de tegenwoordige ministers, noch in hun rapport aan den koningnoch door hunne latere handelingen, de beginselen der grondwet in eenig opzet hebben miskend of veronachtzaamd. Ook treedt zij in financiële beschouwingen om aan te toonen dat zij van den toestand der geldmiddelen geene te zwaar moedige opvatting heeft. 's GRAVENHAGE5 Februarij. Tot kantonregter te Elburg is benoemd de heer mr. J. G. W. H. ba ron van Sytzamathans kantonregter te llindelopen. Aan den heer W. J. K. Sax is eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Geerlrtiidenberg. Tot landmeter lste kl. bij het kadaster is benoemd de heer J. F. R. Schreinemacherthans landmeter 2de kl. bij beschikking van de ministers van binnenl. zaken en van marine van 14 Jan. is eene commissie van toezigt benoemd over het, op voorbeeld van Frankrijk en Engeland, voor Nederland Ie bewerken en in te voeren boek van seinen op zee, bestaande uit de bh. J. W. biukes, luit. ter zee lste kl., te Rotterdam; F. C. Jaski, oud-scheepsgezagvoerder en rceder, te Amsterdam, en D. C. Rietbergen, oud scheepsgezagvoerderdirecteur van het zeemanshuis te Rotterdam. Door den minister van koloniën zijn de hh. J. J. Bisehoff, mr. J. H. J. Schneider, mp. A. Stibbe Lzoon, J. J. van Santen, R. van Romunde, J. R. Lange Jr.R. W. Tadama en W. T. P. Martens gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot ambtenaar hij de burgerlijke dienst daar te lande. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De leden der tweede kamer zijn nu werkelijk tegeu den 12de° dezer bijeengeroepen. BUIÏ KNLANDSGHE BMUGTEiY. aS iL S. fi u In het arrondissement Charleroi zijn onlusten uitgebarsten, ten gevolge van de noodzakelijkheid, waarin zich de ijzerfabriekanten geplaatst zagen, om óf den arbeid te doen ophoudenóf hel loon 10 pCt. te verminderen. Jlie onlusten waren van dien aard dat de troepen tegenover de werklieden gebruik hebben gemaakt van hunne wapens. Drie personen zijn daardoor gedood. Te Hasselt, waar de vcetyphus is uitgebroken, heeft men 800 runde ren moeten afmaken. Men vreest dat de geheele veestapeldie 5000 stuks telt, zal moeten worden afgemaakt. Volgens de laatste berigten had zich echter geen nieuw geval voorgedaan. ENG ELAX E3. LONDEN. 3 Februarij. In dc met 20 Januarij jl. geëindigde week is in Grool-Riitannifi slechts één nieuw geval van runderpest ter kennis der regering gebragt, dat is tien minder dan in de vooraf gegane weekterwijl afmaking van gezond vee tot stuiting der besmetting nergens noodig is geweest. Volgens de Pall Mall Gazette is de veeziekte weder in de nabijheid van de Islington Market alhier uitgebroken. 45 stuks hoornvee werd afgemaakt om de verspreiding tegen te gaan. De bisschop van York heeft de menschlievendheid zijner landgenooten op nieuw ingeroepen voor de uitgeweken Candioten. Naar zijne opgave zou er eene som van 14000 noodig zijn om die hulpbehoevenden, 12000 in getal, meestal vrouwen en kinderen, uit den nood te helpen. In de vorige weck hebben drie jonge jufvrouwen het examen als apotheker met glans afgelegd. De provoost-generaal bij hel Noord-Amerikaansche leger heeft dezer dagen een volledig rapport bekend gemaakt, betredende de verliezen door hel Amerikaansche leger geleden, gedurende den jongsten oorlog, welke aanving in Maart 1863. Uit de daarbij gevoegde labellen blijkt, dat het verlies heeft bedragen 5221 officieren en 275,518 onderofficieren en man schappen, zijnde een totaal van 280,739 personen. E IIA IN K il 1.1 U. PAR IJS, 3 Februarij. De Moniteureen reeds van andere zijden medegedeeld berigt beves tigende, zegt: In de vergaderzaal van hel wetgevend ligchaam zijn meer dan 50 werklieden bezig eene tweede rij tribunes voor het publiek Ie plaat sen men meent dat daardoor ruimte voor 200 personen zal worden ge wonnen. liet spreekgestoelte voor de redenaars is in die vergaderzaal reeds weder opgeriglmen is thans bezig met het plaatsen der marmeren be kleedsels, die het omgeven. La France is over de wederoprigling van het spreekgestoelte uitermate verheugd Juicht nu, zrgt dit blad, gij oud ge dienden van hel parlementaire strijdperk, die het keizerrijk onbestaanbaar met het regtmalig gezag van