LEAD8CHE COURANT. WOENSDAG 6 MAART. STADS-BERIGTËN. De Courant toordt Maandag tVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. rif wonderlijke nummers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. assaagüi BURGEMEESTER eiv WETHOUDERS VIS LEYDEN, Gezien art. 11, 2<le alin., der Verordening van 30 Juni) 1866, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden t,Gemeenteblad n». 19); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 4deo lot den 16deD Maart e. k.in de schoollocalen in de Hijuslraat, in de Brandewijn- steeg, op de Binnenvestgrachl aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tol negen uren en des namiddags van half twee tol twee uren, behalve des Zaturdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. o. BRANDEI,ER, Burgemeester. Leyden, 28 Februari) 1867. v. PUTTE AM MER, Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 7d«> Maart 1867, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Benoeming van een lid in de plaatselijke Commissie van toezigt op de scholen van middelbaar onderwijs. 2°. Benoeming van twee leeraars voor de wis- en natuurkunde aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs, 1* klasse, voor meisjes, bij de le afdecling. 3». Concept-verordening houdende wijziging van art. 1 der verordening van 16 Augustus 1866 (Gemeenteblad n». 29). 4°. Adres van J. van Loghem tol definitieve benoeming als leeraar in het boekhouden aan de instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. 5» Voordragl lot uitbetaling van de jaarwedde van den leeraar in de plant en dierkunde aan de instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs, aan hen die tijdens de vacature met dat onderwijs zijn heiast geweest. 6". Concept-verordeningen regelende de heffing en invordering eener plaat selijke directe belasting. 7». Concept-verordeningen regelende de heffing en invordering van opcen ten op de rijks personeelc belasting. 8". Financieelc voordrag! tot vinding van onkosten op den verkoop van gemeente-eigendommen gevallen. 9». Verzoek van J. M. Dicbentot het leggen van eene brug over de sin- gelsloot tusschen de voormalige Witte- en Koepoorten. 10°. Adies van Vre J. Mogge Pous wed. mr. E. A. van Dongen, c. s.tot afsluiting van de Vleeresleeg. 11°. Suppletoire staal van begrooting van liet II. G. of Arme wees- en kin derhuis, over 1866. 12". Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, over 1866. B1Nl\Ei\LA\USCIIE BEHIGTEX. LEYDEN. 5 Maart. Heden is het bestuur van de Leydsche scherpschtillersvereeniging ter audiëntie hij Z. K. tl. prins Frcderik der Nederlanden geweest, om Z. K. H. den dank over te brengen der verecniging voor hel aanvaarden van hel be schermheerschap. Dal bestuur werd door Z. K. 11. op eene allerminzaamste wijze ontvangen. De tentoonstelling van bloemen, inzonderheid van bolgewassen, die Zaturdag e. k. op Zomerzorg zal geopend worden, trekt reeds veel meer de aandacht dan ten vorigen jare, loert van liet plan daartoe niets in Leyden bekend was. Zelfs kwam het velen pas ter oore, toen de gelegenheid om die te gaan bezoeken reeds voorbij was. Het bestuur van de Oegstgeestsclie Vereeniging van bloembollen-cultuur scheen van de stelling uit te saan dat het goede zicli zelf aanbeveelt en liet dus alle verdere bekendmaking achterwege. Maar al bereikt inen daarmede even goed zijn doel men ont zegt aan anderen een genot en, ware hel alleen om deze laatste reden, dan blijkt zulks reeds minder doelmatig. Ook zal ongetwijfeld uit een veel drukker bezoek dit jaar blijken dal onbekendheid er mede velen in het vorige jaar belette er gebruik van te maken. Aangenaam was ons dan ook de mcdedeeling dat het zich met zekerheid laat voorzien dal deze tentoon stelling hei van die des vorigen jaars, die toch zoo geheel de goedkeuring van alle bezoekers wegdroeg, winnen zal; wat aan den eenen kant ligte- lijk le begrijpen is. daar de goede uitkomst, toen verkregen, de leden tot aanmoediging strekken moest om al hunne krachten in le spannen en aan den anderen kant het gevolg is van hel voor die bloemen gunstige weder. Het getal inzendingen zal dan ook dit jaar ruim 1/5 meer bedragen dan in j 'l vorige jaar, terwijl men alle toebereidselen maakt oai dat alles tot een goed en sierlijk geheel te vereenigen. De Zaturdatr II. alhier geconstitueerde Vereeniging tot verbetering van de volksgezondheid rust op de volgende grondslagen: De vereeniging stelt zich ten doel de verschillende invloeden te leeren kennen, die in Leyden nadeelig op de volksgezondheid inwerken, ten einde deze laatste zooveel i mogelijk te helpen bevorderen. Zij tracht dit doel te bereiken 1°. door ccn onderzoek in te stellen naar: a. den toestand der woningen vooral van de i geringere volksklassen b. den aard der voedingsmiddelen en van tiet drink water; c. de verspreiding van die volksziekten, waarop vooral plaatselijke omstandigheden een UenneljjUen invloed hebben; 2°. door de resultaten van dit onderzoek publiek tc maken, liet bestuur der Vereeniging maakt tel- f kens, wanneer liet dit nuttig of noodig oordeelthet gemeentebestuur, of andere autoriteiten, wie zulks zou mogen aangaan, opmerkzaam op de be- g staande gebreken of op zoodanige omstandigheden, die plaatselijk of alge meen in deze stad schadelijk op de volksgezondheid inwerken. Als lid der Vereeniging kan iedereen worden aangenomendie zijn verlangen te kennen