BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag 95 Februarij 5867, I\T°. 24. Hel grootste gedeelte der Katwijksche visschersvloot is deze week met eene gunstige vangst en ter gereeder tijd aangekomenzoodat de versche vischsoorten weder legen hooge prijzen voor elders, o. a. voor Amsterdam, zijn verhandeld geworden. Het Staatsblad n°. 8 behelst het kon. besluit waarbij het contingent der nationale militie voor de ligling van dezen jare op 11000 man is vast gesteld, zijnde 10500 voor de landmagt en 500 man voor de zeemagt. Volgens een correspondent van de Arnh. C. zouden er in onze O. I. bezittingen, en wei in de omstreken van Padang en op Sumatra's westkust reeds een duizendtal karbouwen aan den runder-typhus bezweken zijn. Naar men van het Nieuwe Diep meldt wordt aan 's rijks werf aldaar eene ongewone bedrijvigheid verwacht. Naar men zegt worden vier of vijf schepen in dienst gesteld. Men noemt de gepantserde stoombatterij de Ruy- terhet fregat met stoomvermogen Wassenaerde Heldin cn Pallasvan de beide laatsten is het nog onzeker, aan de beide eersten wordt reeds gearbeid. In Friesland is thans weder de vee-lyphus uitgebroken te Kooien (Achtkarspelen). Nadat gebleken was, dat een rund door de ziekte was aangetast, zijn dit en de overige 25, benevens 10 schapen; afgemaakt. Nabij Arnhem is de typhus onder eene kudde schapen uitgebarsten. Er is last gegeven om de geheele kudde, 90 in getal, af te maken. Te Weert in Limburg, waar zich mede een geval van veeziekte heeft voorgedaan, zijn op de besmette hofstede alle aanwezige runderen cn scha pen, alsmede de honden en katten, afgemaakt en begraven. Mest, hooi, stroo en stalgereedschap zijn onteigend en vernietigd. De begraafplaats en de hofstede worden door een detachement infanterie, 30 man sterk, be waakt; de boerenplaats is geheel geïsoleerd. Een dagblad van Verviers meldt dat de trein, die Z. K. II. prins Hen drik in de vorige week van Luxemburg naar Spa heeft gevoerd, bij het lerugkeeren een kind van een spoorweg wachter, dat op den weg speelde, liceft overreden. De vader, die toeschoot om het kind te redden, werd zoodanig verwond dat hjj mede op de plaats dood bleef. 's GRAVENHAGE 23 Februarij. Tot burgemeester der gemeente Aalst is benoemd de heer J. Swane. Tot hoofdingenieur van den waterstaat 2d« kl., buiten bezwaar van 's rijks schatkist, is benoemd de ingenieur J. A. A. Waldorp. Aan den O. Indischen ambtenaar K. A. Dekker, thans met verlof hier te lande, is opzijn verzoek een eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Z. M. heeft goedgevonden tot l8ten luit. bij het 3de reg. infanterie te benoemen den 2den luit. G. J. Noy, van het corps. De commissie, bij ministeriële beschikking van 23 Mei 1866 benoemd voor het in 1866 afnemen van het examen van ambtenaren by de burger lijke dienst in Ned. Indie, is ontbonden, onder dankbetuiging voor de wjjze waarop z() zich van hare taak kweet. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de algemeene be raadslagingen over de begrooting voor 1867 voortgezet. De hh. Godefroi en van Eek gaven mede hunne afkeuring te kennen over de ontbinding der vorige kamer en de staatkundige beginselen der regering. Ook de heer Moens liet zich in dien geest uit. De heer van Delden kon geen vertrouwen stellen in het beleid van den minister van financiën. De hh. de Casembroot, fiichon van IJsselmonde en J. K. van Golstein konden zich met de ziens wijze van de verdedigers der motie Keuchenius niet vereenigenen verklaarden het ministerie te zullen ondersteunen. Heden voortzetting der beraadslagingen. Bij de kamer is ingekomen een wels-ontwerpstrekkende om over de tweede helft van dit dienstjaar eene som van een millioen ter beschikking te stellen van het Indisch bestuur, om die voorloopig aan te wenden tol verhooging van de tractementen der inlandsche hoofden en ambtenaren op Java en Madura. Ter voorziening in de bestaande vacature' heeft de kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier, uit het vroeger vermelde negental predikanten, het volgende drietal gevormd: de Graaf, te Rotterdam, Bronsveld, te Charlois, en Hoog, te Haarlem. Op den 26en zal het beroep geschieden. Volgens het Dbl. is ook het muziek-corps der grenadiers en jagers, onder directie van den heer Dunkier, met andere muziek-corpsen van naam in Europa, door de keiz. commissie voor de wereldtentoonstelling uilgenoo digd tijdens die tentoonstelling zich in het gebouw te doen hooren. BUITENLANDSCOE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 21 February. De leiders der oppositie hebben de zamenkomst der liberale leden thans bepaald op Dingsdag aanst. Namens lord Derby, het hoofd van het kabi net, zijn de conservative leden van het lagerhuis uilgenoodigd tot eene za menkomst, in zijne woning Maandag middag te houden. Te Dublin zijn weder 18 verdachte personen in hechtenis genomen. 