I*er Telegraaf. Dr. CERF MICHAEL, Dentisle de Paris, Dr. CERF MICHAEL, Tandmeester uit Parijs, BELASTING BETA LEA. zilter medegedeeld, dat de lieer Valois voor het jaar 1866/67 is herbenoemd tot directeur van den Hollandsclien schouwburg. De tweede opvoering van de opera VAJricaine is op Zaturdag aanst. bepaald. BUITKiXLAftPSCHË BKRlGTKiN. R JE I èO BRUSSEL, 27 December. De gemeenteraad van Bergen in Henegouwen heeft besloten voor reke ning der gemeente een bronzen standbeeld voor koning Leopold I opterigten. Op den spoorweg tusschen Vilvoorde en Brussel heeft Zaturdag mor een een ernstig ongeluk plaats gehad. De expres-trein welke omstreeks 9 ure Brussel verliet, is op een goederentrein geloopen, die zich onbegrgpe- lijkerwijze op dezelfde rails bevond. Niettegenstaande den mist werd de goederentrein door den machinist van den expres-trein ontdekt, zoodal hij den sloom kon laten ontsnappen ten gevolge waarvan de schok veel min der lievig is geweest. De goederentrein heeft evenwel zeer aanzienlijke schade beloopenterwijl de andere uit het spoor is geslagen. Sommige pas sagiers hebben meer of min ernstige kneuzingen bekomen. De machinist en de stoker werden later gevonden te midden van de verbrijzelde wagens. Men hoopt, dat de door hen bekomen wonden geene ernstige gevolgen zul len hebben. EKCIELAN LONDEN, 26 December. Be berigten uit Britsch-lndiëbetreffende den heerschenden nood in Bengalen, luiden ongunstig. De Bombay Gazette geeft een overzigt van den stand der veldgewassen, waarin gezegd wordt, dat ten gevolge der aanhoudende droogte hel rijstgewas vernield is en het suikergewas ins gelijks zwaar heeft geleden. Daar er tevens van aardappelen en groenten weinig te regt was gekomenwaren de prijzen dezer artikelen stjjgende. In de vruchtbaarste streken heeft de veldoogst zoo weinig opgeleverd, dat hetgeen anders bij de bevolking als voedingsmiddel in consumtie gebragt of voor uitvoer opgestapeld wordt, thans was afgesneden om tot veevoeder te dienen, waartoe het alleen geschikt was. In die districten, waar het ge brek zich het meest deed gevoelen hadden reeds volksoploopen plaats gehad, waarbij de rijstschuren met geweld opengebroken en geplunderd werden. Gelukkig had die schaarsclite zich nog niet uitgestrekt over de noordwestelijke provinciën, maar was de oogst aldaar ruim uitgevallen. Uit New York wordt van 16 Dec. gemeld dat de Fransche gezant zijnen secretaris naar Frankrijk heeft gezondeu om instrucliën voor zijn gedrag in de zaak van Mexico te vragen. Hij zou verklaard hebben zijne reispassen te zullen nemen, indien er een gezant der Vereenigde Staten bij Juarez wierd aangesteld. Berigten uit Japan melden, dat de vertegenwoordigers van Engeland, Nederland en Frankrijk naar de verblijfplaats van den Mikado waren ver trokken, en wel, naar men vermoedde, met het doel om diens toestem ming tot de door den Taïkoen gesloten verdragen en de openstelling van Osacca en Hiogo voor den buitenlandschen handel te verwerven. Een later berigt, uit Shanghai', houdt indat de Mikado geweigerd heeft zijne bewilliging tol de openstelling der havens te geven. De gezanten had den daarop de beslissing hunner regeringen ingeroepen, en de buiteiilandsehe eskaders waren weder voor Jokohama verschenen. Daar wegens de aanhoudende uitbreiding der runderpest hier te lande van onderscheiden zijden het verlangen naar verdere beperking van hel ver voer van vee is te kennen gegeven, heeft de regering de plaatselijke over lieden door eene uitbreiding barer bevoegdheid in staat gesteld om aan dat verlangen te voldoen, waar en zoo ver zij zullen dienstig achten. Door den jury te Cork is wederom een der aangehouden Fenians, O'Callaghan Holmes O'Reardon, vrijgesproken. Hy was vroeger kapitein in het Noord-Amerik. leger en tijdens den oorlog tegen Rusland had hij in de Krim gediend bij het ÏO^ reg. huzaren. De getuigen wisten niets an ders aan te voeren dan dat hg onderrigt in hel schieten had gegeven en wel eens gezegd haddal hij met 200,000 Fenians uit Amerika zou overkomen. Uit Cork meldt men dat het van Londen vertrokken stoomschip Ibis aan de lersche kust is vergaanwaarbij 16 personen het leven hebben verloren. Te Carlisle heeft eene hevige opschudding plaats gehad. Men was al daar