Aan de tweede kamer der staten-generaal is aangeboden het wets ontwerp tot regeling der schutterijen; het voornemen bestaat de wet onmid- delijk te doen drukken en die nog tijdens het reces aan de leden der kamer toe te zenden. In aanzienlijke kringen alhier loopt het gerucht, dat bij de regering een telegram van Batavia is ontvangen, behelzende dat de waarnemend gouverneur-generaal Prins zoo ernstig ongesteld is, dat hij het bestuur zon hebben overgegeven aan den raad van Indië den heer Loudon. BUiTKiVLAiAPSCHË BKKIGTKiM. ËltCi ÜLA.t 3». LONDEN13 January. In de met 5 Januarij geeindigde week zijn in Groot-Britlannië 10 nieuwe gevallen van runderpest, dat is een meer dan in de voorafgegane week, ter kennis der regering gehragtterwijl insgelijks 10 gezonde run deren, die met zieke in aunraking waren geweest, afgemaakt zijn. Volgens de Army and Navy Gazette zullen van regeringswege bij hel parlement gelden worden aangevraagd, voor den bouw van 29 oorlogsche pen van verschillende grootte, waaronder 4 van torens voorzien, en voorts nog 20 kanonneerboolen. Bij den minister van financiën is een verzoekschrift ingekomen waarbij wordt aangedrongen op afschaffing der visitatie van passagiersgoederen aan de Fratische tolkantoren gedurende de zeven maanden der Parysche tentoon stelling. Deze petitie is door meer dan drie vierde gedeelten van de parle- menlshuizen onderteekend. Door deze lijdelijke opheffing der visitatie van de honderdduizenden vreemdelingen, die in dezen zomer Parijs zullen be zoeken zoude aan een algemeen geuiten nensch worden te gemoel gekomen. Er heerschl hier in verschillende kringen veel ontevredenheid jegens de openbare autoriteit te Rome. De heer Lewis, leeraar der Schotschc Presbyteriaansche kerk, was namelijk gewoon, gedurende den lijd dat zich aldaar vele Engelschen bevinden, te zijnen huize met hen godsdienst oefening te houden. Gewoonlijk werden die bijeenkomsten bijgewoond door 40, 50, soms 80 personen, uitsluitend Scholten en Engelschen. Ge durende 6 jaren was dit toegelaten. Eensklaps is daaraan nu een einde ge maakt door mgr. Randi, gouverneur der hoofdstad, die deze bijeenkomsten heeft verboden, op straffe van verbanning. De Engelschen hebben alstui tot voortzetting hunner godsdienstige zamenkomstcn cene zaal buiten de stad gehuurd, doch algemeen vreest men dat zij aldaar evenzeer in hun doel zullen verhinderd worden. De hertog van Sutherland heeft aan de landlieden, die op zijne goede ren wonen, doen weten, dat hij aan tien, die runderen door den vee-typhus hebben verloren voordat de regerings maatregel om schadevergoeding Ie ge ven in werking was, de helft van het geleden verlies zal vergoeden. Men verneemt dat bet van Glasgow naar Singapore bestemde schip Taymouth-Castle bij Tow Point, graafschap Antrim, is verbrijzeld, waarbij al de opvarenden het leven verloren. Volgens beriglen uit Shanghai van 7 Dec. was de burgeroorlog in Japan geëindigd. Te Jokohama had een lievige brand gewoed, waarvan de schade op 5 millioen dollars werd begroot. FKAA Bilt 3.! £4. PARIJS, 13 January. Men verzekert dat, hoewel eerst de datum van 4 February voor de opening der zitting bepaald was, zekere aanhangig zijnde pnulen der poli tiek noodzakelijk gemaakt hebben die tot den volgenden Maandag 11 Fe bruary nil te stellen. In den Moniteur is door hel hoofdbestuur der wereldtentoonstelling op nieuw, ter wederleegtng van uitgestrooide geruchten, verklaard dat die tentoonstelling den 28ste° Maart aanst. gereed zal zijn, en op hel bepaalde tijdstip, dal is 1 April 1867, geopend zal worden. Het Mém. Dipl. meldt dat keizer Maximiliaan van Mexico het Belgische en het