Den heer W. J. A. Nieuwenliitisenlaatstelijk ingenieur le kl. bij den waterstaat in Ned. Indie, thans met verlof hier te lande, is op zijn ver- loek eervol ontslag verleend; ook is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit de militaire dienst aan den officier van gezondheid 2de kl. VV. F, Hangvel, van het 6de reg. infanterie. Gisteren avond, bij gelegenheid van het nieuwe jaar, is er een groot gala-bal ten hove gehouden. Bij den raad van state, afd. geschillen van bestuur, is o. a. inge komen een kon. besluit van 15 Dec. II.houdende afwijzing van het beroep van den gemeenteraad van 's Gravenhage, van een besluit van ged. staten van Zuidholland, waarbij geweigerd is de goedkeuring te verleenen aan het raadsbesluit tol het op beleening of prolongatie uilgeven van gemeentegelden. Eergisteren avond werd in een huis in aanbouw, in de Limburg- Stirumstraatbrand ontdekt. Bij onderzoek vond men den trap met krullen en andere ligt ontvlambare stollen bestrooid en twee kannen met petroleum onder den trap. Bet trekt ook de aandacht dat het huis in de vorige week legen eene hooge premie is geassureerd. ISUmmAADSCflK BKK1GTKN. EWCf Eli A SS. LONDEN, 1 Januarij. De uitkomsten van het finantiele jaar zijn zeer gunstig. De staats inkomsten wareu ten gevolge van vermindering van belaslingeu wel 410,816 minder dan in het vorige jaar, maar toch 1| millioen hooger dan de raming van den minister Gladstone, hoofdzakelijk ten gevolge van de meerdere opbrengst der accijnsen en douaneregten. Het parlement is tegen 5 Febrnarij bijeengeroepen. Betreffende den brand in het kristallen paleis is het nader gebleken dal voornamelijk hebben geleden de Alhambra, de Egyptische afdeeling, de Indische galerij, de bibliotheek en de leeskamer. Behalve de jonge hippopotamus zijn ook eene menigte apen, papegaaijen zangvogels enz. ver brand De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door het sterk stoken van den verwarmingstoestel. De schade wordt op ruim 200,000 begroot, liet geheele gebouw is slechts voor 80000 verzekerd. Er worden reeds po gingen in hei werk gesteld, om door vrijwillige bijdragen de schade te dekken, aangezien dit gebouw aanspraak heeft op de dankbaarheid van hei publiek, dal hier inspanning zocht en vond. Sedert de veertien jaren, dat dit gebouw bestond, werd hel jaarlijks door 1| millioen menschen bezocht. De Engelsch-Amerikaansche telegraaf-maatschappij heeft de uilkeering van een buitengewoon dividend van 10 pCt. aan de aandeelhouders aange kondigd, dewijl de zuivere opbrengst van den Atlantische!) kabel het be drag van 25 pCt. te boven gaat. Brieven uit Massowah, op de westkust der Roode zee, melden dat de hh. Cameron, de consul van Engeland, Rassam en hunne lotgenootenop bevel van den vorst van Abyssiniö, op nieuw in boeijen geklonken zijn. EKAN H H fJR. PARIJS, 1 January. Bij de ten hove gehouden nieuwjaars-receptie heeft de keizer tot het corps diplomatique het volgende gezegd: »De vernieuwing des jaars geeft mij gelegenheid mijne vvenschen uit le spreken voor de duurzaamheid der troonen en van den voorspoed der volken. Ik hoop dat wij een nieuw tijdvak van vrede en verzoening zijn ingetreden en dat de algemeene ten toonstelling zal toebrengen tot bet bedaren der hartstogteu en de onderlinge toenadering der belangen. Ik bedank het corps diplomatiqtte voor de ontvan gen gelukwenschingen en ik verzoek u bij de gouvernementen mijne gevoe lens van vriendschap over te brengen." Zich voorts lot den aartsbisschop van Pargs wendende, zeide Z. M.: "terwijl ik aan hel hoofd der geeste lijkheid van Parijs een prelaat zie, die innig gehecht is aan de belangen der godstdienstzoowel als die van den staat, en overal met woord en daad de groote beginselen van geloof, liefde en verzoening bevordert, zeg ik in mijn gemoed dal de hemel zijne gebeden zal verhooren; zij zijn voor Frankrijk eene weldaad en voor mij eene nieuwe bron van troost en hoop." De lieer Lenormand, bibliothecaris vim bet instituut van Frankrijk, heeft voor het bestuur van den opstand op Candia wapenen gekocht en in betaling wissels op dal bestuur algegeven ten bedrage van twee millioen Irs. te zarnen. Doch die wissels zijn niet op tijd betaald; en de heer Le normand is deswege door de