LEYDSCHE COERAYT. N°. 1867. VRIJDAG 4 JANUARIJ. IiIMNELAi\I)SCIIE BEKIGTËX. v De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Bij deze Courant wordt verzonden N'. 28 {blad 49) der Handelingen van den Gemeenteraad. LEY DEN 3 Januarij. Door den raad van bestuur der rijks instelling van onderwijs in In dische taal-, land- en volkenkunde alhier is liet volgende adres bij den gemeenteraad ingediend De raad van bestuur der rijks-instelling van onderwijs in Indische taal- land- en volkenkunde, vernomen hebbende dat hij u een voorstel aanhangig is gemaakt tot aanmerkelijke verhooging der schoolgelden bjj de gemeente lijke instellingen van onderwijs alhier en met name bij de hoogere burger school met vijfjarigen cursus, acht zich verplicht u opmerkzaam te maken op het groote bezwaar dal zoodanige maatregel zou opleveren voor den bloei der inrichting aan zijne zorgen toevertrouwd. Hel middelbaar onderwijs hier ter stede ontleent een bijzonder belang niet alleen aan de omstandig heid dat Leiden als fabriekstad behoefte heeft aan de kennis, die door dat onderwijs wordt medegedeeld, maar ook daaraan dat de bepalingen omtrent de benoembaarheid van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Nederlandsch Indië van de candidalen een examen vorderen dat nagenoeg dezelfde vak ken omvat, die op de hoogere burgerschool onderwezen worden. Ouders die hunne zonen voor den Indischen dienst wenschen op te leidenvin den thans in Leiden de gelegenheid vereenigd, om hen te doen onderwijzen in alle kundigheden, gevorderd voor beide examens die zij hebben te on dergaan zij zullen echter worden afgeschrikt om zich in Leiden te vesti gen wanneer de kosten van liet middelbaar onderwijs zoo hoog worden opgedreven, en veeleer genoopt worden zich te begeven naar het naburige Delft, waar zoowel eene gemeentelijke inrichting voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde als eene hoogere burgerschool is gevestigd en beide inrichtingen met elkander in een zoo nauw verband zijn gebracht dal aan ouders die er hunne kinderen lot den Indischen dienst willen doen opleiden, daartoe de meest gemakkelijke en voordeelige gelegenheid verschaft wordt. De raad van bestuur houdt zich overtuigd dat de aanzienlijke ver hooging der schoolgelden op de hoogere burgerschool op den bloei der rijks instelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde een zeer nadeeligen invloed zou oefenen, en geeft in bedenking of zulk een maatregel niet zou strekken om het getal der huisgezinnendie in de be lasting bijdragente dezer stede te doen verminderen en of zelfs het on middellijke doel wel daarmede zou beriekt worden, daar verhooging van hel schoolgeld ongetwijfeld door vermindering van hel getal leerlingen zou gevolgd worden. Namens den raad van bestuur voornoemd, (w. g.) P. .1 Vf.th, Voorzitter. Leiden, 19 December 1866. M. W. Schelteha, Secretaris." Gedurende de week van 16 tot 22 December zijn in hel arrondisse ment Leyden door den vee-typhus aangetast 993 runderen, gestorven 302; in de week van 9 tot 15 Dec. bedroeg het getal der aangetaste runderen 855 en in de weck van 2 lot 8 Dec. 1013. De ziekte is in de besmette streek ten noorden van Leyden afgenomen hoezeer niet overal. Te Warmond en VYoubruggc is het getal aangetaste runderen weder geklommen. Zoo ook te Oegslgeest, waar 184 gevallen voorkwamen. Sassenheim en Noordwijk bleven die week geheel bevrijd. Heviger dan vroeger woedde de ziekte in de meer oostelijke streek henoorden den Rijn Zoo werd uitbreiding waar genomen te Nieuwkoop, Rodegraven, Aarlanderveen en Oudshoorn, en te Rijnsaterwoudesedert eenigen tijd bevrijd, kwamen plotseling weder 34 gevallen voor. Te Woerden en omstreken veranderde de toestand weinig. Verder werden ten