A N G E L O, Ter bijwoning der begrafenis-plegiigheden is reeds een aanzienlijk gelal vreemdelingen alhier aangekomen, waaronder vele voorname personen, die als vertegenwoordigers van regerende vorsten zullen optreden. De wagen, vvaarop het stoffelijk overschot van den overleden vorst zal vervoerd wor den, is ongeveer 8 el hoog en 4 el breed. Het geheel is met zwart laken gedrapeerd eu afgezet met een aantal wapenschilden. De kist zelf zal dra gen de kroon, den scepter en den koninklijken mantel. Aan de vier hoe ken van den wagen zijn geknotte zuilen geplaatst, op welke vazen staan, en waarin reukwerk zal branden. Bjj het overlijden des konings zijn aan al de hoogescholen de cursus sen geschorst; alleen de katholieke universiteit van Leuven bleef onverschil lig h(j den algcmeencn rouw des lands. Dit gaf den studenten aanleiding tot het volgende krachtige protest, dat zij in die stad hebben doen aan plakken: «Protest. De Leuvensche studenten brengen ter algemeene kennis eu stellen ter openbare afkeuring het gedrag van hunnen rector, die bij ge legenheid van het overlijden des konings de cursussen niet schorst." De Leuvensche studenten hebben ook eene plaats in den koninklijken lijk stoet verzocht voor eene door hen te zenden deputatie; dit verzoek is door den minister van binnenlandsche zaken terstond ingewilligd. Het programma van de plegiigheden bij de troonsbestijging van Leo pold II, op Zondag aaust., is openbaar gemaakt. Des middags ten 12 ure zal de koning in eene vereenigde zitting der kamers den eed op de grond wet afleggen. Ten 8 ure des morgens zal de plegtigheid van den dag aan gekondigd worden door het luiden der klokken en hel lossen van 101 ka nonschoten. Z. M. zal van het paleis te Laeken tot aan de hoofdstad be geleid worden door de burgerwacht te paard en een corps ruiterij. Aan de grenzen der hoofdstad zal Z. M worden begroet door den burgemeester aan het hoofd van den gemeenteraad, als wanneer op nieuw 101 kanonschoten zullen worden gelost, hetgeen na de eedsaflegging andermaal het geval zal zijn. H. M. de koningin zal zich met een afzonderlijken stoet naar het lokaal begeven waar de kamers vergaderen. ËNGBLA t D. LONDEN 14 December. Bij besluit der koningin is de gouverneur van Jamaica, de heer Eyre, wiens gedrag bij den opstand zoo groolc verontwaardiging in Engeland heeft verwektvooreerst van die betrekking ontheven en hel bestuur dier kolonie tijdelijk en lot nader order opgedragen aan den heer Storks, tot nog toe gouverneur van Malta. Bij dat besluit wordt in het midden gelaten of de aan den lieer Eyre gedane verwijten gegrond zijn ol niet, maar wordt gezegd dat er een onderzoek op Jamaica zal worden ingesteld omtrent den oorsprong der onlusten en omtrent de daartegen genomen maatregelen, en dat^de heer Eyre gedurende dal onderzoek wel in de kolonie dient te wezen, doch er niet met liet hoog gezag bekleed dient te zijn. O'Donovan een redacteur van het Irish Peopleis te Dublin door de jury schuldig verklaard en door het hof tol levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Daarop is hel regtsgeding tegen de Fenians te Dublin tot 5 Januarij geschorst; te Cork moet het den 14dcn dezer aangevangen zijn. Op het feestmaal ter gelegenheid der tentoonstelling van vee in de Agricultural Hall alhier heeft graaf Spencer eene rede uilgesproken, waarin hij mededeelde dal de proefnemingen ten opziglc eener homoeopalhische be handeling der runderpest steeds worden voortgezet. Wat den tegenwoordi ge!) loesiand van den veehandel betreft, zoo achtte hij het ecu merkwaardig verschijnsel, dat inzonderheid uit Nederland tijdens de ziekte zooveel vee alhier wordt aangevoerd, daar van den