Gynmastiekscliool. Dr. CERF MICHAEL, Dentiste de Paris, Dr. CERF MICHAEL, Tandmeester uit Parijs, L til DSC HE SCHOUWBC HG. HOFF'sche MALZ-EX.TRACT Gezondheidsbier), belangen der Unie overeenkomt. De senaat beeft het voorste tol toelating van vertegenwoordigers van hel zuiden in hel congres der Unie met ecnige wijziging aangenomen. In liet laatst der vorige maand is te Charleston, in Zuid-Carolina eene vergadering van afgevaardigden van negers uit alle deelen van dien staat gehouden, om over de belangen van den neger te beraadslagen. Zij was door negers belegd, en is na eene zeer ordelijke beraadslaging van twaalf dagen geëindigd met hel vaststellen van een verslagwaarin de wen- schen en behoeften der negers zijn uitgesproken. Het eerste daarin opge nomen besluit luidt aldus: «Daar de slavernij in de Vereenigdc Stalen voor altjjd verdwenen is, zoo willen wij, zonder wrok of haat tegen de schul digen aan de misdaad van slavenhandelde hand van broederschap aan allen toereiken en trachten eendragt en vrede onder de menschen te be vorderen." Verder beroepen zij zich op de verklaring van Washington en zijne medestanders: »dat alle menschen van nature gelijk zijn, gelijk uil de hand des Scheppers zijn gekomen, en door den Schepper begiftigd zijn met zekere onver» reemdhare regten en wel vooral met het regt om te le ven om vrij te zijn en vrijelijk naar geluk te streven." Die verklaring ook op menschen van zwarte gelaatskleur toepasselijk achtende, verlangen zij in dezelfde regten te deelen en onder dezelfde wetten te staan als alle andere burgers der Vereenigde Staten. Deze vergadering, hare houding en besluiten, hebben in Amerika eenen voor de negers gunstigen indruk gemaakt. FUAAHKMH. PARIJS, 24 December. De Moniteur deelt het financieel verslag van den heer Fould mede. De minister zegt dat het te kort op de begrooting van 1864 omtrent 50 millioen was. In weerwil van verscheidene teleurstellingen is er grond te hopen, dat de uitgaven in het dienstjaar 1865 met de ontvangsten in evcn- wigt zullen zijn. F.r is bij den staatsraad thans een ontwerp aanhangig, om met de amortisatie weer een aanvang te maken, en eene som van 30 millioen zal in hel aanstaande jaar aangewend kunnen worden lot aflossing van schuld. De lol stand gebragte bezuinigingen bedragen 26^ millioen waarvan 14 millioen op het budget van oorlog en 7 millioen op dat van marine. Dank zij deze maatregelen, zal het gewone budget voor 1867 met een overschot van 92 millioen sluiten, welk bedrag, door toevoeging van 25 millioen, voortspruitende uit de schadeloosstelling van Mexico, en de 16 millioen van de tweede storting der Algcrijnsclic maatschappij, zal klimmen tot ruim 135 millioen. De Moniteur meldt de aankomst van een buitengewoon gezantschap van den Sultan van Marokko, liet doel dier zending wordt niet opgegeven. De gezanten hebben voor den keizer ten geschenke medegebragt o. a. 6 fraaije Arabische paarden en een forschen tijger. Vrijdag II. is door de studenten zoodanig huis gehouden, dat de hoog leeraren in de regten en in de geneeskunde niet aan het woord hebben kunnen komen. De heer Giraud, een der leden van den akademischen raad, wierp zich lusschen de studenten en de professoren, ten einde de orde te herstellen, en toen dat niet baatte, wilde hij twee der belhamels in hechtenis laten nemen. Dit laatste mogt hem echter niet gelukken; om singeld en van alle kanten bedreigd, mogt hij zich ten slotte gelukkig reke nen zonder mishandeling aan de handen der studenten te ontkomen. Giste ren hebben de studenten in de regten zich rustig gehoudenmaar die in de geneeskunde zijn voortgegaan met het maken van rumoer. Een taalmees ter en een jong mensch, beiden niet lot de studenten behoorende, maar die socli deel hadden genomen aan de ongeregeldheden en ziel) zelfs schuldig hadden gemaakt aan feitelijk verzet jegens de policie, zijn door de regtbank veroordeeld lol een maand gevangenisstraf