Oosleiiryksche legioen ontslagen heeft, en die militairen alzoo tege lijk met de Franschen huiswaarts kunnen keerenofficieren en soldaten, die bij hel Mexieaansche leger willen dienst nemen, kunnen blijven. Dat genoemde souverein werkelijk aan keizer Napoleon een briet geschreven heeft, houdende in de heftigste bewoordingen klagten over Frankrijks poli tiek ten aanzien van Mexico, wordt door een Parijschen correspondent der Köln. Zeil. verzekerd. Bij een Dingsdag II. gewoed hebbenden storm is een pavilloen van vier verdiepingen op het Champ de Mars, bestemd voor de tentoonstelling, met vervaarlijk gedruisch ingestort en is er ook een mnnr omgevallen. Ge lukkig zijn al de aldaar bezige werklieden ongedeerd gebleven. De Great Eastern zal gedurende den lijd der tentoonstelling tusschen New-Yotk en Frankrijk varen. De handelsstand en eenige gegoede ingeze tenen van Brest hebben 200,000 frs. bijeengebraglwelke som henevens 50000 frs uit de gemeentekas, aan de Engelsclte aandetlhouders van ge noemd schip zal aangeboden worden omdat deze bepaald hebben dat Brest de haven zal zijn waar het schip zal binnenkomen. -- Uit Florence meldt men dal koning Victor Emmanuel in zijn antwoord aan de deputatie, welke hem bel adres kwam overbrengen, na vermelding van de heuglijke resultaten die het afgeloopen jaar voor Italië heeft opgele verd, gezegd heeft dat er nog twee vraagstukken op te lossen overbleven, te weten hel financiële en het Romeinsche. Ten aanzien van het eerste hoopte hij dat alle moeijelijkheden weldra overwonnen zonden zijn. Om trent het Romeinsche vraagstuk zeide hij, dat dit eene quaestie van tijd was, en dat het vroeger of later overeenkomstig de nationale wenschen opgelost zon worden. Naar men uit Konstanlinopel meldt is de Porte, met het oog op de mogelijke gebeurtenissen in het oosten en het noorden van Europa voorne mens Toorloopig 150,000 man militie onder de wapenen te roepen. De nieuwe Fransche gezant is op eene bijzonder luisterrijke wijze door den Sultan ontvangen, ter overhandiging zijner geloofsbrieven. Er was; volgens de jongste beriglen, eene kabinets-crisis ontstaan en tot het terug roepen van den gezant der Porie bij het Grieksche hof besloten. PRVISIEN. BERLIJN 13 Januarij. Uil Hanover wordt gemeld dat tot den ÏÜ11"1 dezer 557 officieren van het voormalige Hanoversche leger hun verzoek om ontslag hebben ingediend. Uil Hamburg zijn in 1866 naar overzeesche havens vervoerd 44329 landverhuizers en reizigers, waarvan 38626 regtslreeks met 97 schepen, en 5703 over Hull en Liverpool. Dit is het grootste aantal landverhuizers, het welk tot dus ver in ée'n jaar van Hamburg vertrokken is. (KIST K X Et 1.1 Si. Men acht het waarschyulyk dal de landdagen in de Dttilsche gewes ten zullen weigeren afgevaardigden voor den buitengewonen rijksraad te benoemenen wel op grond dal de constitutie geen buitengewonen rijks raad kent. De regering daarentegen zou, naar men meende, vast besloten hebben, haar plan door te drijven en over te gaan lot ontbinding der land dagen, die de benoeming van afgevaardigden voor den rijksraad mogten weigeren, lot het verordenen van nieuwe verkiezingen voor die landdagen, en, zoo deze de benoeming andermaal mogten weigeren, tot het uitschrij ven eener regtstreeksclie verkiezing, niet door de landdagen, maar door de ingezetenen. De heer von Rothschild en zijne zonen, die zich te VY'eenen hebben gevestigd, hebben den eed als Oostenrijksche onderdanen en burgers der hoofdstad afgelegd. Men zegt, dal de familie Rothschild voornemens is een groot paleis te Weenen Ie laten bouwen. E^ee* Telegraaf. PARIJS, 14 Januarij. De beroemde schilder Ingres en de heer A'ictor Cousin zijn overleden. BERLIJN, 14 Januarij. In de zitting van liet neerenhuis heeft het ont- werp van wet tot vermeerdering van het aantal afgevaardigden met 80 nieuwe leden langdurige en levendige discussiën uitgelokt. De minister van binnenlandsclie zaken verklaarde o. a., dal de regering dringend wenscht dat de goede verstandhouding met hel Heerenhuis voorldure; hij zal aan den koning het voorstel doen om de uitbreiding van bet Huis in het alge meen voor te stellen. 