geheelen aanvoer, ten bedrage van 230,000 stuks, niet minder dan 144,000 stuks uit Nederland zijn aange- bragt. Het verdiende ook de aandacht, dat het Uollandschc vee niet zoo veel van de ziekte te lijden scheen te hebben als het Engelsche, en dat zelfs hier ter stede het grootste aantal genezingen heeft plaats gehad bjj Hollandsche koeijen. Beriglcn uit New-York van den 8stc° deelen eenige bijzonderheden mede omtrent de boodschap, waarmede de president Johnson het congres heeft ge opend. De boodschap was in verzoenenden geest ten aanzien van het Zui den gesteld. l)c president laakte de handelwijze van Engeland, en ver klaarde op nieuw over het algemeen de Monroe-lcer te zullen handhaven. De Vereenigde Staten zullen hunne aloude staatkunde vasthouden en van de regtvaardigheid en wijsheid der buitcnlandsche mogendheden eerbiediging van het stelsel van niet-tnsschenkomst verwachten. Geen der zuider-afgevaar digden was in het congres toegelaten. Uit het verslag van den minister van financiën bleek, dal hel tekort in de staatskas 112 millioen bedraagt. De secretaris der schatkist heeft aangera den het karakter van wettig betaalmiddel zoo spoedig mogelijk aan het papiergeld der Unie te ontnemen, liet tekort zal met hulp eener geldleening gedekt worden. FRAN Kit IJK. PABUS, 14 December. De Moniteur deelt mede, dat de Spaansche regering gezind schijnt om de goede diensten van Frank rijkeen Engeland aan te nemen lot het bijleg gen der geschillen met Chili. Den 18dcn dezer zal door liet crcdil-mobilicr de inschrijving openge steld worden voor eene leening ten behoeve van Turkye. Die leening zal 150 millioen fr. in kapitaal bedragen, en uitgegeven worden in obligaliCn van 500 fr.tot den prijs van 330 fr. elke, die 30 fr. jaarlijkscltc rente afwerpen en door jaarlijkschc aflossing in 21 jaren zullen worden uitgedelgd. Naar men verneemt zal de post- en telegraafdienst binnen Parijs aan ^ene particuliere maatschappij worden overgedragen. I» K II I 9i S F N BERLIJN 14 December. Te Aken zijn dezer dagen eenige nieuwgebouwde, maar nog onbe woonde, huizen ingestort. Uit Pesllt meldt men de opening van den llongaarschen rijksdag door den keizer. In de troonrede wordt als de voorname taak van den rijksdag 'genoemd: in de eerste plaats de behandeling der gemeenschappelijke aange legenheden, waarbij verzekering van de eenheid en magt des rijks hel hoofd doel moet zijn; in de tweede plaats de herziening der wetien van 1848, welke gewijzigd moeten worden, omdat zij zoowel met de eenheid des rijks als met de regten der kroon strijdig zijn. Is deze taak vervuld, dan zal hel huldigings-diploma en de krooning kunnen volgen. De keizer gaf de hoop te kennen, dat het vertrouwen tusschen de natie en den vorst versterkt worden en eene alle volken des rijks bevredigende regeling van zaken tot. stand komen zal. De rede des keizers werd herhaaldelijk luide toegejuicht. fiaer TcScg'raaf. 's GR AVEN HAGE16 December. In de zitting van de tweede kamer van heden is liet vvels-onlwerp betreffende de heffing der grondbelasting in lintburg aangenomen met 57 tegen 18 siemnten» PARIJS, 15 December. Volgens berigtcn uit Algerit1 heeft de kolonel Colomb, ondersteund door de stammen die onlangs in onderwerping kwa men, in verscheidene gevechten de bovenhand behouden op de opstandelin gen, die trachten naar de woestijn de wijk te nemen. De gestrafte bevol kingen smeken om genade. De kolonel Sonis heeft aan de zijde van het oosten aan Si-Lala den terugtogt afgesneden en zet hem rusteloos achterna. De Fransche troepen zijn met den besten geest bezield; ook de gezondheids toestand is zeer bevredigend. LONDEN, 16 December. De Morning-Star berigt, dat