lmuscsie €01 lti\ T. tm ."mSËnAM 180(5. De Courant wordt MaandagIV oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die ran Maandag komt uit Zalurdag avond. r- •N". i; VRIJDAG 16 NOVEIVIRER. De prijs der Courant is f3.— per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. CI E L\ D S C n E BIIIIG T E LEYDEN, 15 November. Had men in den vorige» winter reeds ruimschoots gelegenheid om op te merken, dat de Leydsche schouwburg, die jaren lang zelfs aan de ma- tigstc eischen van kunst- en schoonheidszin niet had beantwoord, eene be tere toekomst tegemoet ging, op aanstaanden Maandag kunnen wij op nieuw eene zeer luisterrijke voorstelling verwachten. Alsdan zal de opening van liet tooneel plaats hebben nadat bel werk der verbouwing op waar dige wijze is bekroond. Al wat verleden jaar uil den aard der zaak nog onvoltooid moest blijven, is thans in orde gcbragl, en twee onzer stadge- noolcnde heeren Zirkzee en Rccklcben hebben de zaal prachtig en smaakvol gedecoreerd. Aan het plafond zijn tusschen rjjk vergulde lijsten en ornementen, de attributen der nuizijk en eenige allegorische beeldgroe pen aangebragt. Bij de versiering der galerijen, loges en baignoires, welke uitmunt door fraaije bouquelten en arabesken en met regl keurig mag heeten, komen de namen en afbeeldsels voor van mannen, die zich op het gebied van dichtkunst of muzijk beroemd hebben gemaakt, liet oude versleten tooncel- gordijn is vervangen door een nieuw, dat lichtkleurig satijn voorstelt, en voor hetwelk eene prachtige draperie van donkerrood fluweel afhangt. Uet ensemble is met zorg en talent uitgevoerd, en verstrekt de vervaardigers in hooge mate tol eer. Wanneer men bij dit alles de opvoering van een zeer degelijk stuk in aanmerking neemt, dan kan men ongetwijfeld op een aangenamen avond rekenen. Wij gelooven tevens dal heeren bestuurderen van den schouwburgzy die zich met zoo veel ijver en smaak aan hunne inoeijeljjke laak hebben toegewijd, die niets onbeproefd laten wat hel genoegen der bezoekers kan verhoogenwel ten volle aanspraak mogen maken op den warmen dank hunner medeburgers. Sedert onze laatste opgave is het munt- en penningkabinet der Leyd sche hoogeschoolonder anderen, vermeerderd: Door aankoop met eene bronzen medaille (van Gayrard) ter nagedachte nis van Rogerius Baco, overl. in 1294; eene zilveren dito van Paus Urbanus VIII, op liet ontginnen eener ijzermijn teu jare 1641; dito op het moedig gedrag van koning Frederik III van Denemarken en gemalin in 1658, bij gelegenheid der belegering van Koppenhagen (van Loon II, 442); op het bezoeken der Noorweegschc mijnen door koning Frederik IV in 1704; dito op het overlijden van G. A. Coninck in 1750, door llollzhcy; dito vijfen twintigjarig huwelijk van den Brielschen burgemeester mr. Thcod. Beels met Maria van Boyen bronzen dito ter eere van den beroemden Alhcrlus Uallerzilveren dito op het 25- en gouden dito op het 50-jarig huwelijk van S. Jongwaard en M. J. vau Campen door van Bcrkcl cii Lagemanin 1779 en 1804; de zeldzame zilveren op liet overlijden van Frederik den Groolen in 1786 (met bet gelauwerde borstbeeld, door Schepp?); bronzen diio np het concordaat in 1827 tusschen koning Willem I en Paus Leo X gesloten; zilveren dito op het bezoek van jkoning Willcin I aan de stad Gend ter hezigtiging der verschillende fabrieken