uurwerk op de beurs doen stilstaan op 5 uren 25 m.hel oogenblik van het onweder. liet is namelijk gebleken, dal de draden, die de geleiding lus- sehen liet uurwerk van den Atoren en het electrische uurwerk vormen, op verscheidene plaatsen gebroken en gesmolten zijn. Hierdoor kou dus de geleiding van den electriseben stroom lusschen de beide uurwerken niet plaats hebben. Daarenboven is de galvanometer, (usscben de geleiding, bij de Voliasche batterij slaande, beschadigd en een glazen klokje, waarmede die bedekt was, gebroken. 'sGBAVENHAGE, 24 November. Z 31. beeft aan jhr. tnr. Wttcwaall van Stoetwegen, secretaris van de Ned. legatie te Woenen, vergunning verleend tol bel dragen der versier selen van ridder 3de kl. der orde van de IJzeren Kroon van Oostenrijk. Tot burgemeester zijn benoemd: te Sassenheim de beer air. P. Lijn •Irajerte Putte de beer A. Stukmans; te Charlois en Ratendrechl de beer mr. II. 31. Barendregt; te Lexuioud de beer VV. N. j. van Slijpe. Aan den heer J. B. Duisenberg is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als notaris te Boskoop. Door Z. 31. is met de betrekking van rijks-advocaat in Friesland be last de lieer mr. W. J. van Weideren baron Bengers, advocaat bij hel prov. gereglsbof van Friesland, te Leeuwarden. Z. 31. heeft goedgevonden den kapitein C. L. I). Muschart, van bet 2de reg. infanterie, op non-activiteit te siellen. Eergisteren was bet I2j jaar geleden, dat de lieer J. F. W. II. d'En- gelbromierchef van liet station 's Gravcuhage der Uoll. spoorweg-maat schappij, die betrekking aanvaardde. Bij die gelegenheid is hem door de beambten vair bet station een prachtige zilveren inktkokervervaardigd in de fabriek van den beer van Kempen te Voorscholenaangeboden. Te Scbeveningen is uit Lowestoft een brief ontvangen, waarbij berigt wordt dat verleden Zondag een Hollandsche haringschuit is omgeslagen, zonder dat er redding kon worden aangebiagt. BUITENLANDSE HE BEMETEN. h\(.lL a I» LONDEN. 22 November. Van regeringswege is bepaald dat vee uit liet buitenland, hetwelk niet bestemd is om dadelijk te worden geslagt, slechts in bepaalde plaatsen mag worden ingevoerd eo aldaar eene quarantaine van hoogstens 28 dagen zal moeten ondergaan. Te Dublin is dezer dagen van overheidswege bekend gemaakt dat de policie-agentdie James Stephens, hel vroeger ontvlugte hoofd der Fenians, mogi vatten, eene belooning van 1000 zal omvangen. De garnizoenen in hel westen van Ierland zullen onverwijld versterkt worden, waaruit blijkt dat de vrees voor de woelingen der Fenians nog niet geweken is. De nieuwe Russische gtldlceniug is volkomen geslaagd; er is voor on geveer 20 millioen ingeschreven. Naar den bekenden of met zekerheid te verwachten uitslag der ver kiezingen in de Vereenigde Staten zal liet congres der (Jnie in bel volgende jaar aldus zijn zamengrsleldde senaat uit 43 republikeinen en 9 demokra- lcnen hel buis van afgevaardigden uit 147 republikeinen en 45 demokralen. Er is dus voor den president weinig vooruitzigt op de zege zijner staatkunde en voor bet Zuiden op verzachting der bedingenwaarvan het genot der ccdgeuootscliappelijke regten door liet Noorden afhankelijk is gesleld. KK41 KK1JH. PARIJS. 