tast, meer worde afgemaakt, maar dat de streek, waar de ziekte uitbreekt f door eene lijn van afsluiting mag worden bewaakt in den zin als sub 2 is vermeld; 5°. dat het gebruik van vleesch van koeijen aan den typhus lijdende worde vrijgelaten, binnen de lijnen van afsluiting, behoudens plaatselijke keuring van het geslagle vleesch. Door de Vereeniging van en voor Nederl. industriëlen is dezer dagen een adres aan de tweede kamer gerigt, waarin zij de kamer dringend ver zoekt, haren invloed te willen te baat nemen, opdat de patentwet van 1819 met al hare revisiën, ampliatiën, ministeriële en andere administratieve in- structiën, worde afgeschaft. In de Leeuw. C. heeft J. S. de Vries alle geregtigden tot het dragen van het Metalen Kruis, zoomede die geregtigd zijn tot het dragen van het Kruis van Waterloo, opgeroepen om zich, ter gelegenheid van den 50run verjaardag van Z. M. den koning, op den 19deo dezer, te verzamelen vóór het paleis van justitie, ten einde de groote parade mede te kunnen bijwo nen en zich daarna te vereenigen tot een vriendschappelijken oudkameraad- schappelijken dronk ter eere van onzen geëerbiedigden koning. Bij de Ned. herv. gemeente te Woubrugge is tot predikant beroepen d'. Boldermann pred. te Bunnik; bjj die te Herveld, d'. Nahuys, pred. te Hengelo; bij die te Aalsum ds. Warmolts, pred. te Dorkwerd; bij die te Wijdenes en Oosterleek de cand. J. G. Hagen. Aan de diaconie der herv. gemeente te Zaandijk is door wijlen mevr. A. J. Berkhout, geb. van Doorn, te Utrecht, gelegateerd ƒ800, benevens ƒ500 aan het weezenfonds aldaar. Bij den heer F. C. de Jong, horologicmaker te Amsterdam, hebben wij, zegt de Amst. C., een nieuw electro-magnetisch uurwerk-toestel ge zien, naar het denkbeeld en voor rekening van den lieer A. Everts, te 's Gravenhagevervaardigd. In der tijd was daartoe eene prijsvraag uitge schreven voor de lenloonstelliug van wis- en natuurkundige werktuigen te Leydenwaarop geen antwoorden waren ingekomen. De heer de Jong nu beantwoordde de vraag daarop in het tijdschrift »de Volksvlijt," jaargang 1866, bl. 141. Ten gevolge daarvan droeg de heer Everts den in dit vak zoo bekwamen mechanicus op, de thans door ons bezigtigde normaalklok, met bjjbchoorenden toestel, te vervaardigen om die in zijne woning te doen plaatsen. Wij hebben daarmede aan volgende eischen zien voldoen: 1°. den lijd op zoo veel plaatsen als men wil overbrengen door middel van lijdtele- grafen2°. het uur hoorbaar telegraferend. i. op zoo veel plaatsen men wil de klokken gelijk te doen slaan; 3°. op ieder kwartier op alle plaatsen waar men wil te laten wekken4». juist ten 12 ure stroom te brengen op eene lijnen door middel daarvan, door eene bijzondere inrigting, uur werken gelijk te stellen op verschillende plaatsen. Het moeijelijkste van de eischen is, dal alles door éétie batterij in werking gebragt moet worden. Zaturdag II. is voor Edam een vaartuig gezonken, dat kort te voren de haven van Hoorn had verlaten. De bemanning is gered, en het schip geligt. Aan boord waren een aantal zeldzaamheden en oude voorwerpen uit den Spaanschen oorlog voor de tentoonstelling te Parijs bestemd, die men hoopt dat niet veel mogen geleden hebben. Van het Nieuwe Diep meldt men, dat Zaturdag ontdekt werd dat op de Razende Bol een vaartuig in nood verkeerde. Het was echter toen on mogelijk hulp te verleenen. Gedurende den avond en in het begin van den nacht gaven de schipbreukelingen door het branden van teertonnen hunnen nood te kennen. Bij het aanbreken van den morgen begaf zich de sloom- sleepboot Archimedes op wegmet zich voerende de nieuwe reddingsboot der Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij. Toen men ter plaatse van het onheil kwam, vond men het vaartuig, een Amerikaansch schip, van Soerabaya naar Amsterdam bestemd, reeds uiteengeslagen; 19 man der equipage, benevens de «rouw en hei kind des kapiteins, waren daarbij