geeft om tot genoemd doel mede te werken door jaarlijks eene geldeljjke bijdrage le veileenen ter bestrijding der onkosten; die jaarltjksclie contri butie zal in geen geval de som van ƒ5 le boven gaan. De leden die zelve aan het door de Vereeniging bedoelde onderzoek wcnschen deel te nemen, verdeelen zicli in drie sectienelke sectie benoemt een voorzitter en secre taris. liet algemeen bestuur bestaat uiteen voorzitter, een secretaris-thesau rier en de voorzitters der drie sectiën. Naar wjj vernemen heeft de heer I). C. van Damde bekende xeisge- noot van den heer Framjois P. L. Pollen, vergezeld van den jongen- praeparaieur G. van der Heust, eene tweede reis, in hei belang der natuur wetenschap, naar bet grooie Af:ikaansche eiland Madagascar ondernomen, waarbeen de beer Pollen hem later hoopt te volgen, daar hij zich thans onledig houdt met de onderzoekingen van den eersten logt naar dit zoo weinig bekende land voor de pers gereed te maken. Vele landbouwers, die bon stal met runderen geheel of nagenoeg aan den vee-typhtis hebben verloren, zijn ten einde raad hoe te handelen, nu hel voorjaar is aangebroken. Van daar dat sommige het weiland gaan ploegen tot vlas- of graameelt, terwijl andere het voornemen hebben hun gehuurd land, als ongebruikt liggende, op te zeggen. L'il Soetcrmcer meldt men ons dal aldaar Zondag morgen het volgende ongeluk plaats had. Bij gelegenheid dat de knecht van zekeren landbou wer naar de kerk reed, schrikte hel paard en ging op hol. De vrouw, die in het rijtuig zal, sprong er uit, maar brak daarbij liet been, terwijl ook de voerman eene ernstige wonde aan het hoofd bekwam. 11. M. de koningin heeft eene aanzienlijke gift geschonken ten behoeve van de weduwe en de kinderen van schipper P. Kasleleyn, le Üuddorp, die ten gevolge zijner menschlievcndheid in hel redden van schipbreukelingen den dood heeft gevonden. De minister van binneul. zaken heeft bekend gemaakt, dat in den loop der maand April e. k. voor de eerste maal in het loopende jaar gele genheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens bedoeld in artt. 4, 5 en 8 der wet van 1 Junij 1865, ter verkrijging van het diploma bedoeld in art. 16, of van aden van bevoegdheid als geneeskundige of hulp- apotheker zullende de dagen waarop en de plaats waar die examens zullen worden afgenomen nader worden aangewezen. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, zijn uitgenoodigd daarvan vóór den l!,en April e. k. schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie van examen: voor liet natuurkundig examen den hoogleeraar P. Harting te Utrecht, voor het geneeskundig examen den hoogleeraar J. van Geuns te Amsterdam, voor het examen van hnlpapotheker den hoogleeraar W. F. R. Suringar te Leyden. In de week van 17 lot 23 Februari) zijn door den vee-typhus aange tast: in Znidholland 1020 runderen, in Ütrecht 386, in Noordholland 181, in Gelderland 18, in Noordbrabant 2, totaal 1607; in de week van 10 tot 16 Febr. bedroeg liet aantal aangetaste runderen 1735, en in de week van 3 tot 9 Febr. 2048. Men verneemt, dat eerlang bij de tweede kamer de aanbieding kan worden le gemoet gezien van een wets ontwerphoudende verdere maatre gelen tot wering van de veeziekte. Bij de Ned. Iierv. gemeente te Beverwijk is tol predikant beroepen d'. Boon, pred. te Langerak bezuiden de Lek, bij die te Ooster- en VVester- Blokker ds. Wiarda pred. le Mastenbroek bij die le Kolhorn decand. J.C. Pool. Bij de redactie van de Tijd is thans weder eene som van ruim ƒ100,000 ten behoeve van den Paus ingekomen. Volgens den Ned. Industrieel is de eerste bezending Nederlandsche goederen, voor de Parijsclie tentoonstelling bestemd, verzonden, om spoe dig door eene tweede gevolgd le worden. 11H. gecommitteerden uit de Ne derlandsche hoofd-commissie reizen mede eerstdaags naar Parijs, om aldaar de bezeiidingeii op le wachten, in ontvangst tc nemen en de ontpakking en uitstalling te regelen. Bet bestuur der kon. Ned. maatschappij tot aanmoediging van den tuinbouw beeft aan de leden den tegenwoordigen toestand der maat schappij blootgelegd en in overweging gegeven om tol de ontbinding over te gaan. Dientengevolge is in eene algemeene vergadering der leden beslo ten: 1°. de zaken der maatschappij le liquideren; 2°. liet batig saldo, na aftrek der nog te maken onkostenin den vorm van medailles uit te reiken aan de aid. Botterdam der Holl. maatschappij van landbouw voor hare aan staande tentoonstelling te Botterdam; 3°. de voor vroegere tentoonstellingen gebruikte voorwerpen in original! aan genoemde afdecling ten geschenke aan te bieden; en 4°. voor het archief, voor zoo verre het eenigc historische waarde heeft, eene |>luats te verzoeken in liet stedelijk archief der gemeente Botterdam. Door den gemeenteraad van Delft is benoemd tot leeraar in de wis kunde aan de hoogere burgerschool aldaar, in de plaats van den lieer dp. van Geer, de heer dr. Snellen, docent aan liet gymnasium te Groningen. Naar men verneemt zal de spoorweg van Alkmaar naar Haarlem met 1 Mei in exploitatie komen. Te Zwolle rnogl dezer dagen aan den lieer L Vroom, pred. bij de lierv. gemeente aldaar, bel voorregt te beurt vallen dat hij gedurende 25 jaren het voorzitterschap van liet dep. Zwolle der maatschappij tot Nut van 't Algemeen had bekleed. Hem werd bjj die gelegenheid een prach-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1