Terwijl de schaatsenrijders zich heden vermaakten op het jjs in een der wateren van Regents-Parkbrak het ijs, ten gevolge waarvan omstreeks 200 personen er door vielen en 30 verdronken. Er is alhier berigl ontvangen, dat het prize-court te Cadix uitspraak heeft gedaan in de zaak der Tornado Krachlens dit vonnis is het schip als Chiliesch kaperschip voor goeden prijs verklaard, terwijl de bemanning, waaronder 57 Brilsche onderdanen als krijgsgevangeuan worden beschouwd. De Britsche consul klaagt over groole onregelmatigheden in de behandeling dezer zaak, die tnel gesloten deuren behandeld is. Naar men uit New-York meldt spani de radicale partij alle krachten in ooft door te zetten dat de president in staat van beschuldiging gesteld worde. Aan de Mom. Her. wordt uit New York o. a. het volgende gemeld. Terwijl het congres te Washington niets voor het Zuiden doen wil, begint het Zuiden rond te zien en te vragen wat hel voor zich zelf zou kunnen doen. In bijna eiken staat, waar dus ver de teelt van veldgewassen uit sluitend het bestaanmiddel der bevolking was, worden fabrieken opgerigt. In Georgia wordt zeer goede thee, gelijk aan de Japansche, geteeld. In het oosten van Tennessee is eene lood in ijn ontdekt. In Virginia, en wel in het graafschap Fauquier, is eene goudmijn geopend, die eene ruime op brengst belooft en aan het bovenste gedeelte der rivier de Pototnac worden overal goudhoudende aardlagen gevonden. In het graafschap St. Glair, in den staat Arkansas, en wel aan den Shoal Creek, is eene wel van petro leum gevonden en is men thans bezig daarvan partij te trekken. De goud mijnen van Georgia leveren reeds meer voordeel op dan die van Colorado; en er loopt door Georgia en Noord-Caroliua eene zeer brcede strook goud- houdende gronddie ontegenzeggelijk duizenden ondernemende personen rijk zal kunnen maken. De overheden van Hongkong hebben, volgens berigten van daar, een plan van aldaar en elders gevestigde Chinezen om met hulp van eentge duizenden zeeroovers en bandieten de stad te overrompelen, te plunderen en de Europeanen te vermoorden, ontdekt en verijdeld, alvorens er stappen tot de uitvoering waren gedaan. ik A N È4 Ik IJ K. PARIJS, 15 January. Volgens een uitvoerig verslag in den Moniteur de VAlgérie omtrent de aardbeving, welke die kolonie den 2ll,n Jantiarij getrofïen heefthebben de bewoners van minstens vier vijfde gedeelten der huizen van Bltdah deze moeten verlaten, voor zoo veel zjj staande waren gebleven. De dorpen Manzaïaville, Bou-Roumi en El-Afroun, aan den voet van den Atlas, op welk punt de schudding zich als ware het geconcentreerd heeft, zijn bij den eersten geweldigen schok in weinige seconden veranderd in een puin hoop, die tot graf aan een aanzienlijk deel der bevolking verstrekt heeft. Te Manzaïaville is, van de 160 gebouwen, alleen de kerk staande gebleven, die evenwel zoo zwaar beschadigd is, dat men haar voor de bezoekers heeft moeten sluiten. De Patrie mddtdat de maarschalk Serrano, die voorloopig naar Port Malton was gebragt, zijne bewakers heeft welen te ontkomen en alzoo gevlugt is. Hij wordt nu alhier verwacht. De beroemde schilder Ingres is op 80 jarigen leeftijd overleden; hij had nog weinige dagen geleden een uitmuntend schilderstuk voltooid en nog altijd was zjjn penseel even frisch en krachtig. Ingres wijdde zich in zijne jeugd aan de muziek en wist hel in die kunst tot eene vrij belangrijke hoogte te brengen. De brschonwing eetter schilderij van Raphael maakte de begeerte in hem levendig om zich aan de schilderkunst te wijden. Hij was een leerling van David. Sedert 2 of 3 jaren was Ingres lid van den senaat. Naar men verzekert zal het stodelijk overschot van den kunstenaar op kosten van den staal met groote praal begraven worden. Iiï de omstreken van Straatsburg heerscht