LËÏD8CMË COURANT. N°. 10. WOENSDAG 23 JANUAR1J. STADS-BERIGTEN. NATIONALE MILITIE. De Courant wordt Maandag ff'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS yan LEYDF.N, Gelet op art. 26 der wet van den 194cn Augustus 1861, betrekkelijk de Natio nale Militie Staatsblad n®. 72) Doen te weten dat het register van inschrijving en de alpliabetisc'ne naamlijst der in 1866 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, van den 23ste" tot den 31s,e0 dezer maand, ter gemeente-secretarie voor elk ter lezing worden nedergelegd dat bezwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der nederleggingkan wor den ingebragl aan den Commissaris des Konings, schriftelijk op ongezegeld papier, bij den Burgemeester in te leveren En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 22 Jannarij 1867. v. r. BRANDELER, Burgemeester. Y. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 342 der Algemeene policieverordenitigvastgesteld den 26"en September 1861 (Geut.blad n°. 17); Bevelen het hakken van bijten, en zijn mitsdien, van heden af en zoolang het hakken van bonbijlen plaats heeftde bewoners van huizen en de eigenaars of bruikers van onbewoonde gebouwenaan grachten gelegen of daarop uitkomende, verpligt eiken dag vóór twaalf ure des middags, voor Int line panden bijten te laten maken, van ten minste één vierkante el, eu die behoorlijk open te houdenterwijl de schipper of schuitenvoerder, wiens vaartuig voor eenig gebouw ligt en de geheele breedte daarvan be slaat, verpligt is, de bijl aan de binnenzijde van den achtersteven op ge lijke wijze te doen maken en openhouden-, wordende overtreding van een dezer bepalingen, ingevolge art. 346 der gemelde verordening, gestraft met eene geldboete van twee gulden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDEI.ER, Burgemeester. Leyden, 22 Jannarij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat door hen, naar aanleiding van art. 1 der Verordening op het Brandwezen, van den 9d,n Maart 1865 (Gemeenteblad n°. 4), op voordragt van den Wet houder, voorzitter der Commissie van Fabricage, zijn benoemd, voor den tijd van drie jaren, de volgende ambtenaren bjj hel brandwezen, als: Aan de stads-spuit n°. 8 lot Opperbrandmeeslerin de plaats van den heer Hendrik Corneiis Vis ser, eer>ol ontslagen: de heer MATTHIJS WILLEM WIJNKOOL, thans brandmeester aan die spuit; en lol Brandmeester: de heer JAN HENDRIK GARLIER thans adjunct- brandmeester aait die spuit. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 22 Jannarij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 24"en January 1867, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1®. Beëedigiug van den benoemden gemeente ontvanger H Henkes. 2°. Benoeming van leden der Commissie voor de bewaring van voorwer pen, van waarde of belangryk voor de oudheidkunde en de geschiede nis der kunst. 3®. Benoeming van eene V® Regenlesse van hel Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. 4®. Benoeming van eene Ve Regenlesse van het R. C. Wees- en Oudeliedenhuis. 5®. Benoeming van leeraars aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs le klasse, voor meisjes, by de le afdeeling, als: a. leeraars voor de wis- en natuurkunde; 6. een leeraar voor de geschiedenis. 6®. Verzoek van den heer B. F. Krantz, om ontslag als lid van de Com missie van toezigl op de scholen van middelbaar onderwijs. 7®. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw inkomende leden. 8». Verzoek van T. W. van Hartrop, tot het in eigendom bekomen van gemeentegrond. D®. Wijziging der verordening bepalende de jaarwedden van de hoofdon derwijzers enz., van 30 Junij 1866 (Gemeenteblad n®. 16). 10». Tarief voor hel ophalfn van de Spanjaardsbrug. 11®. Adressen om afschrijving van plaatselijke directe belasting, 1866, van; o. Dr. H. van Hall; b. J. Bokhoven. 1) 1 I]LAM1SC11E HER 1GTEN. LEYDEN, 22 January. Wij vernemen dat onze stadgenoot prof. van der Chijs, lid van de »So- ciélé royale de la nnmismalique Beige" alsmede van het numismatisch ge nootschap te Sevilla, onlangs mede benoemd is geworden tol lid van de »Nnmismatic Society" te Londen, een genootschap dat slechts weinige bui tenlanders als leden lelt. Naar wij vernemen is aan den heer A. van Ingen Wz., directeur van de fabriek de Nijverheid nabij Leyden, concessie verleend tot eene schroef- stoombootdienst tnsschcn Leyden en Katwijk. Het plan bestaat om tegen Mei de dienst le openen. Wij vernemen dat de maatschappij voor toonkunst alhier, ingevolge het doel, dat zij zich bjj de