fkanhftijh. p r ii i s e ar. Per Telegraaf. i x ti ezox k x. volgende reeksen: 2328, 203, 11, 461 1981, 1712, 726, 1800, 416, 935, 1301, 573, 550, 2373, 561, 215, 1426, 1570, 1811, 2205, 737, 210, 1940, 270, 2126, 601, 239, 908, 771, 1567. Eergisteren is van Scheveningen afgevaren eene der schuiten toebe- hoorende aan den reeder M. Bruin. Een der opvarende visschers, Arie Spaans genaamd, schijnt eenigzins beschonken en opgewonden aan boord te zijn gekomen en moet met liet volk van eene andere schuitdie digt bij de zijne lag op zee woorden gehad hebben is hij naar men verhaaltkort daarop over boord gesprongen en verdronken. De schuit is na het ougeluk dade lijk uit zee teruggekeerd. De illuminatie, op den avond van 's konings verjaardag van stadswege op het Buitenhof aangebragl, was allezins fraai. De muziek der schutterij liet zich daar te midden eener vrolijke menigte hooren. De voorstelling in den schouwburg werd door een talrijk publiek bijgewoond. De scherpschut- ters-vereeniging hield een vriendschappelijk souper in het Zuidhollandsch kofïijhuis, waaraan ook cenige leden van de scherpschutters-vereeniging uit Lcyden deelnamen. BUITENLAXDSCHK BKRIftTEftl. ESGELAS f». LONDEN, 19 Februarjj. Volgens de Times is de oppositie niet gezind de reformbeweging te gebruiken als een middel tot onverwijlde omverwerping van het kabinet. Alleen eischl zij van den heer Disraëli eene bepaalde opgave van de grens, tot welke hij het stemregt zou willen uitbreiden. Zoowel door voorstan ders als door tegenstanders van het kabinet wordt ook de intrekking noo- dig geacht der voorgestelde resolutie betredende de pluraliteit van stemmen. De prinses van Wallis is van eene dochter bevallen. Het stoomschip Sumter, dat tijdens den Amerikaanschen burgeroorlog voel van zich deed spreken is op de Doggersbank vergaan. In de maand Jtilij jl. was het aangekocht voor het vervoer van vee tusschen Denemarken en Engeland. Hel schip kwam thans met eene volle lading graan van Hel- singborg; onderweg werd het lek, en te vergeefs trachtte men het door pompen boven water te houden. De bemanning is gered. Berigten uit New-York melden dat de billwaarhij het huis van ver tegenwoordigers de Zuidelijke Stalen onder hel gezag van de militaire over heden der Unie heeft gestelddoor den senaat is aangenomendoch met wijzigingen, die de instelling van het militaire bewind in hel Zuiden tot eenen tijdelijken maatregel maken, bestemd om op te houden, wanneer in die staten regeringen op den grondslag van het neger-stemregt en met uit sluiting van de belhamels des opstands zullen gevormd, en de ten vorigen jare door het congres vastgestelde grondwcls-wijziging aangenomen zal zijn. Een voorstel van wet is ingediend tol het tegengaan van de komst van boosdoeners uit Europa in de Vereenigde Staten. De beroemde menschen- vriend Peabody heeft twee millioen dollars geschonken, ten behoeve van de opvoeding van kinderen zonder onderscheid van kleur. PARIJS, 19 Februarjj. In het wetgevend ligchaam is verlof aangevraagd om de regering te interpelleren over de wijzigingen in hel decreet van 24 November 1861 ge- bragl en over de bekende circulaire van den directeur-generaal der posterijen. De bureaux der kamers zullen beide vragen in overweging nemen. De Constitutionnel deelt mede dat de staatsraad, in eene vereenigde vergadering onder voorzitting des keizers, het ontwerp van wet betreffende hel leger heeft goedgekeurd. De hoofdbepalingen van dat ontwerp zijn de volgende: Er heeft jaarlijks eene ligting plaats van 160,000 man; deze wor den verdeeld in twee afdeelingen: de eerste doet vijfjaren werkelijke dienst en vier jaren dienst bij de reserve; de tweede doet vier jaren dienst bij de reserve, en vijf jaren bij de mobile nationale garde. Buitendien bestaat de mobile nationale garde uit allen die zich van de dienst bij het slaande leger vrijkoopen. Dc active krijgsdienst zal volgens dit ontwerp twee jaren korter zijn dan thans. Het