verlegen om eene geschikte plaats lot begraving van het vee aan de heerschende ziekte gestorven, en had daartoe eindelijk eene strook grond aangewezen bij de renbaan. De bevolking kwam daartegen in verzet, waarbij eene vechtpartij ontstond tusschen cenige personen en de werklie den met de inrigting van het terrein belast. Ook de mayor der stad werd mishandeld. Op het eiland Malta heeft men op 8 December cenige lig te schokken van aardbeving waargenomen. FHAA H RUii. PARIJS, 26 December. De keizer van Oostenrijk heeft aan den kroonprins als kersgeschenk het grootkruis der S'. Stefanus-orde gezonden, dat, met een eigenhandigen brief des keizers, door prins Metternich den prins moest worden Ier hand gesteld. Naar men zegt is bij de regering in overweging de Indép Beige hier te verbieden. Dat blad heeft zich in de studeiilen-quaestie hare ontevrenen- hcid op den hals gehaald, De lieer Tardieu, deken van den akadcmisclien raad, is als zoodanig op zijn verzoek ontslagen en in zijne plaats benoemd de heer Faurice. De administrateur der geneeskundige school heeft de ouders der kvvee- kelingeu, wier bewijzen van inschrijvingen waren ingetrokken, aangemaand hunne zonen naar huis te docu terugkomen, ter voorkoming der onaan gename gevolgen, waaraan deze zich bij de bestaande opgewondenheid zou den kunnen blootstellen. Zondag en Maandag heeft hier zulk een zware mist geheerscht, dat de rijtuigen genoodzaakt waren stapvoets te rijden, en aan de hoeken van de drukst bezochte straten policiebeamblen waren gestationeerd met flam bouwen. Ondanks de genomen voorzorgsmaatregelen zijn hier en daar on gelukken gebeurd. Naar men verneemt hebben de heeren Talahol en Fre'my aan de rege ring aangekondigddal zij er niet in geslaagd zijn de vereischte 300 millioen voor de oprigting eener maatschappij lot uitvoering van werken in Algeriö bijeen te brengen. Uit Rome meldt men. dat de Paus, bij gelegenheid van het Kersfeest, de gelukwenschen der kardinalen ontvangen, en daarop geantwoord heeft: «In den storm verlaat God nooit de kerk." Hij herinnerde aan Jezus slapende op het meer Genezarethdat door de winden werd beroerd, en voegde er bij: «Christus schijnt thans te slapen, maar Hij waakt ter verdediging van de kerk. De toekomst is in Gods handen; de zege der kerk kan niet uitblijven." Uit Madrid wordt gemelddat de biechtvader der koninginmgr. Claret, aldaar teruggekomen is met een schrijven van den Paus voor H. M.waarin haar hartelijke toegenegenheid en tevredenheid betuigd werden. De ge noemde geestelijke had den 11. Vader bekend gemaakt met de gemoedsbe zwaren die bij de koningin wegens het erkennen van liet koningrijk Italië bestonden. PKUIS9EN. BERLIJN, 26 December. De gemalin van den hertog van Augustenburg is dezer dagen te Kiel aangekomen. Het station was door de policie afgezet en elke demonstratie ter barer eerc was op straffe van hooge geldboeten verboden. Uit Weenen meldt men, dal de keizer uiterst voldaan is over zijne reis naar de hoofdstad van Hongarye. De beide huizen van den Hongaarschen landdag zyn uiteengegaanom op den 10Jtn Januarij weder zamen te komen. Alsdan zal de aanvankelijk herstelde verstandhouding tusschen de Hongaren en den sonverein op de proef gesteld worden, en zal hel blijken of de Hon garen gezind zijn zoo veel van de oude zelfstandigheid huns lands op te offerenals het Weener kabinet zal noodig achten met het oog op de in standhouding van de eenheid der monarchie en op de constitutionele regten en eischen van de Duitsche landen des rijks. OOST-I N Dl E. BATAVIA, 15 November. De gonvcrnetir-generaal heeft eene inspectiereis ondernomen naar den oosthoek van Java. De expeditie naar Assahan is naauwelijks geëindigd, en de troepen teruggekeerd, of eene andere naar Ceram is noodzakelijk geworden. De Alfoeren van dat eiland schijnen, geheel anders dan de Javaan, niet alleen geene opgelegde belastingen te kunnen verdragen, maar zelfs reeds oproer te maken, wanneer zij voor de heffing daarvan vreezen. De in dit jaargetijde zoo ongewone droogte blijft steeds voortduren, en de hitte is hier bijna ondragelijk. Een gevolg dier langdurige droogte is het mislukken der tweede gewassen, welker welslagen zoo dringend noo dig was om den slechten rijstoogst van dit jaar, vooral