vertegenwoordigende vergaderingen verklaard hebt. Juicht insgelijks, gij mannen vua het tegenwoordig oieuschengeslacht die vol hoop en vertrouwen gehunkerd hebt naar hel uur waarop hel laatste spoor onzer burgertwisten uil onze wetten zou worden gewischt, en die voor uw land aanspraak hebt gemaakt op den onweerstaaubaren invloed der liberale begrippen. Verwelkomt dal zinnebeeld der vrijheid van discussie, en erkent dat het keizerrijk geene van de kiemen onzer nationale groot heid ter zijde legt, en dal het eene groolc natie kan regeren zonder haren geest neer te drukken. In hel plan betredende de reorganisatie des legers worden nog be langrijke wijzigingen verwacht. Het berigt dal de nieuwe minister van tnarinc terstond hevel tot het aanbouwen van tien pantserschepen heeft gegeven wordt door het dagblad van het ministerie van marine tegengesproken. Men wil welen dat dc heer Haussmannprefect van dc Seine, den keizer, op diens verzoek, eene memorie heeft ter hand gesteld over de j quaestie der plaatselijke accijnscn De prefect verklaart in die memorie, j dal hij die belastingen niet onmiddellijk kan afschaffen; hij vraagt daar- i voor eene tijdruimte van vier jaren. Volgens berigten uit Mexico zal het denkbeeld van keizer Maximiliaan j om op een congres den wil der natie omtrent 's lands regeringsvorm te hooren moeijelijk tot uilvoering kunnen komen; bij zijne tegenstanders vindt het weinig bijval en de wegen naar de hoofdstad zijn meest door dc repu blikeinen bezet. De keizer heeft zijn verblijf te Puciila gevestigd. liet aanleggen van twee havens te Suez, de eene voor de handels- scheepvaart en de andere voor de militaire marine, is door den onderkoning van Egypte aanbesteed aan den heer Dussand, een Franschen aannemer van openbare werken; deze moet hel werk binnen zes jaren opleveren en i heeft daarvoor 15 miliioen fr. bedongen. Naar men uit Beyruth meldt was Jozef Karam aldaar aangekomen. Frankrijk had hem niet alleen eene wijkplaats in Algerië verschaft, maar ook bewerkt dat zjjne verbeurd verklaarde goederen teruggegeven en eene algemeene amnestie aan de Maronieten verleend werden. Uit Madrid meldt men dat de heer Rios Rosas en vele andere leden van de ontbonden kamer van afgevaardigden die onlangs in hechtenis wer den genomen, naar het eiland 'l'eneriffe zijn gevoerd, ooi van daar naar de strafkolonie Fernando Po op Afrika's westkust te worden gebragt. Te Athene zijn een aantal Grieksche vrijwilligers, die half uitgehon gerd op Turksche schepen van Candia te Athene waren teruggekomen, door het gepeupel, onder oogluiking van de overheden, zwaar mishandeld; het volk meende dat zij den strijd hadden behooren vol te houden en althans met onder de Turksche vlag hadden belmoren lerug te keeren. ITALIË. Het officiële blad der Romeinsehe regering verklaart, dat hel gerucht, alsof de overeenkomst met het huis Langrand Dumonceau eerst na lange onderhandelingen te Rome en met de bisschoppen alhier zou onderleekend zijn. geheel valscb is. Hel voegt er bij, dat de beweringen der officiële dagbladeu betreffende het gevoelen van den H. Stoel met het minste ver trouwen verdienen, omdat zij niets zijn dan manoeuvres om tijd te winnen en het publiek zand in de oogen te strooijen, ten einde beter de goddelooze, anti-christelijke plannen te kunnen voortzetten die heimelijk gesmeed worden. Hij de liaiiaansche kamer van afgevaardigden vond het wets-ontwerp be treffende de vrijheid der kerk, bij het onderzoek in de sectiën, bijna alge- meenen tegenstand. PUIIISSEN. BERLIJN, 3 Februarij. Betreffende het aan den generaal von Mantenffel verleende ontslag ver neemt men dat de beweegreden, die den generaal aanleiding heeft gegeven om herhaaldelijk op zijn ontslag aan te dringen, daarin moet gezocht wor- den, dat zijn naam niet voorkwam in de wel betreffende de dotatëin. I Het bestuur der hoogeschoo! van Kiel heeft eene deputatie, bestaande uit de dekens der vier faculteiten, naar Berlijn afgevaardigd, om den nieu wen souterein des lands Imlde te brengen. Tot nog toe had de hoogeschool van Holstein steeds de aanspraken van den hertog van Atigusteuburg op de soevereiniteit ondersteund. Te Neuwied is