overstrooming, terwijl de rivier nog atijd wassende is, hetgeen groote ongerustheid verwekt. Ook uit andere oorden van hei land ontvangt men berigten van overstroomingen. in den loop van dit jaar, waarschijnlijk in de maand Mei, zal alhier eene der rijkste kunstgalerijen van Duitschland, die van Pommersfeldenin het openbaar worden verkocht. Deze galerij is door de graven von Scliön- born gedurende langer dan eene eeuw bijeensebragt en bevat werken van Rubens, van Dijck, Jordaens. Teniers, Rembrandt, Gerard Dow, Potter, Terbttrgde beide van de Velde's, Wouwermans, van Mieris, Berchetn, Cnyp, enz. Te Napels heeft een hevige orkaan gewoed, waardoor 20 koopvaardij schepen zijn verongelukt. Door de Servische regering is bij de Porie op nieuw aangedrongen op de verwijdering der Turksehe garnizoenen uit de Servische vestingen. In afwachting van bet antwoord worden er maatregelen genomen om desnoods aan dien eisch met de wapenen in de hand kracht bij te zeilen. Wanneer Servië, hetwelk eene nationale krjjgsmagl van ruim 1( 0 000 man le velde kan brengen, aan Turkije deu ooi log aandeed, zou het geding omtrent het bestaan van het Turksehe rijk geopend zijn en niet meer kunnen worden gestuit of verschoven. Uil Egypte is alhier hel bcrigt ontvangen dat er eene zamenzwering tegen den onderkoning was ontdekt. Eenige der zaamgezworenen waren in hechtenis genomen. PR1TIS§EN. BERLIJN, 15 Januarij. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Twesten de regering geïnterpelleerd ter zake van de behandeling van den iianoverschen koopman Sonntag, die wegens woelingen tegen Pruissen gevankelijk naar de vesting Minden gebragt is. De minister van justitie heeft daarop geantwoord, dat genoemde persoon de ziel der vjjandige woelingen tegen Pruissen in Hanover was, dat er een geregteljjk onderzoek tegen hem was ingesteld, dat de regering zou voortgaan met in dergelijke buitengewone gevallen exceptionele maatregelen le nemen, en dat inlerpellatiënals die van den heer Twesteil, alleen kouden dienen om aan den slechten geest voedsel le geven. Te Dnsselin Hanover, hebben dezer dagen weder ernstige ongere geldheden plaats gehad waaraan een groot aantal soldaten van het voor malig Hanoversche leger hebben deelgenomen. Er is weder een nieuw achterlaadgeweer uitgevonden. De uitvinder is de Zwitsersche officier van wapening Rtbi. Men zegt, dat liet zeer groote voordeelen heeftb. v. dat de soldaat voor hel laden en vuren slechts vier bewegingen behoeft te doen. De heer Ribi zal, naar men verneemt, bin nen weinige dagen een tweede model gereed hebben, dat, even eenvoudig als het nieuwe geweer, de verandering van voorlaad- in achterlaadgeweren voor den prijs van 10 fr. mogelijk maakt. Door de Hongaarsche kamer van afgevaardigden is het vroeger ver melde adres van deu heer Deakwaarbij, met het oog op de nieuwe leger- organisatie in Oostenrijk, op herstel der constitutie wordt aangedrongen, met bijna algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van een lid der linkerzijde, waarbij de verwachting werd te kennen gegeven, dat geen va derlander, direct of indirect, medewerken zal tot uitvoering van het kei zerlijk patent, en dat hij, die liet in weerwil hiervan doet, als landverrader behandeld moet worden, is ontijdig beschouwd en als zoodanig Ier zijde gelegd. Naar men verneemt is de vee-lyphus in de aan het regerings-district Appeln grenzende Oostenrijksche staten uitgebroken alsmede in eenige plaatsen van liet gouvernement Warschau. Er zijn maatregelen genomen om de verspreiding tegen te gaan. In het district Warschau heerscht ook de Siberische pest. Pes* Telegraaf. PETERSBURG, 16 Januarij. Het gerucht betreffende eene nota van En geland over de laatste keizerlijke ukasen ten aanzien van Polen, is ten eenenmale ongegrond. Te Moskou is in