LMDSCIIE COURANT. WOENSDAG 20 FEBRUAR1J. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel faars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN herinneren bij deze den belanghebbendendat ingevolge art. 293 en 294 der Algemeene Policie- verordening, vastgesteld 26 September 1861, de voerlieden en huurkoetsiers jaarlijks aangifte moeten doen ter Secretarie van het getal en de soort hunner voer- en rijtuigen, alsmede telkens, uiterlijk binnen acht da gen, van die welke zij zich hebben aangeschaft, waarvan hun een bew(js wordt afgegeven; voorts dat zij ingevolge art. 295 gehouden zijn, de bij hen in gebruik zijnde voer- of rijtuigen enz., minstens eenmaal 'sjaars, den keurmeester C. P. BR1CO ter keuring aan te bieden, en wel dit jaar op Maandag den 18'len en Maandag den 25,,el1 February e. k.op de Hoogewoerd, voor het perceel Wijk III. N». 311, terwijl op de goedge keurde rijtuigen, ten blijke daarvan, de letter O wordt gebrand. Nog worden de belanghebbenden gewezen op art. 296 der gemelde veror dening, waarbij wordt bepaald dat geen voerman en geen huurkoetsier niet goedgekeurde voer- of rijtuigen mag verhuren, en eindelijk op art. 297, houdende strafbepalingen tegen de overtreding der aangehaalde artikelen. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 12 Februarij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het adres van T. W. van Hartbop, fabriekant, wonende binnen deze gemeente, houdende verzoek om den eigendom van een gedeelte der zoogenaamde Zandsteeguitkomende in het Noordeinde en aan het Galgewater, waardoor de passage zou worden afgesloten Doen te welendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van panden in of nabij de Zandsteeg gelegenten opzigle der informatiën de commodo et incom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Donderdag den 218ten Februarij aanst.des voormiddags te twaalf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. Lemen19 Februarij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BIMENLANDSCDE BERIGTEN~ De minister van financiën heeft den belanghebbenden kennis gegeven dat een getal van brieven uit Nederland herkomstig en voor Brazilië be stemd, ten gevolge van de vertraagde overkomst der post over Ostende, waarmede brievenmalen te Londen hadden moeien worden aangebragt, niet hebben kunnen worden begrepen in de verzending met de pakketboot die den 9den uit Southampton vertrekt. Er zijn maatregelen genomen om de gemelde brieven den 239teD dezer maand uit Londen naar Brazilië te doen verzenden. De commissaris des konings in deze provincie heeftop verzoek van de directie van de kon. maatschappij »de algemeene vee-verzekering", ge vestigd te Rotterdam, aan de burgemeesters der gemeenten in deze provincie doen toekomen een exemplaar der statuten van die maatschappij en 50 exem plaren houdende opgave van de voorwaardenonder welke zjj verzekerin gen sluit in besmette en onbesmette streken, een en ander met verzoek de aandacht der veehouders te vestigen op deze maatschappij, die nuttiger werken kan naarmate zij in algemeene deelneming krachtiger steun vindt. Gedurende de week van 3 tol 9 Februarjj zijn door den vee-typhus aangetast: in Zuidholland 1213 runderen, in Utrecht 512, in Noordholland 248, in Gelderland 75, totaal 2048. Gedurende de week van 27 Jan. lot 2 Febr. bedroeg het aantal aangetaste runderen 2620, en in de week van 20 lot 26 Jan. 3251. liet adres van grondbezitters en veehouders, waarvan vroeger melding is gemaakt, werd Zaturdag II. door jhr. mr. van den Berclt vau Heemstede Z. M. den koning overhandigd, liet was voorzien van 1878 naamteeke- ningen. Door eene commissie uit den gemeenteraad van Amsterdam, in wier handen zjjn gesteld eenige adressen betreffende het bespelen van den stads schouwburg aldaar, is geadviseerd over te gaan tot de openbare verpachting van het gebouw vanj den stads schouwburgmet al betgeen thans aan de gemeente by dat gebouw in eigendom toebehoort, en wel voor den tijd van 5 achtereenvolgende jaren. Te Zutphen overleed voor eenige dagen een schrijnwerker met name G. J. Snteeuk, die by testamentaire beschikking 1500 vermaakt heeft aan de herv. diaconie te dier stede. Kort voor zijn dood gaf hij echter aan een zijner neven zijn spijt te kennen, dat hij er nog geen ƒ1500 had bijgevoegd, daar hem de gift wat te gering voorkwam. Hoewel dit gezegde voor de erfgenamen natuurlijk geene waarde behoefde te hebben, zoo heb ben zij toch aan het verlangen van den overledene gevolg gegeven en zijne gift met ƒ1500 vergroot. Uit Zutphen meldt men van 15 Febr.: Heden avond is het water in den IJssel eindelijk tot slaan gekomen, nadat hel in de laatste 24 uur nog vier duim was gewassen. Het stroomt thans tot in het huisje van den briiggemaii. Met de meeste