BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant j| van Maandag dó Maart dS67, N°. 30. In de maand Februarij II. zijn binnen deze gemeente geboren 120 kinde ren, als: 59 zoons en 61 dochters, waaronder zijn begrepen twee tweeling geboorten. Overleden 87 personen, als: 21 mannen, 21 vrouwen, 29zoons en 16 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 37 huwelijken. Door die Gesellschafi für Geburtshülfe te Berlijn is tot buitenlandsch lid benoemd de hoogleeraar T. Zaaijer alhier. Bij vonnis van den schuttersraad te Leydcnin dato 8 Maart 1867, zijn tot geldboete veroordeeld: 1 Courier tot 5, 2 schutters elk tot 15, 1 schutter lot 3, 1 schutter lot ƒ2,2 schutters elk lot 1 en 4 schutters elk tot ƒ0.50. Gedep. stalen hebben bij besluit van 26 Febr. bepaald het aandeel van elke gemeente in de te leveren manschappen voor de ligtiug der nat. militie van 1867; voor Leyden is dat aandeel bepaald op 121 man. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 205 tot 262 personen. Men schrijft ons uit Katwijk: De vee-typhus is in de laatste dagen j zeer toegenomen, zoodat nog maar weinige stallen alhier daarvan bevrijd 1 zijn. Een groot deel van onze vischschuiten is weder aangekomenmet eene zeer geringe vangst, waardoor voor den vischter verzending naar Duitschland en België, zeer hooge prijzen besteed worden. Uit Boskoop wordt ons gemeld dat, nu overal het water is gedaald, zoodat de verzending van hoornen en heesters even als hel poten en planten ongehinderd kan plaats hebben, reeds onderscheidene niet onbelangrijke be stellingen zijn uitgevoerd. Bij de zorg, die te Boskoop steeds voor het aankweeken van beste soorten aardbeziën-planten wordt besleed, hebben zij dezen winter niet geleden zoodal het vooruitzigt weder op een mild vrucht dragend gewas bestaat. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Z. M. de koning, een blijk willende geven van zijne belangstelling in het streven der Nederl. industriëlen en kunstenaars om op waardige wijze aan den internationalen wedstrijd deel te nemen, heeft Z. K. H. den prins van Oranje benoemd lot eere-voorzilter der Nederl. hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs. Het Staatsblad n°. 11 bevat een kon. besluit van 6 Maart jl.hou dende verbod van vervoer van rundvee en van andere voorwerpen enz. Volgens dat besluit is het in de door den minister van binnen), zaken aan te wflzen streek of streken gedurende zes weken, te rekenen van den dag waarop dit besluit in werking treedt, verboden rundvee te vervoeren en buiten stallen of andere gebouwen te doen verblijvepen is evenzeer gedu rende hetzelfde tijdperk het vervoeren van versch vleesch versche huiden haar, versche beenderen, ongesmolten vet, hoornen, klaanweri, mest en van allen anderen afval ven rundvee verboden, behoudens enkele uitzonde- j ringen. De lijd gedurende weiken de bovengenoemde bepalingen van kracht zijn kan verlengd worden, wanneer de noodzakelijkheid daarvan mogl blij- j ken. Van het verbod van vervoer is vrijgesteld vet vee, onmiddelijk voor de slagtbank bestemd, onder de bij het besluit vastgestelde voorwaarden. Bij bedoeld besluit wordt nog voorgeschreven dat stallen, waarin aange tast of verdacht vee is afgemaakt of heeft vertoefd, moeten gezuiverd wor- I den, op de wijze door den minister van binnenl. zaken Ie regelen en vol gens de bevelen door den burgemeester of andere daartoe aangewezen personen te geven, en dat op stallen of weiden, waar de vee-typhus heeft geheerseht, j voor en gedurende 30 dagen na de reiniging dier stallen of nadat het laalste ziektegeval geëeindigd is, geen vee mag worden gebragt. Door het hoofdbestuur der Holl. maatschappij van landbouw is, alvo- j rens eene beslissing te nemen omtrent de vraag of het zich tot de hooge regering zal wenden tot bestrijding of ondersteuning van het rapport der staals-commissie over de veepest, van de afdeelingen de beantwoording der volgende vragen verzocht: 1°. Heerscht onder uwe afdeeling de veepest, en heeft die reeds daar groote offers gevorderd? 