Vrijdag II., b(j gelegenheid dat de hoogleeraar mr. J. H. Philipsele Groningen, den 70-jarigcn ouderdom had bereikt en dientengevolge zijne betrekking nederlegde, werd bem door ruim 200 zijner oud-leerlingen een keurig bewerkt album voorzien van hunne photographische portretten aangeboden. In den morgen van den llden dezer kruiste de schokker n°. 1 van de ambulante recherche te water, onder bevel van den visiteur R. van Meeren- donk, op de Wester-Schelde. Tegen den Oosldjjk by Neuzen ontwaarde zj) een in nood verkeerend vaartuig, dal door den feilen weslewind tegen genoemden dijk was geslagen; onmiddelrjk begaf genoemde heer met 3 man zijner equipage zich in de sloep. Niettegenstaande de holle zee, bereikten zij door alle krachtsinspanning het in gevaar verkeerende schip, en mogten zij de zelfvoldoening smaken van niet alleen 7 menschenlevens te redden maar ook het schip en lading te Neuzen behouden binnen te brengen. 's GRAVENUAGE19 Februarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan A. C. M. F. graaf voo Hompesch tot het aannemen van den titel van eereridder der orde van St. Jan van Jeruzalem, hem door den koning van Pruissen geschonken, en lot het dra gen van het daarvan verbonden ordeteeken. Tot burgemeester zijn benoemd: te Geldrop de heer W. Knaapen, en te Nyevecn de heer mr. J. A. Sluis. Z. M. heeft goedgevonden bij het 6de reg. infanterie lot len luit. te be noemen den 2en luit. E. F. Picardvan liet corps. Tot officier van gezondheid 3de kl. bij de geneeskundige dienst der landmagt in Oost-Indie is benoemd de heer C. G. Cramer, en de officier van gezondheid 2de kl. C. Gutteling, van de geneeskundige dienst der land magt is overgeplaatst by hel leger in Oost-Indie. 's Konings 50ste geboortedag wordt heden met veel plegtigheid in de hofstad gevierd. Tegen den middag werd in de Maliebaan eene groote pa rade van het garnizoen gebonden. Des namiddags was er receptie ten hove, waarbij Z. M. de gelukvvenschen ontving van de leden van het koninklijk gezin, alsmede van de tol het hof behoorende personen, de ministers enz. Des namiddags had er een groot diner ten liove plaats, waaraan de leden van het koninklijk gezin* deel namen. Door den minisier van bnitenl. za ken, graaf van Zuylen van Nyevell, werd, ter eere des konings, een groot diplomatiek diner gegeven. Alles is in gereedheid, om heden avond bij gunstig weder eene fraaije verlichting op hel Buitenhof te doen ontsteken, terwijl ook het raadhuis, en andere landsgebouwen zullen worden ver licht. In den schouwburg zal heden avond door de uitvoering van eene cantate het feest van den dag worden herdacht. Verschillende instellin gen van liefdadigheid der onderscheidene gezindheden werden te dezer gelegenheid feestelijk onthaald. II. M. de koningin heeft heden een bezoek gebragt aan het Evang. Luth. weeshuis, en werd door de weezen met een gezang verwelkomd. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik zjjn Zondag van Luxemburg in de residentie teruggekeerd. 9 De ministers van justitie, van financiën en van koloniën zullen in deze week geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer W. van Golstein de vroeger aangekondigde interpellatie lot de regering gerigt be treffende de te nemen maatregelen tot wering van de veeziekte. Bij deze gelegenheid werd iu het breede de toestand, waarin men zich te dezen op- zigte bevindt, nagegaan, het ongunstige daarvan geschetst en de groote be hoefte aangetoond dal men hierin lot eene bevredigende uitkomst mogl gera ken. Omtrent de daartoe aan le wenden middelen liepen de gevoelens der ledendie het woord voerden uiteen. Sommigen verklaarden zich voor de voorstellen, gedaan in hel rapport der voor deze zaak benoemde staatscom missie, terwijl anderen verklaarden daarmede niet (c kunnen instemmen. Ook werd door sommigen geklaagd over eene ongelijkmatige uitvoering der bestaande verordeningen, zoodat de kwaal niet