22 November. Men wil welen dat ten gevolge van de besluiten, door de commissie betredende de legerorganisaiie genomen, de minister van financiën, de heer Fould, zij" ontslag zou hebben gevraagd. Het blad La France deelt hel volgende mede: De aankomst van ge neraal Caslelnau en de houding der Vereenigde Staten hreft eene verandering gebra°l in de aanvankelijke besluiten van keizer Maximiliaan. liet zamen- vallen van dit dubbele feil is hem toegeschenen den toestand geheel en al te veranderen Vóór zijn vertrek op 22 October heeft 31aximiliaan zijne vol maglen verstrekt aan maarschalk Bazaiue. Het blad voegt er bjj, dal op grond van information, waarvan de bron niet verdacht is, als waarschijn lijk mag beschouwd worden, dat 31 iximiliaan naar Europa zal vertrekken, misschien zelfs op dit oogenblik reeds vertrokken is. Men houdt liet bier voor zeker dal keizer Maximiliaan op weg naar Europa is. De Moniteur bewaart echter over dit punt liet stilzwijgen. Dn blad zegt dat de maarschalk Bazaiue den tijd niet beeft gehad zijn ge woon rapport mei de paketboot te verzenden. Onder de voorstellen, die door den lieer Thiers in de aanstaande zit ting van bel wetgevend ligchaam zullen worden gedaan, behoort een lol vermindering der accijnscn op de levensmiddelen. Men berekent dal Europa op dit oogenblik 3.800.000 soldaten onder houdt. die minstens 3J duizend millioen fr. per jaar kosten. In 1820 be droe" bet cijfer dier manschappen omstreeks 1,750,000, zoodat er eene ver meerdering van 250 pCt. beeft plaats gehad. Naar men uit Caïro meldt is bet Egyptisch parlement den 18den dezer aldaar geopend. PK FISSEN. BERLIJN, 22 November. In de kamer van afgevaardigden zijn de algmeene beraadslagingen over de begrooting afgeloopen. Een der leden, de lieer Lasker, beef! daarbij hel voorstel gedaan om van de regering te verlangen dat zij de overeenkomst met de Keuleii-Mindeiier spoorwegmaatschappij gesloten aan de goedkeuring der kamer zou onderwerpen, welk voorstel, hoewel de regering daarin eene berisping barer handelingen zag, met 129 tegen 122 werd aangenomen. Van regeringswege is de opheffing van hel zoul-mono- polie aangekondigd. Naar men beweert is de opening van liet Noord-Duitsciic parlement op 1 February bepaald. In de Saksische kamer van afgevaardigden is door 16 leden der hbe- iale partij bet voorstel gedaan om de stenden te ontbinden en onmiddeljjk eene volksvertegenwoordiging bijeen te roepen volgens de kieswet van 1848. Hel voorstel werd met 48 legen 17 stemmen verworpen. Uit Noord-Slees wijk is eene deputatie, voorzien van ecu aantal adres sen herwaarts op reis gegaanom de regering en de tweede kamer de noo- dige inlichtingen tc geven omtrent dc beweging onder de Denen van Sleeswijk. INGEZONDEN. Dc dagen van druk en kommer, dezen zomer veroorzaakt door het heer- schcn der zoo teregt gevreesde cholera alhier en het woeden van den krjjg in naburige landen, zijn gelukkig weder voorbij, en hoewel menigeen nog de treurige gevolgen van die dagen ondervindt, toch brengen wij onzen dank aan Hemdie ons lol hiertoe beeft gespaard Ware dankbaarheid moet zich echter niet enkel, maar ook. en vooral in daden openbaren, en hebben wij in den jongstverloopen zomer weder gezien boe vooral de armen door de vrcesclijke ziekte werden getroffen eu weggemaaid, en tevens kun nen opmerken hoeveel daartoe werd bijgedragen door de lage, morsige en ongezonde woningen, waarin zij bun verblijf moeten houden, dan is hel nu naar mijne hescheidene meeningtijd om onze dankbaarheid te loonen door eene poging te beproeven om hierin verandering en verbetering te brengen. Steller dezes, door zijne betrekking geroepen otn de armen dik wijls in hunne woningen te bezoeken, is er geinige van, boe zy meestal gehuisvest zijn in krollen, welke de landbouwer voor zijn vee zou afkeu ren verirekken vol stank en rook waar windhagelsneeuw en regen den vrijen toegang vinden en waar de kinderen, bjj gemis van een vloer, als dieren op de vochtige aarde rondkruipen. 