overleden de algemeen geachte prins Max zti Wied, bekend door zijne onderzoekingen op het gebied der natuurlijke historie! Hij bereikte den ouderdom van 85 jaren. De runderpest is, blijkens officiële opgaven, uit Gallicië verdwenen Gedurende de zes jaren dat zij aldaar heeft geheerscht, zijn er 935 steden en dorpen en 7677 afgezonderd liggende boerderijenmei eenen veestapel B van ie zamen 440.463 runderen, door de veeziekte bezocht, en 38,102 run deren door haar aangetast, waarvan 7936 herstelden, 26,276 stierven en 3890 afgemaakt werden. Naar men uit Weenen meldt heeft dc minister van slaat, graaf Bel- credi, zijn ontslag ingediend. 00§T-I IN BS IE. BATAVIA, 29 December. De nieuw benoemde gouverneur-generaal, de heer mr. P. Mijer, heeft op 28 Dec. in eene buitengewone vergadering van den raad van Ned. Indië het bestuur aanvaard. Tot hoofdinspecteurs der cultures zjjn benoemd de hh. R. A. Sythoff en C J. Bosch, thans inspecteur; lot Icl1 commies bij de directie der cul tures de heer A. A. Hoos, thans 2de commies; tot hoofdcommies bjj het bij het dep van onderwijs, eeredienst en nijverheid de hh. L. W. J. Oli vier, thans hoofdcommies, en P. A. Zaalberg, thans 1™ commies bij de directie der civile magazijnen. Per Telegraiai. PESTH 4 Februarij. Nadat het comité van 67 nog eenige amendemen ten op het elaboraat bad aangenomen, is het in zijn geheel goedgekeurd. Overmorgen zal dit besluit officieel gestaafd worden. BRUSSEL, 4 Februarij. De onlusten in Marchienne-ati-Ponldie men geëindigd waande, hebben thans een ernstiger karakter gekregen. De Etoile Beige maakt een telegram uit Marchienne-au-Pont van heden namiddag be kend, waarin gemeld wordt dat dc beweging zich vooral te Roux en te Jntnel openbaart. De troepen hebben zich dan ook voornamelijk naar die zijde gerigt. BERLIJN, 4 Februarij. Het heerenhuis heeft de spoorweg-leening van 24 miliioen aangenomen, en beslist dat de regering de toestemming der ver tegenwoordiging alleen noodig heeft bij het vervreemden van nieuwe sjioor- weg lijnen. LONDEN, 5 Februarij. De Times verzekert dat de troonrede de dade lijke indiening van een ontwerp tot hervorming en uitbreiding van het kies- regt en hervormingen in de wetten betreffende" den landbouwstand in Ierland zal toezeggen. BRUSSEL, 5 Februarij. Bij kon. besluit is voorloopig het houden van vee-markten verboden. INGESOND E Ni. Gisteren avond woonde een bijzonder talrijk en uitgezocht publiek dr. Ré- ville's tweede «séance littéraire" bij en bewees door zijn herbaalde toejuichin gen en zijn onvermoeide aandacht, dal de begaafde redenaar zijn gehoor in slreds klimmende male wist te boeijen. Spr. begon met in 't kort te her innerenhoe hij de vorige maal bij La Fontaine het ideaal van sociale deugd, »la digniié du caractère," bad gezocht, maar hoe hij bij den fabel dichter slechts een egoïstische, jdalte voorzichtigheidsmoraal had gevonden. De »sage" van La Fontaine weet zich 'uit de moeieljjkste omstandigheden te redden, maar houdt dan ook op een man van karakter te wezen. Bij zulk een onbevredigende oplossing kunnen wij natuurlijk niet blijven staan. Daarom wenschlc spr., na La Fontaine, Molière te ondervragen. De beroemde comedie-schrijver heeft het probleem opzettelijk in zijn Misanthrope behan deld. De weg, dien wij te bewandelen hebben, om zijne meening te leeren kennen, is ons dus van zelf aangewezen. «Allons au théótre!" De aanleg van Molière's meesterstuk is hoogst eenvoudig. Alles verraadt het genie »an den onnavolgbareu kunstenaar. Vijf mannenrollen waarvan men zelfs twee zou kunnen missen, en drie vrouwenrollen zijn voldoende om het be schaafdste deel der maatschappij van dien lijd voor te stellen en de sombere comcdie terug te geven, die zoo dikwijls in die lichtzinnige wereld gespeeld is. Alceste, de man van onkreukbare loyauteit en oprechtheid, die menschen- hater wordt, omdat de gebreken van zijn omgeving hem dagelijks een ergernis zijn maar die tevens te zwak is om aan de bekoorlijkheden eener hem onwaardige schoone weêrstand te bieden, Philinle, de volmaakte hoveling, de beleefde »homme du monde," Oronte, de pedante verze-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2