inlandscli onderwijs in Nederlandsch-Indiëook cenigc munten beschreven •n liet Tijdschrift voor Indische taal-, land- en volkenkunde, Deel VII, onder N°. 7, 24 en 27, en ecne munt van de Fransche kolonie Pondichery. De verzameling Nederlandscli-Indisclie munten des kabinets is door deze bezending bijkans geheel volledig geworden. Ook in munten van Engelsch Indië en verdere Aziatische landen en eilanden als SiatnCochinchina, An- nam, Cambodië, China, Japan, Perzië, Thibet, Siberië en de eilanden Poelo-PinangSingapore, Borneo (munten van den Rajah van Serawak) enz. enz. is hel kabinet zeer rijk. Daartoe braglen ook niet weinig bij de door dr. H. Kernthans hoogleeraar in het Sanskrit aan de hoogeschoolten geschenke voor het kabinet uit Brilsch Indië medegebragte zilveren en koperen, oudereen nieuwere, Indische munten; daaronder bevinden zich eene koperen mnnt van den Bactrischen koning Kadphises, twee overoude zilveren te Mirzapoor hij Benares gevon dene vierkante munten der Hindoes, eenige gelijkheid hebbende met n°. 26 op pi XX van Thomas Indian antiquities, historie, numismatic and pa- laeographic, doch echter in den aard der figuren afwijkende en nog niet opgehelderd. Verder munten van den Sultan van (IindostanMohammed Shall Ala'o-d-din Iskander Tliani, van het Mahomedaansche jaar 695; eene van den llindoslaiischen Sultan Sekander Shall ben Bagloel Loedi van 894 of 95, eene dito van liet jaar 914 en eene dito van 9..(?); verder van Ibra him, Sultan van Jaunpore, van de jaren 819 en 839; van d» Sultan Aboul- Fatli van het jaar 846; van d° Sultan Hosain Shah-ben-Mahmoed Shah van 887; eene munt van eencn Sultan van Mysore met de type van den olifant; verder van eenige andere vorsten, wel duidelijk gestempeld, doch zoo on volledig, dat de namen niet op hel veld der munten voorkomen. De laatste duidelijke is van den Shah van Hindostan Alum die in 1761 aan de regering kwam, en wel uit zijn 27e regeringsjaar; eindelijk eenige munten uit den tateren lijd, te welen in Hindostan vervaardigd van de jaren 1833 loten met 1862, als pie's, j. pice, X'T anna, quarter anna en half anna. Hel album pholographische portretten van numismatici is weder vermeer derd met die van dr. J. H. Muller, den beroemden schrijver der Deutsche Miinzgeschichtevroeger opzigter der muntverzameling van het Germaansche museum te Neurenberg, thans directeur van het munt- en medaille-kabinet te Hannover, alsmede van het in 1861 aldaar opgerigle Welfen-Museum enz. verder van den heer M. Lopez, directeur van het penningkabinet te Panna; van den ridder Vergano Brichetti, redacteur van liet Italiaansche Tijdschrift voor munt- en penningkunde te Asti (er bestaan nog 2 Fransche, 2 Duit- sche en 1 Engelsch numismatische journalen)van prof. Aubert, directeur van het penningkabinet der hoogeschool te Christiania; eindelijk van den beroemden Franschen numisraaat Analole de Barlhelemy. Volgens officiële opgave zijn in de provincie Zuidholland over de week van 10—16 December door den vee-typhus aangetast 2464 runderen, gestor ven 306, afgemaakt 394, hersteld 142. In die week heeft de ziekte zich voor het eerst vertoond in de gemeenten Alkemade, Leyderdorp en Papckop. Sedert het begin der ziekte zijn in het geheel aangetast 15251 Hinderen, gestorven 4157, afgemaakt 4231hersteld 4141. Men schrijft ons het volgende: Gelijk gemeld is heeft op 13 dezer de landbouwer J. Z. in den Aderpolder onder Alkemade zijn geheelen stal met runderen afgestaan, omdat er aanvankelijk één door de veeziekte was aangetast, welk getal tot 6, als verdacht aan die ziekte te lijden, moet geklommen zijn. Dit was het eerste geval van veeziekte hetwelk zich in die gemeente heeft voorgedaan. Terstond is tot afmakcu van den gehee len koppel, 43 stuks gezonde runderen, besloten, en wel, om de zaak te bespoedigen, gestald vee uit den stal te drijven en 18 stuks jong vee uit de weide te halen en te laten doodschieten. Deze maatregel moet op zulk eene ruwe wijze zijn uitgevoerd, dat, naar