LËÏDSCUfi VRIJDAG 15 FEBRUAR1J. STADS-BERIGTEN. ni\elai)sc11r: behigten. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.— per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het adres van T. W. van Hartrop, fabriekantwonende binnen deze gemeente, houdende verzoek om den eigendom van een gedeelte der zoogenaamde Zand'steeguitkomende in het Noordeindc en aan het Galgew atcr, waardoor de passage zou worden afgesloten Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van panden in of nabij de Zandsteeg gelegen ten opzigte der information de commodo et incom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 18dc0 Februari) aanst.des voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren legen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet Ie hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELKR, Burgemeester. Leiden, 14 Fehruarij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEYDEN, 14 Fehrnarjj. f)e gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden behandeld de con- crpt-vcroFdeningcn voor de plaatselijke directe belasting, zjjnde deze dezelfde verordeningen waarnaar tot hiertoe de plaatselijke directe belas ting werd gehevenmet dit onderscheid dat thans voorgesteld werd het vereenigd cijfer der aanslagen, ter verkrijging van de belastbare som, met eenen opklintnienden factor te vermenigvuldigen. Onderscheidene leden bragten tegen deze regeling bezwaren in. De heer Schdtema was er tegen, omdat deuren en vensters daarbij als grondslagen waren aangenomen, die hier geen redelijken maatstaf konden uitmaken, omdat zij die op kamers wonen worden vrijgesteld, en omdat hij het totaal der op Ie bren gen som te hoog achtte, üe heer Buys had tegen de regeling een juridisch bezwaar, t. w.dat zij niet iu overeenstemming was met de gemeente wei, en een economisch bezwaar, als zijnde eenzijdig en treffende alleen de vertering. Ook de heer Hartevelt had bezwaar in de niet-overeenstem- miug met dc gemeentewet en de vrijstelling van hen die op kamers wonen. Andere leden deelden wel voor.het meerendeei deze bezwaren, maar zou den de voordragt goedkeurenomdat de zaak thans dringend regeling vereischle, en met het oog op de gegeven verzekering dat die wijze van heffing slechts nog voor dit jaar zon gevolgd worden. De heer de Fremery was van gevoelen dat men moeljelijk tot eene aannemelijke regeling voor hel volgende jaar zou geraken, indien men niet vooraf trachtte uit te maken op welke beginselen eene directe belasting moest rusten. Tot de behandeling der arti kelen overgegaan zijnde, werden de verordeningen achtereenvolgens, hier en daar cenigzinsgewjjzigd, goedgekeurd en in haar geheel met 17 tegen 5 stemmen aan genomen. Het cijferder belasting werd bepaald op hoogstens 107,000. Inden loop der beraadslagingen stelden burg. en weth. voor, teneinde te gemoet te komen aan het bezwaar dal zjj die op kamers woonden waren vrijgesteld, ecu artikel in de verordening te brengen, ten einde ook die ingezetenen te treffen, maar hoewel men het principe goedkeurde, waren de meeste leden er tegen, omdat een zoodanig artikel niet in harmonie met het geheel zou wezen; de aanslag van hen die op kamers woonden zou alleen volgens de huurwaarde moeten geschieden, hetgeen tot moejjeljjkhedenook bijdeinvoe- deringaanleiding kon geven. Men oordeelde dat het beter zon wezen, ten einde dat doel te bereikeii, deze zaak by eene afzonderlijke verorde ning te regelen, waartoe burg. en weth. werden uilgenoodigd. Op het verzoek van de loge La Vertu, tol het in huur erlangen van localen achter de slads-gehoorzaalwerd gunstig beschikt. Van burg. en weth. is ingekomen een voorstel om over de som van ƒ2000 te mogen beschikken, ter goedmaking der kosten van liet raadplegen van deskundigen enz. in zake het rioolstelsel. Ook is ingekomen een ver zoek van de maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam om voor eenigen tijd te willen afstaan de schilderijen van A. Brouwer en Lucas van Ley- den, voor het houden ecner tentoonstelling. Naar wij vernemen beslaat er vooruitzigt dat de sloombooldienst tus- sclten Leyden en Katwijk, die, zooals wij vroeger gemeld hebben, met Mei in werking zou komen, reeds met April een aanvang zal nemen. liet bij de tweede kamer ingekomen wets-ontwerp tol ontbinding der overeenkomst betreffende hel stichten van een ziekenhuis te Leydenbekrach tigd bij de wet van den 7dcn Sept. 1853 en tot het aangaan eener nadere overeenkomst, is vergezeld van de volgende memorie van toelichting. In de memorie van toelichting van hel Vdc hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1866 is een overzigt gegeven van den loop der onderhandelingen met het gemeentebestuur vari Leydeneerst om tot de uitvoering der wet van den 7d™ September 1853 betreffende het stichten van een gemeentelijk ziekenhuis aldaar, tevens dienstbaar aan het klinisch onderwijs, te geraken, en daarna, toen de ongezindheid van den raad dier gemeente om hiertoe over