BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsehe Courant van Maandag Februarij ;)867N°. J8. dronken. Wen maakt deze helaas zeer gegronde gevolgtrekking, daar men te Langweer de boot met drie personen zeilende heeft gezien welke daarna omgeslagen en nabij dat dorp aangedreven is, zonder dat van de opvarenden iets is vernomen, dan dat hunne pelten zijn opgevischt. Eerstgenoemde laat eene vrouw en twee kinderen achter, de beide anderen waren ongehuwd. Te Sneek is tot leeraar in de Fransche en Duitsche talen aan de hoogerc burgerschool benoemd de heer Heykoop, hoofdonderwijzer te Loencn a. d. Vecht. Maandag avond II. werd in het dorp Nederasselt eene poging tot moord aangewend. Er schijnt aldaar een complot van enkele personen Ie bestaan, die voor gemeenschappelijke rekening wild stroopen; onder hen schijnt twist te zijn ontstaan. Een hunner, de schoenmaker T.werd, toen hij zich ter rust begeven had, plotseling door een geweerschot gewekt; hel bleek dat de kogel anderhalve voel breedte boven zjjn hoofd in het hout was gedron gen. Dadelijk stond hij op, wekte zijne moeder en stak licht aan. Een tweede schot volgde kort daarna, dal nu door het andere raam ging, langs de lamp tusschen hem en zijne moeder. Daarop is hij een van de militairen gaan roepen, die aldaar gedetacheerd zijn lot handhaving van de lijn van afsluiting voor de veepest. Deze is naar de woning van den luit. F. ge gaan die de vermoedelijke daders heeft aangehouden en in hel wachthuis doen plaatsen. 's GRAVENHAGE 9 Fcbruarij. Aan den heer C. Koker Bz. is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Broek iti Waterland. De adelborst lste kl. S. T. Land, gediend hebbende bij liet eskader in O. 1., is op non-activiteit gebragl. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. In de maand January II. zijn binnen deze gemeente geboren 124kinde- renals: 63 zoous en 61 dochters, waaronder is begrepen ée'n Uveeling- l geboorte. Overleden 112 personen, als: 21 mannen, 24 vrouwen, 38 zoons tn 29 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 7. Voltrokken 12 huwelijken. Het getal der in liet Werkhuis alhier opgenonienen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 376 tot 394 personen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aanst. aldaar eene gewone ver gadering houden. De minister van oorlog heeft voorloopig ter kennis van belanghebben den gebragl dat waarschijnlijk in dit jaar geene jongelingen als kadet op de kon. miliiaire akademie zullen worden toegelaten. De Nederlandschc hoofdcommissie voor de I'arijsche wereldtentoonslel- - ling van landbouw, nijverheid en schoone kunsten van 1867, zoo veel mogelijk aan hel te kennen gegeven verlangen van eenige Nederlandsche beoefenaars der schoone kunsten, om hunne kunstwerken, voor de Parijsche wereldtentoonstelling bestemd, later dan den gestelden termijn van 31 Jan. 1867 te mogen inzenden, wenscheude te voldoen, maakt aan belangheb benden bekend, dal de uiterste termijn van inzending aan het lokaal der akademie van beeldende kunsten te Amsterdam door haar bepaald is op den 18den Febr. c. k.in de veronderstelling dat deze latere inzending overeen Ic brengen zal zijn met de bepalingen der keiz. Fransche commissie, waar toe intusschen de hoofdcommissie zal medewerken. Bjj kon. besluit van 3 Febr. jl. zijn, op verzoek van dr. P. Bleeker, wonende te 's Gravenhage en elf anderen, de statuten van de te 'sGraven- hage gevestigde verceniging tot hel oprigten en uitgeven van een dagblad, onder den naam van »Dagblad voor Nederland" goedgekeurd, en is die vereeniging als regtspersoon erkend. liet Weekbl. voor lsr. meldt dal de vijf gebroeders Eltzbacher, waarvan er twee in onze hoofdstad