8®cb* Telegraaf. Onder Dwingelo beeft een 16-jarig dienstmeisje door middel van luci fers beproefd de boerderij van haren meester in brand te steken, welke brand echter gelukkig nog bij tijds is gebluscht. Bij het geregtelijk ver hoor heeft zij dadelijk de misdaad bekend. De lnd. Beige meldt dat de commissie van ingenieurs, benoemd door Pruissen Frankrijk en Engelandin deze week het haar opgedragen onderzoek der Schelde zal aanvangen. Bedoeld onderzoek zal door de Nederlaudsche regering in geenerlei opzigt worden bemoetjelijkt. De Etoile Beige meldt dat het niet waarschijnlijk is, dal de commissie van buiten- landsche ingenieurs met hare enquête tegen het einde dezer maand zal kunnen beginnen. Naar men verzekerde heeft de Fransche regering zekere bezwaren geopperd. 's GRAVENHAGE 29 Januarij. Z. M. heeft aan den minister van slaat jhr. W. G. van de Poll, op zgn verlangeneervol ontslag verleend als commissaris des konings bij de Nedcrl. handelmaatschappij, en als zoodanig benoemd den heer G. L. Baud, honorair-slaatsraad en oud minister van koloniën. Z. 91. beeft aan A. Huisman en B. Kluin, van Vaassen, door het prov. gereglshof van Gelderland ter dood veroordeeld, gratie van de dood straf geschonken en die straf veranderd in 15-jarige gevangenisstraf. Naar men verneemt is van bet vroeger opgevat voornemen, om de tweede kamer in de eerste dagen van Febrnarij bijeen te roepen, afgezien, vermits tot op dit oogenblik de antwoorden der regering op de afdeeling- verslagen der staatsbegrooting er nog niet zijn. BMTKiMiANDSCBK BKR1GTKN. ENG EL. AS O. LONDEN, 27 Januarij. In de week, eindigende met 19 Jar.., zijn bij de regering 11 gevallen van veetyphus bekend geworden; 8 minder dan in de daaraan voorafgaande week. In drie dagen is alhier tot ondersteuning der armen 4000 bijeen gebragt. In meer plaatsen heerscht, ten gevolge van gebrek aan arbeid en van de strenge koude, groote armoede. Te Greenwich en te Deptford heeft de nood aanleiding lot ongeregeldheden gegeven. In beide genoemde plaat sen zijn eenige bakkerswinkels door een groot aantal personen uit de laagste volksklasse geplunderd. Uit New-York wordt gemeld dat het congres een wets-voorstel heeft aangenomen, waarbij aan allen, die aan den opstand hebben deelgenomen, de uitoefening der burgerlijke regten wordt ontzegd. Omtrent den brand op de Jlissisippi-stoomboot Fashione, waarbij meer dan 300 personen zijn omgekomen, verneemt men nader dat het vaartuig op zeven mijlen afstands van Baton-Rouge vlam vatte, vermoedelijk door vonken uit den schoorsteen. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat er aan geen blusschen te denken was, inzonderheid toen de groote lading katoen, 2700 balen, werd aangetast. Ongeveer 100 kajuit- en 300 dekpassagiers, de laatsten bijna allen negers, waren er aan boord. Velen wierpen zich in den stroom; de overigen liepen van de ecne naar de andere zijde, totdat ook zij mecrendeels in het water werden gedrongen. De kapitein redde verscheidene vrouwen, die hij in eene hoot aan land bragt. Eene moeder wierp hare 3 kinderen in den vloed en sprong hen toen na; zij zelve en een barer kinderen werden gered, de beide andere zag zij voor hare oogen verdrinken. Er moeten omstreeks 80 menschen gered zijn. FK1NHKIJH. PARIJS, 27 January. De Moniteur bevat thans hel keiz. decreet tol bijeenroeping der ka mers, en wel tegen 14 Februarij. Naar men verneemt heeft de nieuwe minister van marine reeds bevel gegeven tot het bouwen van 15 pantserschepen, Gisteren heeft de keizer gehoor verleend aan den heer Gladstone. Des avonds woonde deze Engelsche staathuishoudkundige een feestmaal, bij dal te zijner eer door de vereeniging voor staathuishoudkunde gegeven werd. Hel dagblad le Siècle heeft eene inschrijving opengesteld voor de op- rigting van een standbeeld van Voltaire. De