en inrigtingen van nijverheid in 1829; zilveren op de oprigling van een gcdcnkleeken op het graf van den lioog- Iccraar Kemper in 1835; bronzen dito op de opening van den eersten spoor weg in Nederland 1839; zilveren dito op de gecostuuicerde optogten der Leydsche studenten in 1840 en 1845; bronzen dito ter cere van den Belgi schen afgevaardigde L. de Focrclinnen op hel bezoek van koning I.odewijk Filips aan koningin Victoria te Windsor in 1844;; bronzen dito ter eere van den Belgischen minister Rogier; draagpenning van de Waterloo sociëteit de zeldzame vroedsehapspenniiig van Yoorne; al de kerkelijke munten der hoofdkerken van Luik; eene zilveren in Mexico gegotene medaille ter eere van koning Filips V 1701; de noodmunt van Maastricht van 50 stuivers 1794; dito van Tyrol van 20 eu 1 kreuzer, tijdens den opstand onder llofcr 1809, een i roebel of 5 Poolschc guldenssluk 1833; eene te Ancona in 1849 vervaardigde noodmunt ter waarde van 1 Bajocco (van de Romcinsche re- publick); een Poolschc banknoot van 5 gulden 1830; een groot der stad Aken, geslagen in 1421 en met dat jaartal voorzien; de hoogst zeldzame achtentwintig vaD Holland in 1694 met de zelfde type als de overige mun ten van dat jaar geslagen (Verkade pl. 54, n°. 4); eindelijk een goudsluk van 4000 Reis van koning Pedro II van Portugal van liet jaar 1697. Een latere aankoop was nog belangrijker, als bevattende den bijzonder zeldzamcn zilveren gedenkpenning (afgebeeld bij van Loon IV, 55) op de aardbeving van 1692, die zich vooral in ons vaderland heeft doen gevoelen; een zilveren penning op de verkiezing van Willem IV lot stadhouder in 1747, n°. 223; dito op dcgeboorle van prins Willem V, 8 Maart 1748, niet afgebeeld in het- Vervolg op van Loon en ons ook nimmer voorgekomen. Deze penning van 3,5 Ned. duimen middellijn en 14i wigtje wegende, ver toont op de vz. twee jonge looien (prinses Carolina en Willem V) aan een oranjeboom, nabij een water in een aangenaam landschap. Het omschrift is, doelende op den ontijdigen dood van den vader der jonge vorsten: SUHCÜLUS EX CAESO THUNCO SIC PROD1T UTEROUE. Op de kz. ziet men eene vrouw (de maagd van Nederland?) in een zetel mei een boek op eene tafel voor haar geplaatst; omschrift: SPES PATRIAE VIII MA II TI I ANNO MDCCXLVI1I. In de afsnede leest men: G. V.M.F.d. i. Gijsbcrtus van Moelingen Fecit, Aangezien op de vz. van den penning zich duidelijke sporen van een stempelbreuk verlooncn is het niet twijfelachtig of het springen des stem pels was oorzaak van de ovcrgroole zeldzaamheid van dit stuk waarvan welligt geen tweede exemplaar bestaat. Misschien ook was de min juiste voor stelling van eenen staanden oranjeboomterwijl liet omschrift van een caesus truncus melding maakt, oorzaak dat de stempels niet andermaal gegraveerd zijn geworden. Eindelijk werd nog een bijzonder fraaije gegraveerde verlovingspenning zonder jaartal, aangekocht. De gravure wijst op den besten tjjd der Ne- derlandsche graveerkunst uit de 17Je eeuw. De minister van financiën heeft, bij resolutie van 26 October, nader geregeld de uilkeering van de gedeelten der opbrengst van de rijksbelasting op het personeel, waarover door de gemeentebesturen is beschikt, alsmede die der gemeente- en provinciale opcenten op de grond-en pcrsoneel-belasting. Van wege den minister van binncnl. zaken zijn