genoegzaam bestreden, maar de verspreiding veeleer in de hand gewerkt werd. Dezen drongen aan op den meesten spoed in de aanwending van krachtige middelen tot stuiting; anderen weder zagen daarvan de noodzakelijkheid niet in. Men wees daarbij op hetgeen in Engeland, Belgie en Pruissen tot onder drukking van hel kwaad was gedaan, en op de gelukkige uitkomsten die men vooral in het eerstgenoemde land had mogen verkrijgen; wal men daar had kunnen bewerken moestmeende men hier te lande niet tot de on mogelijkheden behooren. Ofschoon men niet te veel in bijzonderheden wilde treden, waren allen het daaromtrent eens dat, hoe langer de ziekte voort duurde, steeds in meerdere male groote belangen werden benadeeld, en de veestapel, een deel van het nationaal vermogen, met ondergang bedreigd werd. Met het oog op de toezegging van den minisier van binnenl. zaken dal binnen kort een wets ontwerp aangaande deze aangelegenheid zou wor den ingediend, werd de behandeling van zoodanige voordragt door velen als het geschikte oogenblik geacht om hierover uit te weiden. Uit de mede- deelingen van den minister van binnenl. zaken bleek dat deze zich in vele opzigtcn met de gevoelens der staatscommissie vereenigde, maar ook in andere opzigten daarvan verschilde; terwijl hij tevens gaarne zou hebben gezien dat de commissie zich bij hel uitbrengen van haar rapport wat meer in details hadde begeven, dan nu het geval was geweest. De minister gaf in hoofdpunten op, welken weg hij te dezen opzigte verder dacht te be wandelen zich voorbehoudende om nader meer in het breede deswege zijne gedachten uiteen le zeilen. De lijn van afsluiting kon nog niet worden opgehevenaan de kamer zouden wetten voorgedragen worden tot wijziging der onteigeningswet en tot verscherping der strafbepalingen; waarschijnlijk zouden er districts inspecteurs aangesteld worden, met de bevoegdheid om in zekere gevallen te doen wal anders de burgemeesters verriglenomdat de positie der laatsten soms moeijclijk was tegenover de bevolkinghel voorjaar zou afgewacht worden alvorens tot krachtiger maatregelen van beteugeling over tc gaan. Het deed hem in zeker opzigl leed dat onderscheidene spre kers zich verklaard hadden legen het nemen van strenge maatregelen van afmaking, omdat daarom voedsel zou worden gegeven aan den landbouwen den stand tot tegenwerking of althans tot het aannemen van eene lijdelijke houding. Zeer zeker moest men wijzen op den invloed van den Almatige, maar daarom mogten eigen handelingen niet achterwege bljjven. Op eene vraag, door den heer Wintgens gedaan, om de herstelde beesten van rjjks- wege van een stempel te voorzienzeide de minister dal hij daar niet voor was en in de verwezenlijking van dat denkbeeld nog al bezwaar zag. Op voorstel van den voorzitter is besloten de beraadslagingen over de ontwerpen der staatsbegrooting voor 18G7 aan te vangen op Donderdag aanst. Voor het prov. gereglshof werd heden de volgende zaak behandeld: Op het eind van het vorig jaar was op zekeren avond in een herberg onder de gemeente Nieuwkoop eene menigte volk verzameld, opgewonden door sterken drank, en druk sprekende over de runderen, die in den ochtend waren afgemaakt en begraven. Een der aldaar aanwezige personen liet zich de woorden ontvallen, »dal 't hem wel een kan jenever waard was, om de beesten weer te zien opgraven." Die woorden gaven aanlei ding tot vervolging en de bedoelde persoon, zekere Schellingerhout, koop man te Nieuwkoop, werd door de Leydsche reglbank veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden, op grond van art. 217 van den C. P., dat straf bedreigt tegen hem die tot wederspannigheid heeft opgezet, ook al is het, gelijk hier hel geval was, niet tot wederspannigheid geko men. Van dat vonnis appel bij het hof. De verdediger van den beschul digde, mr. 1. Leon, was van meening dat de straf te zwaar was en dat er niet gelet was op de verzachtende omstandigheden. Het openb. ministerie reqttireerde bevestiging van liet vonnis. De uitspraak is bepaald op 25 dezer. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier is, ter voorziening in de vacature, ontslaan door het overlijden van dr. P. Jas, de volgende nominatie van predikanten gevormd: Hofstede de Groot, te Kampen; van Toorenenbergente Groningen; Bronsveld, te Charlois; Hoog, te Haarlem; Hoog, te Breda; Chantepie de la Saussaye, te Rotterdam; Drost te Delft; Brouwer, te Zwolle; de Graaf, te Rotterdam. BU1TENLANDSCI1E BKUIGTEN. SElifilK. Uit Jemcppe meldt men aangaande de kolenmijn le bon-Buveur, dat men de zekerheid heeft dat de bedolven werklieden bezweken zijn. Een opstijgende lijklucht van ligchamen, die in staat van ontbinding verkee- renlaat deswege geen twjjfel meer over, en; uithoofde van het gevaar daaraan verbonden, zijn de werkzaamheden gestaakt. Uit Hasselt wordt gemeld dat zich aldaar weder een geval van vee- typhus had voorgedaan. Het aantal afgemaakte runderen was daar reeds tot 1350 geklommen, en de door het rijk betaalde vergoeding bedroeg reeds 830,000 frs. ENGBLAND. LONDEN, 17 Februarjj. In het lagerhuis heeft de heer Disraeli nog medegedeeld, dat hij ge reed zou zjjn eene uitgewerkte reform-bill in te dienenzoodra de resolu- tiCndie hjj voorgedragen had, aangenomen zouden zijn, maar dat hij in- tusschen weigeren moest mede te deelen welke bepalingen die bill behelsde. De regering is voornemens een crediel aan te vragen van 25000 om te worden aangewend als schadeloosstelling voor de eigenaars van vee dat van den 26s,e» Aug. 1865 tot den 235teD Nov. daaraanvolgende werd afgemaakt om de verspreiding der veeziekte tegen te gaan. Op hel eiland Jersey heeft de cholera zich geopenbaardvan II. Zon dag tot den daarop volgenden Dingsdag avond waren 14 gevallen aangege ven, op Woensdag kwamen 11 gevallen voor, die alle met den dood eindigden. In de met 9 Februarij geëindigde week is in Groot-Brittannie slechts één nieuw geval van runderpest ter kennis der regering gekomen, terwijl er nergens afmaking van gezond vee tot stuiting der besmetting noodig is geweest. De uit Chester ontvangen berigten zijn van geruststellenden aard. Stad en omtrek zijn volmaakt rustig; de geheimzinnige vreemdelingen zijn ver dwenen en de ongerustheid te weeg gebragt door den gevreesden aanval op hel kasteel van Chester, is geheel geweken. In geene der steden tus- schen Liverpool en Chester is eenige grond aanwezig van beduchtheid voor eene hernieuwing van verraderlijke aanslagen. Te Limerick is zekere Murphy, die voor een opperhoofd der Fenians doorgaat, gegrepen, alsmede twee Amerikanen, die zich kolonels noemen. Het graafschap Kerry is in staat van beleg gesteld. In Limerick werd den 14deD Jan. II. een soldaat, die een onderofficier geslagen had, gestraft. Het vonnis was 50 geesselslagen en een halfjaar gevangenis. Den 9den Febr. overleed hij ten gevolge van congestie by roos achtige koortsen. De geneesheeren tot de lijkschouwing geroepen, waren het oneens over het verband tusschen den dood en de voorafgaande straf oefening. De jury heeft natuurlijk niets beslist en een verdict uitgesproken volgens hetwelk de dood toegeschreven moest worden aan koorts en con gestie, verergerd door de straf, welke hij vier weken te voren ondergaan had. FRANKKIJH. PARIJS, 17 Februarij. Bij een senatus-consult is bepaald dat de senaat, alvorens ten aanzien van de afkondiging cener wet te beslissen, en wanneer die wet hem voor gewigtige wijzigingen vatbaar toeschijnt, kan bepalen dat zjj aan een nieuw onderzoek van het wetgevend ligchaam onderworpen zal worden, terwijl, zoo hel wetgevend ligchaam de wet na eene tweede discussie zonder veran dering aanneemt, de senaat alleen heeft te onderzoeken of hij zich al dan niet tegen de afkondiging der wet, met het oog op hare grondwettigheid, moet verzetten.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2