LfiïDSCIlE MAANDAG 21 JANUARIJ. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag IV oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3: per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afgeloo- pen jaar 1866 ten laste der gemeente eenige vordering hebben om hunne rekeningen ten spoedigste, immers vóór of op uit0 Januarij e. k., ter gemeente-secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyoen, v. d. BRANDELER, Burgemeester. 19 Januarij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. RATIONA LÊ~MÏLIT1E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1881 (Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie heliooren te worden ingeschreven (zij die op den l'le" Januarij bun 19ie jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in IN48), verpligt rijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusscliesi «lei» tsten en «lei» 3<sien Jjanunri jdal bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militiepligtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is; en dat overtreding van art. 18, krachtens art. 183, wordt gestraft met boete van f't5 tot ƒ100. Voor hendie verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt alzoo daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 3 uren op iederen werk dag, tot en met den 31stCT> Januarij aanstaande, op weiken dag het register van in schrijving, des namiddags te 4 urenvoorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leydsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 19 Januarij 1867. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCUE CEIUGTEN. LEYDEN, 19 Januarij. Door de faculteit der wis- en natuurkunde aan de hoogeschool alhier is het antwoord, ingezonden op de door haar uilgeschreven prijsvraag over de «scheikundige typen-theoriemet de gouden medaille bekroond. De schrijver daarvan is de heer W. K. J. Schoor, student in de wis- en natuur kundige weienschappen alhier. De schrijver is onlangs met een accessit be kroond voor de beantwoording eener scheikundige vraaguitgeschreven door het athenaeum te Amsterdam. Naar wij van goederhand vernemen zal ook de derde der litteraire voordragtcnwelke dezen winter in de Zaal Noordeinde plaats hebban weder door den heer Ten Kale worden gehouden en wel op Donderdag den 31 Januari a. s.terwijl in de vierde of laatste lezing, op Donderdag 28 Februarij, de lieer llasebroek als spreker zal optreden. Zij die zich on langs het genoegen niet ontzegden den dichter van de Schepping in zijne voordragt van Goethes Faust te hoorenzullen zeker zijne herhaalde op- ireding met genoegen vernemen; terwijl zij, die om de eene of andere re den van dal genot verstoken waren, nu nog eens in de gelegenheid zijn Ten Kale, wiens naam alom zulk een goeden klank heeftle hooren en om zijne onmiskenbaar dichterlijke taleuien te bewonderen. Gaarne wen- Schen wj) dat eene groote belangstelling van Leydens publiek ook in deze beide voordragten, voor de commissie die ze in 't leven riep, een spoorslag moge zijn om op den ingeslagen weg voort le gaan. Door de Commissie voor de volksvoorlezingen zullen, eicn als vroe ger, door welwillende medewerking van de leden der firma Jac. Hazenberg Corneliszoonvoor de gewone bezoekers der volksvoorlezingen in hel zoo genaamde voor-uur, van 8-9, eenige gravures, platen enz. worden ten toongesteld. Werd vroeger van verschillende zijden de opmerking gemaakt, dat hel te bejammeren was dal zulk eene schoone verzameling niet voor ruimer kring toegankelijk was, thans is door de welwillendheid van ge noemde firma daaraan te gemoet gekomen en beslaat er, blijkens achter staande advertentie, voor de leden van liet Nut met hunne dames, Dings- dag avond, van 5—7 uren, gelegenheid om deze collectie te gaan zien, waarvan, wij vertrouwen dat, zeker een ruim gebruik zal worden gemaakt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 306 tol 371 personen. Tot predikant bjj de lierv. gemeente le Aalst en hij die te Leersttm is beroepen ds. Geselschap, pred. tc IJsselmuidenbij die te Oost-KappeJIe d!. de Wilde, pred. te Poortvliet; te Ooslerland ds. Wentink, pred. te Loon op Zand; bij die le Eist d». Joustra, pred. te Wezep; bij die te Nie- kerk d«. Callenbach, pred. te Gaastmeer; bjj die te Willemstad ds. du Clous, pred. te Spijk Het getal candidatcu tol de h. dienst bij de Nederl. herv. kerk bedroeg op 1 Jan. 1867 85, waaronder 6 voor de dienst der Waalsche kerken. Aan de diaconie der herv. gemeente te Zuylen is door wijlen baronesse J. E. Tuyl! van