31en behoeft waarlijk geen deskundige te zijn om Ie beseffen dat zulk eene huisvesting allernadeeligsl op de gezondheid der bewoners moet werken en daarbij ligt bet tevens voor de handdat do<>r dien elleiidigen staat der woningen ook eene onbe rekenbare schade wordt veroorzaakt met betrekking tot de ziudelyklieid en huiselijkheid, waartoe inzonderheid de armen zoo dikwijls wordeu aange spoord en welker gemis bun zoo vaak verwelen wordt. Is bet wonder, dat de overigens ijverige huismoeder eindelijk moede wordthare pogingen tot reiniging te hervatten op die zwart berookte muren, die verweerde ruiten en die verweiooze zolders? Is bet wonder, dal de man zich. na volbragtcn moeyelijken arbeid, beter ie huis gevoelt in de kroeg, waar bij althans licht en warmte vindt, dan in dat kille, smerige en ongezellige buis, dal hjj zich tot woning ziet aangewezen? Is het wonder, dal de kinderen, zoodra zij eenigzins lot jaren des ondersclicids zijn gekomen alles doen om zoo spoedig mogelijk bel ouderlijke dak te verlaten en daardoor meestal betrekkingen aauknoopen of in omstandighe den geraken, die bet geluk van geheel bun volgend leven verwoesten? In belgeen ik beweer, is niets overdreven, leder die de armen bezoekt, zal bel mjj volmondig toestemmen cu reeds dikwijls is op de beslaande dringende behoefte in dezen gewezenmaar ik vraag of zulk een ellendige sund van zaken in onzen tijd van ontwikkeling en vooruitgang mag voortduren? De laak is te groot en te veelomvattend voor één man, maar is het niet mogelijk dal er zich in onze stad waar zoo vele gegoeden en vooral zoo vele waarachtige menschenvriendeii wonen, eene vereeuigiiig vorme, die de middelen beraamt en tracht uit voeren om hierin verbetering te brengen? Ik geloof zelfs, dat men zóó doende een dubbel doel zou kunnen bereiken, namelijk aan de armen betere woningen verschaffen en aan de meerge- goeden, in deze tjjden van politieke woeling, eene gelegenheid openen tot zekere en zeer nuttige geldbelegging. Ik heb met myn schrijven geen ander doel dan de aandacht van alle belangstellenden nogmaals op dit punt te vestigen en hoop dat, waar ons stedelijk besiuiir iu bet algemeen belang met kracht arbeidt aan de voor bereidende maatregelen tot verbetering van bet riolenstelselook dc wel denkende ingezetenen in hunne goed verlichte en verwarmde huisvertrekken zich bel lot zullen aantrekken der duizenden welke van dit voorregt ver stoken cn daardoor aan velerlei ellende ten prooi zyn. B. Indien hiervoor nog bewijs noodig is, knnnen als zoodanig dienen de 00 arbeiders woningen, gebouwd door de Ned. Herv. diaconie in de Verwcrslraat alhier, waar, tijdens bel heerschen der choleraslechts zeer enkelen door die zii-kte zijn aangetast en overleden. A Bi 1 BPt-J va I l -N I I U' PlUniOTIIiN AAN Dl LI.YDSCIIE IJ(MM.KSCUOOL. Den 24slcn November de lieer C. H. Moensvan Kampen, in de regten, met stellingen. Denzelfden dag de heer II. N. Teding van Berkbout, van Amsterdam, in de regten, na openbare verdediging van zyn akademiscli proefschriftde reassurantie. 26IMï Mtaais-Lotcrij. Trekking der Vijfde Klasse. J6de Trekking. Nos. 9830. 10508 en 17489 ieder een prijs van ƒ1000. 17dc en laatste Trekking. N°. 6593 een prijs van ƒ1000. N° 4037 een prjjs van ƒ1000 en premie van ƒ30000. N°. 6265 niet en premie voor liet laatste lot van ƒ3000. Te Leydeu ter Boedrukkery van J. C. I)HABilE.

Leydse Courant | 1866 | | pagina 6