LEYDSCHE €011 ft A IT. MAANDAG 18 FEBRUAR1J. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland brengt ter ken- nis van de belanghebbendendatten gevolge eener vernieuwing van de brug builen de Rijnsburgerpoort te Leydende passage over die brug van heden af is gestremd lot nadere aankoudigingen dal gedurende dien lijd de passage kan plaats hebben langs de Galgstraat, en voorls volgende den Singel van de Morsch- tot de Rynsburgerpoorten. De Commissaris des Konings voornoemd, 'sGravenhage, 14 Febrtiarjj 18G7. J. LOUDON. 2 BINNEXLANDSCHE liKlUGTEN, LEYDEN, 16 February. Wjj achten het niet overbodig de aandacht te vestigen op de hierachter legen Maandag avond aangekondigde voorstelling in den schouwburg. Het gezelschap onder directie van den heer van Lier, van Amsterdam, zal ten looneele opvoeren die Zartlichen Verwandteneen stuk dal zich in vele opzigten gunstig onderscheidt en laatstelijk te Amsterdam met den meesten bijval werd ontvangen. Ook wegens de uitvoering werd daar aan het too- neelpersoneelin het bijzonder aan den heer l'Arronge, booge lof toege- bragl. Hel nasttlkje Zehn Mddchen uud kein iVann zal zeker ook door velen met genoegen gezien worden. De stukken, voor deze voorstelling gekozen, maken het bezoeken van den schouwburg ailezins uitlokkend. Het getal der iu bet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelyks van 268 tot 324 personen. Volgens berigt nit Batavia is de vice-president van den raad van Ned. lndiö, de heer mr. A. Prins, den 288teD January overleden. By de ned. herv. gemeente te Oosterland is tot predikant beroepen d'. Lauts, pred. te Vrouwenpolder; bij die te Eibergen d8. Rynders, pred. te Vleuten; bij die te Goënga de cand. M. Wijt. Door het prov. kerk bestuur van Zuidholland is eervol emeritaat verleend aan d8. Roldanus, pred. te Schiedam, en d8. Berghege, pred. te llillegondsberg; d8. Lufissenpred. te Wyk aan Zee, is voornemens zyue bediening neder te leggen. Te Rotterdam hebben gisteren verschillende proefnemingen plaats gehad met bet brandblusch-middelbekend onder den naam van Extincteur. Die proefnemingen zijn weder met een zeer gunsiigen uitslag bekroond. Te Rhoon brak Dingsdag II. de veeziekte uit op den stal van H. Disch. Terstond werd besloten tot de afmaking en begraving van al het vee, waar van 20 stuks nog gezond waren. Toen men lot de uitvoering wilde over gaan, stuitte men op eene mocijelijkheidwaarop men niet was voorbereid. Een 200-lal arbeiders namelijk bad zich verzameld en dreigde tot geweld dadigheden over te gaan, wanneer men het gezonde vee afmaakte, waar door men genoodzaakt werd te wachten, tot dat de hulp der militaire magt was ingeroepen. Den volgenden dag kwamen 30 man, maar ook toen was de houding van liet volk zoo dreigend dat men nog niet lot de afmaking overging. Later heeft de afmaking zonder verzet plaats gehad. Uit Zutphen meldt men dat in den nacht van Donderdag de Voorlsche dijk by het zoogenaamde Klei is overgeloopen. Naar men uit Zalt-Bommel meldt was in die streek het gevaar voor doorbraak geweken. De dijk te Aalst was goed verzorgd en het geheele district was in goeden slaat. Uit Lochem meldt men dat een gedeelte dijk langs de Bolksbeek onder de ge meente Larendoorgebroken of weggespoeld is. De opening bedroeg ruim drie el en het water stroomde over de landeryeu. Men was met 150 man bezig de doorbraak te stoppen. Naar men uit Leeuwarden meldt zou er bij de regering weder ernstig sprake zijn van de overplaatsing der strafgevangenis aldaar naar Medemblik Leeuwarden