zjjn gevestigd, naar aanleiding van het overlijden hunner moeder, in leven te Keulen woonachtig, en ter vereeuwi ging van de nagedachtenis hunner ouders, hebben besloten in genoemde stad te doen oprigten een Israel, geslicht voor zieke en zwakke oude lieden met bepaling, dat, ofschoon ten eeuwigen dage er alles naar den Israel, ritus moet zijn ingerigt en ook de bestuurderen steeds tot die belijdenis moeten behooren, de inrigling nogtans ook toegankelijk zal zijn, voor personen van alle andere godsdienstige gezindten. Uit verschillende plaatsen wordt melding gemaakt van ongelukken die door de hevige stormen welke gedurende deze week hebben gewoed wer den veroorzaakt. Te Rotterdam is gisteren morgen in de Maas voor het Katendrechtsche Veer een bootje, met groenten beladen, dat van het Over- maasche kwam, met 2 man, die zich daarin bevonden, omgeslagen. Een hunner is met moeite door personen van de aldaar liggende bootjes gered, terwijl de ander, niettegenstaande alle aangewende hulp, is verdronken. Onder Delfshaven is eene loods dienende voor werkplaats en tot berging van schoorsteenmantels geheel verbrijzeld, met al de daarin zijnde marmeren goederen. Te IJsselmonde heeft Woensdag morgen de korenmolen van den lieer van der Blom aanzienlijke schade bekomen. De gehecle kap, as en verdere aanhoorigheden werden van eene hoogte van 90 voet naar beneden geworpen, terwijl alles werd verbrijzeld; de schade wordt begroot op p. m. ƒ3000. Te Zalt-Bomuie! was Dingsdag morgen de wind een orkaan gewor den, vergezeld van bliksem en donder; de meest diepgaande in de haven liggende schepen werden van hunne ankers weggerukt, terwjjl bijna alle daaraan vastgehechte booten wegzonken of verbrijzeld werden. Ook van de gierpont werden de booten afgerukt en dreven, even als de badinrigtingop verren afstand weg. Bij den buitengewonen hoogen rivierstand vreest men voor afslag der dijken. Nabij llerwijnen is die zoo veelbcteekenenddal men voor hel behoud van dien dijk beducht is. Te Arnhem ontstond, door het aandringen van liet water legen den spoorwegdijkeene verzakking in de slaalsspoorbaan nabij de aansluiting van den Rijnspoorweg, in het Arn- liemsche Broekzoodat de trein niet kon doorrijden en passagiers en goe deren op een van hel station gekomen hulptrein moeten overstappen. De stad Ziitphen geleek gedurende deze week op een eiland te midden eener onstuimige zee. Te 's Hertogenbosch werden Woensdag II. de landerijen rondom de stad, ten gevolge van den hevigen wind, in eene stroomende zee herschapen; de golven sloegen schuimende en spattende over de hooge ves tingwerken, het water werd opgedreven tot zoodanige hoogte, dat het de kaaimuren aan de haven overliep en de stoomboot op Botterdam benevens andere schioef-bcurtveerbooten niet konden varen, om liet gevaar van op de overstroomde Diezedijken vast te raken. Te Schiedam is in 56-jarigen ouderdom overleden de heer mr. A. Ver- nède, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, secretaris der genoemde ge meente, welke betrekking htj sedert 1836 bekleedde. De drie kinderenwaarvan onlangs de huisvrouw van Nathan Kwestie te Amsterdam is bevallen zijn dezer dagen achtereenvolgens overleden. Naar men uil Leeuwarden meldt heeft zich thans ook de typhus ge openbaard onder de schapen van denzelfden landbouwer te Foudgumwiens runderen voor 14 dagen door die ziekte werden aangetast; 24 schapen zijn dientengevolge afgemaakt. Ook de longziekte onder het rundvee neemt in Friesland weder toe. Uit Sneek meldt men het volgende ongeluk, dat Zondagjl. plaatshad. Drie personen, een van Sneek, en twee van IJlst, met eene boot naar de Joure zeilende, ten einde een schip te bezigiigen, moeten op de Langweer