te gaan niet kon worden overwonnen, om van gemeentewege een geschikt terrein te verkrijgen en eene aanzienlijke bijdrage tot het stichten van een akade- misch ziekenhuis van rijkswege, waarin ook, legen vergoeding aan den slaat, al de zieke armen der gemeente zouden kunnen worden verpleegd en die van andere gemeenten «oor rekening van Leyden lijdelijk geplaatst. Na die mededeelingen zijn de onderhandelingen voortgezet en tol een einde gebragt. Nadat van regeringswege voortdurend op voordecliger voorwaar den was aangedrongen, heeft eindelijk de raad eene aanbieding gedaan welke aannemelijk scheen; van gemeentewege zou een uitgebreid zeer gun stig gelegen terrein en de helft der kosten, op twee en een halve ton gouds geschatworden bijgedragen. Billijkerwijze scheen niet meer te verwachten en curatoren der hoogeschool werden dan ook door de ministers van bin- nenlandschc zaken en van financiën gemagtigd namens den staat met de gemeente Leyden de overeenkomst aan te gaan, welke bij dit wets-ontwerp is gevoegd en op welker twee eerste artikelen benevens op het vijfde be krachtiging door de wet wordt gevorderd. Na de mededeelingen jaarlijks in de onderwijsverslagen en bij de discussiën over de staatsbegrooting ge daan en na het hierboven vermelde overzigt, schijnt het wets-ontwerp geen nadere toelichting te vereischen. Der regering is het voorgekomen, dat de gemeente Leyden, schoon zich aan de verpligtingenhaar bij de overeen komst van 1853 opgelegd, onttrekkende, afdoende blijken heeft gegeven deze handeling zooveel mogelijk te willen vergoeden. De artikelen der overeenkomst, die bekrachtiging bij de wet behoeven, zjjn de volgende: Art. 1. De overeenkomst (usschen den staal der Ne derlanden en de gemeente Leyden, in zake het nosocomium academicum; van den 12den Maart 1853, waarvan de artikelen 1 en 10 zijn goedgekeurd bjj de wet van den 7den September 1853 Staatsblad n°. 96^, wordt te niet gedaan. Art. 2. Niettemin blijft het nosocomium academicum met alles wat is opgenoemd in art. 1 der overeenkomst van den 12dc" Maart 1853 eigendom der gemeente. Art. 5. Het rijk slicht onmiddellijk na het te niet doen der overeenkomst van 1853 boven genoemd en onderhoudt voort durend op het afgestane terrein een nosocomium academicumwaarin de gemeente Leyden, tegen de betaling van 50 cents daags per persoon, al de stads zieke armen doet verplegenalsmede de zieke armen van andere ge meenten voor rekening van deze tijdelijk op verzoek der gemeente Leyden te plaatsen, alles voor zooverre bij heerschende epidemiën de beschikbare ruimte toelaat. Na vijf jaren en telkens na verloop van gelijken termijn wordt het bedrag der verplcegkosten op nieuw geregeld in der minne, des noodig door arbiters. Gedurende de week van 27 Jan. lot 2 Febr. zijn in het arrondisse ment Leyden door den vee-typhtts aangetast 301 runderen en gestorven 71 gedurende de week van 20 tol 26 Jan. bedroeg het aantal aangetaste run deren 446, en gedurende de week van 13 lol 19 Jan. 549. Te Lisse en Noordwijk waren in het geheel gecneen te Alkemade veel minder geval len aangegeven dan in de voorafgegane week. Woubrugge werd heviger aangetast sterker ook dan in eene der vroegere weken maar de sterfte scheen zeer gering. In die streek zijn reeds onderscheidene gemeenten door geziekt. Meer oostelijk ten noorden van den R(ju bleven Aarlauderveen en Rijnsatcrwoude bevrijd. Ter Aar en Zevenhoven hadden minder dan vroe ger te lijden. Ook daar was dc sterfte niet groot. Ten zuiden van den Rijn kwam de ziekte, behoudens enkele verspreide gevallen in reeds doorge ziekte gemeenten alleen nog voor te HekendorpZoeterwoude en Voorschoten. De minister van binnenl. zakenoverwegendedat schorsing van markten en openbare verkoopingen van rundvee in alle gemeenten des rijks tot wering der verdere uitbreiding van den vce-typhus noodzakelijk is ge bleken; heeft goedgevonden te bepalen dal bet houden van markten en van openbare verkoopingen van rundvee in alle gemeenten des rjjks, waar zjj bij vroegere beschikkingen niet reeds geschorst zijn, met uitzondering; voor zoo ver slagtvee betreft, van die te Amsterdam, na den 17denFebruarjj e. k. is verboden. De minister van oorlog heeft Ier kennis gebragt van het leger, dat gedurende een tijdvak van ongeveer 8 jaren, behalve de kadels, een 70- of 80-tal onder-officieren per jaar tol het examen voor officier bij de infanterie worden toegelaten. In art. 2-van het reglement voor de znmenstelling van den jury voor de algemeene Parijsehe tentoonstelling van 1867, bij keiz. decreet van 9 Jttnij 1866 goedgekeurd, is bepaald, dat de vreemde leden van den jury door de commissiën voor ieder land worden aangewezen. Voorts is bjj de verdeeling aangenomendal Nederland één lid kan aanwijzen voor elk van de vier volgende klassen; l8le sectie: lste en 2df klasse vereenigd, schilde rijen en teckeningen, 29slc Klassegarens cn weefsels van gekamde wol;

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1