LMMCIIË COURANT. VRIJDAG 25 JANUARIJ. STADS-BERIGTEN. NATIONALE MILITIE. De Courant wordt MaandagWoensdag en P rij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomrners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. KENNISGEVING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEYDEN, Gelet op art. 26 der wet van den 19dfn Augustus 1861, betrekkelijk de Natio- B nale Militie Staatsblad n°. 72) Doen te weten dat liet register van inschrijving en de alphabetische naamlijst der in 1866 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, van den 23sten tot den 31slen dezer maand, ter gemeente-secretarie voor elk ter lezing worden nedergelegd dat bezwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der nederlegging, kan wor den ingebragt aan den Commissaris des Konings, schriftelijk op ongezegeld papier, bij den Burgemeester in te leveren En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsch Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd LeïdeN, 22 Jannarij 1867. v. d. BRANDEI.KR Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het adres van Antje van Werkhoven, weduwe Pieter Henbrik Smit, de broodbakkerij uitoefenende en woonachtig binnen deze gemeente, waarbij zij ver zoekt, het pakhuis in de Koddesteeg, geteekend wijk VI. n°. 1070rood, tot ma gazijn van brandstoffen te mogen inrigten Gelet op het Koninklijk besluit van den 31slcn Januarij 1821 ,f rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naaslbijge- legene en belendende pandenten opzigte der informaliën de commodo et incom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Piaad- huis dezer Gemeente, op Maandag den 28stcn Januarij aanst.des voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELERBurgemeester. JLitden, 24 Januarij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN. 24 Januarij. By kon. besluit van 22 Jan jl. is tol buitengewoon hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit der hoogrschool alhier benoemd de heer dr. P. van Geer, dusverre leeraar aan dc hoogere burgerschool te Delft. Bij kon. besluit van 21 jl. zijn benoemd de voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheiden militieraden voor de ligling der nationale militie van 1867. In het 3dc militiedistrict zijn als zoodanig benoemd: tot voorzitter de heer inr. H. C. J. Hoog en tot zijn plaatsvervanger de heer mr. C. W. Hubrecht, leden der prov. staten; tot lid de heer mr. B. W. Wtlewaall en tot zijn plaatsvervanger de heer mr. P. du Hieu, leden van den gemeenteraad alhier. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de benoemde gemeente-ontvanger, de heerH. Henkes de bjj de gemeentewet voorgeschre ven eeden in handen van den voorzitter afgelegd. De aan de orde gestelde benoeming van leden der commissie voor de bewaring van voorwerpen van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunst werd uitgesteld, uithoofde de commissie voor de huishoudelijke verordenin gen nog gaarne dc verordening betreffende die commissie in dier voege ge wijzigd zag dal de archivaris per se lid der commissie was, en dientenge volge ook de thans ingediende voordrag!waarop dc archivaris voorkwam moest gewijzigd worden. Tot regentes van hel H. G. of arme wees- en kinderbuis werd benoemd mevr. J. E. Snellen van Vollenhoven, geb. Meijer, en tot regentes van het R. C. wees- en oudeliedeuhuis mevr. A. C. E. Schmier, geb. Schmier. De voordragl lot het benoemen van twee leeraars in de wis- en natuurkunde bij de lsle afdeeling van de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs lste kl. voor meisjes werd met 11 tegen 8 stemmen verworpen, op grond dat de verordening slechts spreekt vanéén leeraar. Hoewel bij de voordragtuithoofde van de moeijelijkheid om slechts een persoon te vinden die gelegenheid had om beide vakken op die school te doceren voorgesteld werd het onderwijs en ook de vroeger bepaalde be zoldiging tusschen twee personen te vcrdeelen, meende de meerderheid dal men daardoor een antecedent in het leven zou roepen dat gewigtige gevolgen kon hebbenzoo men twee leeraars moest hebben dan was herziening der verordening een noodzakelijk vcreischte. Tot leeraar voor de geschiedenis bij dc lste afdeeling van genoemde school werd benoemd de heer H. C. Rogge, leeraar aan de gemeente-instellingen voor liooger en middelbaar onderwijs. Aan den lieer B. F. Krantz werd, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van toe- zigt op de scholen voor middelbaar ondcrvvjjs. Na hel onderzoek der geloofsbrievendie in overeenstemming met de gemeentewet werden be vonden, werd besloten tot de toelating van de nieuw benoemde leden van den raad, de hh.prof. inr. J. T. Buys en prof. A. Rutgers. Omtrent het