in West-Java, eenigzins te vergoeden. In Bantam en de Preanger regentschappen bestaat vrees voor hongersnoodoveral is de rijst tot een ongehoorden prijs geslegen. Volgens berigt uil Samarang, is de Merapi, na gedurende verscheidene maanden rust, eensklaps weder hevig beginnen te werken, zoodat men da gelijks zvvare rookkolommen, echter zonder vuur, daaruit zag opstijgen. Van Sumanap wordt van 25 Oct. hel volgende gemeld: Door den on- vermoeiden ijver van onzen assistent-resident heeft menweinige dagen ge leden, wéér een der deelnemers aan een gruwclijken moord in handen gekregen. Deze was bij een inlandse!) hoofd verborgen. Bedoelde moord, alhoewel nog niet in eenig dagblad vermeld, en reeds sedert eenige maan den aan den dag gekomenbehoort voorzeker tot de afschuwelijkste soort. Het geldt hier niets minder dan hel levend begraven van twee menschen, vader en zoon. Deze heeft men naar eene woning weten te lokken, in wier nabijheid zich eene soort van kuil of put bevond. Aldaar gekomenwerden zij verraderlijk aangegrepen en levend in dien kuil geworpen, welke oogen- blikkelijk met al wat de booswichten onder hnn bereik hadden werd op gevuld. Op zeer toevallige wijze is deze misdaad ontdekt. 's GRAVENHAGE, 28 December. In de zitting van de eerste kamer van heden is het hoofdst. Marine aangenomen met 24 tegen 11 stemmen: zoo- mede de hoofdstukken Nationale Schuld cii dep. Financiën IlOOfdSt. Uorfog is aangenomen met 28 tegen 7 stemmen. Morgen komt het hoofdst. Kolo niën in behandeling, en heden avond eenige kleine wetten. PARIJS, 27 December. De Moniteur meldt, dat de raad voor open baar onderwijs het besluit bevestigd heeft, waarby de studenten, die aan hel congres te Luik hebben deelgenomen, voor altijd van het onderwijs zijn buitengesloten. De Temps meldt, dat in eene vereeniging van kardinalen is besloten, dat de Paus te Rome zal blijven na hel vertrek der Fransche troepen. LONDEN, 28 December. De bank heeft haar disconto op 7 pCt. bepaald. MADRID, 27 December. De zitting der cortes is heden door de ko ningin geopend. établi a La Flayederde Wagenstraat, 167, vient lotis les Mercredis a Leyde. On peut Ie consnller lloogewoerd, N°. 306. Toutes les operations, dents et dentiers sont selon les notiveaux systèmes de Paris. gevestigd te 's Graven hagederde Wagenstraat, 167, komt eiken Woensdag te Leyden en is te consulteren lloogewoerd N°. 306. Bij al zync werk zaamheden, en bij hel vervaardigen van landen en gebitten, volgt hij de nieuwste Parijsche systema's. INGEZONDEN. 11. Zoo dikwijls ik hoor spreken over belastingen, en er wordt tegenwoor dig nog al wat over gesproken, en daarom is het misschien niet ongepast dal wij juist nu eens aautoonen hoe prettig liet is belasting te betalen en nagaan wat wel de allerprettigste manier is, zoo dikwijls ik hoor spreken over belastingen, dan is altijd de angstige vraag op den voorgrond: «maar werkt dit middel wel gelijkmatig, betaalt ieder wel naar zijn vermogen." Als ik dat hoor, dan denk ik aan hel ziften van de mug en het doorslik- ken van den kameel. Is dat dan waarlijk hoofdzaak! Als ge in de kerk zijt en 't zakje komt, trekt ge dan uwe hand terug, omdat de gedachte bjj ti opkomt: neen ik geef niet of ik moet eerst weten of wel ieder bijdraagt naar zijn vermogen. Uwe andere bedenkingen of de belasting het nijvere volk vrij laat in zijne bewegingen en of er niet te veel aan de maat en den strijklal blijft hangen, dat is of de belasting niet geducht getiend wordt eer ze ten bate van de gemeenschap komt, die bedenkingen hebben wal meer te be duiden. Gelijkmatig verdeeld! Kunt gij u zoo iets denken onder onvol maakte menschen? Nu ja zoo na mogelijk, maar eilieve maakt er geen hoofdzaak van. Als ge te vt-el dezen klip tracht mis te zeilen, dan zult ge met het schip, dat de volkswelvaart draagt, op andere klippen stooten, daar de lading heel wat meer van te lijden heeft. Gelijkmatig verdeeld! Hebt ge ooit op de wijde wereld van eene belasting gehoord die gelijkmatig verdeeld was? Laat varen die hersenschim, laat ze varen. Bedenk dat onvolmaakte menschen, onvolmaakt werk doen. Zoudt gij in goeden ernst meenendat uwe personele belasting, accijnsenpatenten, den last meer

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2