LEÏDSCHE COURANT. WOENSDAG 29 NOVEMBER. 1865. De Courant wordt f rij dag uitgegeven, uit Zaturdag avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt .1 N". I46.U vO De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLAEDSCnS BEKIGTKN. i LEYDEN 28 November. Door Z. M. den koning is tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw benoemd de heer dr. A. Ilasebroek alhier. Gewis zullen onze stadgenooten jj zich met ons verheugen, dat Z. M. dit blijk van onderscheiding heeft ge- 'i schonken aan den man die op eergisteren mogt terugzien op eene zestigjarige loopbaan als practiserend geneesbeer alhier, terwijl hij zich op eenen zeer - vergevorderden leeftijd nog in staal ziet gesteld zijn moeijelijk werk voort 3 te zetten en de lijdende mensehheid tot nut te zijn. Een hoogst zeldzaam voorregt mag dit voorwaar genoemd worden. Mogt het hem vergund wor- ij den zich daarin nog gernimen tijd te verhengenen hij van zijnen arbeid lot G op het laatst zjjns levens de schoonste voldoening smaken. Te Woerden is in den ouderdom van 52 jaren overleden de heer mr. N. Sikkel Groos, voormalig lid van de prov. staleu van Zuidholland, oud- i wethouder en oud-lid van den raad dezer gemeente. De Staatscourant bevat weder onderscheidene bcrigtcn van veeartsen betreffende den runder-typhus. In het rapport van den te Schiedam en omstreken geslalioneerden veearts Montens wordt o. a. gezegd, dal de onverschilligheid en achteloosheid van vele veehouders tot voorkoming der besmetting van hun vee zoo groot is, dat zij zich niet de minste opof- fering, zelfs geene moeite willen getroosten, en zoo doende de schuld wor- den van hun eigen ongeluk en wat daaruit voor de buren enz. volgen kan. i Deze achteloosheid wordt bij velen nog versterkt door het, zelfs legen- j woordig nog beslaandeongeloof aan besmetting. Bij velen is dat onge- ij loof zoo sterk, dat zjj bij dc duidelijkst sprekende bewijzen nog niet te j overtuigen zijn. Te Rotterdam zullen van wege de aldaar gevestigde afdeeling van het Ncd. bijbelgenootschap in de maanden Januarij en Februarij aanst. gehouden worden vier voorlezingen tot vermeerdering der kennis van den zedelijken en maalschappelijken toestand der volken van den Lndischcn archipel. De heeren C. P. Ticle en J. Neurdenburg, alsmede de hoogleeraren J. II. C. Kern en P. J. Vethzullen daarbij als sprekers optreden. Door den kerkeraad der Waalsche gemeente te Rotterdam is tot pre dikant beroepen ds. G. Collins, pred. te Besancon. Uit Amsterdam meldt men dat aldaar het gerucht in omloop is dat dc burgemeester voornemens is legen 1 April aanst. ontslag uit die betrek king te vragen. Vrijdag II. bad bij de werkzaamheden voor den spoorweg aan de De- demsvaart het volgende ongeluk plaats. Terwijl een ploeg (gewoonlijk 28 man) bezig was met licijen brak eensklaps de hout van de stelling; deze viel uiteen en het ongeveer 800 pond zware ijzeren heiblok stortte neder. Eenige der heijers geraakten te water, andere bekwamen ligte kneuzingen, maar drie of vier werden zwaar gewond en moesten naar huis gehragt worden. Onder deze zijn twee broeders, van welke de een zoodanig aan hoofd en horst getroffen is, dal men voor hel behoud van zijn leven vreest, Uit Batavia is van 29 October per telegraaf het volgende bcrigt bij de IV. R. C. ontvangen, liet schip Doesborgh, kapt. Spaanderman, is met schade uit zee teruggekeerd, liet Bremer schip lffland is gestrand en ver brijzeld. De equipage is gered. De lading verloren. 