BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsehe Courant van Maandag 7 Januarij 3S67, J7°. 3. De verkiezing op Dingsdag 8 Januarij 1867. De aanstaande verkiezingen voor den Gemeenteraad. In 1866 zijn mei gnnslig gevolg geëxamineerd: hoofdonderwijzers 128 hoofdonderwijzeressen 39, hulponderwijzers 423, hulponderwjjzeresseu 132, onderwijzers, die, reeds in hel bezit eeuer acte van bekwaamheid, of daar mede gelijkstaande acte van algemeene toelating, mei gunsiig gevolg exa men hebben afgelegd in een of meer der vakken van hel meer uitgebreid lager onderwijs 275, onderwijzeressen dito 221, huisonderwijzers 50, huis onderwijzeressen, 164. Naar men verneemt heeft het prov. geregslhof van Noordholland wel de openbare teregtstelling bevolen van John Marrs, met anderen betrokken in de bekende gebeurtenissen te Velzen maar tevens zijne voorloopige in vrijheidstelling gelast. Volgens een telegrafisch berigt in de Amst. C. zullen waarschijnlijk de mogendhedendie het traclaat van 1831waarbij België als koningrijk werd geconstitueerd, en het tractaat van 1863, waarbij de Scheldetol werd afgeschaft, onderteekend hebben, tusschen beide komen als scheidsregisters in de Ooster-Schelde-quaestie. In de week van 23 tot 29 December 1866 is er e'én persoon door de cholera aangetast, in de gemeente Groningen. De veeziekte begint zich in Gelderland en Noordbrabranl meer en meer uit te breiden. Ten gevolge van het schieten op den nieuwjaarsdag had een persoon te Coevorden, het ongeluk een 7-jarig kind van W. Wessels aldaar met een pistoolschot in de borst te treffen, met het droevig gevolg, dat het knaapje onmiddelijk dood was. Op dien avond is ook te Arnhem, bij ge legenheid dat eenige jongens een kanonnetje, op welks zundgat een zooge naamde sisser was geplaatst, afstaken, een tamboer van het aldaar in gar nizoen liggende l5te reg. infanterie, die, terwijl de sisser nog smeulende was, het wapen wilde opnemen, door ontploffing er van zoodanig aan de linkerhand verwond, dat hij naar de infirmerie is moeten worden vervoerd, alwaar hem de gekwetste hand onmiddelijk is afgezet. Te Groningen ontdekte men sedert eenigen lijd dat uit baldadigheid sommige gasleidingen der straatverlichting van de huizen gebroken waren, liet mogt de policie gelukken, in den nacht van den 31s,en Dec. op 1 Jan., een bedrijver van dit feit op heeter daad te betrappen. Volgens beschikking der kon. regering te Dusseldorf is op de geheele grens van Spijk aan den 11 ijn tot bij Müllemanseck aan het Heichswald in de ge meente Kessel het personenverkeer van Holland naar Pruissen geheel verbo den, alleen met uitzondering van hel verkeer langs den spoorweg Nijme gen—Cleef en langs den Cleef—Nijmeegschen rijksweg. Op deze beide we gen zal echter eene desinfeclie van de uit Holland komende personen plaats hebben en wel aan het station te Cranenbtirg en aan de grenzen te Wyler. Overigens worden langs genoemde grens alle uit Holland komende personen afgewezen. ■sGRAVENHAGE, 5 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenniuck van der Oijc, commies bij het dep. van bnitenl. zaken, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van de Poolster, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot majoor zijn adjudant in buitengewone dienst den kapitein jhr. G. A. C. H. von Goedecke, van den grooten staf, adjudant van Z. K. H. prins Frederik, en aan hem, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst te verleeriente benoemen tot adjudant van Z. K. H. prins Frederik den kapitein J. D. A. Barre, van het reg. grenadiers en jagers, met bepaling dat hij zal overgaan bij den grooten staf, voorts, den kapitein C. A. de Favauge, van hel 3de reg. infanterie, in zjjnen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers; en bij den staf van het wapen der artillerie Ie benoemen tot magazijn meester 2d« kl. den lstcn luit. J. J. Mathysen magazijnmeester 3de kl. te Venlo. Volgens hel D. hebben gedep. staten dezer provincie met de bankiers Scheurleer en Zonen alhier eene geldleening gesloten, groot 400.000tegen den koers van 93 pCt. en rentende 5 ten honderd, zijnde een gedeelte in de provinciale geldleening van