Onderlttsschen had hij zich als schrijver doen kennen, en zijne werken aan Voltaire toegezonden, die zoozeer met den jongen Vauvenargues ingenomen was, dat hij hem voorstelde te Parijs te komen. Maar deze, in den waren zin des woords een «arm edelman", kon voorloopig geen gevolg geven aan dat verzoek. Later werd hij echter in de gelegenheid gesteld de reis te doen; en nu begon voor hem in Frankrjjks hoofdstad een leven, wel van geestelijk genot, maar ook van lijden en onlhoudiug. Zijne vrienden zelf hebben eerst na zijn dood gewetenhoe bekrompen zjjne omstandig heden geweest waren. Hij bood nog eenmaal zijne diensten aan 't leger aan, doch men vergunde hem te huis te blijven. Gaarne had hij in de di plomatie een klein postje gehad, doch op zijne herhaalde aanzoeken werd alleen met beloften geantwoord. Onderlusschen had de kinderziekte hem van zijn gezicht beroofd en waren ook de vroegere wonden weder openge gaan. Hij verzwakte dagelijks en overleed eindelijk op slechts 32-jarigen leeftijd in 1747. l)r. R. stond niet lang bij de werken van Vauvenargues stil. Spr. vermeldde eene «Verhandeling over de kennis van den menschelij- ken geest," eene andere over 't Determinisme en eindelijk de «Maximes et Reflexions," waarvan sommige eene geestige kritiek bevatten op de spreu ken van La Rochefoucauld. Van de Maximes door dr. R. aangehaald en besproken, vermelden wij alleen de twee volgende: «De groote gedachten komen uit het hart" en «De eenzaamheid is voor den geest, wat de dieet is voor 't lichaam." In hel tweede gedeelte zijner rede vatte dr. R. het vraagstuk van «la dignile' du caractère" weder op. Hadden we in den «sage" van La Fon taine en in den Alceste van Molière twee uitersten gevonden, daar de een «sociable" was maar «indigne", de ander «digne" maar «insociable"in den persoon van Vauvenargues vond spr. het ideaal van sociale deugd, nl. waardigheid, of, zooals dr. R.'s definitie luidde: verhevenheid van gevoelens en voortdurende werkzaamheid. In het leger was de jeugdige officier onder den naam van «vader" bekend, en nooit heeft Voltaire meer gevoel in zijn stijl gehad dan toen hjj zijn vroeg gestorven vriend herdacht in zijn «Eloge des officiers morts dans la campagne de Bohème". Met Vauvenargues had Voltaire zijn goeden genius verloren. Had de ernstige moralist langer ge leefd, de eeuw zou er beter door geweest zijn. Hij doet ons dikwijls aan Jean Jacques denken, en men zou hem kunnen noemen: een Rousseau, die niet poseert. Na enkele opmerkingen meer over 'l karakter van Vauve nargues gegeven te hebben, ging dr. R. lot een meer algemeene beschou wing van zjjn onderwerp over. Onder de bewijzen, die spr. aanhaalde, om de waarheid der definitie die hij van «la dignité du caractère" gegeven had, te staven, vernielden wij alleen de volgende. Alceste. zeide dr R op zijne voorlaatste lezing terugziende, Alceste is een man van edele gevoelens. Maar wat doel hij in de wereld? Wat is zijn levensdoel? Wjj welen hel niet. Hij veroordeelt de gebreken der maatschappijin plaats van ze te verbeterenhij trekt zich met zijn «noir chagrin" in de eenzaamheid terug, in plaats van anderen gelukkig te ma ken. En nu gaf dr. R. eene keurige poëtische beschrijving van den Alceste zooais hij hem gewild had, zijn leven toewijdend aan 't geluk en aan de zedelijke ontwikkeling zijner onderhoorigen. Hoe geheel anders, hoe veel verhevener was de indruk, dien zulk een Alceste moest maken. Hier was de echte waardigheid te vinden. Nog een ander bewijs voor de waarheid zijner definitie ontleende dr. R. aan 't feit, dat een grijsaard meestal voor ons eene zekere waardigheid ver tegenwoordigt. Maar indien wij nu, zeide spreker, de verzekering erlangen dat die grijsaard zijn leven in werkeloosheid heeft doorgebracht en op zijn ouden dag volstrekt geene verhevene gevoelens koestert, dan verdwijnt oo°ei)blikkclijk de indruk dien de man op ons gemaakt had. Naar aanlei ding van deze opmerking reciteerde dr. R. La Fontaine's keurige fabel van «den grijsaard en de drie