men verzekert, er nog menig rund lag te spai telen toen het in den kuil was geworpen om te worden begraven. Des landbouwers vette varkenszijne geitenkippen en eenden zijne honden en katten, kortom alles wat zich van levend gedierte op zijn erf bevond is, met zjjn goedvinden, tot stuiting van de ramp, doodgeschoten. Sleehls enkele eenden zijn aan die geduchte opruiming ontkomen. Holsters en slaken waaraan het vee gestaan, hooi waarvan het gegeten had, is ver brand. Daar de meeste der runderen schoone, vette beesten waren, heeft deze daad veel misnoegen verwekt. Voor het afstaan van al zijn rundvee heeft J. Z. eene schadeloosstelling van 4500 genoten, waaronder net huis- en pluimgedierte niet is begrepen. Volgens geruchten moet zich de runderpest dezer dagen, in die gemeente weder op twee plaatsen hebben voorgedaan. Van Papekop meldt men het volgende: Eene koe, aan den runder- typhns bezweken, heeft van den 16dcn dezer, 's morgens 6 ure, tot en met den 18Jen dezer des avonds ten 4 ure, op hel erf van een veehouder buiten iu de open lucht gelegen. Daags te voren was eene koe van denzelfden veehouder gestorven, die echter op last van den burgemeester was begra ven. Uel wordt algemeen afgekeurd, dat bij het tweede geval niet op ge lijke wijze is gehandeld. Door wijlen jhr. Iluydecoper van Zeist, in Augustus dezes jaars over leden, is aan de diaconie der hervormden te Zeist gelegateerd eene som van 2000, aan de kerkvoogdij aldaar 700 en aan de prol. bewaarschool al daar 2000. Het bedrag der bij de redactie van de Tijd ingekomen giften voor den Paus bedraagt reeds ƒ30070 95i. Te Dordrecht is op 81-jarigen leeftijd overleden de heer II. de Kal van Oost- en Wesl-Barendrechtofficier de orde van de Eikenkroon. Als kunstliefhebber en bevorderaar der schoone kunsten had de overledene zich een gunstigen naam verworven. Zijne verzameling schilderstukken was zeer uitgebreid en behoorde tot de voornaamste particuliere verzamelingen van ons land. In de zitting van den gemeenteraad van Amsterdam is door den voor zitter medegedeeld, dat hij zich met een lid van den raad in eene commissie bij den minister van binnenl. zaken had begeven en een onderhond met dezen had gehad over de organisatie van het geneeskundig onderwijs. Hel gevolg daarvan was geweest, dat de minister in eene missive had te ken nen gegevendat hij voor het ontworpen plan gecne rijkssubsidie kon ge ven bij wijziging van het plan was hij niet ongeneigd het subsidie voor de clinischc school te verhoogen. Dientengevolge stelden burg. en weth. voor 1°. aan ged. staten kennis te geven dat het medegedeelde plan niet kon gevolgd worden en de clinische school voorloopig onveranderd zou bljj- ven en 2°. de stukken te stellen in handen der commissie ad hoc met ver zoek om een nieuw plan in te dienen. Dienovereenkomstig werd besloten. Eergisteren heeft op den Rijnspoorweg een ongeluk plaats gehad. Des morgens zijn, naar men aan de N. R. C. meldt, twee goederentreinen, waarvan een uil Utrecht, op de hoogte van Maarsbergen tegen elkander ge- loopen. De schok was vreeselijk. De locomotief van den trein die op den voorafgaande liep, verbrijzelde alles iu hare vaart, zoodal de waggons tegen en op elkander werden gesmeten, waarbij er een drietal werden vernield. Het dienstdoend personeel op beide treinen mogt er gelukkig in slagen zich zonder letsel te redden. De dienst der passagierstreinen heeft, wegens de versperring van den wegop dien dag eenige vertraging ondergaan. Uit Groningen meldt men dat de persoon van G. Onnes, buiten de Boleringepoort aldaar woonachtigvan wiens ongelukkigen toestand in ons vorig nommer melding werd gemaakt, voor de kracht zijner ziekte is be zweken. Het kind verkeert in beteren toestand, dan men had kunnen j verwachten. Blijkens het verslag der commissie van rapporteurs van de eerste ka mer, over het wets ontwerp nopens de heffing der grondbelasting in Lim burg, werd over hel algemeen dit wets-ontwerp bij hel onderzoek in de afdeelingen