omgekomen en slechts 6 personen werden van een wrak in de reddingboot opgenomen en aan boord der stoomboot ovcrgebragl. Een der geredden de stuurman van bet schip, bad ren arm gebroken Volgens het verhaal der aaiigehraste schipbreukelingen, had de kapitein zt)n vrouw en kind aan eene lijn gebonden, om hen zoo goed mogelijk tot het opdagen van redding te behouden; bij het vallen van den mast waren zij echter weggeslagen en hadden met 19 schepelingen op noodlottige wijze hunnen dood in de golven gevonden. Een der recherche-vaartuigen uit hel Nieuwe Diep, die in het Marsdiep kruiste, om op fraude te passen wegens de in zee drijvende vaten arak, van bovenbedoeld schip afkomstig, is gestrand en zal weg zijn. Er is bij deze gelegenheid veel misbruik van arak gemaakt, want in de duinen zag men vele personen hunnen roes uitslapen; een kanonnier is ten gevolge van het onmatig gebruik van arak overleden. Sommigen willen daarin ook de aanleidende oorzaak zoeken van het stranden van het recherche-vaartuig. Donderdag II. is te Terwispel brand ontslaan in eene groote boerderij die, ten gevolge van den he»igen wind. geheel een prooi der vlammen werd ook 16 runderen en 1 paard zijn daarbij omgekomen. Naar men zegt zou ook eene geldwaarde van 500 verbrand zijn. Te Jemeppein Luik, is een steenkolenmijn gedeeltelijk ingestort. 160 menschen hadden op dat oogeublik, omdat hel rusttijd was, de mijn verlaten, maar 20 waren er in gebleven en deze zijn waarschijnlijk omge komen. Thans zijn al de antwoorden der regering op de verslagen der k3mer ingekomen. Uit het antwoord nopens hel hoofdstuk VII Ti (depart, van financiën) blijkt, dal de wettelijke regeling van 's lands algemecne comptabi liteit een der vele onderwerpen is, waarmede de minister zich, voor zoo veel de beschikbare tijd toelaat, onledig houdt. Hel ligt in zijn voornemen, de noodige voorstellen te ontwerpen tot herziening van de wetgeving op de grootboeken der nationale schuld. Gaarne zal hij de wenschelijkheid eener regeling van hel genot van vrijdom van grondbelasting bij landontginningen in overweging nemen. De minister gelooft gerust de verzekering te kunnen geven, dal het niet aan maatregelen ontbreekt, om de inrigting van het postwezen hoe langer hoe meer aan alle billijke eischen te doen beantwoor den. In het antwoord op hoofdstuk VII C (administratie hervormde eere- dienst) wordt gezegd, dal eene volkomen autonomie van al de kerkgenoot schappen, gelijk zij bij sommige reeds bestaat, de toestand is, welken de regering wenscheljjk en overeenkomstig met de letter en met den geest der grondwet acht. Haar streven zal zijn die autonomie, voor zooveel zij nog niet beslaat, te helpen bevorderen. Ten aanzien van den wensch van som migen, dat ook aan de predikanten der christelijke afgescheidene gemeen ten een rijkstractement worde toegelegd, erkent de minister, dat redenen van billijkheid er voor pleiten om die gemeenten niet op den duur verstoken te laten van rijkssubsidie. In ieder geval zullen eerst de bezwaren uit den weg geruimd moeten wordendie vroeger tegen de erkenning van het ge nootschap in zijn geheel gegolden hebben, eer het onder de kerkgenoot schappen kan opgenomen wordenop welke het tweede lid van art. 168 der grondwet wordt toegepast. 's GRAVENHAGE, 12 Februarij. Bij kon. besluit van 9 Febr. isop voordragl van den minister van justitie, eene staatscommissie ingesteld voor de herziening der wetgeving op de eigendomsoverdragt van onroerende goederen, het hypotheekstelsel en het notariaat. Aan die commissie is tot dat einde opgedragen de noodige voor stellen te doen in den vorm van ontwerpen van wetten en besluiten, met daarbij behoorende memoriën van toelichting. De commissie zal te 's Gra venhage vergaderen. Tot lid en voorzitter der commissie is benoemd de heer mr. C. II. B. Boot, lid van den raad van state, en tol leden dc hh. inr. J. A. Mutsaers, lid van den raad »an state; mr. C. U. Gockinga, raadsheer in den hoogen raad; mr. R. T. II. P. L. A. van Boneval Faure, hoogleeraar te Leyden; mr. J. G. Kist, raadsheer in het prov. gereglshof in Zuidholland; mr. J. Pols, regter in de arrond.