jongelingen." Zelfs kan die verhevenheid van gevoelens, ging spr. voort, eene zekere waardigheid verleenen aan eene persoonlijkheid, die ze op zich zelf volstrekt niet heeft. Zoo is er b. v. niets waardigs in een bedelaar, en toch hebben we eerbied voor den bedelaar uil den «Don Juan" van Molière, die voor een Louis d'or niet vloeken wil, en wiens onkreukbaarheid zulk een in druk maakt op den lichtmis, die hem 't geldstuk aanbiedt, dat deze ein digde met het hem te geven, zeggende: «welnu, ik geef het u ter liefde van de menschheid." Ten slotte deed spr. opmerken, dat de vrijheid ook een onmisbare voor waarde is voor de ontwikkeling van die waardigheid. Despotisme en gezag voeden lage gevoelens en doen een slaafschen geest ontwaken. Waar vrij heid is, daar alleen kan werkzaamheid zijn. Was de geheele lezing met belangstelling aangehoord, op 't einde kregen dr. R.'s stijl en voordracht iets wegslepends, cn luide werd de leuze toe gejuicht, waarmede spr. zijne se'ancc besloot: «Vrijheid, werkzaamheid, waardigheid Hel verheugt ons, dal hel Leidsche publiek niet in gebreke is gebleven het litlerarische genot te waardeeren dat de geestige en talentvolle rede naar van Rotterdam dezen winter aan onderscheidene steden van ons land verschaft heeft; en wij gelooven dat, zoo de hoorders den spreker moeten danken voor zijne interessante voordrachten, ook deze niet ongevoelig kan zijn aan de hem betoonde belangstelling en sympathie. -- LSJDSCHE WERKLIEDEN. De Vereeniging «Nut en Genoegen," alhier gevestigd, stelt zich, zooveel zulks mogelijk is, ten doel, hare zinspreuk bij hare leden in beoefening te brengen. Nul in de eerste plaats, cn om aan het nut ook genoegen Ie verbinden. Om dat nuttige te bevorderen, heeft zich thans eene schoone gelegenheid aangeboden, namelijk: de tentoonstelling van voorwerpen ver vaardigd door ondergeschikte werklieden, te bonden in de maand Mei aan staande door de Vereeniging onder de zinspreuk: «Neêrland's Werkman" gevestigd te Amsterdam. Deze arbeidersvereniging heeft door het geheele vaderland programma's gezonden met den wensch dat op deze tentoonstel ling, uil alle steden des lands, voortbrengselen van nijverheid mochten wor den bijeengebracht, om alzoo te toonen wal de Ncderlaiidsche werkman bij een' goeden wil kan en dat hij niet bij buitenlandsche werklieden behoeft achter te staan. Hiervan kennis bekomen hebbende, besloten wij ook onze leden tol deel neming aan te sporen en op onze kennisgeving aan genoemde Amslerdam- sche vereeniging ontvingen wij spoedig een honderdtal programma's. LI. Zaterdag hebben wij eene breedvoerige mededeeling op onze bijeenkomst ge houden en aan alle leden programma's uitgereikt; reeds dadelijk werd de inteckenlQst tot deelneming met verscheidene naamteekeningen voorzien die zeker nog met een aantal zal vermeerderd worden. En nu komen wij door deze tot alle Leidsche werklieden, die geen leden van «Nut en Genoegen" zijn, cn vragen met nadruk: «komt ook gij en teekent in tot deelneming, opdat op die Amsterdamsche werkmanslentoon- stelling Leiden eene eervolle plaats inneme, en kan mededingen naar de zilveren en bronzen medailles die daar voor de best gekeurde voortbrengse len van handwerk, nijverheidkunst of smaak zullen uitgereikt worden. De in tc zenden voorwerpen behoeven niet lot de zeldzaamheden te behooren maar elk werkman in zjjn vak kan mededingenmits hij het zelf heeft vervaardigd, en hij de overtuiging heeft dat het in zijn aard, zoo niet onovertrefbaar, toch den toets van beoordeeling kan ondergaan en te con curreren met werklieden uit andere sleden. Dat velen zich opgewekt gevoelen de voortbrengselen van hunnen handen arbeid, al is het reeds eenigen tijd geleden door hen vervaardigd, naar Am sterdam te zenden, en wel door tusschenkomst van het ondergeteekend bestuur, dat zich volgaarne met de inpakking en verzending wil belasten, daar de gezamenlijke verzending zeker de minst kostbare is en wellicht geheel kosteloos zal kunnen geschieden. Mochten velen aan deze roepstem gehoor geven en lust gevoelen om mede tc werken lot eene luisterrijke tentoonstellingwaarop de inzenders uit Leiden eene voorname plaats innemen. Namens de Vereeniging Nul en Genoegen J. GOEDELJEE, President. K. F. L. v. d. WOERD, Secretaris. NB. De inteekenlijst tot deelneming aan bovengenoemde tentoonstelling, is aanwezig bij J. GOEDELJEE, Papengracht, Wijk IV, N°. 