zuiden van den Rijn weder gevallen van typhus waar genomen te ZwammerdamLeyden en Katwijk, waar de veehouders gedurende de laatste week van verliezen waren verschoond gebleven. Te Alphen, waar de ziekte mede scheen geweken te zijn, werden op nieuw 64 beesten aangetast. Gisteren avond tusschen 8 en 10 ure deed zich in den omtrek herhaal delijk het schouwspel van zoog. verschietende sterren voor, waarvan sommige met een helderen glans en alle van liet noorden naar het zuiden den hemel doorkliefden. Naar de mate der bijdragen, die bij circulaire aan de protestansche ge meenteleden te Voorschoten worden verzocht, is het plan gevormd de kerk altoos behoudens den toren, te verfraaijen, te vergrootenof al te breken en door eene nieuwe te doen vervangen, liet plan is ontstaan door eene gift van 16000, voor het doel aangeboden door een lid der gemeente. Rij kon. besluit van 2 Jan. is aan eene commissie van deskundigen opgedragen om binnen den korist mogelijken tijd een rapport uit te bren gen over de volgende vragen: a. Aan welke oorzaken is het toe te schrij ven dat de maatregelentot dus ver tegen den vee-typhus hier te lande verordend, niet tot het gewenschte doel hebben geleid? b. Wanneer de bestaaude bepalingen tot wering dier ziekte doeltreffend te achten zijn welke maatregelen zouden dan genomen kunnen worden om hare snelle en eenparige toepassing te verzekeren? c. Zijn er nog andere maatregelen van overheidswege te nemenwaarvan met grond de uitroeijing van den vee- typhus kan verwacht worden? d. Zijn er middelen bekend om rundvee te fokken dat weinig of geen vatbaarheid bezit om door vee-typhus te worden aangetast? Tot leden dier commissie zijn benoemd de bh. L. G. A. graaf van Lim burg StirumE. C. van Doorn, jhr. mr. H. 11. Roëllmr. J. Loudon, commissarissen des koninss in Gelderland, Utrecht, Noordholland en Zuid- land; jhr. mr. D. R. Gevers Deynootlid der prov. staten van Zuidholland; m'. P. van Outeren, burgemeester van Soeterwoude; jhr. G. F. van Tets, lid van ged. staten van Noordholland; mr. J. P. Amersfoordt, burgemeester van Haarlemmermeer; A. I. baron Schimmelpenninck van der Oije tol Hoe laken, burgemeester van NGkerkmr. A. H. Metelerkamp, lid der prov. staten van Utrecht; mr. I. B. H. van de Mortel, lid der prov. staten van Noordbrabanldr. G. J. Mulder, hoogleeraar te Utrecht; dr. E. li. von Battmhauer, hooglceraar te Haarlem; mr. A. de Pinto, lands-advocaat te 's Gravenbage; G. J. Ilengeveld, leeraar aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht; J. B. Snellen, president der maatschappij tot bevordering der vee artsenijkunde te Moordrecht; tot lid en secretaris: dr. II. van Capelle, refe rendaris bij het dep. van binnen), zakentot voorzitter der commissie is benoemd de minster van binnenl. zaken met bevoegdheid eenen ondervoor zitter uit de leden aan te wjjzen, Aan de gemeentebesturen is dezer dagen toegezonden een door den minister van binnenl. zaken vastgesteld nieuw model, waarnaar voortaan de beredeneerde verslagen van den toestand der gemeenten moeten ingerigt worden. Te Waddinxveen had gedurende de godsdienstoefening in de hervormde kerk op Oudejaarsavond een stoute diefstal plaats. Men heeft namelijk de deur der consistorie, die onmiddelijk aan voornoemde kerk is verbonden, ter plaatse waar zich de predikstoel bevindt, door middel van een breek ijzer, dat gevonden is, opengebroken en van daar de bussen, waarin de collecte der zakjes gedurende de geheele maand December was gestort, medegenomen. De dader is nog onbekend. Volgens mededeeling van de N. R. C. heeft de heer S. Pootland bouwer onder Beugelsdijk, nabij Rotterdam, en eigenaar van 170 runderen, op zijne stallen als voorbehoedmiddel tegen de veeziekte met het allergun stigste gevolg