hoofdbestuur der wereldtentoonstelling heeft den IS11"1 dezer de volgende bekendmaking uitgevaardigd: Het hoofdbestuur zal den lldc" Maart aansi. overgaan lot het opnemen der loealen en de lijst opmaken van de tenloonstellerswier voortbrengselen alsdan nog niet binnen den voor de tentoonstelling ingerigten omtrek zullen zijn gebragt. De jury's, voor de onderscheiden afdeelingen der tentoonstelling benoemd tot het beoordeelen der ten toon gestelde voorwerpen, zullen den 29slcn Maart tot de algemeene inspectie overgaan, en de lijst opmaken van de tenloonstellers, wier voort brengselen alsdan nog niet in volkomen orde uitgestald zullen zijn. De op die twee lijsten vermelde tentoonslellers zullen van de mededinging naar de uitgeloofde belooningen uitgesloten zijn. De berigten uil Mexico hangen een treurig tafereel op van den toe stand aldaar. De republikeinsche legerscharen staan bijna voor de poorten der hoofdstad. Om in den financiëlen nood te voorzien, had de keiz. rege ring aan de weinige stedendie nog in hare magl zijn, eene schatting opge legd. Volgens berigten uit Ncw-York zou de keizer last hebben gegeven nog een veldslag te wagen. De heer de Ralisbonne, ontvanger-generaal Ie Chalons, is met achter lating van een passief van vier millioen gevlugt. De schatkist verliest daarbij Ij tniilioen. Daar genoemde heer aan de familie Fould is verwant, heeft me'rouw Benoit-Fould zich bereid verklaard om hel tekort te dekken. Eene particuliere depêche uit Cairo meldt dat een schip van 80 ton, de Primo, van Triest komende, den 17den dezer in de Roode zee gekomen is, na geheel Egypte langs het kanaal van Suez doorgevaren te zijn. ITALIË. Volgens Deiigten uit Flore-ce bestaat aldaar bij de voorstanders der ltaliaansche eenheid een ge vrees dat de algemeene verkiezingen van 10 Maan, onder den invloed der min gunstige tijdsomstandighedende meer derheid zouden geven aan de linker zijde, hetgeen nadecligcn invloed op den gang van kerkelijke en van financiële zaken zou kunnen hebben, dewijl aan de linker zijde eene belasting op de rente der staatsschuld wenschelijk en de inschikkelijkheid jegens Frankrijk en Rome gevaarlijk geacht wordt. Door den minister Ricasoli is eene circulaire aan de gouverneurs der pro vinciën uitgevaardigd, waarin hij kennis geeft van de ontbinding der kamer en van de bijeenroeping der kiescollegiën. De ontbinding was geschied ten einde eene sterke nationale meerderheid te vormen, die aan de regering de noodige kracht zon bijzetten. Italië was de lot geenerlei resultaat leidende discussiën de zwakheid der regering, de gedurige verandering van minis ters en programma's moede. Het wetsontwerp betreffende de vrijheid der kerk had vele twijfelingen en beduchtheden doen ontslaan, die weggenomen behoorden te worden. De regering zal een nieuw ontwerp opstellenen daarbij op de wenschen der publieke opinie acht geven. De regering is in geenen deele van zins om aan de bisschoppen bet onverantwoordelijk beheer der kerkelijke bezittingen over te latenalle waarborgen voor de duur zaamheid der kerkelijke instellingen weg te nemen, en de geestelijken van minderen rang prijs te geven aan het willekeurig gezag der hooge geestelijkheid. BERLIJN, 19 Februarij. Omtrent den uitslag der verkiezingen voor het Noord-Duitsche parle ment, voor zoo ver die bekend is, blijkt dat er in de oude Pruissische pro vinciën 81 conservatieven en 51 liberalen zijn gekozen, benevens 8 clericalen en 11 Polen; terwijl in de nieuwe provinciën gekozen werden 23 liberalen, 17 parlicularislen en 2 Denen. Er moeten nog 40 verkiezingen plaats hebben. Bij de opening der zitting van den Noord-Duilschen rijksdag zullen er feeslelijkheden plaats hebbenvoorafgegaan door eene godsdienstoefening in de slotkapel. Volgens de Prov. Corr. overtreft de uitslag der verkiezingen de hoop die de regering heeft gekoesterd. Zij toch heeft in de oude provinciën eene meerderheid van bijna 2/3 bekomen. De verkiezing