-reglbank te Rotterdam; mr. A. de Pinto, lands advocaatdeken der orde van advocaten bij den hoogen raad; J. Stam, inspecteur-generaal, belast met het bestuur der afd. registra tie en domeinen bij het dep. van financiën; H. Manger Muntz, bewaarder van de hypotheken en het kadaster te Leyden; B. Tideman, notaris te Amsterdam; mr. B. van Berckelnotaris te Delft, en mr. J. de Bas, nota ris te 's Gravenhage. Het secretariaat bij deze commissie zal worden waar genomen door een ambtenaar van het dep. van justitie, daartoe door den minister van justitie aan te wijzen. De mededeeling van dit kon. besluit in de Staatscourant wordt vooraf gegaan door een rapport van den minister van justitie aan Z. M. den ko ning, waarin de noodzakelijkheid wordt aangetoond van de bedoelde her ziening en de redenen worden opgegeven waarom hel doelmatiger mag geacht worden deze laak aan eene commissie op te dragen, dan die te volbrengen in de bureaux van het dep. van justitie. Z. M. heeft goedgevonden aan den hoofdingenieur van den waterstaat lste kl. J. G. van Gendt, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen, en te benoementot hoofdingenieur van den waterstaat 1"« klasse den hoofd ingenieur 2de kl. B. P. G. van Diggelen tot hoofdingenieur 2de kl. den in genieur lsle kl. J. Stroolman; lot ingenieurs van den waterstaat lste kl. die der 2de kl. L. A. Reuvens en jhr. A. O. van den Santheuveltot ingenieur van den waterstaat 2de kl. den adspirant-ingenieur VV. H. Hubrecht; tot adspirant-ingenieur van den waterstaat den surnumerair D. N. Labrijn. Tol burgemeester der gemeente Westervoort is benoemd de heer D. de Rooy en tol burgemeester der gemeente Grijpskerk de heer It. B. van Holdinger. Aan den heer jhr. mr. P. N. Quarles van Ufï'ord is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als regter in dc arrond.-reglbank te Zutphen. Tot secretaris bij den geneeskundigen raad van Friesland en Gronin gen is benoemd de heer dr. S. Coronel, te Amsterdam. Tot surnumerair bij den waterstaat is benoemd de civiel-ingenietir J. W. Wclcker. De minister van koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. Eergisteren avond is in arrest genomen zekere gepensioneerd O. I. onderofficier, thans als buitengewoon geëmployeerde of schrijver bij het dep. van koloniën werkzaam. Naar men verneemt wordt hij beschuldigd van ontvreemding van drie assignatien, ter waarde van ƒ2700, waarvan hij er één in Gelderland zou hebben uitgegevenna daarop eene handteekening te hebben gesteld. BU1TKNLAMISCHK BEK1GTKN. ËNGELAS D. LONDEN, 10 Februarij. In de week, eindigende den 2den Febr.werden hier te lande 28 run deren door de veeziekte aangetast, zijnde 27 meer dan in de voorafgaande week. Dingsdag II. heeft hier ten geduchte storm geheerscht, die aan vele gebouwen belangryke schade heeft veroorzaakt; op de rivier, die eene ver bolgen zee geleek, werden schepen tegen elkander geslingerd en ligtere vaartuigen omgeworpen, waarbij, zoo ver men weel, 3 personen zijn omgekomen. Uil Plymouth wordt gemeld, dat Woensdag II. bij eene poging der reddingboot, om dc bemanning van den in zinkenden staat verkeerenden schooner Gcorgiana te hulp te komen, 5 der 12 redders zijn verdronken; men gelooft, dat de bemanning van den schooner den wal heeft weten te bereiken. Den 25sten Januarij is te New-York, ten gevolge eener van de radi cale partij uitgegane oproeping, eene talrijke volksvergadering van burgers gehouden, om het eerst door den oorlog en nu laatstelijk door schier volsla gen misgewas zoo zwaar getroffen Zuiden te ondersteunen. Het in vele deelen der Zuidelijke Staten heerschende gebrek werd door de sprekers in

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2