BUITENLANDSCBE BERIGTEN. die in liet huwelijk zou treden, keerde met eene slede van Amsterdam, alwaar hij hel noodige voor de bruiloft en een gouden geschenk voor zijne bruid had gekocht, naar huis terug, en had de onvoorzigtigheid de slede, waarin hjj de gekochte voorwerpen had geborgen, voor de deur onbewaakt te laten slaan, terwijl hij in eene herberg ging, met dal gevolg, dat hij terugkomende de slede ledig vond voorraad en geschenken waren gestolen. Te Amsterdam is eergisteren de vrouw van iNathan Kwestie van drie welgeschapen zonen bevallen. De man zag daardoor het getal zijner kinde ren van zes op negen gebragt. Maandag nacht is er te Utrecht een hevige hrand uitgebarsten in eene woning op de Oude Gracht, tusschen de Wees- en de Smeebrug bewoond door den boekbinder Ensinkdie in dal huis een labaks- en sigarenwinkel hield. De brand was bij de onidekking zoo hevig dat de bewoners en ook de student, die boven woonde, slechts den tijd hadden zich te redden. Hel perceel is geheel uitgebrand, maar de belendende percelen, waarvoor veel gevaar bestond, zijn behouden gebleven. Het huis en de meubelen waren voor brandschade verzekerd. Dezer dagen werd het gerucht verspreid dat op Bronbeek bij een on langs uit West-Indië teruggekeerd militair zich eene huidziekte had geopen baard, die men voor lepra hield. De heer Nieuwenhuis, eerstaanwezend officier van gezondheid op Bronbeek, spreekt in een schrijven aan de Amh. C. dat gerucht legen, maar voegt er het volgende bij: Bq de ope ning van het gesticht, en dus reeds in 1863, werden 3 invalieden alhier opgenomenlijdende aan erkende lepra, terwijl later nog eenigendaarmede min of meer behebt, aankwamen, allen uit Oost-Indië. Een veeljarig ver blijf in Oost-Indië, vooral in den Molukschen Archipel en op Sumatra, waar zrj inheemscb is, heeft mij, na de ziekte in hare tijdperken en vormen naaiiwkeurig Ie hebben nagegaan, de overtuiging geschonken, dat zij niet door aanraking als anderzins besmettelijk is. In Zweden, waar lepra me nigvuldig voorkomtwordt door verreweg de meeste geleerde en opmerk zame geneesheerenuitsluitend met de behandeling der lepra-lijders belast, de besmettelijkheid dezer ziekte ontkend, terwijl andere ervaren geneeskun digen in andere landen de besmettelijkheid voorstaan. Dit is dus een nog onbeslist punt; maar wat door allen als zekerheid wordt aangenomen is de erfelijkheid, dal is de overgang der ziekte van ouders op de kinderen, dik wijls in het tweede of derde geslacht. Uithoofde van hel hierboven opge- gevene, is dus de maatregel (zoowel als maatregel van voorzigtigheid als ter voorkoming van uitbreiding) der hoogere autoriteiten zeer toe te juichen en hoogelijk te roemen, namelijk de ongelukkige lepra-lijders geheel en al af te zonderen en hen buiten alle gemeenschap met anderen te stellen. Te Groningen zijn twee werklieden, die zich op schaatsen naar hun werk begavenin hel Winscholerdiep door hel ijs gezakt eu verdronken. Te Ten Fost (Groningen) werd onlangs bij twee zusters, die aldaar eene nering drijven, eene stoute diefstal gepleegd en wel door eene vrouw in overleg met hare moeder. Nadat men er in geslaagd was een der zusters builen het huis te lokken ging de bedoelde vrouw, geheel vermomd en on kenbaar gemaakt, naar de woning van de zusters, voorgevende iels te wil len koopen. Zij verzocht de alleen in huis zijnde zuster haar den kouse band te willen opbinden, doch sloeg haar, toen zij zich daartoe bukte, plotseling een boezelaar over het hoofd, bond dien met een touw vast om haar hals, ten einde haar te smoren en trachtte haar het hoofd in een emmer met water te stoppen, hetgeen eebter mislukte door het omvallen van den emmer; bjj de hierop ontstane worsteling geraakte eindelijk de aangevallene bewusteloos. Terwijl zij in dezen toestand bleef liegenheeft hare aanrand ster uit het kabinet ruim ƒ120 gestolen en een aantal manufacturen uit den winkel. Aan de justitie is het gelukt de daderes en hare moeder aan te houden. Volgens telegrafische berigten uit Batavia is de nieuw benoemde gou verneur-generaalmr. P. Mijer, den 26steD December jl. aldaar aangekomen. Het schip Cornells Anthonie was op de reis van Passaroeang en de Koning Willem 111 op Anambas verongelukt de ladingen waren weg maar de rquipagies gered. 