leieranciers dier wapenen voor de regtbank alhier gedaagd. Den 5den Dec. is le Mexico eene proclamatie van keizer Maximiliaan afgekondigd, waarin kennis wordt gegeven van 's keizers voornemen om een nationaal congres te beleggen, om le beslissen of hel keizerrijk in hel vervolg zal blijven bestaan, en zoo die vraag bevestigend wordt beantwoord, de grondwetten te helpen maken lot bevestiging van 's lands instellingen. De correctionele regtbank te Tnryn heeft het ultramontaanschc dag blad Vnita Cattolicawegens een voor keizer Napoleon honend artikel, veroordeeld lol schorsing voor den tijd eener maand. Uit Rome meldt men dat de minister van oorlog, bij gelegenheid der nieuwjaars-receptie, den Paus heeft medegedeeld dal de policie een builen- landschen zendeling in hechtenis genomen en papieren bij hem gevonden had, waarbij de Romeinen uitgenoodigd werden alle bewegingen nog uit te stellen, vermits hel oogenblik der bevrijding nabjj was. n O S f E M i.t Si. Naar men uit Weenen meldt heeft de Oostenrijksche regering besloten een buitengewonen rijksraad bijeen te roepen, waaraan uitsluitend de Hongaarsche quaestie zal worden onderworpen. Deze vergadering zal zamen- gesteld worden uit afgevaardigden, door de provinciale landdagen uit hun midden te benoemen. Per TeScgTiiaf. WEENEN, 2 Januarij. Er is een keiz. patent verschenen, waarin ge zegd wordt, dat hel wensehclijk is de beslissing omtrent de verschillende regtspunlen en de aanspraken der niet-Hongaarsche kroonlanden aan eene gemeenschappelijke vergadering op te dragen. De keizer bepaalt de ontbin ding der lot dusver bestaande niet-llongaarsche landdagfn daar de lijd, waarvoor de leden dier landdagen gekozen zijn, welhaast verstrijkt. Er zullen dientengevolge nieuwe verkiezingen voor die landdagen plaats hebben en de nieuw gekozen landdagen zullen op 11 Februarij bijeenkomen. De kn zen voor den buitengewonen rijksraad zullen de eenige arbeid zijn, die de landdagen alsdan te verrigten hebben. De buitengewone rijksraad is tegen 25 Febrnarij te Weenen bijeengeroepen, en deze vergadering zal alleen te beraadslagen hebben over de constitutioneele quaestie. ATHENE, 31 December. In hel programma van het nieuwe kabinet wordt verklaard dat dit een politiek van gematigdheid zal volgen, omdat Griekenland behoefte heefi aan orde, ten einde zijne hulpbronnen te kun nen ontwikkelen. De regering is vreemd aan den opstand van Candia. Of schoon Griekenland sympathie heeft voor de Candioten, zal het tegenover Turkije de onzijdigheid eerbiedigen. IMGEZONDEN. De eerste schuldige Is de Instelling zelve. Het was immers niet meer dan natuurlijk, dat ieders borst gloeide van verontwaardiging bij het vernemen van bel onlangs op de militaire Academie voorgevallene? Ook mijn bloed kookte. Dit was dan de ver vulling van betgeen ik zoo vaak voorspeld had, dat de vrucht, hoewel niemand haar zich zoo wrang zou hebben durven voorstellen, der aldaar vigerende organisatie zou wezen! Maar ook mijne vingers jeukten. Doch ik weerhield mij, ik nam de pen niet op. Ik rekende mij onbevoegd. Ik was geen militair. Mij ontbrak voldoende information. Dal het sints jaren le Breda mis was en de gang van zaken er niel deugdewas van algemeene bekendheid, maar wat men wist was toch niet meer dan van hooren zeggen. Ik miste officieele gegevens, volledige kennis van allerhande bijzonderheden, waarmede in de hand aanvallen legen som mige beweringen zegevierend te bestrijden waren. Bovendien valt mijne pen wel eens scherper uit dan moest, ofschoon men in dit geval haast zou zeggen, dal geene uitdrukking krachtig en veroordeelend genoeg zou kunnen zijn, en mijn plan zou niet zijn geweest te verbitteren, maar enkel den vinger kloekmoedig op de wond te leggen. Ik zweeg dus en bepaalde de uiting van mijn gevoelen tot particuliere corres pondentie. Daar even echter gewordt mij een stukje uit de Groninger courant, letterlijk als uil mijn mond en onder mijn dicté opgeschreven, waaron der iemand gekrabbeld heeft: »llebl gij een correspondent te Gronin gen of zijt gij een correspondent der Groninger courant?" Nu hetgeen ik zou wenschen gezegd le hebben door dat blad in weinige regels is zaamgevat, wil ik niet dralen er de aandacht van hel. publiek op te vestigen. Die