ten welke bij die gelegenheid van wcge de ministers van binnenl. zaken en van financiën zouden zijn afgezonden mei betrekking tol de voornemens der regering aangaande hel wets ontwerp betreffende de grondbelasting in Lim burg. De minister van binnenl. zaken verklaarde te blijven volharden bij zijne vroegere verklaring, dat de verkiezingen, voor zoo veel van hem af hing, nimmer zoo vrij waren geweest; terwijl hij ten stelligste bleef ont kennen brieven, waarvan men gewaagd had, te hebben geschreven, zoodat de dienaangaande uitgestrooide geruchten als alle vertrouwen missende moesten worden aangemerkt. De heer van der Maesen de Sombrcff beves tigde het door den minister van binnenl. zaken gesprokene en verklaarde van dezen nimmer eenige belofte te hebben ontvangen de openbaarmaking van eenen brief, waarop gedoeld was, was buiten zijn medeweten geschied, waardoor misbruik van vertrouwen had plaats gehad. Bij de behandeling der vierde afdeeling werden aanmerkingen gemaakt op de handelingen der regering tot beteugeling van de veeziekte, en voorts ge vraagd wanneer de benoeming van geneeskundige raden kon worden te gemoet gezien welke de voornemens der regering waren omtrent de rege ling van het klinisch onderwijs in verband met het geneeskundig onderwijs op de hooge scholenof men eenc wet tot keering der vervalschiug van eetwaren en dranken kon te gemoet zien, welke de uitslag was van het onderzoek naar den toestand van kinderen in fabriekenen wat er van regeringswege en wat van den kant der gemeenten moest worden verrigt om het misbruik van sterken drank te weren. De minister van binnenl. zaken verdedigde de door hem aangewende middelen tot wering der vee ziekte en deed uitkomen dat deze niet dan na rijp overleg en na deugde lijk onderzoek genomen waren; hij berigtte dat binnen kort een omstandig verslag over de geschiedenis en de behandeling dezer kwaal zoude worden openbaar gemaakt. De tegen dat verslag in te brengen bezwaren zou hij afwachten, gevende hij echter de verzekering dat van tegenspreak en raad partij zou worden gelrokken. Hij kon nog niet opgeven wanneer de be noeming der geneeskundige raden zou plaats hebben. In de quaeslie van hel klinisch onderwijs in verband met het universitaire was niets beslist, en hij zou overwegen of cene wet betreffende de vervalschiug van levens middelen noodig was. Nopens het onderzoek van den toestand der kinde ren in de fabrieken was nog niets naders bekend gewordeu, en zijns in ziens moesten de gemeenten en niet de regering voorgaan in liet nemen van maatregelen tot wering van het misbruik van sterken drank. Zedelijke ontwikkeling en welvaart moesten, naar zijne meening, bijdragen om dat misbruik te doen afnemen. De beraadslagingen zijn in deze zitting gevorderd tot de zesde afdeeling, betreffende waterstaat en publieke werken. In de zitting der kamer van heden zijn de beraadslagingen over de be grooting van binnenl. zaken, afd. 6, voortgezet. Bij art. 74 (toezigl op lands-gebouwen) heeft de heer van Bosse voorgesteld om de som voor de instelling eencr bouwcommissie uitgetrokken te doen vervallen. Dit voorstel is met 41 tegen 25 stemmen aangenomen. Van den brief, waarvan hierboven sprake is, was een afschrift in het be zit van den heer mr. L. llaffmans, lid der prov. staten in Limburg, die het, bij wijze van mededeeling aan zijne medeledenter plaatsing heeft loc- gezonden aan het Venloosch Weekbladin welks nommer van 18 Nov. hel is opgenomen. Volgens dit afschriftvan welks echtheid de heer Haffmans zich verzekerd houdt, was de brief gerigt aan het adres van den heer van der Maesen de Sombrcff en gedaglcekend van 4 Mei 1864. Er blijkt o. a, uit dal de minister toen verklaard heeft de quacstie der grondbelasting te zullen laten rusten en dal Limburg van de bierwet niets te vrcezen had. Bij de tweede kamer is ingekomen een wets ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn. De daarbij voorgestelde be palingen hebben de strekking om te voorkomen dat vóór 1°. Jannarij eersik. buitengewone hoeveelheden wijn worden