en 50 fr. boete. Den 26slen dient de zaak der ontslagen studenten voor den boogen raad in zake het onderwijs. Omtrent den oorlog in Zuid-Amerikalusschen Brazilië en Paraguay, verneemt men dat een gedeelte van de Braziliaansche en Argentijnsehe krijgs- magl over den Rio Corrientes, eenen lak van den Parana, zjjn getrokken; naar gezegd wordt, zal het op Humaïta, het holwerk van Paraguay aan de zuidelijke grenslinie van dal land, aanrukken. Hel terrein, waarop de strijd nu zal worden gevoerd, legt groote hindernissen aan een oprukkend leger in den weg, en de toegang tot Humaïta is moeijelijk en gevaarlijk. De geruchten van vredesonderhandelingen zijn onwaar; de verbonden staten zijn onderling volkomen eendragtig eu voornemens den vrede niet dan iu de hoofdstad van Paraguay te sluiten. rKFHIEK. BERLIJN 24 December. De koning heeft uit Japan van den Taikoen verschillende geschenken ontvangen, beslaande in 5 zwaarden, 45 rollen fluweel, zijde en kant, 2 kabinetten in lakwerk, 1 schrijftafel, 2 porseleinen bloemeustanders en voorts verschillende voorwerpen van kunst. Dezer dagen heeft iemand onder eene menigte papieren zonder waarde een op perkament geschreven gedicht gevondendal tot opschrift heeft Gottes Macht und Seyne Herrlichkeithetwelk de onderteekening draagt: «Martin Luther 24 April 1510" ëtabli a La Tlayederde Wagenstraat, 167, vient lous les Mcrcrcdis a Leyde. On peut Ie consulter Hoogewoerd, N°. 306. Toutes les operations, dents cl denliers sont selon les nonveaiix systèmes de Paris. gevestigd te 's Gravenhagederde Wagenstraat, 167, komt eiken Woensdag te Leyden en is te consulleren Hoogewoerd N°. 306. Bij al zijne werk zaamhedenen bij het vervaardigen van landen en gebitten, volgt hij de nieuwste Parijsche systcma's. «De roem van den dichter," heeft Andersen gezegd in een zijner romans, «hangt niet slechts van de waardij zijner werken af, maar staat ook in verband met de grootheid van zijn vaderland." De Deensche schrijver heeft volkomeu gelijk. De roem van den dichter is werkelijk zeer gering, wan neer zijn vaderland weinig beteekent, en wanneer de taal, die hij spreekt, niet buiten de grenzen gesproken wordt. Maar is dit op den beoefenaar der poëzij toepasselijk, niet minder is dit ook met den looneelkunstenaar hel geval. De woorden van Andersen kwamen mjj op nieuw in de ge dachten, toen ik gisteren avond mw. Kleine de rol van Tisbe in Victor Hugo's drama Angëlolyran van Paduazag vervullen. Waarlijk, ik wil niets afdingen op den roem van de groote Ristori, die nog zoo kort geleden in eene barer schoonste rollen hier heeft geschitterd, maar toch durf ik als mijne overtuiging staande houden, dat aan mw. Kleine wel degelijk eene cere-plaats nevens Ristori toekomt. Na zulk een heerlijk spel, als Wij gis teren avond en ook bij de voorstelling van hel treurspel Judith aanschouw den kan dit niet twijfelachtig zijn. Allen, die met geestdrift zijn bezield voor de kunst, in al hare schoonheid en zuiverheid, moglen toen een on waardeerbaar genot smaken. De doodsche stilte, die onder hel publiek heerschte, bewees genoegzaam dat men vreesde, een enkel woord een enkel gebaar te zullen verliezen. Mw. Kleine had oogenblikkendie liet ons moeijelijk maakten om te beslissen of wij aan haar of aan mw. Ristori de voorkeur zouden geven. Is de laatste door stem en houding indrukwekken der, de eerste boeit ons meer door zachtheid en bevalligheid. Is de laatste in woeste en hartstoglelijke tooneelen heviger en krachtiger, in gevoelvolle en aandoenlijke scènes wordt zij door de eerste verre overtroffen, lil een woord, beiden hebben hetzelfde regt op lof en eer, en wanneer mw. Ristori allerwege wordt gehuldigd en door geheel Europa is bekend, terwijl mw. Kleine zich met veel minder lauweren moet vergenoegen, dan is dit voor namelijk toe te schrijven aan de onbekendheid van onze taal, aan de onbe duidendheid van ons land. De rol van Tisbe is vol afwisseling