bewoners der Hoven, de vijfde wijk dezer stad, aan den overkant onzer rivier, is het erger gesteld. Nadat de Voorsterdijk ter hoogte van de sluis was doorgebroken, is het water van de achterzijde in de Hoven doorgedrongenen stond hel heden middag bij vele inwoners tot aan den drempelbij anderen tot aan het sleutelgat van de deur hun ner woningen en bij enkelen tot in de stallenwaaruit in aller ijl het vee en de aanwezige voorraad naar veiliger plaatsen zijn overgebragt. Men spreekt van een welbekenden landbouwer, die, ofschoon in lijds gewaar schuwd, het gevaar nog niet groot achtte, cn die heden ochtend, toen hy uit zijn bed stapte, met zqiic bcenen in bet water plaste; in den nacht was de vloed lot voor zijne bedstede gekomen. Uit Tilburg meldt men van den 16dcn: Ten gevolge van bet steeds wassende water is de steenweg tusschen 's Bosch en Boxtel en vcrschilleude plaatsen derwijze geïnundeerd, dat de gemeenschap van daar met 's Bosch sedert gisteren geheel gestremd is en de diligences van van Gend Loos en tl. Bogaerts C°. de dienst hebben moeten slaken. Ten gevolge daarvan heeft genoemde firma eeue diligencedienst georganiseerddirect van bier op 's Bosch v. v., zoodat thans de reizigers, van Boxtel en Eindhoven ko mende, over Tilburg de reis naar 's Bosch moeten maken. Tc 's Hertogen bosch was hel water eenigzins gedaald. Volgens de laatste berigten is door den val van het water de gemeenschap tusschen Boxtel en 's Bosch hersteld. Uit Harlingen uteidt men dat overleden is een man aldaar algemeen bekend als misbruik makende van sterken drank; zijn sterven wordt in verband gebragt niet eene gebeurtenis, die algemeen afkeuring vindt. Bij den kastelein van der Wal in hel Vlielauder Veerhuis ging een matroos met den overledene eene weddenschap aan, wie hunner liet meeste borrelljes kon binnenzwclgen. De overledene, zoo wordt gezegd, bragl bel lot 26, terwijl den matroos water werd geschonken. Na het innemen van die 26 borrels was de bedoelde persoon geheel bewusteloos cn bleef zoo 18 uren i liggen; daarna heeft hij nog eenigen tijd sukkelend voortgeleefd en is toen |j overleden. LEYDEN, 19 February. De 50ste verjaardag van Z. M. den koning werd heden op de gewone feestelijke wijze gevierd. Allerwege wapperde de vaderlandschc vlag en het klokkenspel liet zijne vrolijke toonen hooren. Op den middag had op het Ruïne-plein eene parade der bezetting en inspectie der dienstdoende schutterij plaats, welke militaire plegligheid opgeluisterd werd door de te genwoordigheid van bh. burgemeester en wethouders. Ook waren daarbij de studenten-vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel en de bier bestaande scherpschutters-vereenigiiigen vertegenwoordigd. Het gunstige weder had een groot aantal toeschouwers uitgelokt. Bij besluit van 15 Febr. beeft Z. M. goedgevonden, op zijn verzoek, eervol ontslag te verlecnen aan C. M. J. W. van Alphen, als lstcn luitenant bij de dienstdoende schuttery alhier, cn bij die schutterij te benoemen lot lstcn luitenant J. Hoog, thans 2de" luitenant, en tot 2dcn luitenant J. J. Krantz, thans sergeant. Bij kon. besluit van 15 Febr. is als biyk van goedkeuring en tevreden heid verleend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, en een loffelijk getuigschrift aan C. J. La Rivière, stadsbode alhier, wegens het beloonen van hulp bij brand en het redden van onderscheiden personen uit het water, laatstelijk op den 6dc" October 1866. Tot militie-commissaris in het 3de militie-district van Zuidholland is benoemd de gepensioneerde luit. kolonel der artillerie B. Spoelstra. De lsle luit. C. Herber van hel 2de bat. 4de reg. infanteriealhier in garnizoen, is daarbij tot adjudant benoemd. De laatste zuidwestelijke stormen hadden bel buitenwater zoodanig opgejaagd, dat de spuijing te Katwijk kon geschieden en Ie Spaarudam gemakkelijk werd gemaakt. Na dien tijd bleef de wind gunstig om den val te bevorderen. Hierdoor ontstond voor de meeste polders gelegenheid zich van het overtollige water te ontdoen. Niet alzoo is het gesteld onder Delfland, waar ten gevolge van op e'éne hoogte bltjvenden boezemstand mo lens noch stoomgemaal van der Goes iets konden uitrigten. De behoefte aan een krachtigen oostelijken wind klimt er met iederen dag, ook omdat de tijd voor den veldarbeid is aangebroken. Teel- en bouwlanden en bui tenverblijven deelen in het algemeene onheil. Er zijn polders die minstens 4 Rijnl. voeten onder water liggen. Men vaart op sommige plaatsen met diep geladen vlctschouwen over de weilanden. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de maand January, waaruil blijkt, dat die bedragen heeft 4,951,006.25}, zijnde ƒ673,403.55} .meer dan in dat tijdvak van 1866.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1