'sGRAVENHAGE, 24 Jannarij. Tol burgemeester der gemeente Hilversum is benoemd de heer J Alberti en tot burgemeester der gemeente Maasdam de heer C. Hoorens van Hey- ningen. Voorts is, op zijn verzoek, de heer C. VV. graaf van Limburg Stirum eervol ontslagen als burgemeester der gemeente Westervoort. Tot ijker van het vaatwerk Ie Gouda is benoemd de heer L. Regeer. Tol leeraren aan de rijks- hoogere burgerschool te Helmond zijn be noemd de bh. H. Valkenburg, dus ver leeraar aan de siadsicekenschool te Almelo, en mp. J. E. van den Dongen, advocaat te Helmond. Aan den luit. ter zee 2de kl. .1. F. van Manen is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het wapen der infanterie bij den staf van het wapen, lot majoor den kapitein lsle kl. N. van Wil lesvan dien staf, werkzaam bij het dep. van oorlog; bij het reg. grena diers en jagers, lot Init.-kolonel den majoor P. G J. van der Schrieck, van het corps; bij het 2de reg., lot lstcn luit. den 2den luit. P. F. de Kok, van het corps; bij het 7de reg., tol majoor den kapitein lsle kl. D. P. C. Pottgieter van Laar, van het 8ste rrg.bij het 88le reg., tot kapitein 3de kl. den lsten luit.-adjudant J. 11. Folkeris, van het 4de reg.; tol 1S1CI> luit. den 2i'° luit. G. J. A. Verstegen, van het corps; bij liet corps ingenieurs, mi neurs en sapeurs tot kapitein 3le kl. den ls,en luit. J. H. Bolken, van b«t corps. In de maand Julij a. s. zal door de aldeeling 's Gravenhage der Nederl. maatschappij ter be o deiiug van nijverheid eene tentoonstelling worden gehouden van visscherij-ge cedschapprn enz., waarvan thans het p og amm i het Kcht heeft gezien. ENGELAA LONDEN 22 Januarjj. De leden der ministeriële partij in het lagerhuis hebben het volgende schrijven van den minister Disraëli ontvangen: Het parlement zal den 5den Februarij aanst. vergaderen; en hel huis der gemeenten zal alsdan dadelijk zaken van het hoogste gewigt in behandeling nemen. Ik neem alzoo de vrjjheid tt dringend te verzoeken om op dien dag ter vergadering op te komen. De alhier gevormde commissie lot ondersleuning der oilgeweken Can- dioten heeft reeds 7050 aan bijdragen ontvangen. In weerwil van het gebeurde in Regentspark, waren Zondag II. minst genomen 30000 personen weder op de vijvers verzameld, om zich met schaatsenrijden en glijden te vermaken, Zelfs tot aan den rand van de opening, waar men bezig was naar lijken te zoeken, zag men roekeloozc nieuwsgierigen naderen. Berigten uit New-York van 9 Januarij melden dat, bij het door liet cougres aangenomen voorstel tot indiening eener aanklagt tegen den presi dent, dezen wordt te laste gelegd: misbruik van zijne bevoegdheid om ambtenaren te benoemen; misbruik van zijn regt van gratie; oneerlijke beschikking over openbaar eigendom en inmenging in de verkiezingen. De senaat heeft de bevoegdheid van den president om amnestie af te kondi gen vervallen verklaard. De in Canada ter dood veroordeelde Fenians heb ben lijfsbehoud van de Engelsche regering erlangd; zij zullen voor 20 jaren worden gevangen gezel. Volgens Amerikaansche dagbladen is de productie van petroleum in het afgeloopen jaar de vraag zooveel te boven gegaan, dat het op de onder scheidene markten der wereld voorhanden