Per Telegraaf. GEEN VRIJHEID ZOINDER ORDE. weder in ie trekken. ll(j vraagt dus verlof om deswege ccnigc vragen te rigteu aan den minister van kinnenl. zaken op een nader te bepalen dag. De minister van oorlog zegt dat hij de vraag zal onderwerpen aan zijn ambtgenoot voor binnenl. zaken. De dag voor de interpellatie zal dus nader worden bepaald. Daarna zjjn de algemeene beraadslagingen over de begrooling van het dep. van oorlog voortgezet. Nadat enkele leden nog bet woord hadden gevoerd heeft de minister de verschillende sprekers van gisteren en heden beantwoord. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. GNGELAN D. LONDEN 28 November. Uet berigt omtrent de verloving van prinses Helena met prins Chris- tiaan van Augustenburg wordt bevestigd. De Morning Post doet als eene verblijdende omstandigheid opmerken, dat prins Christiaan van Augus tenburg, die thans majoor bjj het corps lanciers van de Pruissische garde is, noch gebied noch betrekking heeft waardoor hij belet zou worden zijp. verblijf in Engeland te vestigen, en dal alzoo koningin Victoria hare derde dochter in hare nabijheid zal kunnen houden. De veeziekte blijft hier te lande steeds toenemen. Het vredesverdrag met Boothan is op 11 Nov. onderleekend. Daarbij wordt volkomen voldoening aan de Britschc regering gegeven en de vrucht bare vlakte, die hel zuidelijke deel van het grondgebied van Boothan uit maakt, aan Engeland afgestaan. Ook is bepaald dat de gevangenen zullen worden uitgeleverd, en dal het handelsverkeer ttisschen Boothan en Britsch- lndië geheel vrij zal zijn. Volgens de laatste uit Amerika te Southampton aangebragte beriglen, waren op Jamaica 2000 opstandelingen doodgeschoten of opgehangen. In Peru werd een veldslag lusscben de troepen der regering en die der revolu tionairen te gemoet gezien. De aanhangers van Juarez zouden Matamoras bemagligd hebben. ITALIË. De krijgsraad te Salerno, in Napels, heeft dezer dagen vonnis gespro ken in de zaak van ecnigc aanzienlijke inwoners van het stadje Campagna en twee van hen, zekeren baron Perrotti en eenen kapitein der nationale garde, tot 15 jaren dwangarbeid, en drie anderen tot minder zware straffen veroordeeld, wegens medepligtigheid aan struikroovcrij. Het was gebleken dal zij eene som van 20000 fr. hadden bijeengebragl om deze in eene onder neming van struikroovcrij te beleggen zij hadden vervolgens eenen persoon gezocht die geschiktheid bezat om roovcrkapitcin te worden, en hem met het noodige voor het wapenen en onderhouden eener bende voorzien en deze bad zich zoo wel van zijne taak ge_kwelen, dat de aanvankelijk inge- bragte som van 20000 fr. in vier jaren tijds bijna een millioen fr. voor de aandeelhouders had opgebragt. Eindelijk werd de rooverkapitein gevangen genomen, door zijne geldschieters in den steek gelaten^ en ^Jnerdoor zoo PK UISSEM. BERLIJN 28 November. De vermaarde reiziger Heinrich Barth is plotseling alhier overleden. De keizer van Oostenrijk zal den 12d'° December naar Pesth vertrek ken. De plegtige opening van den Hongaarschen landdag zal den 14dcl1 De cember plaats hebben. Volgens berigten uil Zweden heeft zich de runderpest iu de provincie Schonen geopenbaard. Verkiezing ran een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. lloofdkiesdistrict Leeuwarden. Ingekomen 1583 billeltcn van onwaarde 12. Gekozen de heer J. Andreae, met 823 stemmen. De heer A. van Assen verkreeg 748 stemmen. MARSEILLE, 29 November. Volgens beriglen uit Konstantinopcl was aldaar uit Teheran het berigt ontvangen, dat het corps diplomatique aldaar bet ontslag van den eersten minister gcëischl heeft; zoo aan dezen eisch niet werd voldaan, dan was het waarschijnlijk dat de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Turkije hunne vlag zouden intrekken, LONDEN, 30 November. De Times en de Morning-Post zijn