's GRAVENI1AGE28 November. Bij besluit van 27 Nov. heeft 'L. M. goedgevonden, aan den heer G. II. Betz, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag te ver- lecnen uit zijne betrekking van minister van financiën, met dankzegging voor de vele en gewigtigc dienstendoor hem den lande bewezenen het beheer van het dep. van financiën ad interim op te dragen aan den heer mr. N. Olivier, minister van justitie. Door Z. M. is eervol ontslag verleend aan den lieer J. van der llugt, als ontvanger der in- en uitgaande regten te Schiedam; aan den heer G.J. baron van Recdc van Oudshoorn, als ontvanger dier regten tc Holterhoek, g en aan de lib. A. G. Meszlar, J. J. van Stapelen, J. F. X. Sehicfbaan en i J. G. Both, ontvangers der dir. belastingen en accijnsen ie Leeuwarden, te Haarlem, te Leyderdorp en te Wilnis; en benoemd: lot ontvanger der dir. belastingen en in- en uitgaande regten en accijnsen te Posterholt de heer T. F. C. Ie Clercq, ontvanger der dir. belastingen te Geleen, en in diens plaats de heer D. W. Middelhoven, laatstelijk lijdelijk meter-taxa teur van den turf te Arnhem. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein J. Webbckes, van het 3d0 reg. infanterie, op pensioen te stellen, en bij het wapen der infanterie tc be noemen: bij het lste reg. tot kapitein 3dc kl. den lstcn luit. C. F. E. de Jacquier de Lompret, van het corps; bij het 3de reg. tot Ist™ luit. den 2dcn luit. K. II. Unycker, van het corps; bij bet 5de reg. tot lsten luit. den 2dcn luit. A. O. Relin, van het corps. De kap.-luit. ter zee J. F. Koopman wordt gedetacheerd bij 's rijks werf te Amsterdam en de luit. ter zee lslc kl. F. II. P. van Alphen bij die te Willemsoord; voorts worden de luitt ter zee lsle kl. J. K. L. Gey van Pittins en die der 2dc kl. J. Isebree Mocus op non-activiteit gebragt, en vervangen door den luitt. ter zee lste kl. G. W. C. Voorduin en dien der 2dc kl. F. A. J. P. van Alphen. Mevr. Ristori is gisteren avond in Lcgouvé's Medea in den schouwburg opgetreden. Zij is heden door 11. M. de koningin ten gehoore ontvangen. De veel belovende zoon »an een onzer aanzienlijkste ingezetenen ver- Ij foor eergister ep een jammerlijke wijze het leven. De 19jange overledene I was scrgeant-voloutair bij het le reg. vesting-artillerie te Delft, en keerde nu korleling met verlof wegens ongesteldheid naar de ouderlijke woning herwaarts. In eene ijlende koorts maakte hij zich meester van Incifers, waardoor hel bed en zijne kleederen vuur vatten en, ofschoon zeer spoedig hulp werd verleend en daardoor het begin van brand werd gebluscht, een gedeelte des ligchaams zoodanig verbrandde, dat hij aan de gevolgen daar van bezweken is. (Z).) Bij dc behandeling van de afdeeling onderwijs van dc begrooting voor binnen!, zaken, iu de zitting der tweede kamer van Zaturdag II., heeft de lieer Hoffman de vraag gedaan of het bestaanbaar was, dat hij de voorge nomen scheiding van kerk en slaat de vorming van kerkleeraren voor bet hervormd kerkgenootschap aan hoogleeraren voor hel theologisch onderwijs, door de regering benoemd, was opgedragen. Door den heer Jonekbloet werd bij" de regering aangedrongen om de reorganisatie van het liooger on derwijs te bespoedigen, de belangen der medische faculteiten bij de lioogc- scbolen besprokenen de wensch geuit dal sommige buitengewone hoog- leeraren, met liet oog op de billijkheid, tot gewone hoogleeraren mog- tcn benoemd wordenterwijl hij eindelijk opmerkingen maakte over de voorgenomen regeling van het personeel bij de akademisclie bibliotheek te Lcyden, en over de inrigting van het Indisch onderwijs aldaar. Bij de benoeming van twee conservatoren bij de bibliotheek, kon lijj den werk kring van den hoogleeraar, die hoven iien als directeur zou aangesteld wor den, niet begrijpen. De lieer J K. van Goltstein van oordeel zijnde dat de bestaande inrigting van het liooger onderwijs lol nu toe voldoende uit komsten had opgeleverd, drong aan op eene aanvulling en versterking van deze instellingen. De heer Kien uitte den wensch dal de regering spoedig en op afdoende wijze, vooral met betrekking tot het medische onderwijs, de leemten iu het personeel mogt aanvullen en daarbij de tractementcn aan de akademiën verhoogen. De lieer de Poorter vroeg wanneer hel staats examen voor geneeskundigen zou w orden ingevoerdterwijl de lieer Scltitn- nielpcntiinck wees op de behoefte aan