9 leden van de broederschap der Fenians zijn tot 7 a 15 jaren dwangarbeid veroordeeld. Uit New-York wordt gemeld dat het congres thans definitief de bill heeft aangenomenwaarbij de Zuidelijke staten onder een militair gouver nement worden geplaatst. FRAN KRUK. PARIJS, 21 February. Voor zoo verre de inhoud van het wels-ontwerp betreffende de pers bekend is gewordenvinden de bepalingen daarvan algemeen afkeuriri bij de dagbladenals weinig overeenkomstig met de te verleenen vrijheid waarvan zoo hoog is opgegeven. Er zijn reeds bladendie den vroegeren staat van zaken wenscheltjker achten. Door den senaat is het eerste bij dat ligchaam ingekomen verzoek, tot het doen eener interpellatie, afgewezen. Dit amendement betrof het budget der marine. Door het wetgevend ligchaam is het door de hh. Lanjuinais en Picard gevraagde verlof, tot het doen van interpellatiënverleend. Blijkens berigten uit Mexico hadden de Fransche troepen de hoofdstad Mexico den 5den dezer ontruimd. Zij ontvingen bij deze gelegenheid tal rijke blijken van sympathie. De lerugtogt vond in de beste orde plaats. Keizer Maximiliaan is in de hoofdstad gebleven, die rustig was. De Rhone heeft de Belgische troepen; die in Mexico waren, en het 81ste Fransche reg. aan boord genomen. Te Vera-Cruz lagen nog 18 schepen gereed om de Franschen aan boord te nemen. Omtrent het huwelijk van den graaf van Vlaanderen met eene prinses von llohenzollernzegt hel Journ. des Déb. dat, dewijl Belgie bedreigd werd met de inlijving bij Frankrijk, Engeland, om het bedoelde huwelijk te doen plaats hebben, beloofd heeft dat het ten allen tyde zou tusschen beide komen, om de integriteit van België te handhaven. Pruissen; dat vroeger, toen het de grootste behoefte had aan de onzijdigheid van Frank rijk, vóór den aanvang van den oorlog legen Oostenryk, zich geneigd be toonde om in de inlijving van België eene schadeloosstelling aan Frankrijk toe te staanscheen thans tot geheel andere gedachten gekomen te zijn en zich met Engeland te verstaan ten gunste van België. Men wil in deze mededeeling de hand der regering zien. Het hoofdbestuur der wereldtentoonstelling heeft bepaald dat de toon kunst er vertegenwoordigd zal zgn; en wel in drie opzigten; de compo sitie, de uitvoering en de geschiedenis der toonkunst. Er zullen beloo ningen worden toegekend aan de inzenders van de beste muziekstukken, bepaaldelijk van eene «cantate der wereldtentoonstelling", van een «hymne des vredes", cn van een stukhetwelk in de toekomst by internationale plegligheden als hymne zou kunnen dienen. Verder zullen er door loon- kunstenaren en muziekvereenigingen uit alle landen in Julij muziekstukken worden uitgevoerd, deels hcdendaagsche en deels oude, deze laatste ter schetsing van de ontwikkeling der toonkunst in den loop der eeuwen. Bij deze «historische concerten" zal men zoo ver mogelijk in de geschiedenis opklimmen en ook stukken van de oudste tijden uitvoeren. Aan boord van den Eldorado zijn 650 man naar Cochin-China ver trokken. Aan boord van hetzelfde vaartuig zijn 25 Arabische paarden in gescheept, een geschenk van den keizer aan den nieuwen Taikoen van Japan. Blijkens een rapport van den minister van onderwgs aan den keizer bedroeg bet aantal echlgenootendie in liet jaar 1866 builen slaat waren hunnen naam in de registers van den burgerlijken stand te schrijven, ge middeld over het geheele ryk voor de mannen 25.88 pCt., voor de vrou wen 41 02 pCt.het algemeen gemiddelde voor de beide sexen 33.45 pCt. Doch voor zekere departementen in het bijzonder getuigden de cijfers van eene jammerlijke gesteldheid van het onderwijs; want er waren departe menten, alwaar 51, 61, 67 mannen, en 75, 80, ja zelfs 98 vronwen van ieder honderdtal buiten staat waren hunnen naam onder hunne huweiyks- acte te schrijven. Volgens berigten uit Athene had de stoomboot I'anhellenionop hare elfde reis naar Candia door een Turksch fregat vervolgd wordende, de wijk in de haven van Cerigo genomen, nel Turksche fregat had voor die haven post gevat en gedreigd de stoomboot in den grond te boren, indien zij Syra trachtte te bereiken. De koning had de brik Salaminia afgezon den om de Panhellenion te begeleiden en eenen aanval van het Turksche fregat met geweld af te slaan. In berigten uit Konslantinopel wordt gezegd dat de Turken op sommige plaatsen in Anatolië opgestaan waren en de Christenen vermoord hadden, en dat men ook voor dergelijke tooneelen te Brussa vreesde. ITALIË. Blgkens berigten uit Florence heeft de oppositie uit de ontbonden ka mer van afgevaardigden in een manifest aan de kiezers de redenen bloot gelegdwaarom zg zich tegen het kabinet had verklaard. Wij willen niet, zegt zij o. a. in dat stuk, dat de' slaat de knie buige en zijne wapenen afleggc ten overstaan van het met politieke magt bekleede hoogepriesler- schap, hetwelk met banbliksems strijd voert en aan Italië zijne hoofdstad betwist. Wordt het regt van vergadering aan de Italiaansche burgers door de regering ontnomen, het geschiedt uit vrees dat hunne vergaderingen sloornis zouden brengen in de onderhandelingen met het Vaticaan. PRUISSEN. BERLIJN, 21 Februarij. Graaf von Bismarck en de heer von Savigny zijn benoemd lot rijks dag-commissarissen ter verdediging van het ontwerp der bonds-constitutie. Men wil weten dat de koning de deputatie uit Frankfort zeer wel willend heeft ontvangen en haar de toezegging heeft gegeven dat de door die stad gedane leening, ten einde de oorlogslasten te voldoen, voor reke ning van de staat zal genomen worden. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5