ingeslagen, bestemd tot constitutie in het volgende jaarwaarvoor de verhooging van accijns aan de schatkist niet ten goede zou komen. Dit doel, zegt de minister, schijnt zonderover- wegende bezwaren voor den handel te kunnen worden bereiktdoor alleen bijbetaling der 40 opcenten te vorderen voor den voorraad, dien de hande laren in den loop dezes jaars regtslreeks van liet buitenland of uit entrepot mogten willen opdoen, boven het gemiddelde bedrag van hun jaarlijkschen inslag, berekend over de drie laatste jarenwelk meerdere veilig kan ge rekend worden bestemd te zijn om eerst in 1866 in consumtic Ie worden gebragl. Van aanpeil der bij de afschaffing der plaatselijke belasting aan wezige voorraden wijn heeft de minister gemeend te moeten afzien. BUlTEiMLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAS Ï9. LONDEN, 19 November. lleriglen uit Jamaica van 28 October melden dat de oproerige bewe ging der negers geheel is gedempt. Boglc zal ter dood worden gebragl; de andere belhamels hebben de doodstraf reeds ondergaan. De West-Indische pakketboot heeft gisteren 100 ton krijgstnateriëel voor Jamaica bestemd, medegenomen. Volgens de Times heeft de regering besloten krachtige vcrloogen ter zake van het gebeurde in Chili aan Spanje te rig tenen zou de daartoe strekkende depêche reeds zijn afgezonden. Dc A merikaanschc consul te Liverpool heeft besloten de S/ietiandoah naar New York Ie zenden. Waar de gewezen bevelhebber Waddell en zijne manschappen gebleven zijn, weet men niet, doelt algemeen wordt veronder steld dat zij zich op het vasteland bevinden. Men zegt dat in de volgende parlcmentszitting een voorstel zal wor den gedaan tol het bouwen van eene brug over dc rivier de Mersey, twee of drie mijlen boven de stad Liverpool. Zij zal zoo breed zijn, dal een spoorwagen, een rijtuig en voetgangers te gelijk kunnen passeren, liet zal, volgens de plannen, een der schoonste werken zijn, die in Engeland wer den uitgevoerd. De brug zal zoo hoog worden gebouwd, dat groote sche pen er onder door kunnen zeilen, terwijl zij bovendien op zulk een punt zal worden aangelegd, dat noch de dokken, noch de haven, of de handel eenige belemmering zullen ondervinden. Te Cambdenlown, alwaar dc thans overleden bokser Tom Sayers een geruimen lijd heeft gewoondworden maatregelen geuomen lot het bijeen brengen van gelden, om ter zijner nagedachtenis een standbeeld op te rigten. liet Kaapsche Volksblad van 12 October deelt het volgende uie'c: Uit den Oranje-Vrijstaat wordt gemeld, dat de oorlog er nog verre van geëindigd is. Moshesh heeft de hem op zijn verzoek toegezonden vredes voorwaarden niet aangenomen en wil geen duim gronds of ook geen stuk vee afstaan in ruil voor den vrede, liet beleg van Thaba Bosigo is alzoo voortgezet, maar zonder cenig blijkbaar voordeel. Berigt ontvangende dat de kommandant-generaal van de Zuid-Afrikaansche republiek, Paul Kruger, met zijne burgermagt in Molapposland aangekomeu was, heeft men besloten eene andere taktiek te volgen, namelijk hel beleg tijdelijk op te breken, voor een gedeelte zich met de slrijdmagt van Paul Kruger te vereenigen, dezen kommandant in zijne krijgsbedrijven te helpen, en dan naderhand met vereenigde krachten andermaal eene kans te wagen op Thaba Bosigo, wanneer ook de nieuw opgeroepen burgermagt in het veld zal zijn. Een ander gedeelte van het kommando zal huiswaarts keeren en onder weg hel land zuiveren van het roofgespuis, dat er zich nog mogt bevinden, en zal vooral in den omtrek van Coronnaberg en Mequatling het vee en de mondbehoeften der Basulo's trachten te vermeesteren. Middelerwijl hebben de plunderende horden der Basuto's nog gelegenheid gevonden om op de minst bewaakte gedeelten der grenzen hunne roofzucht vrij spel te laten; bij een dezer slrooplogtenin het district Bethlehem, is de heer Andrews op laaghartige wjjze door hen vermoord. Berigten uil New-York van 9 November bevatten het volgende: YVirz is ter dood veroordeeld wegens mishandelingen en moordendoor hemals bevelhebber der gevangenis te Andersonville in Georgia, gepleegd