der wielen zijn omgeslagen, met dat ongelukkig gevolg, dat allen zjjn ver ENSELAA LONDEN, 7 Februarij. Hel officiële blad bevat een besluit van de koninginbepalende dat de nederzettingen Prins van-Wales eiland, Malacca en Singapore, die tot nog toe onder de regering van Brilsch-Indie stonden, te zamen een afzonderlijk gouvernement zuilen uitmaken, onder den naam van nederzettingen der Zeestraten. Bjj hetzelfde besluit is tol gouverneur en opperbevelhebber al daar benoemd de kolonel St. George Ord vroeger gouverneur van de Bermudas. De voorgenomene demonstratie der arbeidersverenigingen tot bevorde ring der parlcmcntshervorming zal Maandag aanst. plaats hebben. Er zal een oplogt gehouden worden, gevolgd door eene zamenkomst in Agricultural Hall te Islington. In de gisteren gehouden vergadering van het lagerhuis nam zitting de heer Kavanagh, door de kiezers van Wexford afgevaardigd. Die heer mist zoowel armen als beenen. Hij was in een mechanische!) armstoel op rollen gezeten. De vee.typhus is in een stat alhier (Islington) in zoo lievige mate uit gebarsten dat oogenblikkelijk bevel werd gegeven om den gebeden stapel van 45 koeijen en 1 os af te maken. Door het admiraliteitshof is uitspraak gedaan in de zaak der aanzeiling van het schip Helena Anna, met troepen van Rotterdam naar Batavia, tegen het schip Sir William Wallace, met ladingen passagiers van Sydney naar Londen. Die uitspraak strekte ten gunste van hel eerstgenoemde schip. Op verzoek van de Jamaica-commissie zijn de luit. Brand en de kolo nel Nelson, betrokken in de vroegere gebeurtenissen op Jamaica, in hech tenis genomen. In het jaar 1866 zijn in de Vereenigde Staten 233,418 landverhuizers aangekomendie gezamenlijk eene geldsom van 107,964,000 doll, hebben medegebragt. IBANHftlJk. PARIJS, 7 February. Naar men verzekert is de reorganisatie van liet leger nog niet vastge steld. Het ontwerp zal op nieuw onderzocht worden. De Moniteur bevat een keiz. besluit, houdende regeling der betrek kingen van den senaat en het wetgevend ligchaam met den keizer en den staatsraad, benevens organieke bepalingen omtrent hunne werkzaamheden. Te Elbcnf is Zondag II. een brand uitgebarsten, waardoor onderschei dene fabrieken zijn vernield. De schade wordt op l£ millioen frs. begroot. De Spaansche regering heeft liet besluit ingetrokken waarbij de maar schalk Serrano verbannen is; ook de andere personen, die onlangs door de straf der verbanning getroffen zjjn, zullen ontheffing daarvan erlangen, wanneer zij zulks verzoeken. PRITI8IEN. BERLIJN, 7 Februarij. Door de kamer van afgevaardigden is een ontwerp van wet verwor pen, waarbij de regering gemagtigd werd om regterlijke beambten uit de nieuw ingelijfde landstreken over te plaatsen naar reglbankcn en geregts- koven in de oude provinciën des rijks. De bepaling, door de afgevaardig den bij wijze van amendement gebragl in de wet betreffende de leening voor den aanleg van spoorwegendal eene beschikking der regering over staats spoorwegen door verkoop of verpachting, om regtsgeldig te zijn, de toeslem ming des landdags behoeft, is door hel heerenhuis verworpen, terwijl de wet zelve voor het overige door liet huis is aangenomen. Bij de kamer van afgevaardigden is zij op nieuw in behandeling gekomen, en alsloen is de moeijelijkheid na overleg met de ministers uit den weg geruimd door eene wijziging der bedoelde bepaling in dien zin, dat toestemming des landdags tot vervreemding van spoorwegen niet in het algemeenmaar alleen in be trekking tol de in deze wet genoemde wegen noodzakelijk verklaard wordt. Volgens de Prov. Corr. zal de zitting van den landdag eerstdaags gesloten worden.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5