kadetien!... hoort men uitvaren, ik zou ze leeren! Ze moeten nu maar eens!... Eene op nog geduchter voet gereorganiseerde Aca demie zal hun overmoed wel Nog al strenger reglementen, mijne heeren! Ik beef, ik schrik er van. Gelooft mij, gij zijt de plank mis. Met Draconische wetten, pas- seporls jaunes, enz. voedt men geene jongelieden op, zelfs al zijn zij ook bestemd voor het leger. Prangt ze in dwangbuizen, wat krijgt gij? Des fous furieux. De jongen is in eiken stand en toesland, hetzij op de Burgerschool of op de militaire Academie, dezelfde, een jongen. Hij is een gewrocht der natuur, en zijne natuur eischt noodkleppen, an ders berst hij en veroorzaakt rampen. Men vreest vrijheid voor knapen de schering en inslag van wier toekomst blinde gehoorzaamheid is en behoort te wezen, en juist is het de vrijheid, eene zedelijke wel le ver slaan, die ik als reddenden engel zou willen inroepen, bedenkende dat in de andere schaal eene wel zeer gestrenge, doch tevens redelijke en verstandige tucht ligt. In iedere opvoeding zij het eerste en voorname beginsel, zeker vrij terrein van handeling en beweging te gunnen. Maar j ik twijfel er aan of de militaire Academie eigenlijk wel opvoedde. Ze onderwees slechts; zij kookte gaar en leverde af, maar kadetien z'jn geene kadeljes. Naa.-t die vrije handeling en beweging slaat dus veranlwoordelijk- heid. Goede trouwgezonde zamenwerkingwederzijdsche welwillendheid belmoren het wachtwoord le zijn. Weg met alle verdenkingmet alle wan trouwen en gevolgelijk met een gespannen toestand tusschen twee vijandige ligchamen, gewapend het een met sluwheidhel ander met overmagtscherp j tegen scherp. Begin met den knaap zijne kroon, dat is ztjtie jongens-eer te ontrooven, hij zal er zich naar gedragen, en bestendig deze orde van I zaken, mijn God! waar gaal men naar toe, waar loopt hel op uit? Hel gebeurde heelt welsprekend, luide en wraakschreeuwend geantwoord j en alle echo's in den lande en in ieder ontsteld ouderhart gewekt. Zoo doende wordt immers het point d'honneur, hel onontbeerlijk sieraad, hel prestige van den militair, in plaats van gekweekt, in plaats van den kadellen zeiven als hun edelst kleinood en eerste vaandel toevertrouwd, uitgedoofd, den kop ingeknepen en leeren zij het oord hunner oplei ding, niet hoogachten en liefhebben, gelijk de Engelschman zijn Harrow en Rugby, maar als een afschuwelijk klooster verfoeijen en heerlijke grondslag der ingeroepen tucht! hafal en geringschatting voeden jegens hen, die aan hel hoofd slaan der inrichting en belast zijn met de verschillende attributiën er aan verbonden. Meent men inderdaad met dergelijk stelsel mannen en waardige staatsburgers le vormen? Zoo doendeAlles vat de Groninger courant in een enkelen volzin za rnen: »de eerste schuldige is de instelling zelve." Inlusschen gaal onze militaire Academie, gelijk trouwens ieder, die den militairen stand hoog stelt en achting koestert voor onze alom ge prezene gave van opvoeden, wenscht, bidt, ja, smeekt, vermoedelijk eene betere toekomst te gemoel. De minister van oorlog neemt de be langen zoowel dergenen, die eenmaal de epauletten zullen dragen en geroepen zijn hel vaderland te verdedigenals die der in haar vertrou wen zeer geschokte familiën in handen, en voorloopig is ieder welden kende Zijne Excellentie hartelijk dankbaar, j Mogt bij eene reorganisatie in de eerste plaats schoon schip gemaakt en de overlevering kunnen gebroken worden! De geest, die op de Academie heerschic, moet door eene betere vervangen, die noodlottige, dwarse, hatelijke, liefdelooze geest van verzet, bedrog en ongeregtigheid moet gestuit, ontzenuwd. Een nieuw geheel verrijze! Hel nest dient uitgebrand, niets dan de romp blijve slaan, die romp doortrekke aan stonds een ander leven. Wat zeg ik? Alsof er ooit leven in de machine was geweest! Een raderwerk was hel, niets meer, en evenmin als broodjes zijn menschen automaten. De kadelten zullen toch wel blijven klagen en schelden, zoo als zij gewoon zijn! Zij zullen het niel. Geheel le ontkennen moge het geenszins zijn, dal de knaap van nature geneigd is de tronver des torts aan zijne on derwijzers en zijne kostschool, maar, behalve dat zulks doorgaans de

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2