LEYDSCfflE COURANT.* VRIJDAG 22 FEBRUARIJ. 18C7. >stfe&asr«r< De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. N*. 2s^| De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 4 {blad 5 en 6) der Handelin gen van den Gemeenteraad. BIMENLANDSCIÏE BERIGTEN. LEYDEN, 21 Februari). Naar wij vernemen bestaat bij de afdeeling Katwijk, Valkenburg en Rjjnsburg der Hollandscbe maatschappij van landbouw het voornemen in de maand September dezes jaars cenc huishoudelyke tentoonstelling te houden. Wjj juichen dit voornemen van deze zoo jeugdige en reeds zoo krachtige afdeeling gaarne toe. Het blijkt dat bet streven »an het hoofdbestuurvoor uitgang en ontwikkeling op landbouwkundig gebied, meer en meer bij de afdeelings-besturen ten platten lande krachtige ondersteuning vindt. Bit Katwijk aan Zee meldt men ons dat aldaar, nadat die gemeente lang was verschoond gebleven van den heerscheuden vee-typhus, voor wei nige dagen de veehouder Hendrik Kovis vier, en Gerrit Verdoes vijf runde ren en twee kalveren aan die ziekte hebben verloren. Gisteren nacht is voor Katwijk van eene Scbeveningsche vischschuit een jong matroos verdronken, wiens lijk op hel strand bij Wassenaar is aan gespoeld. Gedurende de week van 3 tot 9 Februarij zjjn in het arrondissement Leyden door den vee-typhus aangetast 292 runderen en gestorven 85; ge durende de week van 27 Jan. tot 2 Febr. bedroeg het aantal aangetaste runderen 301 en gedurende de week van 20 tot 26 Jan. 466. Ten noorden van Leyden uam de ziekte niet af. Integendeel, in eenige gemeenten, die vele weken verschoond blevenbrak zij op nieuw uit en te Alkemade kwa men meer gevallen voor. Te Leydordorp, Noordwjjkerhout en, meer ooste- telijk benoorden den Rijn, te ter Aar en Oudshoorn nam de ziekte af. Ten zuiden van de rivier kwamen, even als in de voorgaande week, nog ge vallen voor te Langeruigeweidc, Hekendorp, Zoeterwoude en Voorschoten, en ook, doch zeer enkele, te Alphen, Benthuizen en Katwijk. Hazers- woude werd heviger aangetast. Uit onderscheidene plaatsen des lands worden requesten brj Z. M. den koning ingediend, tegen de voorstellen verval in het rapport der staats commissie in zake den vee-typhus. De gevolgen van den vee-typhus doen zich, reeds bij weinig vertier in de scheepvaartook hierin kennen dal te 's Hage niet minder dan 2000 scheepsvrachlen vuilnis op bergen voorhanden zjjn, dat, anders in onder scheidene oorden des lands tot mest gebruikt wordende, thans niet in aan merking komt. Door den gemeenteraad van Lisse is besloten de van den vee typhus herstelde runderen van een merk te voorzien ten einde bij evcnluële afma king de gebeterden te kunnen aanwijzen. Dc wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Bij kon. besluit van 10 Febr. is vernietigd een besluit van den raad der gemeente Zijpe, waarbij aan de openbare school aan bet Zand onder die gemeente, op grond dat hel aantal leerlingen was gebleken beneden de 100 te zijn, de betrekking van hulponderwijzer was opgeheven. De vernie tiging van dat besluit is gegrond op de overweging dat het gemiddeld getal der leerlingen aan bedoelde school is gebleken te zijn 116, en dal bij art. 18 der wet van 13 Aug. 1857 niet anders kon bedoeld zijn dan de leerlin gen aan de school ingeschreven of daartoe behoorende, niet diegenen die op willekeurige of toevallig gekozen dagen zich in het schoollokaal bevinden. Nabjj Haarlem, onder de gemeente Schoten, is gisteren nacht brand ontstaan bjj den tapper en fabriekant J. J. Paulen. Een gedeelte van bet gebouw, tot bergplaats dienende, is uitgebrand. Wegens sterke vermoedens van opzettelijke brandstichting is de genoemde Paulen in verzekerde bewa ring genomen. Door den gemeenteraad van Amsterdam is in zake de exploitatie van den stads-schouwburg hel vroeger vermelde voorstel der commissie, om geen subsidie te verkenenverworpenmaar aangenomen een voorstel van een der leden, om bet subsidie ad ƒ9000 slechts voor een jaar te geven bij eene concessie voor 5 jaren. De diergaarde van het zool. genootschap te Amsterdam is op den 16de" dezer werden verrijkt door de geboorte van een hippopotamus. Kraamvrouw en kind zijn welvarend. Te Gorincbem is dezer dagen gevankelijk binnengebragt zekere K. kleermaker, wonende te Giessen-Ottdkerkverdacht van moedwillige brand stichting in het gebouw waarin hij met twee andere huisgezinnen woonde; 1 de brand is echter spoedig ontdekt en gebluscht. Bij zijn transport van j Giessen-Oudkerk naar Gorinchem is hij den rijksveldwachter ontvlugt, die hem door het water heen achtervolgd en op nieuw gevaugen genomen heeft. Op 's konings verjaardag is te Utrecht de receptie bjj den commissaris des konings op treurige wjjze gestoord. De heer mr. E. L. ridder van Rap- pard, oud-secretaris-generaal