LMOSCHE COURANT. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. MAANDAG 4 FEBRUARIJ. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 2 blad 3) der Handelingen j van den Gemeenteraad. STTDS^BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEY DEN Gelei op ari. 338 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 26en September 1861 Nnodigen bij deze de ingezetenen uitvoor de behoorlijke reiniging van schoorsleenen en stookplaatsen in dit wintersaizoen de noodige zorg te dragen, ten einde daardoor mogelijk gevaar van brand te voorkomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAMDELER, Burgemeester. 1 Leyoen, 31 Januarij 1867. v. PUTTKAMMER. Secretaris. BIi\NEI\LAMDSC¥E~BËR»GTEM. I LEYDEN2 February. Bij kon. besluit van 31 Jan. is tot rector magniflcus aan de hoogeschool alhier voor hel akadeiuiejaar 1867/68 benoemd de hoogleeraar W. F. R. Suringar. Vrijdag aanst., den 8sten Februarij, des middags ten 12 ure, zal de af- j tredende rector magnificus, de hoogleeraar J. J. Prins, het rectoraat, met het houden eener pleglige redevoering in de groote gehoorzaal van het aka- demiegebouwaan zijnen opvolger overdragen. Hel dagelijksch onderhoud van en het doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen der hoogeschool gedurende het jaar 1867, waarvan de aanbesteding plaats had op 28 December 1866, is toen door den minister van binnen!, zaken aan den ministen inschrijver niet ge gund maar is thans gegund aan A. Blansjaar, aannemer alhier, voor de som van ƒ1600. Hel getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 329 tol 376 personen. fn den avond van 23 Jan. jl. is uit het wagentje gebruikt als post war terwjjl liet zich te Alphen bevond, vermist eene groote linnen zak, in houdende twee postpakellenbeide voorzien van het masque Woerden, hel eene afkomstig van 's Gravenhage en liet andere van Leyden. De offi cier van justitie te Leyden verzoekt opsporing, aanhoudingen berigt, en noodigt tegelijk een ieder, die op 23 dezer, te 's Gravenhage of Leyden, op de verschillende postbussen brieven mogt hebben bezorgd, bestemd voor Woerden of omliggende plaatsen, uit, hem daarvan ten spoedigste te berigten. Het water is overal sterk gewassen. Rijnlands aanvankelijk door gunstigen wind verbeterde boezemstand is weder tot boven maalpeit geklom men, en de polders verkeeren bijna in denzelfden staat als voor twee maan den. Ouder Delfland vertooneu de polders ééne watervlakte. Terwijl geeue geschikte gelegenheid werd verzuimd om water te loozenbelemmerde het aanhoudend natte weder iedere poging om daarmede te winnen. De massa sneeuw heefi daartoe niet weinig hijgedragen. Ondanks dat voortdurende onheil hoopt men te Soetermeer, flazerswoude en in andere gemeenten, nog op gewas van het telkens onder water staande koolzaad en wintergraan, tenzij er strenge vorst mogt ontslaan waardoor alles zou verloren gaan. Men houdt zich aan hel dep. van binnenlandsche zaken hezig met de voorbereiding of bewerking van de wet op het hooger onderwijs. De mi nister van binnenl. zaken is, blijkens het thans verschenen antwoord der regering op het voorloopig verslag der tweede kamer over het hoofdstuk binnenl zaken der slaatshegrooting voornemens die wet nog in deze zitting j in te dienen. Met betrekking lot het lager ouderwjjs, meent de minister, dal strikte eerbiediging der vrijheid van het bijzonder onderwijs de leer der regering is; zijne zienswijze omtrent art. 23 der wet is onveranderd; de weglating van hel woord christelijk acht hij onraadzaam. De regering heeft 1 zich tot regel gesteld geen subside te verleenen aau gemeenten die geen schoolgeld heffen. De commissie benoemd bij kon. besluit van 2 Jan. jl.tot het B vinden van middelen ter bestrijding van den vee-typhus, heeft thans haar rapport aan den koning ingediend. De commissie is van oordeel dat afma king van alle ziek en verdacht vee het eenige middel is datmits goed toe gepast, en gevolgd door eene volledige desinfectie, tol uitroeijing der ziekte leiden moet. De toepassing der daartoe noodige maatregelen op te dragen aan een corps goed gedisciplineerde personenonder de leiding van een krachtig hoofd. Bij het rapport is gevoegd eene nota van het lid der com missie, den heer mr. J. Loudon, 's konings commissaris in deze provincie, die zich met de zienswijze zijner medeleden niet geheel kan vereenigen. Bij de Iterv. gemeente te Woubrugge is tot predikant beroepen ds Bol derman, pred. te Bunnikbij die te Ooster- en Wester-Blokker ds. Gras- winckelpred. te Zalk; bij die Ie Maasland ds. Gann Dunpred. te Renkum bij die te Heenvliet de cand. C. M. Vos; bij die te Woudenberg de cand- D. G. Escher; hij die Ie Midwolde de cand. H. H. Evers. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland is eervol emeritaat verleend aan d®. Callenbach, pred. te Elburg. I Te Heenvliet, waar de vee-typhus vrij erg heerschtvindl de afmaking van het verdachte vee groolen tegenstand; var, de 27 stuks op een stal ont eigend om geslagt en daarna publiek verkocht te wordenis men niet ver der kunnen komen dan om er 10 te slagten en te verkoopen; wegens de bedreigingen moesten de slaglers het werk stakenen zelfs kon een slagter uil de gemeente geen hulp krijgen, om maar een touw vast te houden, ten einde een beest onder den voet te krijgen. Hel anders zoo rustige dorp was geheel in opschudding; de burgemeester hield eene doeltreffende aan spraak tot het volk. Daarop is men weder begonnen met het slagten der overgebleven 17 stuks, en men vertrouwde dat het geregeld zon afloopen daar er anders strenger maatregelen zouden genomen worden. Naar men uit Zevenaar meldt breidt de vee-typhus zich in die streken zeer uit. Honderden runderen zijn reeds afgemaakt. Op het eiland Ameland heerscht onder de schapen de galziekte in zoo erge mate, dat sommige boeren een gedeelte van hun wolvee, enkelen zelfs alles hebben verloren. Naar men uit Amsterdam meldt heeft wfilen de heer S. A. Polak, bjj uiterste wilsbeschikking, ƒ2000 vermaakt aan het Ned. Israel, armbestuur, terwijl hij ook aan de Ned. Israël, hoofd-synagoge aldaar ƒ300 en de twee N. I. weeshuizen aldaar elk ƒ200 heeft geschonken. Te Bergen-op-Zoom is Zondag avond, tol groote ontsteltenis der ha venbewoners, de Sint-Jacobstorendienende tot bergplaats van kruid, gra naten en verdere projectilen, gedeeltelijk ingestort. Gelukkig heeft de schild wacht geen leisel hekomen. Op den spoorweg nabjj Venlo is Maandag II. een man onder eenen trein geraakt, met het gevolg dal zijne beide armen werden afgesneden. Korten tjjd daarna is de ongelukkige, een man van 63-jarigen ouderdom en zonder eenige familie, overleden. 's GRAVENHAGE, 2 Februarij. Z. M. heeft als blijk zijner goedkeniing en tevredenheid verleend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, en een loffelijk getuigschrift aan T. Mellema, gezagvoerder van den stoomsleper Rotter damwegens het redden van twee personen, die op 10 Jan. 1867 in het Goereesche gat, uit de jol van de loodsaf haalboot in zee geslagen, op riemen drijvende werden gevonden. Tot notaris te Rijssen is benoemd de heer mr. B. G. ten Pol, car.d.- notaris te Almelo, en tot notaris te Delden de heer J. de Lorraine Uoiling cand.-notaris aldaar. De lsle luit. H. C. Smallenbach, van het reg. infanterie, is voor 5 jaren gedetacheerd bij hel wapen der infanterie voor het leger in Oost-Indie. Gisteren is de 59sle verjaardag van II. K. H. prinses Frederik der Ne derlanden op de gewone wijze gevierd. Ten 1 ure hebben zich IIH. MM. de koning en'de koningin, benevens HH. KK. Hll. de prins van Oranje en prins Alexander zich naar het paleis van Z. K. II. prins Frederik begeven. Een kolonel in Pruissische dienst heeft de gelukwenschen van de kon. Pmissische familie overgebragt. De tweede kamer zal waarschijnlijk tegen Dingsdag 12 Februarij bij eengeroepen worden. Naar men verneemt zullen aan dc tweede kamer, bij de aanstaande hervatting van hare werkzaamheden, van regeringswege nieuwe wetsont werpen worden aangeboden lot wering of beteugeling der veeziekte. Men verzekert dat die voorstellen hel gevolg zullen zijn van de werkzaamheden en het rapport van de commissie, die onlangs alhier vergaderdis geweest, ten einde de regering voor te lichten nopens de maatregelen, die lot het bedoelde einde nog konden genomen worden. fÜJITKNLANDSUHE BEKIGTEAL kb A -V» l» LONDEN. 31 Januarij. Het officiële dagblad bevat een in den geheimen raad genomen besluit waarbij vergund wordt vee, over zee aangevoerd uit eenige plaats buiten het Vereenigde koningrijk, en in de dokken van Southampton ontscheept, per spoortrein naar de Londensche veemarkt te voeren, mits onder inacht neming van bepaalde voorschriften omtrent de wijze van vervoer. Ten behoeve der noodlijdenden is reeds p. m. 6500 bij den lord mayor ontvangen de nood is echter ten gevolge van den stilstand in alle bedrijven zoo algemeendat het bedrag van deze liefdegiften slechts weinig kan baten. Uil New-York meldt men dat Orteaa door het krijgsvolk van Juarez, zijnen mededinger naar het hoog gezag in Mexico, zon gevangen genomen zijn. De senaat heeft een wetsvoorstel aangenomenwaarbij de bevoegdheid van den president ten aanzien van het doen van benoemingen beperkt wordt. FRAN fi R Stt PARIJS, 31 Januarij. Volgens la France zal hel regt van interpellatie, aan de wetgevende kamers geschonken, dadelijk bij den aanvang der zitting worden uitgeoe fend. Er zou in de eerste bijeenkomst des senaats verlof worden gevraagd tot eene interpellalie betreffende de bnitenlandsche staatkunde, bepaaldelijk de Duitsche zaken, en waarschijnlijk zou de daarover te voeren discussie door eene discussie over dezelfde zaak bij het wetgevend ligchaam worden gevolgd. Door den minister van buiten 1zaken zou, zoo noodig, het woord voor de regering worden gevoerd bij dc behandeling van het Ooslersche vraagstuk en door den heer Rouher b(j die van de Duitsche en Italiaansche zaken. Volgens genoemd blad had de regering besloten hel spreekgestoelte in de vergaderzaal van het wetgevend ligchaam weder te doen oprigtcn; er waren reeds werklieden daarmede bezig. Tevens werden de tribunes voor het publiek vergroot. Volgens de Fatrie wordt er thans werkelijken wel van Frankrijks zijde, moeite gedaan om de groote mogendheden over te halen lol het doen van eenen gezamenljjken stap bij de Porte, ten einde van haar hervormin gen en bewilligingen voor hare christen-onderdanen te verwerven.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1