2°. Is het stelsel van afma king met schadevergoeding onder uwe afdeeling reeds met goed gevolg toe- i gepast? 3°. Zoudt gij u met het rapport der meerderheid of met dat van de minderheid der staats-commissie vereenigen De minister van financiën heeft den belanghebbenden verwittigd dat blijkens ontvangen berigten uit Ned. Indië bijna met iederen post aldaar couranten en andere drukwerken worden ontvangen, waarvan de omslagen zoodanig gescheurd of gehavend zijn, dat de bezorging der stukken, bij gemis van het adres, onmogelijk wordt gemaakt. De uitgevers van dagbla- j den en tijdschriftendie gewend zijn met den Indischen post verzendingen van dergelijken aard te doen, worden uitgenoodigd op eene stevige wijze van inpakken der bedoelde stukken bedacht te wezen, zoodat zij bestand zijn tegen het schudden en wrijven dat zij gedurende den overtogt hebben te verduren. Zij zullen tot dal einde voornamelijk in acht behooren te ne- mendat voor de omslagen taai en stevig papier worde gebruikt; dat de geheele oppervlakte der stukken door den omslag bedekt zijdie echter aan beide einden open moet zijnen dal pakketten van meerdere zwaarte en omvang dienonverminderd met kruistouw zijn op te binden. Door den minister van financien is vastgesteld de 263sle staatsloterijj die beslaan zal uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premien. De collecte wordt geopend op 1 April en gesloten op 13 April. De trekking der lstc kl. zal plaats hebben op 29 April, en de laatste 100 nommers zullen ge trokken worden op 20 Julij Hel bestuur der Noord- en Zuidhollandsche redding-maatschappij heeft dezer dagen aan de contribuanten dier maatschappij verzonden een kort overzigt van hetgeen in. het afgeloopen jaar is verrigt. Dit dat overzigt blijkt; dat er elf schipbreuken hebben plaats gehad, waarbij de hulp der reddingbooten werd aangewend. In het geheel zijn in 1866 door de red- dings-middelen der maatschappij 47 personen gered, waardoor het getal ge redden sedert de oprigting der maatschappij tot 1755 is geklommen. Nabij liuissen ontstond Zondag avond II. brand in de woning van ze keren J. Derksen, welke brand, door de buren ontdekt, door doeltreffende maatregelen werd gestuit. Aan den avond van den volgenden dag stond echter die woning weder in volle vlam en toen is zij bijna geheel in de asch gelegd. Te Westwoud is Woensdag II. de groote boerenhofstede van den land man Prins, met al wat zich daarin bevond, een prooi der vlammen gewor den. 18 koeijen en 2 paarden zijn mede daarbij verbrand. I - Uit een rapport bij den gemeenteraad van Utrecht uitgebragt blijkt dat tijdens het heerschen der cholera aldaar met de armenpraktijk zijn be last geweest 31 geneesheeren, van welke 14 voor die praktijk tractement genieten; dat burg. en welh. bij missiven dezen geneesheeren in de meest vleijende bewoordingen dank gezegd hebben voor de verleende hulp; dat dit schrijven vergezeld ging van een geschenk in geld, na rijpe overweging door den raad bepaald in verhouding tot de afgelegde visiten en voor de genees heerenreeds met de armen-praktijk belast, op de helft gesteld; dat 12 ge neesheeren daarop berigt van ontvang hebben ingezonden, dat een, hebbende aangegeven drie gevallen, de 25 terugzond met de aanmerking, dat de kosten voor het gebruikmaken van een rijtuig reeds vergoed warendal een, die 1 geval had aangegeven, de ƒ25 terugzond met een schrijven, houdende dat hij niet wist waardoor hij die beleediging verdiend had, dat een ander, I hebbende aangegeven 4 gevallen, het geschenk een krenkende gift en een, I die eveneens 4 gevallen had aangegeven, de toezending zeer beleedigend heb ben