LÜÏDSCIIE 101 It A 1. N°. 182. 1800. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Znturdag avond. WOENSDAG 19 DECEMBER. De prijs der Courant is f 3.— per vierendeel jaars. Afwonderlijke nommers zijn togen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCFIE BERIGTEN. LEY DEN, 18 December. In dc gisleren gehouden zitting van den gemeenteraadter voortzetting van de behandeling der voorsteilen omtrent de helling der plaatselijke directe belasting, en die door al de leden werd bijgewoond, deelde de voorzitter mede dat burg. en weth. tol het besluit waren gekomen hun ontwerp in te trekkcu en nader omtrent deze zaak een ander voorstel te doen. Over dit besluit, dat allen verraste, gaven de leden die zich als voorstanders eener inkomsten-belasting hadden doen kennen, en ook thans de heer Goudsmit, hun leedwezen te kennenmen haddoor beginsel tegenover beginsel te stel len dc quaeslie willen beslist hebbenen meende dat er van een ander ontwerp eerst sprake kon zijn, wanneer dc beide aanhangige voorstellen verworpen mogten worden. De andere leden die ecne inkomsten-belasting afkeurden, waarbij zich thans voegden de hb. van Kaathoven en Tieleman, gaven hunne tevredenheid over dc intrekking van het voorstel te kennen en prezen het dagelyksch bestuur, dat den moed had gehad een verkeerden weg te verlaten. De lof, door dezen aan het dagelijksch bestuur gegeven, werd door den wethouder de Frcmery, voor zooveel hem betrof, afgewe zen, aangezien hy de intrekking betreurde en de behandeling had willen voortzetten. Door de wethouders StolTcls en llubrccht, alsmede door den voorzitter, werd de intrekking van het ontwerp toegelicht en verdedigd; hoewel, te rekenen naar de stemming over de beide eerste artikelen op Zaturdagdc aanneming van hel voorstel te verwachten was, was men er voor teruggedeinsd om, in eene zoo gewigtige zaak als de belasting, een plan door te zetten dat zooveel tegenkanting had gevonden, en dat misschien met eene meerderheid van slechts eene of twee stemmen zou aangenomen worden. De heer Scbeltema deelde nog mede wat hem aanleiding had ge geven tot hel doen van zjjn voorstel: geen oppositie-zucht, maar alleen het vooruitzigl van eene inkomsten belastingdie bij verderfelijk achtte; nu echter burg. en weth. hun voorstel terugnamenwilde hg zich niet tegen over dat collcgie stellenmaar trok Inj zyn voorstelwaarvanblijkens de daarover gehouden gedachten-wisseling, de aanneming twijfelachtig was, mede in, in afwachting van het nader door burg. en weth. in te dienen voorstel. Bij dc gisteren op het raadhuis alhier gehouden aanbesteding van het daarstclien eener nieuwe singeibrug bij de Rijnshurgsche poort, bestaande uit den onder- en ijzeren bovenbouw, zyn daarvan aannemers geworden: le perceel J. P. Rietbergen, aannemer alhier, voor 4949; 2e perceel de directie van de ijzergieterij de Prins van Oranje, le 's Gravenhage, voor 5364. Bij de mede aldaar gehouden aanbesteding van de benoodigdc brand- en lichtstoffen, ten behoeve der gemeentegedurende het jaar 1867, waren de minste inschrijvers, voor: olie, E. Noordgk 44,W ets. per N. kan; kaarsen, dezelfde 64rYo- ets. per N. pond; korte turf, G. Blommcsteyn 53 ets. per dubbele mudlange turf. Goh8. Wernink 56 ets. de 100 stuks; grove steenkolen, dezelfde 1.55 de 100 N. ponden; steeukolengruis, Wed. J. Molet 35 cis. per half mud; houtskolenA. J. YY ijtenburg 1 15 per mud; beuken blokken, dezelfde 6 95 de wisse; keukenhout, dezelfde ƒ9.— de wisse. Dc Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de elf eerste maanden van 1866 waaruit blijktdal die bedragen heeft 62,922,704 83Jzijnde ƒ3,563,835.60j meerder dan in dat tjjdvak van 1865. Dc cholera, gaandeweg afnemende, heeft zich in de weck van 2 lol 8 December nog vertoond in de gemeenten Asperen Naaldw-yk, de beide Egmonden, Groningen en Maastricht; het getal der aangetasten was 11. Sedert hel begin der ziekte lot op 8 Dcc. bedroeg in hel geheele rijk hel getal der aangetasten 31666, dal der overledenen 19494. Door den vce-typhus zyn aangetast van 2 lot 8 December in Zuid- holland 2511 runderen, in Utrecht 4783, in Noordholland 411, totaal 7705; van 25 Nov. tol 1 Dec. in Zuidholland 2130, in Utrecht 4549, in Noord holland 587, totaal 7266; van 18 tot 24 Nov. in Zuidholland 1006, in Utrecht 2037, in Noordholland 214, totaal 3257. Door de commissie voor de zaken der waalsche kerken is aan d8. P. II. O. Declemanpred. by de waalsche gemeente te Zwolle, op zyu verzoek, eer vol emeritaat verleend. Aan de diaconie der herv. gemeente te Lippenhuizen is door wijlen den heer O. van Feycns, te Beesterzwaag overleden, eene som van ƒ2000 gelegateerd. Door den gemeenteraad van Gouda is tot gemeente-architect aldaar benoemd de heer L. Burgersdijk, te Eindhoven. Gecommitteerden der Ned. herv. gemeente te Rotterdam