en geeft daardoor zeer veel gelegen heid om te schitteren. Mw. Kleine heeft de verschillende gewaarwordingen door den loon barer slem, en door de treffendste mimiek uitgedrukt; zij heeft van iedere nuance partij getrokkenzoodal zij den toeschouwer met haar deed gevoelenmet haar deed lijden. Met welk eene behendigheid en schijnbare zorgeloosheid wist zij van Angelo den sleutel te verkrijgen, waarnaar zij zoozeer verlangde, en hoe verschrikkelijk was bare woede in het 2dc bedrijf, toen zij tegenover hare medeminnares stond en haar met verwijtingen overlaadde. Hoe sterk waren hare ontroering en haar tweestrijd bij de ontdekking van het crucifix, dat haar verhinderde zich te wreken! Maar ik behoef niet alles op te noemen. Genoeg is het nog op te merken, dat haar spel hel toppunt bereikte in het laatste tooneeltoen Rodolpho, in den waan verkeerende dat zij Catarina vermoord had, zich op haar wreken wilde, en tevens verklaarde dat hij haar nooit had bemind. De smart, die zij hij die onbarmhartige woorden gevoelde, had niet schooner kunnen worden uitgedrukt ln die scène, welke met haar sterven eindigde, was alles natuur, en was zij geheel vrij van overdrijving. Geen wonder dat zij na afloop van het stuk tweemaal teruggeroepen werd. De overige personen, de herren Roobol, Veltmau en Kislemaker hebben haar krachtig ter zijde gestaan. In het bijzonder komt een woord van lof toe aan mw. v. <1. Fmck, die de rol van Catarina vervulde. Men heeft gezegd dat deze voorstelling misschien de laatste van liet Amsterdamsche tooneelgezelschap zou zijn, maar ik hoop van harte dat dc opgetogenheid van hel publick het Bestuur van den Schouwburg zal over tuigen hoezeer men naar de terugkomst van dit zoo verdienstelijke gezel schap verlangt. 22 Dec. 1865. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het lleeren-Logement aan den Burg Zaturdag 23 December. Notaris P. Muller. Een Huis en Erf, aan de westzijde van het Rapenburg, Wijk 1. N°. 246. Opgehouden. Notaris A. J. Rysiiouwer te Soelerwoude. Een perceeltje Warmoesland, groot 22 roeden, 80 ellen, en vier Huizen en Erven, een met Winkelopstand en Gereedschappen, en daarachter gele gen vier Huisjes, alles gelegen aan den lloogen Morsch, gemeente Oegstgecst. Kooper G. Michelse. 4855. Een Huis, gelegen iu de Galgstraat, Wijk V. N».245. Kooper J. A. van Leeuwen, 2035. ADVEKTENTIEIII. lieden overleed ons jongste Kind PAUL CHARLES HENRI, in den ouderdom van ruim drie en een half jaar. Leyden, 26 December 1865. W. S. M1LDERS. Eenige kennisgeving. P. M. E. M1LDERS, Zaalberg. Heden overleed, slechts drie maanden oud, ons geliefd Kindje LAURENS PETRUS. W. F. K. A. TRUFFINO. Leyuen, 26 December 1865. A. W. H. TRUFFINO, Coebergii. Tot inschrijving »an Leerlingen zal worden gevaceerd op Woensdag en Vrijdag, 27 en 29 December 1865, des namiddags van 1—2 uren; ten huize van den Bestuurder-Secretaris, P. C. LEZWYN. Een nieuw bewijs voor de voortreffelijkheid van het (beproefd geneesmiddel bij asthma-long-, lever- en borstlijden, maagkwalen, gestoorde spijsvertering, bloedspuwingligchaamsver- zwakking enz.), bevat navolgend schrijven, zoo even bij ons ont vangen. Den Heere JOH. HOFF's Centraal-Dépót te Amsterdam, O. Z Voorburgwal, J. 342. Beleefd noodig ik UEd door deze uil, mij wederom (volgt bestel ling) U zult door de herhaalde bestellingen ontwaren, dal het ge bruik van uw Malz-Extract alhier meer en meer toeneemt. De gebruikers ondervinden dan ook dc heilrijkste vruchten er vanmeer dan eens is mij verklaard, dat zij hunne herstelling er aan te dan ken hebben. Vertrouwende, enz enz. UEd. Dw. Dienaar, Schoondijke4 December 1865. A. van OVERBECKE. Ten einde zich tegen schade Ie vrijwarenverzoek ik een ieder bij den aankoop van mijne Praeparaten naauwkenrig te lellen op mijne handleckeningetiquetten en zegel als Hofleverancier. Depot te Leiden hij K. BLOK Droogist. Jvmmmi

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3