LEID8CIIE COURANT. 1865, MAANDAG 4 DECEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en F rij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. BIHNENLANDSGIIE BEitltiTftN. LEYDEN, 2 December. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is de aan de orde gestelde voordragt omtrent den aan te nemen regel bij verkoop van gemeentegrond goedgekeurd. Dientengevolge zal, ter bepaling van den verkoopprijs van gemeentegrond, iedere aanvrage op zich zelve beoordeeld worden; bij liet openvallen van groote pleinen zal |het bestuur, zoo het dat goed vindt, lot den openbaren verkoop kunnen overgaan. Op het adres van G. Tibboel, tot liet in eigendom bekomen van gemeentegrond, is besloten hem den ver langden grond in gebruik te verleenen. Op hel adres van brugwachters, ter bekoming eener gratificatie, is afwijzend beschikt. Ten aanzien van het adres van P. C. Maks en anderen, betreffende het verlengen der billel- ten van wettigen inslag, hadden burg. en weili. voorgesteld aan het ver zoek te voldoende commissie van finaneiSn daarentegen om het verzoek af te wijzen; na eenige beraadslagingen het eerstgenoemde voorstel in stemming gebragt zijnde, verklaarden er zich 10 stemmen voor en 10 legen, zoodat omtrent dal punt in de volgende vergadering eene beslissing zal genomen worden. De verder aan de orde gestelde voorwaarden van aanbesteding, rekening der armbakkerij enz. werden goedgekeurd en op de verder in be raadslaging gebragte adressen gunstig beschikt. Door den hoogleeraar llalbertsma was herhaaldelijk gedurende zijne laatste ziekte de wensch uilgesproken, niet in den vreemde te sterven en begraven te worden. Na zijn overlijden werd door zijne weduwe dadelijk besloten dat althans hel laatste gedeelte van dien wensch vervuld zou wor- a den. Zijn stoffelijk overschot zou haar naar het vaderland vergezellen cn op hei kerkhof te Deventer zou hij rusten naast demoeder, wier aandenken hem zoo dierbaar was gebleven. De teraardebestelling, die 1. I. Maandag heeft plaats gehad, was hoogst aandoenlijk, maar zoo eenvoudig als de man, die in de groeve werd neêrge- laten. Ook den wensch, gedurende zjjn leven zoo dikwerf geuit, dat aan zjjn graf geen woord gesproken zou worden, zoo zeer vreesde de nederige man, dal zijne verdiensten te breed zouden worden uitgemeten, hebben zjjue nabestaanden gemeend te moeten eerbiedigen. Het Ijjk, in den laten avond van den vorigen dag onder geleide van me vrouw llalbertsma en een harer zwagers te Deventer aangekomen, werd te één ure van het stationsgebouw naar hel nabjj gelegen kerkhof overgebragt. behalve door den hoogbejaarden vader, die voor de derde maal een zoon in de kracht des levens aan de aarde moest zien toevertrouwenwerd het lijk gevolgd door de overgeblevene broeders en andere nabestaanden van den overledene, door de hoogleeraren Rosier en Loman en voorts door eenige vrien den, die uit Leyden waren overgekomen om den hooggeschatteii man de laatste eer te bewjjzen cn wier aantal zeker veel grooter zou geweest zijnzoo het juiste tijdstip der plegligheid hier ter stede vroeger bekend ware geworden. Onder de aanwezigen bevonden zich nog enkele akademievrienden en oud- leerlingen van den overledene te Deventer woonachtig, alsmede de hoog leeraren en studenten van het aldaar gevestigde Athenaeum. Eene commissie, het Leydsche studenten-corps vertegenwoordigende, was den vorigen nacht van hier vertrokken om den onvergetelj)ken leermeester eene laat ste hulde te brengen. Wij begrijpen dat voor eene diepbedroefde weduwe het eene heiligschennis zoude zijn, zoo de wenschen van hem, die is heengegaan, niet werden opgevolgd. Hoe gaarne zouden wij ondertusschen gezien hebben dat aan Halbcrtsma's graf het dankbare gevoel zijner leerlingen zich lucht had kunnen geven! Groot waren zeker ook de overige verdiensten van den overledene, maar als akademisch lecraar werd hij nooit overtroffen. Niet voor eigen roem maar voor zijne leerlingen alleen heeft hij geleefd en gewerkt. Het eenige wat de lijkkist versierde was een prachtige bloemenkrans, te Laubbaeh er op neergelegd. Hij getuigde op aandoenlijke wijze van de alge- meene deelneming, die hel onuitsprekelijk lijden des afgestorvenen onder de aldaar aanwezigen had opgewekt. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 140 tot 168 personen. De minister van btnnenl. zaken heeft bepaald, dat het houden van veemarkten en van openbare verkoopingen van vee te Aalten en te Njjkerk na 1 December verboden is. Door den minister van binnenl. zaken is wijziging gebragt in de lijn van afsluiting tol wering der veeziekte. De aanhef van de daaromtrent vroeger medegedeelde beschikking is aldus veranderd: Van de Noordzee af langs de sluis te Katwijk, den linker oever volgende van het kanaal en van den Rijn tol de stad Leydenvan daar langs de zuidelijke grens dier gemeente (de Singels) tol den Nieuwen Rijn; voorts steeds den linker oever dier rivier volgende tol het punt, waar de Does zich met den Rijn vereenigt, langs het nourderboord van de Does tot aan de zuidzijdervaart, die vaart langs tot de achterwetering, deze wetering volgende tot de Oude Aa, verder langs het oosterboord der Oude Aa, dat water cn de noordzijde van de wijde Aa volgende, tot aan het veer over het Poldergat; van daar de noordelijke grens der gemeente Woubrugge volgende langs de Leydsche vaart tot waar deze de Aar ontmoet bij deVijf- gateu-brug; toorts in zuidelijke rigting langs het vvesterboord der Aar tot aan de Nieuwe vaart en het vvesterboord der Nieuwe vaart volgende iot aan den Rijn; voorts steeds den regter oever van den Rijn volgende lot Zwam- merdam, van daar den Rijn verlatende, den linker oever van de Meije vol gende langs de Kaaiwetering lot Slikkendam; verder langs de zuidzijde der Hollandsche kade lol hel Woerdsche Verlaat, van daar in zuidelijke rigting langs de kade ten oosten van de Grecht tot aan den lloogenboomvan daar in oostelijke rigting den kunstweg volgende, tot aan den Rijn, verder in zuidelijke rigtinglangs den kunstwegdie den regter oever van den Rijn volgt, tot aan Woerden; van daar in zuidoostelijke rigting langs het westerboord der lange Liuscholen tol aan Linschoten; verder langs de west zijde van den kunstweg van Linschoten over den Lindeboom naar Mont- foort, tot aan den regter oever van den Hollandschen IJssel én dien oever volgende tot aan Oudewater. De Staatscourant bevat een aantal rapporten van verschillende vee artsen, omtrent den loop van den rundertyphus. Te Schiedam en omstreken blijft de ziekte vorderingen maken. Op sommige stallen heeft de ziekte een kwaadaardig karakter; veel schijnt af te hangen van de meerdere of mindere ruimte, luchtige en frissche stallen. Blijkens de officiële opgave betreffende den vee-typhus in de provincie Zuid hollandvan 19 tot 25 November, zijn in die week aangetast 1217 run deren, gestorven 112, afgemaakt 287, hersteld 78. Voör liet eerst ver toonde hij zich te Bodegraven, Koudekerk, Maasdam en Zoctermeer; in de laatstgenoemde gemeente had het eerste geval op 18 Nov. plaats. Sedert het begin der ziekte zijn ut het geheel aangetast 9950 runderen, gestorven 3006, afgemaakt 2678, hersteld 2791. Bij de Ned. Iierv. gemeente te Buren is tot predikant beroepen d». van lieerde, pred. te Westbrock bij die te Nijkerk ds. Verhoed, pred. te Sclie- veningenbij die te Waspik ds. ten Bokkel Huinink, pred. te Oud-Alblas bij die te Loon op Zand ds. Wentink, pred. te Kootwijk; bij die te Kat wijk aan Zee de cand. A. C. J. van Maasdijk. Ds. Bervoetspred. te Zwolle heeft voor het beroep naar Utrecht bedankt. Door het prov. kerkbestuur van Noordhollaud is aan ds. I). J. Mackay, pred. te Amsterdam, op zijn verzoek, na 56jarige dienst eervol emeritaat verleend. Door den gemeenteraad van Rotterdam zijn benoemd tot leeraar in de Ned. taal cn letterkunde en vaderlandschc geschiedenis bij het Erasmiaanse!] gymnasium aldaar de lieer mr. R 11. J. Gallandat Uuët, te Zutphen; cn lot leeraaar in de wiskundige wetenschappen bij dezelfde inrigting de heer J. R. .1. Verkouteren, kapitein der infanterie