gebruikt gemaakt van hel volgende vochtLiq. Cupri perchlor. concentr. unc 2; Chloroforme tine 1; Spiritus vini (25 graden) unc 24. Driemaal daags werd op vier plaatsen in de stallen een kopje van dat vocht uilgegoten en in brand gestoken. Te Zalt-Bommcl had Maandag II. èen treffend ongeluk plaats. A.Baaijers, oud 44 jaren, poldergast, kwam aan den koornmoien een zak boekweit koopen. Eene verkeerde deur uitgaande bekwam hij door de wiek van den molen, die in vollen gang was, zulk eenen slag, dat hij met verbrijzelde hersenen neerstortte en onmiddellijk den geest gaf. De ongelukkige laat eene weduwe en zes kinderen na. Nabij Vlissingen is Vrijdag nacht de F.ngelsche bark Excelsior ver gaan. De bemanning is gered. In de haven van genoemde stad zijn in den laatsten tijd, ten gevolge van het stormweder, verschillende zeehonden gezien. Zij worden vermoedelijk ge lokt door de ontzettende menigte van sardines, die daar dagelijks komt aandrijven. Omtrent de militaire akademie te Breda, en hetgeen aldaar in den jongsten tijd heeft plaats gehad, schreef de Gron. Cour. dezer dagen o. a. het volgende: Wat is het geval? Er is in ons gezfgend vaderland een koninklijke in- rigling waar de beste onzer jongens heenreizen. De weg daarheen is met lal van hindernissen bezet, examens van allerlei aard, in allerlei vakken, zeer groote concurrentie, enz., enz. Eindelijk is dc gelukkige 15, 16jarige jongen geplaatst. Van zooveel sollicitanten is de gezondste, de vlugste, de knapste aangenomen. Hij is kadet. En nu? Volgen 4 jaren, die ieder >an hen verwenseht. Zij worden zoo slecht opgevoed, zoo stelselmatig onder den duim gehouden, aan de natuurlijke uiting van den jongensgeest, en de echie jongens-eer zooveel druk opgelegd, dat men het zonder uitzon dering overal elders beter heeft, zelfs bij de strafdepóls van het leger. Wantrouwen is de ziel van bet systeem. Ontslagen boeven blijven onder policie-toezigt en moeten hun hoekje overal door het hoofd der policie doen viseren. Op gelijke wijze moet de keurbende van onze jongenswanneer zij in de eerste twee jaren van hun verblijf te Breda om de 3 weken e'én vrQeu middag hebben, van uur tot uur hun boekje doen teekenen. Jongens, wier hoogste eerzucht het zal wezen eens de ridderspreuk te voerenVoor moed, beleid en trouw, worden, bij wijze van voorbereiding, als kweeke- lingen van hel een of ander asyl, als jeugdige gevangenen behandeld. Regt moet er zijn, en kadels van 17, 18 jaren zijn verantwoordelijk voor hun daden. Dat dan ook de schuldigen hun welverdiende straf ontvangen is wenschelijk. Maar de hoofdschuldige moet daarom geen vrijspraak erlangen. Die eerste schuldige is de inrigting zelve. Zij met haar systeem van op voeding bederft de jeugd, kweekt het kwaad. Zij maakt die jongelin gen zóó. De menschelijke natuur moet zich kunnen ontwikkelen. De jongensgeesten moeten kunnen gisten. Snijdt men den natuurlijken weg af, dan slaan ze den onnatuurlijken in. Wordt de geest gekrenkt, dan ont waakt het dier in den mensch. VA ie als een ding bejegend is, leert zijn ondergeschikten als een ding behandelen. Slaven zjjn altijd de ergste sla venhouders. De koninklijke militaire akademie is een oneer voor ons vaderland, 's GRAVENHAGE 3 Januarij. Z. M. heeft den heer W. F. Versteeg, majoor der genie en sapeurs van helleger in Ned. Indië, thans met verlof in Nederland, benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Aan den kapitein L. R. J. A. Roosmate Ncpven, van den grooten staf, is vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der orde van het Zwaard, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Tot burgemeester der gemeente Dalen is benoemd de heer 11. M. Allink Koops.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1