aan krijgs gevangen militairen van het leger der Unie. Het doodvonnis is door den president Johnson bekrachtigd en zal morgen worden uitgevoerd. De presi dent heeft verklaard dat er maatregelen zijn genomen om den lieer Jeffer son Davis binnen kort voor cene naar de regelen der wet zamengcstelde vierschaar te brengen. Dc regering heeft bevel naar hel fort Monroe gezon den om de ontwapening van oorlogschepen vooreerst te staken. FRAKKftlJH. PABIJS, 19 November. De Moniteur bevat eene ophelderende nota betreffende de vermindering van het leger. Daaruit blijkt dat de vermindering van het effectief der ka ders 10396 man bedraagt. De bezuinigingen, welke hierdoor op het budget van 1867 worden verkregenzullen 12j millioen bedragen. Volgens het Joum. des Déb. zal het eindcijfer der te bereiken bezuinigingeu 50 mil lioen bedragen; waaronder ongeveer 10 millioen op het budget van marine. La France deelt treurige berigten mede uit Jeruzalem, waar de cho lera ontzettende verwoestingen blijft aanrigten. Ofschoon de meeste inwo ners de stad hebben verlaten en de bevolking alzoo nog slechts uit 8 a 90000 zielen bestaatsterven er dagelijks ongeveer 80 personen. De gou verneur behoort onder hendie de stad verlaten hebbende militaire en burgerlijke autoriteiten hebben zijn voorbeeld gevolgd en niet ée'n militair is er achtergebleven. De stad gelijkt op een uitgestrekt graf, slechts verleven digd door eene ongekende verwarring en ongeëvenaarde onveiligheid. Het Comptoir d'cscomple en andere financiële inrigtingen alhier heb ben de nieuwe leening voor de Oostcnrijksche schatkist op zich genomen en zullen de inschrijving daarvoor den 27stcn dezer voor het publick open stellen; 734,000 obligationrentende 25 fr. en binnen 37 jaren af te lossen met 500 fr.worden aan het publiek aangeboden voor 345 fr. ieder, j In een ziekenhuis van het dep. Allicr is dezer dagen een man overle den, die den ouderdom van 120 jaren heeft bereikt. Hij leefde sedert 60 jaren van hel bedelen, en had tot zijn HO"» jaar in geen heil geslapen. Sedert dien tijd woonde hij in den winter in ecu ziekenhuismaar liep in 1 den zomer weder het land af. Toen hij 115 jaren oud geworden was, j werd hij echter te zwak om zoodanige levenswijze voort te zetten, en j woonde hij vervolgens tot zijn dood in hel gasthuis. ITALIË. De zitting der nieuw verkozen kamer van afgevaardigden is te Florence door den koning geopend. Z. M. herinnerde in de troonrede aan de woor- l den van aanmoediging en hoop, die hij vroeger te Turyn had gesproken en j die steeds door gelukkige gebeurtenissen gevolgd waren. Met datzelfde I vertrouwen," vervolgde Z. M., «spreek ik thans te Florence, alwaar wij insgelijks alle hinderpalen tot de geheele vestiging onzer autonomie zullen welen te overwinnen. Mijne regering, bezield met eerbied jegens het paus dom heeft ter bevrediging der godsdienstige belangenonderhandelingen ge opend, die gestaakt zijn zoodra er gevaar scheen te bestaan voor de ver korting van de regten der kroon en der natie. Dc tijd en de magl der gebeurtenissen zuilen de quaeslie tusschen Italië en het pausdom tot eene beslissing brengen. Wij moeten intusschen getrouw blijven aan de conventie van September, die door Frankrijk binnen den vastgestelden termijn ten uitvoer zal worden gebragt. Voortaan zal het gemakkelijker zijn een veel verbeterden toestand af te wachten." Vervolgens sprak Z. M. over den gunstigen slaat der betrekkingen met het buitenland, en na gewezen te heb ben op dc gelukkige resultaten der vrijheid in Italië, deelde hij mede dal het ministerie eenc wet zou indienen tot aanvulling der eenheid in de instel lingen en versterking van hel crediet des lands. Z. M. verklaarde, dat het I moeijelijk was een behoorlijk evenwigt in de financiën tol stand te bren gen, zonder nadeel voor de militaire krachten des rijks, en dal het wel smartelijk valt nieuwe opofferingen te vragen, maar dal de vaderlandsliefde des volks in dit geval niet zal achterwege blijven, zullende de lasten zoo

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2