bjj het dep. van oorlog, werd aldaar door eene beroerte getroffen en overleed spoedig daarna. Te Deventer is Zondag II., ten gevolge van het wassen van het water, een gedeelte van den grond van de oude vischmarkt ingestort. Ook de gasfabriek werd overstroomd, zoodat de stad des avonds van gaslicht was verstoken. De avond-godsdienstoefeningen konden niet gehouden worden. Men is er echter in geslaagd de buizen spoedig weder in orde te brengen. Te Wouterswoude (Daniumadeel)in Friesland, is Zaturdag 11. het eenig rund van een landbouwer door den vee-typhus aangetast. Het dier is terstond afgemaakt. Uit Tilburg meldt men hel volgendeEene verschrikkelijke gebeur tenis heeft laatst). Woensdag bewezen, hoe gevaarlijk bet is jonge kinderen alleen in huis te laten. Terwijl de vrouw van J. Broek, wonende in het gehucht Oerleafwezig was tot het doen eener boodschap, brak een fret, door den honger opgewekt, uit zjjn hol en wierp zich op de drie nog jonge kinderenwaarvan het oudste slechts vier jaren is. Het dier verscheurde den neus en het oog van het eene kind, de wang en lippen en oorer. van de anderen. De buren braken op het geschreeuw der kinderen het venster der kamer open en maakten zich meester van het van honger razende dier. In den namiddag van Vrijdag is een der kinderen overleden.- Te Vlissingcn is dezer dagen geveild de op het Breskensche plaatje vastzittende Fransche stoomboot Thisima, van Marseille, welke in de jongste stormen aldaar was gestrand, en is het prachtige schip, met inhoudmachine en een gedeelte der nog inhebbende lading, beslaande in lijnkoeken, bloem, gom, was en harde zeep, aan den hoogsten bieder, toegewezen voor de som van 95. 's GRAVENHAGE21 Februarij. Door Z. M. zjjn benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de hh. mr. J. W. van Lansberge, Zr. Ms. zaakgelastigde, en II.C. Byvanck secretaris der cijfers van het dep. van buitenl. zaken; mr. J. F. Pringle, procureur-generaal bjj het prov. geregtshof in Gelderland; mr. M. H. Batta, raadsheer in liet prov. geregtshof in Limburg; A. J. Scbaepman, bisschop van Hesebon, i. p. i., adjutor van den aartsbisschop van Utrecht, deken en pastoor te Utrecht; C. van Kintz, president van het bisschoppelijk semina rium te Warmond; jlir. C. II artsenlid van de eerste kamer; dr. J. J. Prins, hoogleeraar aan de hoogesehool te Leyden; II. F. G. N. Camp, hof raad des konings; J. J. Pfisterlid van de algemcenc rekenkamer; J. A. baron Sloet; directeur der registratie en domeinen in Overijssel; R. J. Ko ning, voorzitter van de algemeene synode der Ned. Iierv. kerk en pred. te Limmen; A. J. Schroder, voorzitter van de evang.-Luih. synode en pred. te Arnhem; de schout bij nacht O. A. Uhlenbeck, directeur en komman- dant der marine te Willemsoord; de schout bij nacht P. A. Matthjjsen, directeur en kouimandanl der marine te Amsterdam; de kolonels J. Ham ming en P. A. J. H. Boree! de Mauregnault, commanderende respectivelijk het 7dc reg. infanterie en het 4de reg. dragonders; de officier van gezond heid 2de kl. H. C. van Eyk van Voorthuysen, van het 4de reg. infanterie, en dc hh. N. D. Lammers van Toorenburg, resident van Soerakarta, en H. C. Staring, gepens. luit.-kolonel der infanterie van het leger in Ned. Indië. Z. M. heeft Z. E. graaf van Zuylen van Nyevelt, minister van buitenl. zaken, benoemd tot ridder-grootkruis van de orde van de Eikenkroon; tot officier dier orde den baron van Doorn van Weslcapellc, kamerheer des ko nings, en lot ridder dier orde den beer A. G. L. Trossarello, ambtenaar in dienst des konings. Door Z. M. is vergunning verleend aan jhr. mr. L. G. J. T. de Paul du Chastel, Ned. gezant bij den 11. Stoel, lot het dragen der versierselen van ridder grootkruis der orde van den 11. Gregorius den Groote, hem door den Paus geschonken. Z. M. heeft henoemd tot luit.-generaal den generaal-majoor, directeur der genie en inspecteur der sapeurs van het leger in Ned. Indië, W. C. von Schierbrand, thans met verlof in Europa; tot generaal-majoor, zonder be zwaar der schatkist, den kolonel L. J. L. de Moulin, plaatse), comman dant lste kl. te Amsterdam, en aan den gepens. kapitein-kwartiermeester P. G. van Crimpen den rang verleend van majoor, dit laatste bij gunstige uil zondering, zonder eenige gevolgtrekking voor anderen. De minister van marine zal morgen en die van binnenl. zaken over morgen geen gehoor vcrlcenen. Gisteren heeft in hel lokaal van het ministerie van financiën plaats gehad de loting tot aanwijzing van de met 1 April 1867 aflosbare schuld bekentenissen ten laste van hel voormalig amortisatie-syndicaatrentende 3j ten honderd. Die loting heeft dezen uitslag gehad, dat uitgeloot zjjn de

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1