LMDSCIIE De prijs der Courant is ƒ3.— per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. VRIJDAG 11 JANUARIJ. STA DS-BERIGTËN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Herzien de openbare kennisgeving; omtrent de verpligting lot bet doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand .Januarij 1867, voor hen die op den lstcn Januarij van dit jaar bun 19de jaar zijn ingetreden en alzoo de personen geboren in bet jaar alsmede voor hen die eerst na het intreden vari hun 19dcjaar, doch vóór het volbrengen van Imn 20sle, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leydsche Couranten van den 14den, 21sten en 28sten December 1866; Doen te weten dat tot deze inschrijving wordt gezeten op het raadhuis, van des morgens 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 14 Januarij, voor de bewoners van de Dingsdag 15 o o Woensdag 16 d Donderdag 17 Vrijdag vijken 1 4 6 2 en 3 en 5 18 8 en dat de geboorte-acten, en 9 of de buitenwijk die ieder belanghebbende, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijksde Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdecling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die bier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten ■kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leydsche Courant en hij aanplakking a.gekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd LEVDEN, 5 Jannarij 1867. v. D. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. PROCES- VERBAAIi van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Ley de», den 8s,cn Januarij 1867 zijn ingeleverd. Op heden den negenden Januarij achttienhonderd zeven en zestig in de gemeente Leydenis door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen des morgens te negen ure. Hel bureau is zauiengesteld uit den heer H. P. C. Stoffelswethouder, voor zitter, en de heeren dr. C. W. H. van Kaathoven en prof. J. van der Hoevenleden van den gemeenteraadstemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 8sttn Januarij 1867 overgebragt uit de beide afdeelingen der gemeente Leyden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden achthonderd twee en twintig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau beeft van onwaarde verklaard tien stembriefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest achthonderd en twaalf. Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren ML J. T. Buys 408 stemmen, A. H. Eigeman 379, prof. A. Rutgers en dr. H. Boursse Wils, ieder 6, A. J. L. Bcudt 2, M. J. Schrellen, F. Lempers, D. A. Schretlen, mr. H. Obrecn, P. Engels, mr. II. A. Nceb, A. van Jperen P. Muller, C. J. van den Aardwegh mr. S. Vissering en inr. I'. C. Lczvijn ieder ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de lieer mp. J. T. Buys. Is derhalve verkozen tot lid van den gemeenteraad van Leyden, om af Ie treden in 1867, de heer Mr. JOHAN THEODOOR BUYS, wonende alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander proces-vei baal opgemaakt in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 9den Jannarij 1867. STOFFELSVoorzitter. Dp. C. W. H. VAN KAATHOVEN,) J. VAN DER HOEVENj Stemopnemers. PROCES-VERBAAL van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van éèn lid van den Gemeenteraad van Leyden den 8slen Januarij 1867 zijn ingeleverd Op heden den negenden Januarij achttienhonderd zeven en zestigin de gemeente Leydenis door het hareau van stemopneming in de ter inlevering van stembrie^es bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen ure. Het bureau is zamengesteld uit den heer H. P. C. Stoffels, wethouder, voor zitter en de heeren dr. C. W. H. van Kaathoven en prof. J. van der Hoevenleden van den gemeenteraad stemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 8steD Januarij 1867 overgebragt uit de beide afdeelingen der gemeente Leyden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden achthonderd een en twintig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard twaalf slembriefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest achthonderd negen. Van dit getal zijn uitgebragt op dc heeren: Prof. A. Rutgers 412 stemmen, dr. 11. Boursse Wils 365, mp. J. T. Buys 9, mr. J. L. Klaverwijden en A. J. L. Beudt ieder 3, P. Randoe en mr. S. Vissering ieder 2, dr. II. C. Rogge, H. C. Vlek, mr. M. H. A. Lisman, M. van WeerenA. H. Eige man, mr. P. C. Lezwijn, T. W. van Hartrop, jhr. II. van Alphen, dr. G. W. A. Plaat, dr. C. C. J. Teerlink, J. M. Hoppenbrouwer, P. G. Houthuysen en mr. H. A. Neebieder ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen prof. A. Rutgers. Is derhalve verkozen tot lid van den gemeenteraad van Leyden om af te treden in 1869, de beer Prof. ANTHONY RUTGERSwonende alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander proces-ver baal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 9deD Januarij 1867. STOFFELS, Voorzitter. Dp. C. W. H. VAN KAATHOVEN,) c, J. VAN DER HOEVEN, jStemopnemers. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 10 Januari). Bij de opening der heden gehouden zitting van den gemeenteraad, de eerste in dit jaar, rigtte de voorzitter een hartelijk woord tot de leden. Uet was hem pligt en behoefte hen te verwelkomen. liet jaar, dat was voorbij gegaan, was voor de gemeente geweest een jaar van rampen en beproevingen. Reeds bij den aanvang werd zij in rouw gedompeld door het afsterven van den burgemeester mr. D. Tieboel Siegenbeck, een man die zich aller achting had waardig gemaakt en die steeds in gezegend aanden ken zou blijven; twee medeleden ontvielen den raad door den dood en ook de ijverige gemeente-ontvanger werd aan de gemeente en aan zijne be trekkingen door den dood ontrukt. Wanneer men den blik verder liet gaan, dan kwam in de gedachten die vreeselijke ziekte, die met zooveel woede uitbrak en zoo vele slagtoffers maakle. Daarbij mogt men echter met genoegen terugzien op hen die bij die gelegenheid de lijdende mensch- heid aan zich verpligt hadden, hh. doctoren, candidaten in de geneeskunde en officieren van gezondheid die dag en nacht werkzaam waren geweesten van wie een, de officier van gezondheid Muller, zelf het slagtoffer der ziekte was geworden. De staatkundige gebeurtenissen hadden daarenboven ook haren in vloed op de nijverheid doen gevoelen. Bij al dit droevige mogt men ook het verblijdende niet voorbijzien. De orde was bewaard gebleven het lager en middelbaar onderwijs bloeide; door de zorg der commissie van fabricage waren verschillende werken tot stand gebragt, die bet aanzien der stad verfraai den; de slaat der financiën was niet ongunstig en de vrees, die voor de financiën bad beslaan, was, door den afloop van liet proces met de com missie ter liquidatie van de voormalige wees eti momboirkatners, gelukkig geweken. Hij spoorde ten sloite de leden aan met moed hunne taak we der op te vatten, verzocht daarbij hunne welwillendheid ter verligting zij ner taak; van de zijne konden zij zich steeds verzekerd bonden. Dat een jaar van voorspoed aller deel mogt zijn was zijn opregte wensch. De rede van den voorzitter werd door den wethouder Stoffels bcanlwoord. Hij dankte hem voor al hetgeen lijj reeds Ier behartiging van dc belangen der gemeente had verrigt, en wenschle hem toe dat na een lang tijdsver loop, ook zijn naam, even als die van Siegenbeekdoor de nakomelingschap in eere mogl worden gehouden. Overgelegd werden een voorstel tol regeling der heffing van dc plaatse lijke dirccie belasting; een adres van den heer de Veer c. s. om concessie tot het leveren van duinwater; een verzoek van den heer Krantz om ontslag als lid der commissie van toezigt op de scholen van middelbaar onderwijs, en een adies van G. Wilhelmy Datnstc c. s.tegen het aanhangige voorstel tot verhooging der schoolgelden. (Dit adres, ons heden medegedeeld, ho pen wij in het volgende nommer op te nemen.) Overgaande lot de aan de orde gestelde onderwerpen werd tot hulponder wijzer 2dc kl. aan de openbare lagere school n°. 2 voor onvermogenden be noemd N Gouwentak, thans te Voorscholen; voorts werden voor het vor mend onderwijs te verstrekken aan hulponderwijzeressen enz. aangesteld de hoofdonderwijzers D. J. van Wijk, G. Japikse en J. van Efveren. De voorwaarden tot aanbesteding van de levering van schrijfbehoeften voor de lagere scholen, die tot verkoop der Rijnsburgsche en der buiten-lloogewoerds- poort en lot aanbesteding eener nieuwe insluiting van het plantsoen, wer den goedgekeurd. Omtrent de verder aan de orde gestelde algemeene policie- verordening werd besloten die vooraf in de sectiën te behandelen. Wij vernemen dat door wijlen mejufirotiw J. M. Felix aan de bewaar school van de Groenesleeg cene som van 200 is gelegateerd, vrij van suc- eessie-regten. Een der werklieden van de Leydsche lakenfabriek, voorheen O. O. van den Berg. alhier, Christiaan Vrijbloed, mogt heden gedachtenis vieren dat hij gedurende 70 jaren, onder al de loisverwisselingen welke die fabriek in dat tijdvak heeft ondergaan, als blaauwverwcr daarin werkzaam was geweest. Gewis een groot voorregt, te meer daar de man nog in staat is zijne werkzaamheden naar behooren waar te nemen. Iu de fabriek waren

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1