zou alleen eene cellulaire gevangenis houden. In den omtrek van Gronw is het lijkje van een pasgeboren kind in eene sloot gevonden. Er is terstond aangifte gedaan aan de justitie, die reeds sterke vermoedens moet hebben, dat eene dienstbode in de nabyheid van genoemd dorp hel kind ter wereld gebragt en vermoord heeft. Uit 's Herlogenbosch meldt men dat na een paar onstuimige dagen het water weder eenigzins bedaard was, ten gevolge waarvan de boeren en boerinnen uit Vlijmen en omstreken, ten getale van omstreeks 200, door de duurte der levensbehoeften aldaar uitgelokt, met hunnen voorraad af kwamen; doch naattwelijks hadden zij die legen den middag voor goeden prijs van de hand gezetof de felle wind deed de golven weder bruisen en de terugtogt was te gevaarlijk om te ondernemenzy zijn dus verpligt ge weest aldaar een paar dagen van hun marklgeld te leven en met een ge ring overschot of wel tekort huiswaarts te keeren. Te Bergen-op-Zoom zyn Woensdag morgen aangekomen de hoofdinge nieurs Conrad en Caland, de ingenieur van den waterstaat Brunings, bene vens de kapitein ter zee Bloramendaal, die zich daarna, vergezeld van den ingenieur, door de Fransche regering benoemd in zake de afdamming der Ooster-Schelde, naar Bath begeven hebben. Donderdag zijn zij teruggekeerd en is de laatste weêr vertrokken. Naar men verneemt, zullen de Nederl. hecren zoo lang daar blijven totdat ook de ingenieurs, tot dat einde door Engeland en Pruissen benoemd, en die ieder afzonderlyk gewacht worden, zullen zijn aangekomenten einde ook hen te ontvangen en hun de noo- j dige inlichtingen te geven. 'sGRAVENHAGE, 16 February. Z. SI. heeft aan den heer P. J. U. Cuypers, architect le AmslcrdamI vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, hem door Paus Pius IX geschonken. Tot kantonregler te 's Gravendeel is benoemd de lieer jhr. mr. A. R. P. van Kinschot, thans griffier bij het kantongeregt aldaar, en tot plaats vervangend kantonregler te 'sGravenhage de heer mr. J. H. C. Lisman, procureur bij de arrond.-rcgtbank aldaar. Tot ontvangers der directe belastingen zyn benoemd: te Wondsend de heer J. H. Pel, thans te Wezelschc Barrière (Limburg), en te Slidwolde de heer H. J. W. Oosting, thans te llavelte. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen, by het wapen der infanterie: by het 6de reg., tot l8,co luit. de 2de luitt. J. van Voorihuysen en N. Berg man, beiden van het corps; bij het 88le reg., lot l8le» luit. S. S. P. de Lang Evertsen; bij hel corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, lot kapitein 3de kl. de lslc luitt. J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oije, van den generalen staf, en W. F. H. van Riemsdyk, van het corps, laatstge noemde tijdelijk gedetacheerd by de laudmagl in West-Indie; op zyn ver zoek ontslag uit de militaire dienst te verkenen aan den l8leB luit. J. L. H. Beyens, van het l8le reg. infanterie. Aan den gewezen l8tcn machinist bij de marine in Ned. lndië L. Smit, thans met verlof hier te lande, is een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Z. M. de keizer van Frankrijk heeft den heer A. E. Maas, lid van van het collegie voor de zeevisscherijenalhier, benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Naar men verneemt, zal bij gelegenheid van 's konings verjaardag een groot gala-diner ten hove worden gegeven. Op den aanstaanden verjaardag van Z. SI. den koning (19 dezer), zullen by de verschillende legercorpsen militaire assauts plaats hebben en benoemingen lot meesters