LEOSCHE MAANDAG 18 DECEMBER. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 3 van het Koninklijk besluit van den lstcn December 1805 Staatsblad N°. 131), houdende bepalingen omirent de certificaten van Ne- derlandschen oorsprong of bewerking; Doen te welen, dat in de eerste helft van Jannarij 1866 zal worden op gemaakt eene lijst van hen, die in de gemeente een tak van nijverheid uit oefenen, waarvan de voortbrengselen met certificaten van Nederlaudschen oorsprong of bewerking tegen een lager rcgt in Nederlandsch Indiê kunnen worden ingevoerd; en roepen mitsdien belanghebbenden op, om zich, ten einde op die lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift j van hun patentblad, vóór of op 15 Januarij 1866 ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de -| Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 16 December 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn Ier hand gesteld twee, op den 5deB dezer maand invorderbaar verklaardekohieren voor de belasting op het personeel, over het dienstjaar 1865 en 1866, houdende drie vicrendceljaarsch- en voljaarsch-aanslagenterwijl ieder ver- pligt is zijnen aanslag, op den hij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 16 December 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. B1NNKNLANDSCI1E BEllKiTEN. LEYDEN, 16 December. De afdceling Leyden der Holl. maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal op Dingsdag aanst. ecne openbare vergadering niet dames houden, waarin als spreker zal optreden de lieer dr. Wap, uit 's Hage. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 156 tol 180 personen. Te Zegwaard is in de afgeloopen week op nieuw de veeziekte uitge broken nadat in verscheidene weken zich aldaar geen ziektegeval had voor gedaan. Te Soetermcer blijft de ziekte steeds toenemende, en heeft dezer dagen een landbouwer aldaar zijn gcheclen stal, beslaande uit ruim j20 stuks vee, als verdacht aangegeven. De Staatscourant deelt de rapporten mede van onderscheidene vee artsen aan den minister van binnenl. zaken omtrent den loop der vee-ziekte. Daaruit blijkt o. a. dat onder de gemeenten Portugaal, Hoogvliet en Pernis de ziekte met een kwaadaardig karakter blijft voortwoeden. Daar toch zijn veehouders, die, van 20 a 30 runderen, doorgeziekt zijnde, slechts 1 of 2 runderen hebben overgehouden. Een veehouder, onder de gemeente Pernis, maakt hierop eene allergunstigste uitzondering. Van 32 op een stal staande runderen zijn in 8 dagen tijds 31 ziek geworden, en hiervan hersteld 27. De behandeling dezer dieren had echter in niets te wenschcn overgelaten. De ziekte blijft zich steeds uitbreiden te Capelle a. d. Ysscl en Zevenhuizen, te Ketliel en te Vlaardinger-Ainbachl. Te Woubrugge had de ziekte, vol gens het van daar ingediende rapporteen kwaadaardig karakter en boodt zij aan de geneeskundige behandeling hardnekkig weerstand. De Landbouw Courant dringt bij de veehouders aan op het gebruik van zout bij de vee-voedering waarvan hier te lande zoo weinig gebruik wordt gemaakt. Een der daartegen bestaande bezwaren is thans vervallen, daar de minister van financiën goedgevonden heeft, met wijziging in zoo verre van de voorschriften vroeger te dezer zake gegevente bepalendal voortaan vrijdom van accijns zal worden verleend wegens het zout, bestemd ten gebruikc bij de voedering van runderen, kalveren, schapen en varkens, hoogstens voor de nagenoemde hoeveelheden 'sjaars, en voor korter tijd naar evenredigheid minder, te weten: voor een rund of kalf 14 60 pond, voor een schaap 2 20 pond, voor een varken 7.20 pond, met verdubbeling dier hoeveelheden voor de runderen, kalveren en schapen, tot wier voede- dering uitsluitend of hoofdzakelijk zoogenaamde pulpe, herkomstig uit de beetwortel-suikerfabriekenwordt gebezigd. Bij de Ned. herv. gemeente te Cttlenborg is lot predikant beroepen d8. Jorissen, pred. te Langer- en Korter-Aar, bij die te Huizen ds. Deelman, pred. te 's Grevelduin-Kapelle; bij die te Losdorp ds. van Toorenpred. te Katwijk aan Zee; bij die te Lichtenvoorde de eand. A. Warlena. Aan de diaconie der herv. gemeente te Ouderkerk a. d. Amstel is door wijlen jonkvr. M. 11. C. Elias eene som van f 1000 gelegateerd. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten aan enkele bedenkin gen van gedep. stalen legen dc begroeting toe te geven maar te volharden in het besluit om de uitgetrokken cijfers van 10 opc. op het personeel en voor die van 4/5 der belasting op liet personeel beide voor slechts acht maanden uit te trekken. Dingsdag avond 11. is het stads-waaggebouw te Amersfoort geheel af gebrand. Ten half elf ure ontdekten twee onderofficieren in het gebouw- in wonende, nadat zij zich hadden ter rust begeven dat ecne dikke rookmassa tot hunne vertrekken doordrong; spoedig daarna bleek hei, dat in dat gebouw brand was ontstaan, die weldra van zoodanigen omvang werd, dat het met al het daarin bevindende een prooi der vlammen werd. De genocmc'e onderofficieren met hunne gezinnen hebben zich ter naauwer- nood kunnen redden; een hunner heeft alle huisraad en kleedingstukken behalve die welke hij aan had. van zich en de zijnen verloren, terwijl de vrouw van