LMDSCIIE COURANT. 1807. MAANDAG 7 JANUARIJ. STAD S-BER1G TEN. De prijs der Courant is 3. per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag IV oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vas LEY DEN doen te welen, dat liet 2C suppletoir kohier der plaatselijke direclc belasting, dienst 1866, door Gedeputeerde Staten der proviucie Zuidholland, bij besluit van den 31sten Deeeuiber 1866, G. S. n°. 28, goedgekeurd en op lieden aan den ge meente-ontvanger ter invordering is Ier hand gesteld, en dat ieder verpligt is zjjnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDEI,ER, Burgemeester. Leyoes, 5 Januarjj 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. - BURGEMEESTER en WETHOUDERS "an LEYDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verpligting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januarij 1867, voor hen die op den lsten Januarij van dit jaar hun 19dc jaar zijn ingetredenen alzoo de personen geboren in liet jaar 18-4S, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19dcjaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leydsche Couranten van den 1 4deD21 sten en 2os!en December 1866; Doen te weten dat tot deze inschrijving wordt gezeten op het raadhuis, van des morgens 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 14 Januarijvoor de bewoners van de wijken 12 en 3 - er Dingsdag 15 Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag 18 4 6, 7, 8 en 5 en 9 of de buitenwijk en dat de geboorte-actendie ieder belanghebbende, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderdzijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdecling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leydsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Llyden, 5 Januarij 1867. v. b. ISRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen van1°. het Bestuur der Koninklijke Nederlandsche Grof smederijgerigt aan Gedeputeerde Staten van Znidholland, orn vergunning tot het doen plaatsen van een beweegbaar stoomwerktuig (locomobile) in die fabriek aan den Vestwal 2°. Johannes Dirksenwinkelier, wonende binnen deze gemeente, waarbij hij toestemming vraagt om zijn pakhuis in de Langeslraat, wijk VIII. n™. 710, in tc riglcn tot kofjijbranderij en daartoe een schoorsteen en de noodige brandei«toestellen te doen plaatsen; 3°. Dirk Selier, manufactiiurvcrwer, binnen deze gemeente woonachtig, houdende verzoek om achter zijne woning aan het Galge water, wijk V. ii°. 288A, ter uitoefening van zijn beroep, twee verwketels te mo gen doen plaatsen; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31slen Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; Doen te weten dat tot hel hooren der eigenaars en bewoners van de naaslbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informaliën de commodo et incom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Donderdag den 10de" Januarij aanst.des voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren legen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. D. BRAN DELER, Burgemeester. Letben, 5 Januarij 1867. y. PUTTKAMMER, Secretaris. - BINNENLAXDSCHK BKRIGTEN'. LEYDEN 5 Januari). In de maand December II. zijn binnen deze gemeente geboren 123 kinde renals: 64 zoons en 59 dochters, waaronder is begrepen één tweeling- geboorte. Overleden 78 personen, als: 15 mannen, 12 vrouwen, 21 zoons en 30 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 19 huwelijken. Heden nacht omstreeks half twee ure is er een felle brand uitgebar sten bij den meubelmaker J. Kosters op de Pieterskerkgracht, en wel in de achter zijne woning gelegen werkplaats in 4e Schoolsteeg. De brand was hij de ontdekking reeds zoo hevig dat er, toen de brandweer aanrukte, aan bet behoud van het perceel of het daarin aanwezige niet tc denken viel. Gelukkig is men er in geslaagd het belendende te bewaren. Hoewel men den brand in betrekkelijk korten tjjd meester was, werd nog gedurende den geheelen voormiddag de hulp eener spuit bij het rookentle puin vcreischt. Naar wij vernemen, zullen de voorlezingen in de remonstrantsche kerk den 17dcn dezer maand weêr worden voorlgezet en zal prof. RauwcnhofF aldaar de derde spreekbeurt vervullen. Onze lezers zullen zich herinneren dat wjj korten tijd geleden in onze kolommen een ingezonden stuk opnamen, waarin tnededeeling werd gedaan van de oprigting eener werkmans-vcreeniging iiNut en genoegen," en, hoe wel men geen geld vroeg, niet onduidelijk werd 1c kennen gegeven dat, daar men tol het behoorlijk tol stand brengen der zaak ongeveer 200 behoefde, zij ten dringendste in de