Serooskerkedouairière van den baron G. A. G. P. van der Capellen van Herken wondete 's Hage overleden, eene som van ƒ1000 gelegateerd. Te Amsterdam is op 73-jarigen leeftijd overleden de heer mr. D. C. van der Kemp, ond-procureur-generaal bij het prov. geregtshof van Noord- Holland. Uil Nieuwveen wordt als een bewijs, welke kunstgrepen men in den laatsten tijd le baat genomen heeft om opgegraven vleesch van aan den veelyphus gestorven runderen binnen te smokkelenaan de N. R. C. me degedeeld dat eenige personen daartoe b(j een verhuurder van rijtuigen een besloten rjjiuig met twee paarden gehuurd hadden, om daarmede, volgens hun zeggen, 's nachts een paar hunner bloedverwanten uit de gemeente Mijdrecht af te halen. De verhuurder moet hun wensch ingewilligd hebben, en nog dienzelfdeu naclu werden er, naar men zegt, twee opgegraveu run deren als passagiers naar de bcsiemming vervoerd, waar ze met eene goede winst aan een opkooper werden afgezet. De eigenaar van hel rijtuig moet door de talrijke bloedvlekken enz. in het rijtuig tot de ontdekking van dit feit gekomen zijn. Naar men uil Rotterdam meldt is eene lading geslagt veeaan boord van de stoomboot Ravensbury van daar naar Harwich bestemd, bijna ge heel verloren gegaan, doordien een groot gedeelte over boord is gestormd, en een ander gedeelte over boord moest worden geworpen, omdat de deklast niet te houden was. Voor de uitvoerders is dit een zeer groot verlies. Door den gemeenteraad van Haarlem is, op voorstel van bttrg. en welb.besloten zich lot de hooge regering te wenden om aan te dringen op eene spoedige aansluiting van den Hollandschen met den Rijnspoorweg. Bij dit voorstel werd het belang aangetoondhetwelk de gemeente ïu het algemeen, en haar handel in het bijzonder, bjj die aansluiting heeft. Naar men uit Amsterdam meldt zijn Woensdag 11. aldaar, door den kevigen wind, een knaapje en eene jonge vrouw in het water geworpen en verdronken. Woensdag 11. is een irein van den centraal-spoortrein nabij Soest in de sneeuw blijven zitten. De passagiers hebben den nacht aldaar moeten doorbrengen in hel slation en in de rijtuigen; uit twee nabij gelegen boer derijen hebben zij nog bet noodige kunnen krijgen. Op den trein bevonden zich ook eenige personen die naar de Ommerschans moesien en een voor de cellulaire gevangenis besiemd; deze zijn door de reizigers van eenig voedsel voorzien, aangezien de hen begeleidende veldwachter geen geld bij zich had om iets te koopen. Te Arnhem is een jeugdig meisje in hechtenis genomen, verdacht van in het eten barer meesteressen, terwijl deze afwezig waren, luciferskoppen te hebben gedaan, hetwelk zij evenwel ontdekten voor dat zij er van nut tigden. Het is gebleken dat het meisje de mogelijke gevolgen barer daad niet had doorzien. Te Nijmegen heeft zich Dingsdag avond een kanonnier van het aldaar in garnizoen liggende S11' reg. vesiing-artillerie op hel ijs van een der ves ting-grachten gewaagd, met liet noodlottig gevolg dat hij er doorviel en verdronk. In de vorige week liep hel gerucht, dat een dienstmeid van een land bouwer P. B.op den Noordpolder onder den Andel, onlangs heimeljjk zoude zijn bevallen. Naar aanleiding hiervan is II. Zaturdag door den heer officier van justitie te Appingadam met den heer regter-commissaris op de boerenplaats van dien landbouwer onderzoek gedaan en b(j die gelegenheid uit de gracht, om die plaats gelegen, liet lijk van een pasgeboren kind op- gevisehthetwelk met eene kous om den hals en een steen daaraan be vestigd daarin was geworpen. Bedoelde meid moet daarop bekend hebben, de moeder van dal kind te zijn en het alzoo in de gracht te hebben ge worpen, na bel eerst eenige dagen verborgen te hebben gehouden. Nabij Breda werd dezer dagen een 6 jarig jongentje onder de sneeuw bedolven, doch gelukkig nog in tijds gered, doordien een hond van de ouders, die hun kind reeds dood waanden, nabij eene diepte al blaflende eu krabbende de plaats aanwees, waar bei kind iag. De persoon op Statendam ouder Geeriruidenber.»die door een on gelukkig toeval bij liet schieten van vogels zijn broeder in liet hoofd trof en deswege aangehouden werdis weder op vrije voelen gesteld. Tc Ud'en is de dochter van een landbouwer, een meisje van 14 jaren, bevallen van eene welgeschapen doch Ier. In België is door de kamer van afgevaardigdenbij de behandeling van een oniwerp-strafwetbock een voorstel tol hel afschaffen der doodstraf met 55 tegen 43 stemmen verworpen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1