te Vlissingen. Door den gemeenteraad van Haarlem is tot praeceptor aan de La- tijnsche school aldaar benoemd de heer dr. B. W. Hoffmann, conrector te Gouda. Te Amsterdam is eergisteren in de kerk van de hli. Johannes cn Wil- lebrordtis, op de Brouwersgracht, de heer L. de Jong, pastoor} te dier stede, plegtig tot bisschop van Haarlem, bij de bisschoppelijke klerezjjge wijd. De wijding werd verrigt door den heer 11. Loos, aartsbisschop van Utrecht, daarin bijgestaan door den heer 11. Heykampbisschop van De venter. Behalve de llaarlemsche geestelijkheid, woonde eene talrijke schaar geestelijken en leekenvan elders zauiengekomendeze plegligheid bij. Te Gorinchem is tot lid der prov. staten van Zuidholland gekozen de heer A. F. Visser van lJzendoom wethouder aldaar. Op den huize Alerdinck, in Overijssel, is overleden de heer mr. H. van Sonsbecck, ridder der orde van den Ned. Lcenw, ridder-grootkruis van het Legioen van Eer en van verschillende andere orden, staatsraad in bui tengewone dienst, oud-minister van buileul. zaken cn van r. k. eeredienst. Omtrent den zoon van den landbouwer H. B. die onlangs onder Nicti- werkerk, in Zeeland, in deerniswaardigen toestand aan den weg werd ge vonden, wordt nader gemeld dat hij nog steeds in gevaarvolle omstandig heden verkeert en lot dusverre nog niet in staal is geweest eenige inlich tingen te geven omtrent de omstandigheden, die met zijne verwonding in verband staan. Na hel onderzoek der justitie is in hechtenis genomen zekere G., gehuwd, vader van twee kinderen en arbeider te Nicuwcrkerk. Deze was op de hofstede van den vader van den ongelukkige meestal werkzaam. De verstandhouding tusschcn deze personen schijnt zoo ongunstig geweest te zijn, en dit scheen van znlk eene algemeene bekendheid, dat men al zeer spoedig genoemden arbeider voor den vermoedelijken misdadiger hield. Thans wordt gezegd dat hij bekend heeft, de misdaad bedreven te hebben. Berigten uit Brussel luiden zeer-ongunstig omtrent de gezondheid van koning Leopold. Z. M. moet zich in een zorgwekkenden toestand bevinden. 's GRAVENHAGE, 2 Decmber. Z. M. heeft benoemd: tot ridders-grootkruizen der orde van den Nederl. Leeuw, don Leopold O'DonnclI, hertog van Tetnan, president van den Spaanschen ministerraad, en don Manuel Bermtidez de Castro, minister van staat der koningin van Spanje; tot kommandeur dier orde, don Mariano Diaz del Moraldirecteur der afdeeling politieke zaken bij hel Spaansche ministerie van staat; tot ridders dier orde, don Juan de Morales Yserranno en don Florencio Juigo, ambtenaar bij den raad van state en het staals- ministerie van Spanje; voorts tot kommandeurjderzelfde orde den heer Alfonso de Castro, lid der Portugesche cortes. Tot burgemeester der gemeente Slavenisse is benoemd de lieer C. Dorst Lz., en tot burgemeester der gemeente Hoogkerk, in de plaats van den heer L. J. Stratingh, op zijn verzoek eervol ontslagen, de heer D. Smid. Tot ontvanger der in- en uitgaande regten te Denekamp is benoemd de heer O. Uges, commies der lslc kj van 's rijks belastingen te Coevorden. Aan den heer mr. 11. J. M, de Graaff is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als griffier bjj bet Uantongeregt te Haarlem. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezel over de begrooting van het dep van oorlog. De onderschei dene artikelen werden achtereenvolgens goedgekeurd. De heer Storm van 's Gravesande zeide tot zijn leedwezen tegen deze begrooting te zuilen moe ten stemmen omdat Iiii hem de overtuiging bestond dat de tegenwoordige leiding der krijgszaken niet de goede was, en de plannen van «erdeging van den minister van oorlog niet tic gepaste waren. Ook wees bij er op, dat de verwerping van zijn amendement, in de vorige ziiling op art. 9 voorge dragen (om de voorgenomen lerhooging van tractement van enkele luitenants De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel laars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Ceu /.j' verkrijgbaar

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1