hebben voor de Nederlandsche bouwkundigen ter onderlinge mededinging eene prijsvraag uitgeschreven, tot inlevering van een ontwerp voor een nieuw kerkgebouw op de Kruiskade. Daarbij is o. a. bepaald dat het 1400 zitplaatsen moet bevattendie door behoorlijke gangpaden van minstens eene el breed toe gankelijk zijn, terwijl het bedrag der bouwkosten, zonder inbegrip van meubilair, de som van ƒ70000 niet mag te boven gaan. Aan den vervaar diger van het der bekrooning waardig gekeurd ontwerp zal eene som van ƒ800 worden toegekend. Uit Schiedam meldt men dal twee aldaar gestationeerde rijksambte naren buiten de gemeente een rund benaderd hadden wegens te lage aangifte bij de slagting. Zij voerden het vleesch de gemeente in, doch verzuim den, volgens de plaatselijke policieverordeningenhet vleesch vooraf tc laten keuren. Het werd dientengevolge door de policie in beslag genomen en ten voordeele der gemeente verbeurd verklaard en verkocht. Vermoede lijk zullen nu dc rijksambtenaren, in plaats van een voordcel behaald te hebben, met boete gestraft worden. Te Zwolle is in de vorige weck eene poging gedaan lot vergiftiging van een gansch gezin. Althans, toen men 's avonds koflij wilde drinken, steeg er een zoo walgelijke stank en scherpe phosphorreuk uil de koflijkan, dal de koflij ondrinkbaar was. Nadat men de kofDj had overgegoten, vond men er nog een gcheclcn lucifer in. De koflijkan behield nog cenige dagen den scherpen reuk die door schuren en koken er uil verwijderd is. !Uen vermoedt, dat de dienstmeid, wie den vorigen avond de dienst was opgezegd, zich op die wijze heeft willen wreken. De justitie doel onderzoek. Uit Harlingen meldt men dal in de nabijheid dier stad thans eene oog ziekte onder de schapen heersclit, waardoor zij blind worden, zooals reeds bij drie veehouders het geval is geweest. Men meent opgemerkt te hebben dal deze ziekte besmettelijk is. Te Breda is in dc vorige week aangekomen de heer auditeur-militair uit 's Ilertogenboschvergezeld van twee oflicieren, ten einde onderzoek te doen naar eene mishandeling op de kon. militaire akademie gepleegd, op een kadet van het tweede studiejaar, die ten gevolge daarvan zou zijn overleden. Naar men zegt was hij een der beste kweekelingen van dc akademie. Vijf jongelieden zullen voor den krijgsraad leregt moeten staan. De N. Bred. C. zegt, dat omtrent het voorgevallene zeer uilcenloopende geruchten verspreid zijnvan eene allczins geloofwaardige zijde was het volgende vernomen. Zaturdag-nacht hoorde de met de surveillance in de slaapzaal der kadets belaste onderoflicier den kadet M. aanhoudend kreunen en gaf daarvan kennis aan een der oflicieren van gezondheid, die dadelijk aanwezig was. Bij geneeskundig onderzoek ontdekte men bij dien kadet alras sporen van inwendige kneuzing en verschijnselen van vergiftiging, terwijl hij halstarrig bleef weigeren eenige inlichtingen dienaangaande legeven. Toen hij naar dc ziekenzaal was overgebragtwerden alle der kunst ten dienste slaande middelen tot zijn behoud aangewend, doch te vergeefs, want de ongelukkige is, na een allersmartelijkst lyden jl. Donderdag overleden. Men wil dat bedoelde kadet Zaturdag middag door eenige kadets overmand en op eene brutale wijze mishandeld is geworden, waardoor hij zich zóózeer in zijn eergevoel gekrenkt achtte, dat hij zich zeiven vergiftigd heeft; vol gens anderen zou de vrees voor verdere mishandeling hem lot dat wanhopig besluit gebragt hebben. 's GRAVKNUAGE18 December. Z. M. heeft vergunning verleend: aan den heer dr. II. van Beeck Vol lenhoven, te Amsterdam, tot hel dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Franschen geschon kenaan den heer L. R. baron Taets van Amerongen, Zr. M8. kamerheer, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken; en aan den heer J. G. van den Bergh, eerstaanwezend ingenieur bij de staatsspoor wegen te Roermondtol het dragen der versierselen van ridder 3dc kl. van de Kroonorde, hem door den koning van Pruissen verleend. By kon. besluit van 16 Dec. is de heer dr. E. J. Diest Lorgion, bui tengewoon hoogleeraar in de godgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Groningenbevorderd tot gewoon hoogleeraar. Als burgemeester zijn op htm verzoek eervol ontslagen: te Ilccrhugo- waard de heer D. de Boer, en te Barsingerhorn de heer J. Spaans jr.ter wijl als zoodanig zijn benoemd le Heerhugowaard de beer C. Grooten te Barsingerhorn de heer C. Smit Jz.; tol burgemeester te Valburg is benoemd dc heer L. van Doesburgh. Tot notaris te Wildcrvank is benoemd de heer G. P. Vroom, cand.- notaris te Zwolle, en tot notaris te Gieten de heer mr. P. Tonckcns, cand.- notaris le Mcppel. Tot secretaris van het collegie voor de zeevisscheryen is voor den tyd van drie jaren benoemd de heer mr. E. N. Rahusen.

Leydse Courant | 1866 | | pagina 1