van den heer Rothschild tc Frankfort is een bewijs van de vijandige gezindheid der bevolking aldaar. De koning heeft daarentegen van zijn kant aan de deputatie de verzekering gegeven, dal hij den locstand dier stad nogmaals in overweging zou nemen en dat haar geen zwaarder lasten zonden worden opgelegd, dan zijzonder het welzijn der bevolking te benadeelenkan dragen. Uit Weenen meldt men dat de prins von Solms, officier der Oosten- rijksche artillerie, in een tweegevecht door baron von Wedell, adjudant van den voortualigen koning van Hanover, is doodgeschoten. Daar onder de bevolking in den omtrek der slagvelden in Bohemen, en wel voornamelijk in den omtrek van Königgralz, nog een groote nood heerscht, heeft de keizer van Oostenrijk een schrijven gerigt aan den stad houder van Bohemen, graaf Rolhkirch, waarin hjj hem aanbeveelt om een onderzoek in te stellen aangaande de noodlijdenden en hun ondersteuning te schenken. 'sGRAVENHAGE, 21 Februarij. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn na het hottdon van een langdurig comite'-generaalde dis cussiën over de staalsbegrooling voor 1867 aangevangen. De heer Limburg Brouwer verklaarde dat hij geen vertrouwen heeft in het kabinet. De heer Kcuchenius heeft breedvoerig zijne handelwijze omtrent zijne motie en die van de voormalige kamer verdedigd. Morgen voortzetting. NEW-YORK, 19 Februarij. Juarez rukt op caar Mexico; keizer Maxi- miliaan verdedigt de stad met een leger van 30000 man. Er wordt gemeld dat dc republikeinen- overal overwinnaars zijn. PÉST 1120 Februarij. Volgens geloofwaardige berigten wordt Z. M. Frans Jozef binnen korten l(jd alhier verwacht. Vijdrag II. besloot dr. Réville zijne séances littéraires, of, zoo men wil, zijn «cours de morale sur la digniié du caractère" met eene hoogst belang rijke lezing over Vativcnargues. Ofschoon reeds Voltaire op dezen moralist de aandacht heeft gevestigd, zoo is hij echter eerst in den laatsten tijd meer bekend geworden; maar nu is hij dan ook zoozeer in de mode ge raakt, dal de voornaamste letterkundige critici, als Sainte-BeuveDescha- nel, Baudrillart en anderen belangrijke artikels aan hem en zijne werken hebben gewijd. Zelfs zijn er tegenwoordig die, zooals b. v. M. de Pont martin; over hem schrijven zonder hem te hebben gelezen. In het eerste gedeelte zijner rede gaf dr. Réville eene levensbeschrijving van Vauvenarguesen tegelijk een kort overzicht van 'tgeen er in de laatste jaren der regering van Lodewijk XIV en gedurende het Regentschap in Frankrijk op politiek en litterair gebied had plaats gegrepen. Geboren in het sterfjaar van den grooten koning, opgevoed op het voor vaderlijk kasteel in Provence, waar hij ijverig de «Levens" van Plutarchus las en dagelijks de vallei aanschouwen kon, waar Marius eenmaal de Cim- bren en Teulonen had verslagen, gevoelde de jonge markies zich, niettegen staande zijne zwakke gezondheid, reeds vroeg tot den krijgsmansstand aange trokken. llij nam dan ook dienst in 't leger en maakte de voornaamste veldtochten van den Oostenrijkschen successie-oorlog mede. Toen in 1741 de kardinaal Fleury zijn te Praag ingesloten leger terug riep, en zijne sol dalen op die wijze lot eene retraite veroordeelde, die een voorspel van den terugtocht uit Rusland kan hceten, werd de gezondheid van den jeugdigen officier door de geforceerde marschen en de felle kou geheel cri al verwoest. BERLIJN, 20 Februarij. De heer von Bismarck is in de laatste dagen ongesteld; hij houdt zijn kamer ten gevolge van eene opeenhooping van staatszaken. PESTil, 20 Februarij. Gisteren had men hier in den nationalen schouw burg eene groote vreugde-demonstratie, waarbij de kreet: Leve de koning! werd aangeheven. Uit alle deelen des lands ontvangt men berigten van vreugde blijked en feestelijkheden. Volgeus berigten van de militaire gren zen is men aldaar gestemd voor de vereeniging van Croatië met Hongarije.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2