een millioen gulden bestemd ter voorziening in de kosten van droogmaking der plassen beoosten de gemeente Rotterdam. Z. M. heeft den kapitein ter zee J. E. de Man benoemd tol zijn adju dant in buitengewone dienst. H. M. de koningin had lieden morgen het ongeluk door de gladheid uit te glijden en achterover te vallen. Gelukkig echter heeft zij daarbij geen letsel gekregen. Eerstdaags zal alhier vergaderen eene door den minister van oorlog benoemde commissie, tot onderzoek en regeling van de zaken der kon. mi litaire akademie. Die commissie bestaat uit een tiental leden en heeft den generaal-majoor Delprat tot voorzitter. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BNf O E A15 D. LONDEN. 3 Januarij. De Lond. Gaz. bevat o. a. een besluit waarbij de invoer van hooi uit Nederlandsche havens is verboden, tenzij daartoe eene speciale vergun ning door den Privy Council is verleend. Berigten uit Dublin melden dal er Dingsdag avond te Belfast 9 per sonen, als verdacht van leden der Feniansche broederschap te zijn, waren aangehouden en dat er door de policie eene hoeveelheid kogels, patronen en zoo genoemd Grieksch vuur in beslag was genomen. Het Lanceteen van de voornaamste der geneeskundige tijdschriften begroot het geldelijk verlies, in Groot-Briltannië reglslreeks door de run derpest veroorzaaktop drie en een half millioen Gisteren heeft over deze stad zulk een hevige sneeuwstorm geheerscht dat de straten tot 6 duim hoog met sneeuw zjjn bedekt en alle verkeer nagenoeg stil stond. Te Dundee is de groote spinnerij der bh. Cargill en Comp. afgebrand, waardoor schade ten bedrage van p. m. 20000 is veroorzaakt en 250 personen van broodwinning zijn beroofd. Uit de noordelijke havens des lands verneemt men dat er een zware storm op de kusten heeft gewoed, waardoor vele schepen zijn verongelukt. FRANKRIJH. PARIJS, 3 Januarij. Het ontwerp tot reorganisatie des legers is bij den staatsraad in be handeling. Er zijn echter reeds van wege den keizer eenige belangrijke w!i«igingen in gebragtstrekkende eensdeels om het in eenige opzigten min der drukkend voor de bevolking te makenanderdeels om het met dtrBon-, stitutionele regten der volksvertegenvoordiging overeen te brengen. 1 J[:' In de omstreken van Lttzarches, dep. Seine en Oise, is door\and.V bouwers onder den grond een pot gevonden, inhoudende niet minder 350 bronzen medailles met de borstbeelden van verschillende Bomeinsche keizere?*- De hier ontvangen berigten uit New-York gewagen van talrijke en be langrijke faillissementen in de Vereenigde Staten en te Havana. Naar men uit Madrid meldt is ook de maarschalk Serrano onder de personen die door het ministerie uil hel land zijn verwijderd. Zijne mis daad beslaat daarin dat hij de koningin gewaarschuwd heeft voor de ge varen, welke hare dynastie dreigen, wanneer het stelsel van het tegen woordig ministerie voortgezet wordt. Volgens berigten uit Konstantinopel zouden de opstandelingen op Candia nabij Phonia weder eene nederlaag hebben geleden6000 vrijwilligers, deels Grieken en Italianen hadden aan den strijd deelgenomen, PRUISSEN. BERLIJN, 3 Januarij. Het zestigjarig dienst-jubilé des konings is op den lsten dezer plegtig gevierd. Des morgens werd eene godsdienstoefening in bjjzijn van den ko ning, de koningin, de prinsen en prinsessen en de voor het oogenblik alhier aanwezige vorstelijke personen gehouden, waarvan de kerkelijke inzegening der nieuwe vaandels van het garnizoen een deel uitmaakte. Des middags werd er ten hove een luisterrijk feestmaal gehouden. De bekende afgevaardigde Tweslen heeft in de dagbladen een schrij ven geplaatst, waarin hij aandringt op het verkiezen voor het Noord- Duitsche parlement van mannen van erkende vrijzinnige denkwjjze. De regeling, zegt hij o. a., der militaire aangelegenheden zal een voornaam punt der bondsconstitulie zijn; zij verdient de ernstigste aandacht. Naar men verzekert wil de regering bij die constitutie de sterkte des legers op den voet van vrede op omstreeks 300,000 manen de oorlogsbegrooting op eene som van 66 millioen vaststellen. Zulk eene bepaling zou het regt der volksvertegenwoordiging tot het bewilligen der uilgaven ten