gemagligd te beriglen, dat de koningin in persoon de parlementszitting zal openen. DUBLIN, 30 November. De lord-luilenanl van Ierland heeft den gouver neur der gevangenis te Richmond ontslagen. PARIJS, 30 November. De Constitutionnel bevat een artikel van den heer de Limayrac, waarin, naar aanleidiug van hetgeen door de dagbladen is gemeld met betrekking lot de reis van graaf von Bismarck naar Frank rijk gezegd wordt dat deze minister, toen hij den keizer en den heer Drouyn de Lhuys bezocht, natuurlijk gesproken heeft over politieke onder werpen maar zich alleen bepaald heeft tol algemeene beschouwingen. Verre van te trachten Frankrijk over tc balen tot deelneming aan een plan dat gewaagd of voor den vrede van Europa dreigend kon zijn, legde de heer von Bismarck eene groote bescheidenheid aan den dag. INGEZONDEH. Wal elders bij bureaux van spoorwegenschouwburgen, concerten enz. enz. nooit gemist wordt, namelijk barrières waarin dc naar plaatskaartjes begeerige menigte queue maakt, ontbreekt in Holland overal (het glazen paleis te Amsterdam, zoo ver mij bekend, alleen uitgezonderd). Wat mag daarvan de reden zijnhet kleine land, dc kleine steden? doch dat gaat niet op; stations, vestibules enz. zijn in verhouding ook kleiner en men ziet hier bij die gelegenhedenevenzeer als in groolere steden sterken toevloed van .inenschen en gedrang. Of strookt het niet met bun begrip van vrijheid dat men de Hollanders ter handhaving >an goede orde langs een aangewezen weg doe gaan? Of meent men dat de Hollanders zoo veel rijker aan be scheidenheid zijn dan alle andere volken en dat brj hen nooit ongeregeldheden voorvallen aan plaatsbureauxwaar het regt van eerstkomende geldig moest z(jn, maar dat door het geweld van krachligcn of brutalen opgelost wordt in hel regt van den sterksten? Men maakt zich illusien door op die beschei denheid te rekenenwelke trouwens zelden in gedrang is waar te nemen. Wij hebben daarvan in een ander opzigt een voorbeeld kunnen zien tijdens de tooneel-voorstelling van den 285,!n dezer. Heeft men toch niet van de geheele ruimte die de zaal omgeeft een afgrijsselflke tabagie gemaakt, heeft men niet de directie, die hier zoo goed aan de meeste behoeften is te ge- moet gekomen bitter te leur gesteld door,alle ruimten te overrompelen en, toen ook de foyer voor de dames met mannen en tabaksdamp gevuld was, de galerijen boven en beneden in beslag genomen en tol stikkens toe met tabaksrook overladen? Onze dames zijn wel, nood gedrongen, niet geheel vreemd aan die geurenmaar wie zal het wagen haar van ongeoorloofde aanmatiging te beschuldigen wanneer z(jdie ons de eer aandoen smaakvol en elegant gekleed in den schouwburg te verschijnenhare afkeuring te kennen geven over een gebrek aan hoffelijkheiddat met veel strenger naam verdient bestempeld te worden? Slechte voorbeelden zijn aanstekelijk en het is hoog noodig dat met den nieuwen schouwburg ook terstond zoodanige nieuwe gebruiken worden inge- gevoerd als tot den goeden gang van zaken in een schouwburg gevorderd wor den. Wat hel rooken betreft heeft men veeleer iets ouds af te schaffen dan iels nieuws in te voeren. Het is te hopen dat voortaan die rookwoede zal beperkt blijven binnen de daarvoor gestelde grenzen. De commissie voor den bouw van den schouwburg, wie zoo veel eer en lof toekomt, beeft misschien zelf reeds het voornemen aan de bureaux barrières te plaatsen; zoo niet, dan geven wij baar dat in overweging. Het is, des noods onder opzigt van ecu politie-dienaar, het eenvoudigste middel om ieder zijn regt van anciënni teit in de queue te verzekerende menigte zoo wel als de man in het bureau kunnen door de toepassing van dien maatregel ordelijk voortgaan, gebrek aan ruimte kan geen bezwaar zijnvvar.1 de barrières kunnen zoo ingerigt wor den, dat zij weggenomen kunnen worden als men ze niet meer noodig heeft. 