den ander, in hoog zwangeren toestand verkeerende, met moeite is vervoerd. Naar men verneemt is de dienstmeid, welke onlangs te Doesborgh in hechtenis werd genomen, als verdacht van kindermoord, thans van haar versland beroofd. Op de markt te Ulzen (graafschap Bentheim) is den 7de° dezer een moord gepleegd. De landbouwer Olshof van de Kloosterhaar, gemeente Ambl-Hardenbcrgbegaf zich aldaar in eene herberg, waar eenige personen twist hadden. Hij wilde de twistendenonder wie bekenden van hem wa renscheiden, toen een der belhamels, iemand van hel Langeveenge meente Tuhbergcn, Olshof eene snede in den buik toebragt aan welke wonde hij een paar dagen daarna is overleden. De booswicht is terstond, hoewel met veel moeite, in verzekerde bewaring genomen. Blijkens beriglen uil Batavia van 1 November is er op Wesl-Ceram, zoowel op de noord- als zuidkust, behoorende tol de afdeeliugen llila en Saparoea, een opstand uilgebroken. De gouverneur der Moltiksche eilanden heeft zich aan boord van het stoomschip het Metalen Kruis naar Kaybobo begeven, om de vlag te vertoorien. De kolonel van Baak, die ongewapend naar den wal ging, is verraderlijk aangevallen en ligt verwond, waarna de kampong Kaybobo onmiddelijk is beschoten. De militaire kommandant der Moltiksche eilanden zou iu den avond van den 12den dezer met 175 man derwaarts vertrekken. 's GRAVENHAGE16 Deember. Door Z. M. zijn benoemd: tot administrateur van financiën in dc ko lonie Suriname de heer J. A. T. Cohen Stuart, referendaris bij het dep. van financiën, en tot gezaghebber van het eiland St. Martin (Nederl. ge deelte) de heer H. F. G. Wagner, thans gezaghebber van het eiland Bonaire. Tot opziener der domeinen in Noordbrabanl is benoemd de heer S. T. de Visser, tot dusver opziener der domeinen in den Biesbosch. Tot griffier bij het kanlongeregt te Ommen is benoemd de heer mr. M. Crommelin, advocaat te Amsterdam, en aan den heer mr. R. A. Benthem Ueddingius is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregler te Sneek. Z. M. heeft goedgevonden aan den 2den luit. van het 3de reg. dragon ders jhr. L. J. Tindal, en aan den officier van administratie 3lle kl. C. van Berkel, op hun verzoek, eervol ontslag uit de dienst te verleenen, en te benoemen tot officier van gezondheid 2de kl. bij de landmagt, dien der3dekl. G. Bonthuis, van het lstc reg. dragonders. De minister van justitie zal Woensdag en Donderdag aanst. geen ge hoor verleenen. De heer L. van Bjjlandt brengt namens Z. M. den koning brieven van rouwbeklag b(j het overlijden van Z. M. koning Leopold naar Brussel over en zal levens de gelukwenschen bij de troonsbestijging van Z. M. ko ning Leopold 11 aanbieden. Heden, ter gelegenheid van dc teraardebestelling van hel stoffelijk overschot van wijlen koning Leopold, is er uit hel hotel van den Belgischen gezant, baron Dujardin, alhier, eene groote rouwvlag ter halverslok met zwarten wimpel uitgestoken. In de zitting van dc tweede kamer van gisteren heeft de heer van der Maesen de Sombreff, na het onderzoek zijner geloofsbrieven en het afleg gen der gevorderde eedenzitting genomen. Aan de orde was het wets ontwerp betreffende de heffing der grondbelasting in Limburg. De minister van financiën ad interim vernlaarde op nieuw dal hij liever gezien had dat een definitief minister zich met de verdediging van dit wets-ontwerp haddc belast, maar dat, daar de kamer anders besloten had, hij zich niet aan de behandeling van dat ontwerp zou onttrekken. Hjj gaf voorts inlichtingen omirent de bedenkingen, welke omtrent, dit onderwerp in het eindverslag waren gemaakt, en beriep zich daarbij op die, welke reeds in vroegere tusschen de regering en de kamer gewisselde stukken waren medegedeeld. De lieer Cornelis bestreed het wets-ontwerp, en betoogde in eene breedvoe rige rede, vooreerst, dat het wetsontwerp de beginselen der wet van 1834 schond; ten tweede, dat het in tegenspraak was met de beginselen waarop het kadaster is gegrond; ten derde, dat hel was een eerste stap die ons zou brengen lot een stelsel van peraequatie zonder eene herziening van het kadaster; en ten slotte, dat de uitvoering van het ontwerp, indien het wet wierdonbillijk en onreglvaardig voor Limburg zou wezen. De heer Kerstcns betoogde, dat het tegenwoordig oogenblik als zeer ongunstig en ongeschikt te beschouwen was om hel wets-ontwerp te behandelen en af te doeii zijnde hij van oordeel, dat de aanneming daarvan onbillijk, onstaatkundig en onheusch jegens Limburg zou zijn. De hh. de Lom de Berg. de Bie- berstein en van der Maesen de Sombreff verklaarden zich mede tegen het ontwerp, wijzende op den exceptionelen toestand van Limburc, dat niet verdiende met eene verhooging van lasten gedrukt te worden. Ook de hh. van Beyma thoe Kingma en Zylkcr verklaarden er zich tegenbeiden wil den eene algemeene herziening der grondbelasting of van hel belastingstelsel vooraf doen gaan. Heden voortzetting. BIHTKNL.WDSCHE BKR1GTEN. HtKLSlR. BRUSSEL, 15 December. Ecne ontelbare menigte heeft gebruik gemaakt van de gelegenheid, die tol op heden avond is opengesteld om het stoffelijk overschot des konings te zien.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1