en prevöts op de verschillende wapens geschieden. Ook zullen by die gelegenheid aan de meesters in de verschillende vakken van onderwijs geldelijke belooningen worden toegekend. Dingsdag a. s. zal, by gelegenheid van 'skonings verjaardag, in den kon. 11 oil. schouwburg alhier, worden opgevoerd: Willem van Oranje, aan hel bof van Engeland, tooneelspel in vyf bedrijven, naar het lloog- duitsch van Gustave zu Pitlitz, door B. Lamot. Z. K. H. de hertogin van Saxen-Weimar-Eisenach heeft een bewys gegeven van hare belangstelling in de scherpschutlers-vereeniging alhier. H. K. H. heeft een groot stok weiland, gelegen achter Zorgvliet, naby de laan van Meerdervoortafgestaan, ten einde de vereeniging in staat te stel len aldaar een schietbaan op te rigten. Het terrein zal ook voor exercitie veld gebezigd worden. neden mogt onzen geacblen stadgenoot den heer Schelfhout het zeld zaam voorregt te beurt vallenzijn 808'"1 verjaardag te vieren. Bjj deze gelegenheid hebben een zeventigtal kunstschilders en vrienden van dien be roemden kunstenaar hem een prachtig bewerkt album met hunne pholographi- sche portretten aangeboden. BUITENLANDSEHE BfilUftTEN. BELGIK. Omtrent den toestand van de kolenmijn »Le bon-buveurin Luik, wordt het volgende gemeld: Het is nu 7 dagen seleden dat de 20 mynwer- kers bedolven zijn op ongeveer 200 ellen onder den beganen grond. Voor dat de dag voorbij is, zal men waarschijnlijk het lot dier ongelukkigen kennen. De doctoren beweren, dat, zoo zij niet geslikt of door aardstor ting op de plaats dood gebleven zijn, er kans is, dal zij heden nog niet van honger zijn omgekomen. Van Verviers meldt men dat in den nacht van 12 op 13 Feb. een hevige brand is uitgebarsten in de katoenspinnerij van den heer Aen. Het geheele gebouw met zijn materieel is verbrand. De schade bedraagt onge veer 150,000 fr. EXKI, A N I». LONDEN, 14 February. Men verzekert dat het ministerie voornemens is in.de zaak der parle- menls-hervorming nog voor te stellen dat ieder hoofd eener huishouding als zoodanig eene stem zal hebben, twee, zoo hij een perceel bewoont van meer dan eene bepaalde huurwaarde, en drie, indien hij daarenboven in het bezit van eenen wetenschappclijkeii graad of van de bevoegdheid tot het uitoefenen van een bedrijf, dat kunde en beschaving vcreischt. Het minis terie zou daardoor het gevaar van overvvigtdal uit liet slemregt der arbei dende volksklasse zou voortvloeijenwillen afwenden. De Fenians hebben thans de rust weder ernstig verstoord. Uit Liver pool is hel berigt ontvangen dat zij de caserne der policie op den weg van Valentia hebben aangevallen en zich van wapenen meester hebben gemaakt. De Atlantische kabel is te Valentia op vyf plaatsen doorgesneden; nogtans is men er in geslaagd de draden te herstellen. Een gewapend corps, het welk Killarney bedreigde, is naar Kenmare opgerukt, eu wordt door eene aanzienlijke troepenmagt vervolgd. Aan den bevelvoerenden admiraal le Plymouth zyn bevelen gegeven om onverwijld twee korvetten en twee kauonneerbootcn te doen vertrekken men gelooft dat deze vaartuigen naar de kusten van Ierland zullen gaan. 209 leden van de Auglikaansche geestelijkheid hebben den aartsbis schop van Canterbury magtiging gevraagd om kloosters op te rigten en een reglement deswege vast te stellen. JfB4ANH.HJ.01li. PARIJS. 14 February. De keizer heeft lieden de zitting der kamers geopend. In de door Z. M. uitgesproken rede wordt, alvorens dc binnenlandsche toestand wordt

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1