30 November 1865. D. yjan de Redactie van de Letjdsche Courant! Het artikel opgenomen in uwe Courant van den 225tcn dezer maand, han delende over den ellendigen toestand van den Morschweg, schijnt bij vele lezers het vermoeden te hebben opgewekt, dat ik de steller of inzender van hetzelve zijn zoude. Op publieke plaatsen zelfs zijn sommigen voor die meening uitgekomen. Het is ten eerste om deze reden dat ik UEd. ver zoek nogmaals een artikel in uwe Courant te willen plaatsen, omtrent ge noemd onderwerp, opdat zjj die lust hebben in het geesteloos onderzoek: wie heeft geschreven? en die zelden vragen: bevat dat geschrevene waarheid zouden weten dal zrj dwalen; doch meer en ten tweede zou mij de plaat sing zoo aangenaam zijnom aan den Peripateticus te bewijzen zoo h(j mij op het oog mogt hebben met zijn neen enkele," een bewoner van den - -» -r- 1 - 1 oonrwirlnon t\m liom lp howljion zeg ik dat bij zich vergist. Zou ik bevredigd zijn met dat weinige wat aan den weg gedaan is; en waarom men zich nu weder niets bekommert? Neen, de toestand van den I weg is zoo ellendig als immer te voren. Immers vroeger was hel mij no» mogelijk eene hoeveelheid van 10 a 12 mudden steenkolen over denzclven te vervoeren, terwijl ik mij thans lot 5, hoogstens 7 mudden moet bepalen, met een zeer sterk paard, en gaf de heer doctor Plaat mij in het voorjaar te kennen, tot ZEd. innig leedwezen, niet meer aan mijn huis te kunnen komen, uithoofde den slechten toestand des wegs. God beware mij thans voor ziekten aan mijn huis, want ZEd. zou er zeker nu niet anders over denken. En het voetpad, hel is waar, is tot nagenoeg aan den spoorweg verbe- terd! Maar waarom nagenoeg? llad dat endje (60 a 70 el aan deze zijde j van den spoorweg) gezondigd? En inderdaad dat korte end is zoo slecht, en altijd zoo slecht geweest, dat men er zich met moeite kan staande liou- den. Ik waag het, ten aanzien van het verbeterd voetpad voor de kalkbran derij Klein Woel lust en gedeeltelijk voor den tuin van Schilt, eene vraag te doen. Hoe heeft men bij de schouw kunnen goedkeuren (heeren schouwers hebben het misschien van achter de beslagen ruiten uit het rijtuig niet opge merkt), dat de zoogenaamde watergaten juist bij de heuveltjes gestoken zijn, doch bij de kuilen, waar de regen plassen vormt, voor geen afleiding van het water gezorgd is Eindelijk nog een enkel woord over dat gedeelte van den weg, dat men onaangeroerd heeft gelaten, langs welk gedeelte dc bewaarschool gevonden wordt. Hulde aan de oprigters dier school, want nu reeds, na een twee jarig bestaan, is het al zoo goed zichtbaar aan de kindertjes van den Morschdat op die school aan hunne zedelijke vorming en ontwikkeling met vrucht gearbeid wordt. Maar moet men nu niet vragen waarom zou het toch zijn, dat heeren bestuurders van de bewaarschoolmenschen van naam, vermogen en ranger niet- op aandringen den toegang tot die school verbe terd te krijgen? Wat weerhoudt hen, als het op geene andere wijze kan provinciale of rijkssubsidie te vragen voor de verbetering van een weg, die zoo slecht is, dat men verwonderd slaat boe de lieve kleinen, waarvoor zij toch zooveel overhebbener lot heden zonder ongelukken langs gaan Wie twijfelen mogt aan de waarheid van een en ander, neme de moeite en over- tuige zichniet op een zonnigen droogen dag als bet in 5 of 6 dagen niet geregend heeft, maar bij voorbeeld op een dag en onder omstandigheden als lieden. Ik eindig met den wensch dal èn de klagte van den Peripateticus èn de mijne bij het ambachtsbestuur gunstig opgenomen zullen worden, en mogt het andeis zijn, dal velen mei mij zich dan genegen zullen toonen b(j hoogere autoriteit de bezwaren bektnd te maken. A. vam 1NGEN Wz, Fabriek de Nijverheid, aan den Mor.ch, 29 Nov, 1865.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2