Spanje de be middeling van Engeland in de quaestie van Chili aanneemt; en zich onder werpen wil aan de voorstellen van Engeland ter oplossing van het geschil. AHADEIIUIE-NIEIIWI. '- 1 11 _.ii PR0A10TIKN AAN DE LEYDSC1IE IIOOGESCHOOL. Den 15de° December de heer 11. Gaade, van 's Gravenhage, itt de regten, met stellingen. advertentie; n. Ondertrouwd: J. ZANEVELD, Burgemeester van Maassluis, Wedr van 11. Grootepas, en Zoeterwoede15 December 1865. J. C. VELDHUYZEN, Eenige kennisgeving. Wed. J. A. Fiilekes. Heden overleed alhier ffl. O. KNOPS, in den ouderdom van bijna 47 jaren, geliefde Echtgenoot van J. SCHNEIDEB Leider, 13 December 1865. gep. Majoor van het N. O. I. Leger. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij gelegenheid van de bevalling mijner geliefde Echtgenoote, betuig ik, ook namens IIEd., mijnen oprechten dank. Levoer, 16 December 1865. P. G. NAP. Voor de menigvuldige en hartelijke blijken van belangstelling, mjj en mijne kinderen betoond bij de ziekte en het overlijden van mijne dierbare Echtgenoote JOHANNA THEODORA ROSALINA KAECKS, betuig ik, ook namens mijne kinderenmijnen opregten dank. Oegstgeest nabjj Leyden16 December 1865. B. VERBURGT. Gevoelig voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen oudsten Zoon, betuigen wij, ook namens onze kinderen, aan allen den harteljjksten dank. P. LOZ1ER. Leiden, 16 December 1865. J. LOZIER, Gubbes. SCHOUWBURG TE LEIDEN. De Tooneclisten van den Amsterdamschen Stads-Schouwburg, onder directie van ROÓBOL, TJASINK en PETERS, zullen de eer hebben te verlootten, op donoekdag 31 december 1865 TV32 IN VAN IMDIJl Drama, vrij gevolgd naar het Fransclt van Victor Hugo, door C. J. Roobol. (Nooit vertoond Gevolgd door: BE DEBUTANT, Blijspel in één Bedrijf, vrfl gevolgd naar hel Fransch van Charles Denoycrs. Waarin de lieer WIJNSTOK, een Gedicht zal voordragen. Aanvang ten 7 ure. Prijzen der Plaatsen: Loges /I 60, Baignoires ƒ1.20, Parterre 100, Galerij ƒ0.50, Achter-Galerij ƒ0.30. De plaatsen zijn te bespreken in den Schouwburg voor Aandeelhouders op Woensdag 20 Dec., en voor 1 Niel-aandeclhoudersopdenSpeeldag21 Dec.J a" to1 ,,ur' BEWAARSCHOOL wGAREtVMARKT^ Met vriendelijken aandrang doen wij een beroep op uwe hulpvaardigheid; waarde StadgcnootenOnze Bewaarschool heeft geen vaste fondsen. Zij is opgericht onder de voorwaarde, dat zij geen vaste contribution vragen zou, om de anderen niet te benadeelen. Zij bestaat grootendeels van de bijdragen der kinderen, die voor de armen 1 Cent per week, voor de an deren hooger zijn gesteld. Maar daaraan heeft zij niet genoeg. Van tijd lot tijd moet zij door buitengewone bijdragen krachtig worden ondersteund. Van dien aard is geweest epn Orgel-Concert in de Pieterskerk, ten haren voordecle gegeven door N1COLAI, dat ƒ357.86, en een lezing door Dr. LAURILLARI), haar stichter, die ƒ206.91 heeft opgebragl, beiden na aftrek van alle onkosten. Wij hebben wederom getracht door een Orgel- Concert ons tekort te dekken. Wij hadden gehoopt, dat, even als vroe ger, de Pieterskerk ons daartoe zou worden afgestaan. Maar wij zijn bij herhaling daarin teleurgesteld. Onze hope is nu op U, waarde Stadgcnoo ten! die prijs stelt op onze gezegende inrigting. Helpt ons! Helpt de kin deren in wier handen voor een groot deel de toekomst onzer maatschappij is gelegd! Met hartelijke dankzegging zal de Commissie uwe bijdragen ontvangen en verantwoorden. En ook kunt gij het olfer uwer liefde werpen in de bus der Schooltol het bezoek waarvan wij U vriendelijk en drin- gend uilnoodigcn. De Commissie van de Bewaarschool «Garenmarkt", in haren naam, H. G. HAGEN, President,

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2