LMDSCHE COURANT. 1867. WOENSDAG 13 FEBRUARIJ. STADS-BERIGTEN. NATIONALE MILITIE. Leyden12 Februari) 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Af wonderlijke no turners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. m Bij deze Courant wordt verzonden IV9. 3 blad 4) der Handelingen j van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat al degenen die genegen mogten zijn als vrijwilliger bij de nationale militie in dienst te treden, zich te dien einde vóór den lsteD Maart aanslaande ter ge- j meente-secretarie behooren aan te melden. De bepalingen der wet van den 19 Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), betrekke lijk de nationale militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende: »Arl. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn,uioet men ongehuwd of kinder loos weduwenaar en ingezeten wezen, voorts ligehamelijk voor de dienst geschikt, ten minste 1.56 el lang, op den lstol Januarij van het jaar der optreding als vrijwilli ger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbragt hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verpligtingen ten aanzien van de militie, zoo ver die te vervullen warenvoldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzondering van de ligchamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burge meester der woonplaats. Art. 12. Hij die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelatdn voor de gemeentein welke hij ingeschreven istenzij hij geene verplig tingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Art. 13. Hij, die bij de zeemagt, bij het leger hier te lande, of bij het krijgs volk in 's Rijks overzeesche bezittingen heeft gediendwordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij, bij het verlaten van de dienst, behalve een be wijs van ontslag, van don bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn dienst tijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volhragtis, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten." En wordt wijders ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot bet opma- a ken van bet getuigschrift, bedoeld bij opgenoemd art. 11 der wet, dagelijks, uit- gezonderd de Zondagvan des morgens tien tot des namiddags drie uren ter secre tarie dezer gemeente de gelegenheid bestaat. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 12 Fehruarij 1867. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN herinneren bij deze den belanghebbendendat ingevolge art. 293 en 294 der Algemeene Policie- verordciiingvastgesield 26 September 1861, de voerlieden en huurkoetsiers jaarlijks aangifte moeten doen ter Secretarie van het getal en de soort hunner voer- en rijtuigen, alsmede telkensuiterlijk binnen acht da gen, van die welke zij zich hebben aangeschaft, waarvan hun een bewijs wordt afgegeven; voorts dat zij ingevolge art. 295 gehouden zijn, de bij hen in gebruik zijnde voer- of rijtuigen enz., minstens eenmaal 'sjaars, den keurmeester C. P. BR1CO ter keuring aan te biedenen wel dit jaar op Maandag den 18'len en Maandag den 25stcn February e. k.op de lloogewoeriivoor het perceel Wijk 111. N«. 311, terwijl op de goedge keurde rijtuigenten blij ke daarvan, de letter O wordt gebraad. Nog worden de belanghebbenden gewezen op art. 296 der gemelde veror dening, waarbjj wordt bepaald dat geen voerman en geen huurkoetsier niet goedgekeurde voer- of rijtuigen mag verhuren, en eindelijk op art 297, houdende strafbepalingen tegen de overtreding der aangehaalde artikelen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 14dtn Februarjj 1867, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1". Concept-verordeningen plaatselijke directe belasting. 2". Verzoek van de loge La Vertu, tot het onder daarbij vermelde voor waarden in huur erlangen van lokalen achter de stads gehoorzaal. 3". Bestek en voorwaarden omtrent de leveraneie van eene ballastpraam. BIiWENLANDSCIIE BEBIGTEN. LEYDEN, 12 Februarij. Heden werd van hier naar een familiegraf te Noordwjjk overgebragt het stoffelijk overschot van den hoog ed. gestr. heer J. G. Usener, in leven luit.-kolonel militie-commissaris in hel 3dc district van Zuidholland, vroeger gepensionneerd majoor der artillerie, op den 8sten dezer alhier in 69-jarigen ouderdom overleden. Behalve door zijne nabestaanden en eenige bijzondere vrienden werd aldaar de laatste eer aan den overledene bewezen door de leden van den militieraad, bij welken hjj had gefungeerd. Allen die de veelzijdige kennishet juiste oordeel en de naauwkeorigheid van den over- jl letleue hebben gekend, betreuren zijn verlies, en het vele goede, door hem in zjjnen werkkring teweeg gebragt en aan de maatschappij bewezen, zal lang in dankbaar aandenken hieven voortleven. Hij ontviel aan zijnen werkkring na eene ongesteldheid van slechts weinige dagen, juist nu het werk voor de ligting der nationale militie voor dit jaar zou aanvangen, waartoe nog alles door hem met de uiterste zorg was voorbereid. Bij beschikking van 5 Febr. jl. is aan H. Merkclbach te Amsterdam, tot wederopzeggingvergunning verleend voor eene stoomhootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Amsterdam en Leyden. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van gegadigden ge bragt, dat bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen Ie Soerabaya de betrekking van baas-jjzergieter is opengevallen. De adspiranten moeten zich voor 1° Maart aanmelden bij den directeur der Ned. stoombootmaat schappij te Rotterdam. Verdere bijzonderheden worden door de Staats courant medegedeeld. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagl heeft alle genees- en heelkundigen, zoowel Nederlanders als vreemdelingen, die gene gen zijn zich als officier van gezondheid 3de kl. voor den lijd van 10 jaren te verbinden voor de dienst in Wesl-Indië, uitgenoodigd daartoe een ver zoekschrift aan zjjn bureau te 'sGravenhage in te zenden. Uit de voor eenigen tijd voltooide werken langs den Korten of Wad- dinger Vliet, voornamelijk bestaande in het verbreedenverdiepen en weg ruimen der krommingen, moet reeds herhaaldelijk hel nut zijn gebleken van een sneller afvoer van water naar den Rijn (het Galgewater), waar mede de o. a. langs den Delftschen Vliet gelegen poldermolens hebben ge wonnen op die, welke zich oostwaarts van de stad langs den Hoogen Rijn dijk bevinden, daar deze, wegens boezempeil, de uit maling staken; terwjjl gene dikwijls hiermede kunnen voortgaan omdat het vlottende boezemwa ter nog niet hel peil heeft bereikt of, zoo dit hel geval is, ook weder het spoedigst daalt. Vóór de verbeteringen langs den Korten Vliet werd vaak hel omgekeerde waargenomen. Gedurende de week van 27 Januarij tot 2 Februarij zijn door den vee-typhus aangetast: in Zuidholland 1497 runderen, in Utrecht 685, in Noordholland 331, in Gelderland 88, in Noordbrabant 16, totaal 2617; in de week van 20 tot 26 Jan. bedroeg het getal aangetaste runderen 3257, in de week van 13 tot 19 Jan. 3900. Omtrent den afloop der door vee-typhus aangetaste stallen te Voor schoten, vermeld in ons n°. van 30 Januarij, vernemen wjj dat by de wed. N. Voorham 37 runderen van de 41 waren bezweken en ruim de helft van een 30-tal bij P. Hooimans waren hersteld. Voorts was er de ziekte in de stallen van A. Verhoog en J. van Leeuwen uitgebroken. N. Verberg, te Stompwijk, had al zijne runderen, 14 stuks, verloren. Te Soeterwoude in de Weipoort brak voor de tweede maal de typhus uil bij C. van der Vel den, lot dusver met eeti verlies vau 7 runderen, waaronder 2 van typhus herstelde aan longziekte; bij H. Onderwater, waar zy alle herstelden, uit gezonderd 2 kalverenalsmede bij P. Kokshoorn. Bij W. Klein aldaar hcerschte de longziekte onder van typhus herstelde runderen. Wat betreft de nieuwe gevallen in het dorp had J. van der Poel er tot dusver 9 verloren; D. Lagerbcrg die er bij hel eerste geval 21 van de 24 verloor, hield er thans 1 van de 7 over. Bij A. Onderwater, op Cronestein, waren 11 run deren gestorven. In den stal van G. Ariez. van der Poel was de ziekte gisteren uitgebroken. Op de bouwhoeve »de Hoogkraan", onder Leyder- dorp, werd gaandeweg het rundvee aangetast, voor het meerendeel echter met gunstigen afloop. In den Boterhuispolder, langs den Zijl, was de vee ziekte bij J. van der Poel ontstaan. Door den heer jhr. mp. van den Berch van Heemstede en vele andere grondeigenaars of veehouders is besloten een adres aan Z. M. den koning in te dienen, waarbij zij verzoeken dat het Z. M. moge behagen, hun te bewaren voor den slag waarmede zij bedreigd worden, door de maatregelen vervat in het rapport der staatscommissie, benoemd bij kon. besluit van 2 Jan. II. Zij zijn overtuigd, verklaren zydat na dooding van het vee; zooals de commissie dit verlangt, de vee-typhus niet zal gesmoord worden, tenzij al het vee in ons vaderland worde onteigend en op eens gedood wordt. Hetgeen in het algemeen belang gevorderd wordt is, naar hunne meening, hel volgende: 1». Dat alle wetten, besluiten en verordeningen be trekkelijk de veeziekte worden ingetrokken en bij eene bijzondere wet worden opgenomen, hetgeen gebleken is volstrekt noodig te zijn, gegrond op de verkregen ondervinding; 2°. dal meerdere lQnen vau afsluiting mogen wor den bewaakt, teil einde al het vee binnen die lijuen te laten doorzieken, en dat de wakers zorgen dal geen vee van binnen die lijnen naar buiten worde overgebragt, als alleen liet vee voor de slaglbank bestemd; 3°. dat het vervoer van vee van huilen de lijnen van afsluiting naar binnen volko men worde vrijgelaten; 4°. dal geen enkel beest, door den typhus aange-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1