zij die by de ver vulling der openstaande betrekking van arroudissements-ijker verlangen in aanmerking te komenopgeroepen zich vóór of op den lstcn December 1866 by het dep. van binnenlandsche zaken aan te melden met een op zegel ge schreven adres, zullende aan de adressanten nader kennis worden gegeven van den dagwaarop het vergelijkend examen aan de polytechnische school te Delft zal plaats hebben. Ten gevolge van de ruwe en natte weersgesteldheid hebben de land bouwers in dezen omtrek reeds een deel van hun vee, vooral melkkoeijen, op stal gehaald, omdat het; beter tegen drooge koude bestand, veel in de opbrengst begon te verminderenterwijl de weeke landerijenbij het nog overige gras dat vertreden wordt, niet meer voortbrengen om het vee in welstand te houden. Met de verzending van koolsoorten werd uit Noord holland en van elders, ook uit Rijnsburg, steeds voortgegaan; hei vervoer van bloemkool is afgelooptn. De pryzen der koolsoorten waren in den laalslen lijd door elkander laag by geringe kooplust, waartoe een ruime pluk van appelen o. a. niet zonder invloed is gebleven. lil strijd met be- rigtendal in de noordelijke streken van Gelderland en andere provinciën de pryzen der aardappelen, bij veel toevoer, aanmerkelijk zijn gedaald, wordt door kooplieden en schippersherwaarts komendeverzekerd dat in de streken van Maas en Waal puike aardappelen niet dan tegen hoogerc pryzen zijn te bedingen. Gemeenten, die anders vergelijkenderwijs 1000 mudden konden leveren, braglcn dezen herfst nog geen 500 mud op; er hadden aldaar onderscheidene schepen op eene voldoende lading gewacht en beneden ongeveer 3.50 waren geen puike, duurzame winter-aardappclen te koojicn. De uilslag der herstemmingen «oor leden van de tweede kamer der stalen- generaalgisteren reeds afzonderlijk medegedeeld, is geweest als volgt: (De met gctcckeudc namen zijn die van heeren, welke geen zitting in de ontbonden kamer hadden.) Assen. Uilgebragl 1524 stemmen. Gekozen de hitmr. L graaf van Heiden Reincstcin, mei 859, en mr. J. R. Thorbecke (ook te Groningen gekozen), met 807 stemmen. Zwolle. Uilgebragl 1662 stemmen. Gekozen de lieer *mr. A. van Naa- men van Eemnes, met 982 slemmen. De heer mr. G. A. Yssel de Schepper verkreeg 667 stemmen. Almelo. Uitgebragt 1627 steramen. Gekozen de lik. mr. G. M. van der Linden, met 914, en mr. P. A. S. van Limburg Brouweruiel787 stemmen. Deventer. Uitgebragt 1593 stemmen. Gekozen de heer mr. G. Durnbar, met 1084 slemmen. Zutphcn. Uitgebragt 1440 stemmen. Gekozen de lieer mr. J. Dam met 760 stemmen. De lieer mr. W. II. Dullcri verkreeg 680 stemmen. Utrecht. Uitgebragt 1644 slemmen. Gekozen de heer mr. N. P. J. Kien. met 868 stemmen. De heer mr. 11. Verloren van Themaat verkreeg 763 stemmen. Hoorn. Uitgebragt 2267 stemmen. Gekozen de heer 11. Mensonidcs,, met 1151 stemmen. De heer mr. VV. Terpstra verkreeg 1101 stemmen. Haarlem. Uilgebragl 1942 stemmen. Gekozen de hh. mr. J. 11. Gecrt- scma Cz.met 1017 stemmen, en de heer *G. L. J. van der Hucbt, met 941 stemmen. Amsterdam. Uitgebragt 2961 stemmen. Gekozen de lib. J. J. Rochussen met 1773, *11. A. lnsinger, met 1748, en *n:r. M. J. Pijnappel, mei 1650 stemmen. De lieer mr. P. P. van Rosse verkreeg 1313, dc lieer J. van Swic- tcn 1204 en jhr. m'. J. de Bosch Kemper 240 stemmen.

Leydse Courant | 1866 | | pagina 1