een physiologisch laboratorium te Leyden. De minister van binnenl. zaken deed in zijn antwoord onder an deren uitkomen, dal bet onderwijs bij dc theologische faculteiten gegeven moest worden beschouwd als strekkende om de theologische wetenschap bevorderlijk te zijn dat ieder vrij was daarvan al dan niet gebruik te ma kenen de lierv. kerk de bevoegdheid bezat om dc aldaar gevormde jonge lieden al dan niet tol kerkleeraren toe te laten. Hij uitte voorts het ge voelen dat met opzigt tot het personeel der hoogleeraren niet het aantal, maar de bekwaamheden tot voordeel van het onderwijs zouden strekken en dat voorts de verhooging van bezoldigingen niet afhankelrjk kon worden gesteld van de regeling, daaromtrent bij liet middelbaar onderwijs in acht genomen. Verder verklaarde hij dat de ondervinding zou moeten leeren in hoe ver en op welke wijze hel medisch onderwijs aan de akademiën zou moeten worden uitgebreid; dat omtrent dc behoefte aan een physiolo gisch laboratorium te Leyden niet was onderhandeld of geschreven dat het staatsexamen op het tijdstip, waar dit noodig was, zou worden ingevoerd, en dat bij overwegen zou in hoe ver aan den wensch omtrent de verbetering van den toestand der buitengewone hoogleeraren zou kunnen worden voldaan. Voorts verdedigde hij het voorgenomen plan der inrigting van het dienstper soneel bij de akademisclie bibliotheek te Leyden en gaf hij te kennen datware hel mogelijk geweest reeds den regten man te vindengenegen den post waar tc nemen, de leerstoel voor de geschiedenis van Ned. Indië, het publiek regt en hel stelsel van bestuur aldaar, aan de Indische school te Leyden reeds vervuld zou zijn. In de zitting der kamer van gisteren is ingekomen een brief van den heer van der Maesen de Sombreff, waarbij deze te kennen geeft dat, daar na de discussie van 20 Nov. jl. nopens de verkiezingen in Limburg liet vermoeden zou kunnen ontstaan dat hij niet door vrije keuze tot lid der kamer zou zijn benoemd, hij zijn ontslag als lid der kamer neemt. Nog is ingekomen een voorstel van den heer van Zuylen (van Arnhem) tot het houden eener parlementaire enquête. Dit voorstel is van den vol genden inhoud: De ondergeleekende heeft de eer voor te stellen bet houden van een onder zoek (enquête) omtrent de volgende vraagpunten I. Is door een of meer leden van het kabinet, middellijk of onmiddellijk, op de verkiezingen voor de staten-generaal in het hertogdom Limburg in het jaar 1864 of sedert dien tijd, een invloed uitgeoefend, die met dc vrije werking van liet kiesregt in strijd te achten is? II. Is door of van wegc den minister van finanliën last gegeven om in Limburg overtredingen op het stuk der belastingen door de vingers te zien? Aan de orde was de voortzetting der beraadslaging over de afdeeling on derwijs van de begrooting vaor binnen), zaken. Ten opzigte var. hel lager onderwijs, waarover reeds in de vorige zitting beraadslaagd was, voerden nog verschillende sprekers het woord, en wel over het onderwijs op de staats- en bijzondere scholen, hunne grieven legen de artikelen 23 en 33 der schoolwet enz. Zij werden door den minister van binnenl. zaken beant woord, die o. a. te kennen gaf dal liet onjuist was te beweren dat alle bijzondere scholen zonden opgerigt zijn met het doel om aldaar eene stel lige godsdienstige rigting tc volgenen dat op de openbare scholen een onderwijs zou worden gegevenhetwelk de kinderen tot rationalisten en neologen zon doen opgroeijen. Wierd aldaar geene godsdienst in den eigen lijken zin des woords onderwezen, dan was dit het beste bewijs dat vrijheid werd gelaten om daarvoor op andere wijze le zoigeu. Hij wedertegde voorts het gevoelen dat de uitdrukkingen in art. 23 der schoolwet voorkomende overbodig of schadelijk zouden zijn, en verklaarde als zijn bijzonder gevoe len voor te slaan het denkbeeld dal, wierd op de openbare scholen godsdienst

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1