ver zoek van T. YV. van llarlrop, tol hel in eigendom bekomen van gemeente grond, waarop de commissie van fabricage afwijzend had geadviseerd, werd door de meeste leden nog een nader onderzoek der zaak wenscheljjk ge acht, zoodat die op nieuw in handen van burg. en welh. werd gesteld. De voorgestelde wijziging der verordening bepalende de jaarwedden van de hoofdonderwijzers enz. van 30 Junij 1866 gaf aanleiding tol gedachten- wisseling. Vele leden waren tegen de bestendiging van de verhooging met ƒ100, bjj de behandeling der begrooting aan de hoofdonderwijzers, voor ver goeding van vrije woning, toegelegd, en waren van meening dat de bedoe ling alleen was geweest die verhooging voor dit jaar te verleenen; men kon, naar hun inzien, bij de bcgrooling niet verder gaan. Andere leden waren daarentegen van gevoelen dat de hij de behandeling der begrooting aan de hoofdonderwijzers toegekende verhooging, ingevolge hun verzoek, van blijvenden aard was en dus in de verordening moest opgenomen wor den. Met 10 tegen 9 stemmen werd in laalstgemelden zin beslist. Op de aan de orde gestelde adressen om afschrijving van plaatselijke directe belas ting werd gunstig beschikt. Voorts werd nog besloten het voorstel van den heer Scheltema, tot verhooging der schoolgelden, met de daarbij be- hoorende rapporten, zoodra de laatste gereed zouden zijn, te doen drukken. Van burg. en weth. is ingekomen een voorstel tot uitbreiding der brand- bluschmiddeleti. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping, tot afbraak, van de Rjjnsbnrgsche poort zijn daarvan koopers geworden J. P. Rietbergen en B. Vliegenthartvoor ƒ2590; en van de buiten-Hoogewoerdspoort met ring muur, tot hetzelfde doel, is kooper geworden H. Filippo, voor ƒ1380. Bjj de gelijktijdig gehouden aanbesteding van het maken van eene nieuwe in sluiting langs het Plantsoen bjj de Hoogewoerdspoort zijn daarvan aanne mers geworden: lsl« perceel G. Splinter, voor/795; 2de perceel J. Dee, voor ƒ447. Gedurende de week van 6 tot 12 Januarij zijn in het arrondissement I.eyden door den vee-typhus aangetast 849 runderen, gestorven 221; in de week van 30 Dec. lot 5 Jan. bedroeg het getal der aangetaste runderen 873 en in de week van 23 tol 29 Dec. 760. Te Lisse en Koudekerk heerschle de ziekte in mindere mate dan in de voorafgegane week. Te Alkemade en Noordwijkerhout daarentegen heviger. Te Oegstgeest heeft de ziekte uitgewoed; de meeste stallen zijn doorgeziekt. In de overige meer oostwaarts |vau den Rijn gelegen gemeenten klom hel getal der aangetaste runderen boven dat der vorige weken. Zoo kwam te Leimuiden en Nieuw- veen, waar de veehouders geruimen lijd verschoond waren gebleven, weder menig geval voor; te Leimuiden o. a. 52. Te Oudshoorn klom het getal der aangetasten lol 63. In de omstreken van Woerden zijn bijna alle kop pels doorgeziekt en wekelijks komen minder gevallen voor. In de overige besmette plaatsen bezuiden den Rjjn kwam weinig verandering. In deze streek is de stcrfieverhouding sedert lang lager dan ergens elders. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon,.akirdemie van wetenschap pen te Amsterdam zal Zaturdag aldaar eeue gewone vergadering houden. De Staatscourant bevat het tweede verslag der commissie, in 1866 belast met hel afnemen van de geneeskundige examens, volgens art. 5 der wet van 1 Junjj 1865. De uitslag dier examens is geweest dal aan 10 candidaten de acte van bevoegdheid als arts is uitgereiktterwijl er 7 zijn afgewezen. De namen der candidaten die voldoend examen hebben aTgelegd zijn: H. Herghege, stedelijk heelmeester; C. J. Gorter, stedeljjk heelmees ter; H. M. Leysner, stedeljjk heelmeester; A. Salomons, stedelijk heel- en vroedmeesterF. E. Anderegg, plattelands-heelmeester; H. van den Berg, plattelands-heelmeester; B. L. Butol, plattelands-heelmeester; J.B. Ebbinge, plattelands-heelmeester en apotheker; G. T. James, officier van gezondheid l8lekl. bij het Nederl. O. I. leger; J. Scheffelaar Klots, plattelands-heelmeester. Volgens het Policieblad zijn in bet vorige jaar 920 vreemdelingen over de grenzen van dit rjjk verwijderd, die zich liter ophielden zonder middel van bestaan of legitimatie-papieren, en zijn in het vorige jaar tus schen verschillende postkantoren in ons tijk vermist 33 brieven, bevattende aan geldswaarde 6632.29, benevens eenige effecten, loten der staats loterij enz. Te Deventer is in den ouderdom van 63 jaren overleden de heer J. J. Metzlar, emer.-predikant en hooaleeraar in de Ooslersche talen. Aan den Overtoom onder Sloten is Maandag avond op den publiekcn weg een diefstal gepleegd. De persoon van de n., uit Haarlemmermeer,

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1