door verreweg de meeste leden der kamer aannemelijk geoor deeld ofschoon aan de wederindiening daarvanmet het oog op de daar mede in verband staande omstandigheden, geene onverdeelde goedkeuring werd toegekend. De meerderheid kon zich echter niet ontveinzen, dat deze maatregel zoowel regtvaardig als billijk was te achten. Noodzakelijk uitvloeisel der wetten van 1841 en 1843 lot toepassing van den grondslag, bij de wel van 1834 voor de andere provinciën aangenomenhad deze wet reeds sedert vele jaren vastgesteld moeten zijn. Tegenover dit gevoelen van de meerderheid werd deze voordragl door enkele leden zeer nadrukkelijk bestreden, welke bestrijding van de z(jde der meerderheid niet onbeantwoord werd gelaten. Ook van regeringswege is in de memorie van toelichting op de gemaakte bedenkingen geantwoord. De Belgische kamer van afgevaardigden heeft de civiele lijst van ko ning Leopold 11 verhoogd van 2,750,000 fr.zooals die was onder Leopold I op 3,300,000 fr. 's GRAVENUAGE, 26 Deember. Door Z. M. zijn benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de hh. J. A. Kcnn, consul-generaal te Bucharest; J. des Amorie van der Hoeven, consul in China; J. F. von Schröder, consul te Riga; C. Fram- l sen, consul te Flensburg; F. Riesch vice-consul te Venetië; T. Weber, consul van Pruissen ie Beyruili. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer A. P. van Stolklid van hel collegie voor de zeevisscherijen en koopman te Rotterdam, lot het dragen der versierselen van ridder der orde van St. Olaf, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, en aan jhr. mr. C. T. van der Brugghcn te Amsterdam lot hel dragen van hel leeken der Orde voor Kunst en Wetenschap, heui door den hertog van Nassau toegekend. De luit. ter zee 2de kl. F. Zegers Vecckens en de officier van admi nistratie 3<i<! kl. F. Adema zijn op non-activiteit gebragt. Door den minister van binnenl. zaken zijn benoemd de secretarissen bij de geneeskundige raden in de onderscheidene provinciën; in Zuidholland is als zoodanig benoemd de heer dr. W. M. II. Sanger. HH. MM. de koning en koningin, HH. KK. HH. prins Alexander en prins Frederik hebben den 15,CI1 Kersdag de godsdienstoefening in de Waalsche kerk, onder het gehoor van ds. Vust, bijgewoond. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag aanst. niet plaats hebben. Thans is door de directie van den kon. Franschen schouwburg bekend gemaakt, dal de eerste voorstelling van Meijerbeer's laatste opera VAfricaine zal plaats hebben op Donderdag 28 December. BUTKiMLANDSUHK BEBIGTK.V ENGELAA LONDEN, 24 December. De gezant der Vereenigde Stalen heeft zich hij de regering beklaagd, I dat tegen de bemanning van den Shenandoah geene gereglelijke vervolging I is ingesteld. Lord Clarendon heeft geantwoord dal Engeland niet voor de handelingen dier equipage verantwoordelijk was, en te kennen gegeven dat hij de correspondentie over dit onderwerp niet verder wenscht voort te zetten. Blijkens eenen den 21slen dezer opgemaaklen slaat waren sedert het uitbarsten der runderpest in Engeland en Schotland 55386 gevallen van die ziekte ter kennis der regering gekomen. Van de aangetaste runderen zijn 29700 gestorven, 12380 afgemaakt en 4686 hersteld, eii waren er den 21sten dezer nog 8620 in behandeling. In de met den 26slen dezer geëindigde week bedroeg het aantal nieuwe ziektegevallen 6054, tegenover 5356 in de vo rige, en 3823 in de daaraan voorafgegane week. Volgens nadere opgave zijn er door de ontploffing in eene kolenmijn bij Merthyr 32 personen omgekomen en 22 gekwetst, waarvan 4 zeer 1 zwaar. Beriglen uit New-ïork van 13 Dec. bevatten het volgende: Bij het congres is een besluit voorgesteld en aan de daartoe benoemde commissie van onderzoek verzonden ten doel hebbende den president Johnson te ver zoeken ten opzigte der Mexicaansche quaeslic de noodige stappen te doen, tol vaststelling van zoodanige politiek in die zaak, als met de eer en dc

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2