eene vergadering der geestelijkheid besloten tot opening eener inschrijving ten behoeve van noodlijdende Candioten. Het dagblad van Moskou, de algemeene medewerking hiertoe inroepende, zegt dat eene geldelijke ondersteuning nos de beste hulp is, daar Riislands glansrijkste zegepralen de Oostersche quaestie nog mei tot eene oplossingmaar wel lol meerdere verwikkeling gebragt hebben, terwijl heter thans vooral op aankomt de inmenging van vreemde mogendheden legen te gaan en de be volking aan hare eigene krachten over te laten. De Invalide deelt mede, dat hel leger op voet van vrede 700.000 man lelt, zijnde in vergelijking van vroeger eene vermindering van 100.000 man, doch dat des noods binnen zes weken de aanvulling tol de sterkte op voet van oorlog kan volbragl zijn. De artillerie zal binnen twee jaren geheel van nieuw geschut voorzien worden, zullende nog dit jaar 300 000 achter laadgeweren en 300 stuks getrokken geschut geheel afgewerkt moeten zijn. PESTH, 16 Januarij. De berigten uil Weenen betreffende oaderhande- lingen lusschen Andrassy Eönos, Louyay, Polsky en Duitsche afgevaar digden, in zake eener schikking, ten einde den Hongaarschen land dag tot hét afvaardigen van leden naar den rijksdag te doen besluiten, zijn onjuist. WEENEN, 17 Januarij. De Presse berigt vernomen te hebben dat den 12Jen dezer op de Hamburgsche beurs een verzekering van 200 000 mark banko gesloten is op de effecten, loebehoorende aan den keizer van Mexico en die zich aan boord bevinden van het schip Marie, bevracht naar Ragusa. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! UEd zult hel wel met mij eens zijn, dat het nioeijelijk is met iemand te praten, die achter de coulissen zit. Ik althans zit liever vis a vis, en zie dengenen gaarne in de oogendie met mij spreken wil, vooral als daar toe, zooals in dit geval, de gelegenheid is. Daar V. S. (ik kan niet den ken dal de laatste schrijver V. S. dezelfde steller is van het eerste stuk V. S., taal en stijl dicteren zulks niet), tot mijnen spijt geen Iiisi heeft om van die gelegenheid te profiteren, zoo gevoel ik nu ook geen lust ineer om mij verder uiet hem in uw blad in le laten. Ik neem echter de vrijheid om nog eenige woorden in uw geëerd blad tot UEd. te riglen. Ik wil UEd. zeggen: dat, als V, S. van het publiek het mandaat heeft gekregen om mij over mijn gevoelen te interpelleren, het dan immers beter eu ge makkelijker voor Item is, ten einde zich goed van zijne laak le kunnen kwijlen, dal hij mij kome bezoeken. Ik zal hem dan veel vertellen en laten lezen over de Yereeniging tan en voor Ned. iiidustriëclenwaarvan hij zal opzien, waarvan hij niet geweien heeftdat te veel is om na te vertellen eu goed over te brengen, ja, om in uw geëerd blad in eens le worden opgenomen. Heeft hij dat.mandaat niet, en is hel publiek werke lijk begeerig le weten, wal de Yereeniging van en voor Nederl. indus- triëelen ten doel heeft, dan wil ik het, omdat het ztju nut kan hebben, met eenige veel omvattende woorden vertellen. Haar doel is: Den riatio- na/en arbeid te bevorderen tol werkelijken vooruitgang van de Nederland- sche industrie. En, dat men toch uiet schrikke! Z,ij prolectioneerl alle middelen die tot dien vooruitgang leiden kunnen en moeien zooals voorna melijk, naast den arbeid, hei onderwijs, almede uitmakende den hechslen grond voor volksbeschaving en volkswelvaart. Even onedel ik alle anoniem schrijven vind, dat opzettelijk ten doel heeft om personen en zaken doorliet slijk te halen en verkeerde gevoeiensen han delingen toe te schrijven en aan ie wrijven om zoo zijn oogmerk te be reiken, en de personele veetcn in onze stad willens le vermeerderen; even gevaarlijk ik het viud, om, zooals prof. Velh gedaan heeft, niet eerst te

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2