orkaan, die omstreeks de helft dezer maand in de baai van Napels heeft gewoed, heeft eene schade van 12 a 15 millioen veroorzaakt. Naar men uit Madrid meldt is het aan de poiicie gelukt de drukkerij te vinden, alwaar het opruijende dagblad Alerta heimelijk werd gedrukt, en de daaraan medewerkende personen in hechtenis te nemen. Die perso nen zouden denkelijk worden ter dood veroordeeld. Doch er is later we der een nieuw blad vol opruijende taal verspreid, alsmede een blaadje, onderleekend ode revolutionnairc commissie", waarin de militaire regters met vermoording werden bedreigd voor het geval dat zij in de zaak van de Alerta een doodvonnis durfden vellen. Latere berigten melden dat in de zaak der Alerta 8 personen zijn ter dood veroordeeld. Of hel vonnis ten uitvoer zou gelegd worden, was nog onzeker. ITALIË, Bij de lialiaansche kamer van afgevaardigden is ingekomen het ontwerp van wel betreffende de vrijlifid der kerk en de liquidatie der kerkelijke goederen. Bjj dit ontwerp wordt de kerk vrij verklaard van alle inmenging van den staat bg de uitoefening der eeredienst en de benoeming van bis schoppen. De eedsaflegging, het regt van placet en het exequatur zijn af geschaft, alsmede de privilegiën en alle vrijdommen der kerk in den slaat. De kerk zal zelve in hare behoeften voorzienmet de vrije medewerking der geloovjgen en uit de inkomsten van heigeen baar toebehoort of wettig door haar verkregen is. Dientengevolge vervallen de bijdragendie reeds ten laste waren van den staatvan provinciën en gemeenten. Indien de bisschoppen verklaren zich te willen belasten met de conversie en liquidatie der kerkelijke goederenzullen zij binnen 10 jaren al die bezittingen moe ten vervreemden, met verandering der onroerende goederen in roerende. Aan den staat zullen zij betalen 600 millioen, in halfjaarlijksche termijnen van 50 millioen. Zg belasten zich met de betaling der jaargeldentoege kend aan de leden der ontbonden corporaliën. Bijaldien de meerderheid der bisschoppen mogt weigeren zich met de conversie te belasten, zal de rege ring er toe overgaan, en aan de bisschoppen 50 millioen in obligatiën 5pCt. staatsschuld toekennen, en over al de kerkelyke bezittingen beschikken, door de onroerende goederen le vervreemden. De bovengenoemde jaargel den zullen blijven ten laste der bisschoppen. Het ontwerp van wet betref fende de vrgheid der kerk wordt gevolgd door de overeenkomst, welke de minister Scialoja met den heer Langrand-Dnmonceau gesloten heeft. PRUISSEN. BERLIJN, 27 Januarij. De generaal von 9Ianteuffel is, wegens zijne geschokte gezondheid, voor den tijd van een jaar ontheven van hel bevel over het 9de legercorps. De luit.-generaal von 9Iannstein zal hem vervangen. De officiële Bayer. Zeit. berigt dat de koning van Begeren zich ver loofd heeft aan de prinses Charlotte Auguste, jongste dochter van hertog 91aximiliaan van Beijeren en zuster der keizerin van Oosienrijk. PESTH, 28 Januarij. Er bestaat een verschil van gevoelen tusschen Deak en Andrassy over een gemeenschappelijke munt en een gemeenschappelijk spoorwezen. Heden vergaderde de commissie van 67 leden. MLNCHEN, 28 Januarij. Beijeren heeft den 9deD Januarij identieke no ta's naar de hoven van StuttgartDarmstadt en Karlsruhe gezonden, waarin werd voorgesteld het houden eener conferentie tot vaststelling eener nieuwe gemeenschappelijke regeling van het krijgswezen volgens de wijze, waarop dit in Pruissen is geregeld. Algemeene weerpligtigheidgeene plaats vervanging, en linie-, reserve- en landstorm-corpsen. FLORENCE, 28 Januarij. De senaat hield heden eene zitting met ge sloten deurenom over hel proces van admiraal Persano te beraadslagen. De punten van beschuldiging, zoo als zij in het rapport voorkomen, zijn: 1°. lafheid, 2°. onervarenheid, 3°. ongehoorzaamheid. Wat bet eerste punt