overschot, waarmede het loopende jaar begon, wordt begroot op 733 000 vaten, welke verbruikt zullen moeten zijnalvorens de productie van 1867 aan de markt kan worden gebragt. EKAAIHitUK. PARIJS, 22 Januarij Men verneemt dat de aan te bieden wetten betrekkelijk de drukpers en het regt van vereeniging zullen worden ontworpen door eene commissie, zamengesleld uil leden van hel kabinet en leden van den raad van state. Aan den heer Thiers wordt, na hel bekend worden der jongste besluiten des keizers, het volgende gezegde toegeschreven: »Hct is eene comedie, maar wij zullen er eene werkelijkheid van maken." La France verzekert, dal de keizer voornemens is den senaat groo- ter aandeel aan hel werk der wetgeving te geven, en dat er met dal doel een besluit wordt opgesteldhetwelk de bevoegdheid des senaats in verband met liet keiz. besluit van 19 Januarij zou uitbreiden. Onder de beurslieden wordt de aftreding van den minister van finan ciën, den heer Fould zeer betreurd, daar hij sleeds vrijmoedig en niet zonder vrucht voor zuinigheid en orde in de financiën en tegen vermeerde- dering der staatsschuld gepleit heeft. De reden zijner aftrediug is nog niet mei zekerheid op te geven. Zij ligt niet in den liberalen aard der hervor mingen die de keizer voorgesteld heeft, want daarmede kon hij zich vol komen vereenigen. De Moniteur maakt de benoeming hekend van den heer Ferdinand Barrot lol groot-referendaris van den senaat, van de heeren Chaix d'Est-Ange, Quentin Bauchard en markies l'lsle de Siry tot leden van den senaat, en van den heer Chaix d'Est-Ange tot secretaris van dat staatsligchaam. De keizer heeft 50000 fr. aan den prefect van policie doen toekomen, om die onder de hulpbehoevenden te verdeelen, ter tegemoetkoming in de duurte van het brood. In de nabijheid van Calais had Vrijdag avond II. een vreesselijk onge luk plaats. Een schip, les Trois Soeursvan Rotterdam naar St. Nazaire eu geladen met bruinsteen, strandde in het gezigt der haven. De toestand van de bemanning was hoogst gevaarlijk, en zij ging den dood met zeker heid te gemoet, indien er geen hulp werd aangebragt Eenige Engelschen bemanden de reddingsboot en roeiden naar liet gestrande schip, toen plot seling de boot kenterde. Onmiddelijk vertrok een andere naar de plaats des onheils, die het geluk had 8 zeelieden van de 13, die in de omgeslagen boot hadden gezeten, te redden. De 5 overigen verdronken. Van de be manning van liet scliiji werd slechts één man gered. De Porie heeft, volgens het Mém. Dipl., overeenkomstig Oostenrijks en Frankrjjks raadgevingen besloten te voldoen aan Servië's aanzoek om verwijdering der Turksche troepen uil de Servische vestingen. P R III 8 E i. BERLIJN, 22 Januarij. De kamer van afgevaardigd! heeft omtrent een adres uit Frankfort, betreffende de teruggave der door die stad betaalde oorlogs contributieeene gemotiveerde orde van den dag aangenomen, waarbij de kamer de verwach ting te kennen gaf, dat de regering de billijkheid jegens genoemde stad in acht zou nemen. De regerings-commissaris verklaarde dal het gebruik der gelden, voortvloeiende uit die oorlogslasten, reeds wettig geregeld was, zoodat eene teruggave dier gelden niet verwacht mogt worden. De officieren van het voormalige Hanoversche leger hebben op 90 na hun ontslag uit de dienst genomen. Verscheiden generaals, regiments-en bataillous-commandanten hebben verzocht naar liet Pruissische tarief gepen sioneerd te worden. Ook hebben eenige Hanoversche officieren bij het Saksische leger dienst genomen. (let plan tol het bouwen van eene vaste brug bij Dusseldorf, waar over de onder handelingen langen tijd gevoerd zijn, is, naar gemeld wordt, thans door de regering goedgekeurd.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2