590. Bij al de leden des bestuurs zijn ook programma's gratis te bekomen. fiurgcrlijKc &tau&. Van 14 tot en met 20 Februarij 186!?. BEVALLEN: C. J. Posthumus, geb. Linschoten, Z. M. J. Westerveld geb. Swaak Z. 11. J. Marjéegeb. liarthoutD. C. Optendreesgeb. Ver- kruissenD. E. de Feygeb. v. Staay, Z. R. C. Nelissen geb. Polak D. J. C. van lilde, geb. Smit, D. J. l'Ecluse, geb. Hanselaar, D. J. C. van den Wijngaard, geb. van Es, Z. E. Koreuhofgeb. Talïijn D. J. van Hooi donk, geb. Dreef, Z. E. Foppegeb. Janssen Z. j. Kramers, geb. Vry, Z. H. F. v. d. Steen geb. de Ridder, Z. W. Tisseur, geb. van Es Ch. E. Bucaille, geb. van Alphen, D. C. Fisser, geb. Vogelenzang, D. M. C. Kriiger, geb. du Croix, Z. M. E. Oudshoorn geb. den Ouden D. J. Vlendre, geb. Opgeenend, Z. J. Stikkelorum, geb. Bey, D. C. Gadri, geb. de Iluu, Z. J. M. Kikkertgeb. VogelezangZ. C. M. Kramer geb. Horree M. C. van de Walle, geb. BergZ. E. Stenzier, geb. Langenbeek, Z. M. II e- tnerik, geb. de Tombe, D. C. v. d. Veer, geb. van der Voogt, Z. B. Bink, geb. Mulder. Z. S. M. Vrijbloed geb. den OsD. J. Matholgeb. van Noort D. A. M. Alofs, geb. KerkvlietZ. en D. tweel. GEHUWD: H. Boon jm. en E. Trouweejd. - D. Zwart, wedr. en J. Tiseur, wed«. A. Schouten jm. en E.C. Loeberjd. M. van Dijk wedr. en M. Brou wer jd. J. Trouweewedr. en C. Winterkampwedc. N. J. Koetwedr. en E. Mieloo, jd. H. de Heyder, jm. en C. M. Vreeburg, jd. J.Stoute, wedp. en M. Schouten wede. V. M. F. Taverne, jm. en A. M. Franken jd. OVERLEDEN Th. v. d. Stok D.3 m. en 20 d. J. M. C. S. Fesefur, wed. J. W. lleydakker, 35 j. J. Koningsbruggen26 j. J. H. v. Leeuwen, 82j. H. Rutte, wed. G. v. Leeuwen, 67j. II. Brandt, 59j. F. Breebaart, D.15j. j. J. C. BeyZ.3 m. A. E. Noest, D.1 j. en 11 m. M. C. Stal- linga, 32 j. W. Sliegers, 69 j. H. H. Booi, 64 j. F. v. d. Steen, Z., bijna 1 j. J. J. v. Gessel40 j. W. F. Hageman D., ruim 5 m. C. Feywed. A. v. d. Ileyden 62 j. M. Kuivenhoven Z.ruim 19 m. A. Overduin wed. L. Neuteboom 60 j. E. van Nieuwenhoven geb. v. Dijk 58 j. M. C. Para dijs, geb. Ruys, 59 j. J. M. Verpoort, D.12 d. E. Speetgeb. Soflers, 38 j. F. E J. SpeetZ.ruim 5 w. AKt» li.niK-M E DWS. PROMOTIKN AAN DE LEYDSOIIE HOOGESCIIOOL. Den 21sten Februarij de lieer B. J. J. Lubbers, van Kampen, na open bare verdediging van zijn akademisch proefschrift: de t/ieoriën der puerpe- raalkoorts. VERBETERING. Bij de in ons vorig nommer voorkomende advertentie betrcffeude de bevalling van A. M. Kerkvliet, is als onderteekening abusi- velijk gesteld J. P. Alofsdit moet zijn T. P. Alofs. ADVEKTESTIEN, Ondertrouwd: F. P. J. DELFOS DEN DOREN cn Leyden 21 Februarij 1867. A. J. PEELEN, Algemeene kennisgeving. Wed. den Heer Casierman. Getrouwd E. C. MONS, van Haarlem en II. S. LOZ1ER Leyden 21 Februarij 1867. van Leyden. Bevallen van eene Dochter CHARLOTTE ELISABETH BUCAILLE VAN ALPHEN. Leyden, 18 Februarij 1867. Bevallen van eene Dochter Vrouwe J. G. M. WILLINK, geb. WILLINK. Kasteel Obd-Poelgeest onder Oegstgeest, 21 Februarij 1867. Heden overleed in den ouderdom van circa 25 jaren HERMAN FRE- DER1CUS DOMÏNICUS QUENT1N, geliefde Zoon van Huize Pasgeld, bij Delft, D. H. R. VAN GELDER. 19 Feb. 1807. Heden overleed', in den ouderdom van bijna 84 jaren, onze geliefde Moeder en Behuwd-moeder CORNELIA DIRKS, Weduwe den lieer Pieter Hendrik Hoos. Leyden, 20 Februarij 1867. Uit aller naam, Eenige kennisgeving. E. J. HOOS. De Ondergeteekenden betuigen door dezen hunnen welmeenenden dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij hun Huwelijk. II. J. WANNA. Leyden, Februari 1867. L. II. WANNA, Brinkman.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3