betreft, heeft de senaat met 71 legen 60 stemmen beslist, dat de vervol ging geen voortgang zal hebben. Jlorgen wordt over de twee andere pun ten beraadslaagd. LONDEN, 29 January. De regering zal zich niet vereenigen met de beslniien der commissie ter zake van de rtcrutering, maar zal verschillende wijzigingen aan het parlement voorstellen. De Times meldt dat graaf Derby ongesteld is. INGEZONDEN. De een zei: het zijn comtiiiesenmaar dal kon toch ook niet, want liet conimiesenhuis stond buiten. Een ander meende, hel waren menschen, die de deur ingingen om op het plantsoen te komen, misschien wel om eene wandeling tc gaan doen. Een derde beweerde dat zij bij den portier, die er altijd in zijn hokje geregeid na hei laaiste poortklokslag- had plaats ge nomen en er, onder bet schijnsel van eene groole lantaarn, in een voorva derlijken armstoel gezeten, steeds was te vinden, een bezoek gingen bren gen; nog was de vraag niet uitgemaakt, wat hel beleekende dat eenige personen, op een gezellen winteravond, eene deur binnen de vierkante Ryns- burgsche poort ingingen en verdwenen, ooi later, precies na klokslag 9, weder één voor één uit diezelfde deur le voorschijn ie komen. Die ver- looning had zelfs in de laatste jaren de belangstelling gewonnen van meni- genvan den spoortrein komenden, reiziger, die alsdan aandachtig bleef stilstaan tot de laatste man was uitgetreden, voor welke oplettendheid ieder man in het bijzonder zich dan ook altijd hoogst vereerd gevoelde. Zoover mij bekend is, waren bedoelde personen le hetisch om ooi! iemand in dwaling te laten en hiervoor mogten zij mejiigwerf de edelste zelfsvol- doeuing smaken. Genegen hun voetspoor te drukken enzooals van zelf spreekt, ook op eenige voldoening rekenende, verklaar ik mij bereid den deswege nog onkundigen stadgenoot in te lichten: dat men in de Rtjnsburg- selie poort langs een wenteltrap naar boven klom; dat daar de Leydsche leekenschool zoo wat voor een honderd zes en zestig jaren was gevestigd geworden; dal die school vele lotgevallen en wederwaardigheden had te trotseren gehad; aan welke lotgevallen en wederwaardigheden o. a eene aan die poort gelegerde wacht van Fransche soldaten, in den winter van 95, werkzaam deel had genomen door den geheeleu inboedel der school te vernielen oui er zich een duchtig vuur van tc stoken ten gevolge waarvan de berooide leden naar elders werden verjaagden voorts dal in een later tijdvak de school zich herstelde als Leydsche schilder- en tcekenacade- mie: Ars aemula Naturae, en in een beter tijdvak de oefeningen cr gere geld werden voortgezet tol voor 8 jarên. Boven gekomen kwam men een langwerpig vierkant vei trek binnen. De vloer was er regelmatig met roode steciieu ingelegd, en de witte wanden bevatten een tweetal vensters, waarvan het een op het westen, het andere op hei oosten een niet onaardig gezigt zouden hebben opgeleverd, als zij bij eene andere gelegenheid dan gedurende de winteravonden geopend wer den, iels waartoe nu niet de minste reden bestond. Zooals hef vertrek met j zijne teekenloestellen verdienstelijke teekeningen van ontslapen leden breede gravuren van Wandelaar naar Albinus enz., zich voordeed, was hel eigen aardig genoeg als oefenplaats ingerigl en faalde hel er nooit aan warmte voor de kunst, eene eigenschap te merkwaardiger omdat het er niet zel den aan natuurlijke warmte haperde, zooals in een vertrek, gelijk dat, waar de vloer altijd vochtig opsloeg en de wanden cr doorgaans niet een niet onaanzienlijk laagje salpeter prijktenmeer het geval pleegt te zijn. Men wist zich echter naar omstandigheden te schikken, hoewel er, bij strenge koude, soms iets kon plaats grijpen, waarop men minder gerekend had en wel, dat terwijl de leden zich, bestraald door het zachte licht der

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2