nieuwe organisatie voor oogen stelde, voorne mens is in het begin van February een concert te geven in den schouw burg. Voor dc leden niet alleenmaar ook voor alle beminnaars der toon kunst in ons midden zal het zeer zeker welkom zijn zich weder de gele genheid geopend te zien om hel genot van goede en degelijke muziek le smaken, en dat het bedoelde concert aan de verwachting zal beantwoorden daarvan mogen zij zich verzekerd houden; de bekende goede smaak van hh. commissarissendie liet bestuur der maatschappij op zich hebben ge nomen en ijverige pogingen in het werk stellen om haar een nieuw leven te geven, strekt hun tot waarborg. Wij vernemen dat dezer dagen de vee-lyphus op Pruissisch grondge bied is uitgebroken eu wel op eene hofstede onder de gemeente Dingden (Kreilz Borken), aan den grindweg naar Wezel, op een uur afstands van Bochold. Dertien stuks vee zijn aldaar doodgeschoten, het voorhanden hooi 'en stroo is verbrand en voorts de hofstede door militairen bezet. Het is opmerkelijk dat ook, naar men verzekert, hij het heerschen der ziekte in die streken in 1787, zij toen hel eerst op hetzelfde erf is uitgebroken. Onlangs verscheen bij S. en W. N. van Nooten te Schoonhoven eene Handleiding lot de Nederlandsche Stenographic. De schryver is de heer C. A. Steger, eerste slenograaph bij de staten-generaal en eerelid van de stenographen-akademie voor de kon. Pruissische monarchie te Berlijn. Hjj geeft de voorkeur aan het hier te lande gebruikte stelsel van slenographie boven de Duilsche stelsels, waarvan die van Gabelsberger en Stolze de voornaamste zijn. De omstandigheid, dat de schryver sedert de definitive regeling der stenographische dienst hij onze kamers in 1850 aan hel hoofd dier dienst stond en dus uit eigen ondervinding, ook door de opleiding van anderen in zijn vak opgedaan, spreken kan, geeft ongetwijfeld waarde aan zijne Handleiding. Ook nadat reeds andere bladen van deze uitgave gewag hebben gemaakt, achten wij het niet overbodig er van onze zijde de aan dacht op te vestigen. Wij wenschen daardoor dc bekendmaking der sleno graphie te helpen bevorderen in een tijd van openbaarheid als de onze, waarin aan de beoefenaars dier kunst zoozeer behoefte wordt gevoeld. Blijkens het daarvan in de Staatscourant gegeven overzigt hebben 's lands middelen (hoofdsom en opcenten) in het jaar 1866 opgebragt 68,683,257.01J zijnde ƒ4,226,603.60 meer dan in 1865. Zij die wenschen toegelaten te worden tot het examenbedoeld bij art. 2, al. 3, van hel kon. besluit van 13 December 1860, welk examen vermoedelijk in de maand Mei van dit jaar zal gehouden worden, ter ver vulling van ééne plaats als attaché bij het Nederl. corps diplomatique, zijn opgeroepen zich daartoe schriftelijk aan le melden bjj hei dep. van bui- tenl. zaken. Gedurende de week van 6 tot 12 January zijn door den vee-typhus aangetast: in Zuidholland 2541 runderen, in Utrecht 1394 in Noordnoliand 400, in Gelderland 52, totaal 4387. In de week van 30 Dec. lot 6 Jan. bedroeg liet aantal aangetaste runderen 4988,'en in de week van 23 tot 29 Dec. 5832. Naar men uit de Betuwe meldt blijft de veeziekte zich aldaar meer en meer uilbreiden. Het D. v. 's Gr. meldtdat te Parijs de dochter van onze landge- noote mevr. de Vries, caniatrice aan het theatre la Scala te Milaan, zich voor eenige dagen in de salons van den heer Crémieux heeft doen hooren, en aldaar thans van niets anders sprake is dan van hare heerlijke slem en bewonderenswaardige methode. Twee der voornaamste tooneeldirecteuren betwisten zich reeds liet bezit van dien kostbaren parel, die waardig is op een der grootste schouwburgen te schitteren. Dc Nord noemt de jeugdige zangeres eene geduchte mededingster van Patti. Door de commissie der lierv. kerk van Voorschoten en Veur is ƒ1000 uitgeloofd voor hel beste plan voor den bouw ecner nieuwe kerk te Voor schoten voor de som van hoogstens 30000. Uit het noorden des lands meldt men van den IT4®" dezer aan het l). D.: 't Valt moeijelijk zich een denkbeeld te vormen van onzen toestand. Sedert een paar dagen toch zitten wij letterlijk bjjna onder de sneeuw. Op verscheiden plaatsen verheft zij zich tot bergen van 20 a 25 voet hoogte. De communicatie is verbroken; diligences en postkarren zijn hier en daar vast blijven zitten of moesten retourneren. Ook van Holland zijn wij ge heel gescheiden. In al dien lijd hebben wij nog geene dagbladen of brieven ontvangen. Wel worden op de rijkswegen ijverige pogingen aangewend om

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1