aanzien van het belangrijkste punt vernietigen. Voor bel oogenblik is de begrooting van oorlog van beslissend belang in de staathuishouding; en wierdbij ont stentenis van het regt om de belastingen te bewilligenook dit budget aan den invloed der volksvertegenwoordiging onttrokken, dan zou alle parlemen taire invloed op de regering, op haar stelsel en hare politiek, ophouden. INGEZONDEN. Wie moeten wij kiezen? De heer Buys, door de kiesvereeniging Grondwet en Konintj als kandidaat voorgesteld, is bij zijne stadgenooten weinig bekend: 1°. omdat hij nog zoo kort onze stadgenoot is, en de Leydsehe burgerij met hare belangen nog zoo weinig kent, 2°. omdat hij een regtsgeleerde is en de Leydsehe burgerij liefst op een afstand van de reglsgeleerdheid blijft, en bovendien aan den heer Goudsmit in den Raad genoeg heelt. De heer Boursse Wils dan? Als geneeskun dige hebben wij ook dezen in den Raad niet noodig; maar een genees heer doet in zijne praktijk ligt veel kennis op, zoo van zaken en per sonen, en wordt daardoor alligt een populair man, en een populair man wordt gaarne gezien en gehoord, hij heet in den regel een gewenschl man; maar of nu het algemeen den heer Boursse Wils voor zoo'n popu lair man zal houden, dat is niet waarschijnlijk. Men zegt populariteit is geen kenmerk van ZE. De heer A. 11. Eigeman dan? 't Is waar de naam van Eigeman is in Leyden, geslachten ver, in goeden reuk geweest, die naam heeft een goede klank en vele personen in de rij dier geslachten laten lol nu toe de herinnering aan hunne activiteit en praktische kennis in vele zaken in het geheugen hunner stadgenooten voortleven. Ook deze Eigeman slaat midden in hel praktische leven, aan het hoofd eener uitgebreide indu striële zaak, die onder zijne leiding en zijn beheer steeds in omvang toe neemt. In de industrie, voor Leyden van zoo uitnemend veel belang, is ZE. zoozeer op de hoogte en zoo ingewijd, dat ook de groote indu striële vereeniging te 's Ilage het in haar belang heeft geacht ZE. tot haren president te benoemen. In die hoedanigheid zijn onderscheidene goed geschreven stukken door ZE. in hel blad de Industrieel geplaatst, die bevestigen wat zijne maatschappelijke positie reeds op zich zelve aan duidt, n. 1. helderheid van geest en praktische kennis. Ook de tentoon stelling van nijverheid in 1866, te Amsterdam gehouden, getuigt, en de groote tentoonstelling dit jaar te Parijs te houden zal hel op nieuw ge tuigen, dat de heer A. H. Eigeman als een regt praktisch man allerwege gewaardeerd wordt. Men kieze dan den heer A. H. EIGEMAN voor het witte briefje. Professor A. Rutgers is van den geringsten burger af tot den aanzien lijksten in Leyden toe bij allen vele jaren lang bekend, bekend als een bedachtzame, wijze en geleerde man, als iemand die evenzeer de wonin gen der geringen als de paleizen der grooten gefrequenteerd heeft, en met de Leydsehe toestanden en behoeften zoo bekend moet zijn, dat er welligt geen tweede te noemen is, die zoozeer aller vertrouwen verdient. Die Item van nabij kent; moet getuigen dat zijne belangstelling zich uitstrekt lol alles wat ooit om belangstelling vraagt. In de groote vraagpunten van onzen tijd, in den strijd der beginselen, die ook onzen Raad verdeelt, is hij de man bij uitnemendheid die het oude uil de ervaring kent, en die het nieuwe met een onbevangen oordeel weet te wikken en te wegen. Daarbij een man van beginselen, die voor zijne beginselen weet te strijden, en desnoods de eer der menschen daarvoor weet ten offer te brengen. In een woord een man die in Leydens Raad een sieraad zal zijn. Men mogt wel met algemeene stemmen kiezen: Professor A. RUTGERS, voor het blaauwe briefje. X. Wat wij voorspeld hebben is gebeurd. «Nederland en Oranje" is voor den dag gekomen met twee ultra orthodox gereformeerde candidaten, die, dit spreekt van zelf, door «Vaderland en Oranje" dadelijk zijn overgenomen.) Dat men bij het benoemen van een ouderling alleen let op «zuiverheid int; de leer" begrijpen wij maar moeten er in den Gemeenteraad geene andere dan geloofs-questien worden beslist? Aan de onwetende kiezers uit onze

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5