer beleedigd en de constitutie aangerand te hebben. Zij heeft geoordeeld dat de te laste gelegde vergrijpen werkelijk waren begaan, doch onder verzach tende omstandigheden; en zij heeft den drukker van het dagblad tot 100 fr. den heer de Girardin tot 5000 fr. geldboete veroordeeld. De heer de Girardin heeft onmiddelijk appèl van het vonnis aangeteekend. In een artikel in de Liberté verklaart hij dat deze vervolging en veroordee ling hem onder de stelselmatige tegenstanders van het keizerlijk gezag doel scharenen hem mitsdien in een anderen toestand plaatst. Het hoofdbestuur der wereldtentoonstelling heeft eene bijzondere com missie benoemd voor de internationale tentoonstelling van munten, malen en gewigten; zijnde tot dit deel der tentoonstelling reeds van wegc nage noeg alle beschaafde natiën der wereld medewerking toegezegd. Met goed vinden van het hoofdbestuur der tentoonstelling is er eene »Internationale maatschappij van onderlinge verzekering tegen brandschade" voor de ten toon te stellen voorwerpen opgerigt. De regering heeft bepaalddat ter gelegenheid van de tentoonstelling al de keizerlijke kasteelen door vreemdelingen zullen kunnen worden bezocht. Om dit bezoek belangwekkender te makenzullen er zooveel mogelijk de meubelen, schilderstukken en voorwerpen van dageljjksch gebruik vereenigd worden uit den tijd, waarin die kasteelen door vroegere bezitters werden bewoond. De Moniteur deelt mede dat onlangs door den Taïkoen van Japan twee besluiten zijn genomen, die zijne goede gezindheid jegens de buitenlandsche mogendheden bewijzen. In overleg met den Mikado heeft hij de diploma tieke vertegenwoordigers, die in Japan gevestigd zijn uitgenoodigd hem een bezoek te brengen op zijn residentieslot te Osakadeze nitnoodiging is in Japan zonder voorbeeld en dus van des te meer gewigt. Voorts heeft de Taïkoen besloten zijnen broeder naar Parijs te zenden tijdens de algemeene tentoonstelling. Blijkens berigten uit Venetië is de openbare orde daar ter stede ge stoord door volksoploopenwaarbij kreten als: dood aan de priesters!) weg met den aartsbisschop! aangeheven werden, liet is er zoo ver ge gaan, dat de gewapende burgerij onder de wapenen moest komen om erger kwaad te verhoeden. Naar men uit Madrid meldt is aldaar de redacteur van een geheim blaadje gevangen genomen, terwijl hij zich bezig hield met de redactie van een nieuw nommer. Men verwacht dat hij doodgeschoten zal worden. PRVIS8EN. BERLIJN, 7 Maart. De studenten waren voornemens eene bijeenkomst te houdenten einde te beraadslagen over de hervorming der instelling van de universiteit, enz.; de rector-magnificus der hoogeschool heeft dit echter verboden op de vol gende grondenWat de afschaffing der Latijnsche taal als universiteitstaai betreft, hierover is het collegie van professoren reeds in ernstige beraadsla ging getreden en binnen kort zal hieromtrent eene beslissing worden geno men. Omtrent de andere puntenopheffing der verpligting om de collegie- gelden in goud Ie betalen, opheffing van het ceremoniëe! bjj de promotie tot doctor, enz., zijn de studenten niet bevoegd te beraadslagenomdat zij daarvan geen begrip hebben. l)c beroemde schilder Peter von Cornelius is alhier overleden. Naar men uit Pesth meldt hebben de voorloopige werkzaamheden voor de plegtighedenwelke zullen plaats hebben bij de krooning des keizers van Oostenrijk tot koning van Hongarije, reeds een aanvang genomen, doch zal er een geruime tijd mede gemoeid zijn. In de allereerste plaats moeten de tapijten besteld worden, om het terrein te bekleeden, die in de nationale kleuren bewerkt zullen zijn. De gezamenlijke tapijtfabrieken zullen hiermede vier a zes weken bezig zijn. Voorts moeten twee groote spring- wijnfonteinen worden aangelegd, eerebogen enz. enz., zonder nog te reke nen, dal de Hongaarschc rijksdag vooraf verschillende staatsreglelijke quaes- tiën moet oplossen. Het schrijven van den majoor v. S. is te laat ontvangen om nog heden te wor den opgenomen. 262'" itaats-Loterij. Trekking der Fijf'de Klasse. 8ste Trekking. N0. 763 een prijs van ƒ2000. Nos. 8697, 971013267 ea 17354 ieder een prijs van ƒ1000. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 6