belangstelling van allen, wie het lot van den werkman ter harte ging, werd aanbevolen. Van eene geachte zijde wordt ons thans medegedeeld, dat die eenvoudige opwekking niet vruchteloos is geweest, maar weerklank vond in het hart van een man die zich steeds gaarne met den ambachtsman bemoeit, endoor de belangelooze opleiding van vele jongelieden lot het vak hunner keuze in stille en eenvoud reeds zooveel heeft bijgedragen om den jeugdigen am bachtsman nuttig te zijn en het doel zijner beslemming te helpen bereiken. Zijn voorstel, aan een twaalftal leerlingen van de bouwkundige school van het genootschap M. S. G. gedaan, om aan de jeugdige vereeniging een blijk van sympathie te geven, werd zeer goed opgenomen, en, terwijl de onder wijzers dier school ztclt daarbij aansloten, gaf een lid tan het bestuur des genootschapsde lieer J. W. Schaap, gaarne toe aan hel verlangen om zijn naam aan het hoofd der lijst geplaatst te zien, en zoo bragt men in ecu paar dagen ruim honderd gulden bijeenom die tol aankoop van eenige voornaamste benoodigdheden ter ontwikkeling en uitspanning te besteden. Nu bleef nog over de schulddelging. Had men vroeger wel eens gefluisterd dat het den ontwerpers der mislukte volkssociëteit aan de Marepoort met hun plan toch geen ernst was geweest, thans bleek dat odk zij nog altijd doordrongen waren van het denkbeeld der groote behoefte die er voor den werkman bestaal, om eene vereeniging te bezittenwaar Itjj zich zoowel aangenaam ontspannen als nuttig ontwikke len kon. Eene enkele tnededeeling van het plan, zoo even genoemd, was voldoende. De heer van Wensen leekende op de aangeboden lijst, namens de firma de Heyder en C°., voor een aanzienlijk bedragen de heeren Schret- len Krantz en van Heukelom toonden eveneens door belangrijke bijdragen dat het hun met de zaak degelijk ernst was; zoodat door de bijdragen dier heeren reeds der benoodigde som was gevonden. De heeren Wolfson en Leembruggen waren mede aanstonds bereid een tastbaar blijk van belang stelling te geven, terwijl de heeren J. T. G. Molken boer en A. Blansjaar, met den loop der zaak bekend gemaakt, zich vrijwillig aanbodeo om het nog ontbrekende te mogen aanvullen, en zoo was, behalve hel bovenge noemde van onderwijzers en leerlingen van het genootschap, binnen enkele uren de benoodigde ƒ200 lot schulddelging gevonden. Eenige heeren gaven nog boekwerken ten geschenke of toezegging daartoe, en wanneer dtts de vereeniging de belangstelling der stadgenootenhet voornaamste waaraan zij thans groote behoefte heeft, bij voortduring blijft ondervinden, is haar toe komst zoo goed als verzekerd. Een ander bewijs van belangstelling in de zaak des volks mogen wij mede niet onvermeld laten. De lieer baron van Heemstra kwam eenige dagen ge leden op het gelukkig denkbeeld otn den bezoekers der volksvoorlezingen geheel voor eigen rekening een feestavond Ie bereiden, waarin hij zelf als spreker optrad, en waarbij in den vooravond eene goede muzrjk zich bjj afwisseling deed hooren. bijgewoond door den burgemeester en eenige aan zienlijke genoodigdenliep deze feestavond tol zigtbaar genoegen der tal rijke aanwezigen af, en een daverend applatidissement getuigde, loen de voorzitter den baron van Heemstra bedankte, hoezeer allen met dien dank instemden. Hel getal der in hel Werkhuis alhier opgenomciien bedroeg gedurende deze week dagelijks van 267 lol 348 personen. In Znidholland circuleert een adres van veehouders aan den minister van binnen), zaken, waarin, om aangevoerde redenen, dringend verzocht wordt, »dat het der regering behage, onder zulke bepalingen als zij zelve ter handhaving van de goede orde noodig achtvrijheid te verleenen tot aankoop van vee in en vervoer uit alle streken, niet op zekere tijden, maar voortdurend, naar de onderscheidene gemeenten, waar de adressanten hun bedrijf uitoefenen"; en dat, indien de regering alsnog bezwaar heeft om aan dat verzoek te voldoen, »het den adressanten alsdan vergund worde, door eenigen uit hun midden hunne bezwaren mondeling bij de regering te doen toelichten en al die ophelderingen te doen geven, waartoe zij, als veehouders, althans niet minder dan veeartsen en ambtenaren bevoegd zjjn". De Volksvriend levert in zijn nommer van den lstc" dezer de gewone jaarljjkscbe statistiek van jeneverrampen, getrokken uit de gewone dage- lijksche couranten-berigien. Die statistiek levert over 1866 de volgende uilkomsten: 43 gevallen van gevangenneming en veroordeeling; 8 van moord en manslag; 41 van verwonding en mishandeling, en 44 zelfmoorden. [Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1