1 van het ontwerp is met 54 tegen 48 stemmen aangenomen. PARIJS, 15 Januarij. Met de inschrijving voor de Spaansche leening gaat liet zoo slecht, dal men een mislukking vreest. !)v Globe beweert dat ten onregle is herig!dat Nederland, even als België, verklaard heeft zich niét te onderwerpen aan liet advies door de commissie van experts uit te brengen Nederland heeft slechts verklaard, dat liet ten eenenmalc vreemd zal blijven aan het onderzoek door de com- misie in te stellen. INGESONDEN. NA DE VEKKILZIiNGEiN. Men wil dus uit eigen oogen zien! Welk een verschil tusschen hel Leiden van lieden en liet Leiden van over eeniee maanden, toen de heer Tieleman met o*ergroote meerderheid van stemmen gekozen werd 't Is waar wij hebben reden om ons te verheugeneen groot gevaar is afgewend, althans tijdelijk. Maar, kiezers, wanneer men bedenkt, dat er onder u zijn, die tegelijk voor den lieer Buys en den heer Rutgers gestemd hebben En waarom? Omdat de beer S. in het Leidsche Dagblad verzekerde, dal men zjjn voorstel had aangevallen zonder het te kennen, en de redacteur verzekerde, i dal men tegen een «dwaas schrikbeeld" strijd voerde. Omdat in een manifest van Vaderland, en Oranje, eveneens den 7den Januarij verspreid, de verklaring werd afgelegd: «men kent het voorstel niet eens." Alsof, zoo hetgeen wij omtrent hel voorstel mededeelden onjuist ware geweest, men zich niet gehaast zou hebben, het met de begeleidende me morie van toelichting openbaar te maken! liet pleit ondertusschen is beslist. Nu de keizers zoo duidelijk hebben ge sproken, zal er in de eerste tijden van verhooging van schoolgeld geene sprake meer zijn. liet voorstel zal zoo spoedig mogelijk ter zijde worden gelegd. Welligt wordt er weldra bewezendat liet nooit bestaan heeften mag de geachte j ontwerper zich gelukkig achtenzoo zelfs zijn beslaan niet in twijfel wordt getrokken. Zijn de verkiezingen van September niel in aantogt en moet het verloren terrein niet eerst herwonnen zijn? Naar de wapenen waarvan men zich bedienen zal, behoeft niet gevraagd te worden. Hel wachtwoord zal zijn: «modern en liberaal zijn een." In J853 was het: «jezuit en liberaal zijn een." Op de hoeken onzer straten zag men groote plakaten met den aan- i lief: «Thorbecke gekroond door den Paus." Zoude men nn van dieuzelfden Tborbecke geen modern theoloog kunnen maken? Hoe jammer dat hjj in de kamers verklaard heeft van moderne theologie zoo weinig af Ie weten. Maar is het dan niet waar dat de modernen thans met u méégaan? Ligt mogelijk, mijne lieeren, maar in 1853, gedurende de Aprilbeweging, waren zij met u en tegen ons. Zoo zij nu voor onze candidaten stemmen, i is het om de eenvoudige reden, dat zij, schier nergens de meerderheid heb bende er groot belang in moeten stellen, dal de neutraliteit der openbare I school bewaard blijve. Waarom steunden ons de roomsch-kalbolieken in 1853? Alleen omdat wij hen vrjj wilden laten in de organisatie hunner kerk. Sedert hebben velen van hen ons, wel is waar, verlaten, maar de verdraagzame, de ver lichte zijn bij ons gebleven. Ook dit maal hebben zij voor onze candidaten

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2