genoemd, terwjjl een die 13 gevallen aangegeven en reeds met de armen praktijk belast was, de toezending van 25 eene beleediging aan den genees kundigen stand heeft genoemd, en een ander schreef, dat hij geen gevolg gaf aan zijn voornemen om het geld terug te zenden, daar hij meende er j een goed gebruik van te kunnen maken door het zijn koetsier te geven. De commissie j die het rapport uitbragt, betreurde deze houding en kwam tot de slotsom, dat de raad niet op die brieven behoorde te antwoorden, ten eerste omdat het elk vrijstaat een geschenk te weigeren enzoo hij dat op minder gepaste wijze doet, deze voor zijne rekening blijftten tweede, om dat een bestuur niet geroepen is zijne besluiten tegenover particulieren te regtvaardigen. Te Utrecht heeft men bij het onderzoeken vau het water van de groote i stadspomp op het Vreeburg ontdekt dal het water eene belangrijke hoeveel heid ijzer bevat, zoodat hel voor de gezondheid, niet van het algemeen, maar van onderscheidene personen aanbevelenswaardig kan geacht worden. Reeds was het drinken van het water door geneesheeren hunnen patiënten aanbevolen. In den nacht tusschen den 4den en 5(lc" dezer hebben de ambtenaren tc Pannerden eene belangrijke aanhaling gedaan op de rivier den Ouden I Rijn van 240 kannen spiritus in 37 blazen, ad 88 pCt sterkte, met inbe slagneming tevens van de aak, waarin dat vocht werd vervoerd, en gevan genneming van zekeren Nibbelink, den aanvoerder der bende sluikers. 's GRAVENHAGE9 Maart. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer W. Lee, directeur der registratie en domeinen in Zuidholland. Bij kon. besluit van 3 Maart is aan mevr. J. F. J. Hagen weduwe van dr. G. J. Verdam, in leven hoogleeraar te Leyden, een pensioen vers l leend ten bedrage van ,1000. Door Z. M. is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst ver leend aan jhr. F. II. W. von Scherff, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister, laatst bij de Duitsche bondsvergadering, en thans nog bij de hoi ven van BadenBeijeren en Hessen. Aan den luit. ter zee 2de kl. jhr. Q. Hoeufft is, op zijn verzoek; 1 eervol ontslag uit de zeedienst verleend. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is de beraadslaging I voortgezet over de afd. medische policie van hoofdst. V der staatsbegrooting, en zijn de onderscheidene artikelen achtereenvolgens goedgekeurd. Bij art. 60 betoogden enkele leden de noodzakelijkheid der herziening van de wet i van 29 Mei 1841 omtrent de krankzinnigengestichten, welke wet, huns oordeels, volgens de wijze van toepassing inderdaad gevaar voor de persoon lijke vrijheid opleverde. De Minister van Binnenl. Zaken gaf te kennen dat weldra hel overleg over eene herziening der bedoelde wet zou worden her vat; hij kon echter niet toegeven dat er zoo veel gevaar voor de persoon lijke vrijheid bestond als door sommigen werd ondersteld daar, zijns inziens de wet waarborgen inhield om iemand uit een gesticht te doen ontslaan, indien blijken mogt dat hij niet krankzinnig was. Van de afdeeling van de wa terstaat en publieke werken werden nog de arlt. 71—84 achtereenvolgens goedgekeurd. BUITENLANDSGHE BERIGTEN. ENGKLA5 LONDEN, 7 Maart. Volgens de jongste berigten uit Dublin werden Tipperary, Limerick, Wa terford en Drogheda door talrijke benden gewapende lieden bedreigd. Uit Dublin was cavalerie en artillerie naar Limerick gezonden. Men geloofde dat de Fenians uit Munster naar de graafschappen Tipperary en Waterford gelrok ken waren. Onderscheiden politiestations in het graafschap Cork zijn aan getast geworden. Door de Mom. Post wordt eene proclamatie medegedeeld, uitgegaan van «liet voorloopig bewind der lersche republiek", waarin de grieven van Ierland tegen Engeland opgesomd worden, en de republiek in Ierland 1 geproclameerd wordt.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5