LEYDSCHE COIJRAAT. 186S. WOENSDAG 22 NOVEMBER. NT. 143. ,r.- De Courant wordt MaandagWoensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BE'ÜGTEN. LEYDEN 21 November. i Bij besluit van 20 November heeft Z. M. het eereteekcn lot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen toegekend o. a. aan J. Scheltcma, kapitein, en J. Goedeljee, sergeant, bij de dienstdoende schutterij alhier. Eergisteren is alhier in den ouderdom van 64 jaren overleden de heer J. A. de Fremery, oud-lid van de tweede kauier der slaien-generaalvan den gemeenteraad en van de kamer van koophandel en fabrieken alhier. In die onderscheidene betrekkingen heeft hij zich doen kennen als een man van groote kunde en van vrijzinnige beginselen. Tol leden van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen zijn dezer dagen o. a. benoemd de hooglccraren D. Bierens de Haan en S. Vissering, alhier. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is de subsidie van 200, hel vorige jaar aan onzen stadgenoot den lieer W. B. G. Mol- Uenboer verstrekt, voor 1866 gesteld op 600. Wij mecncn dat deze on derscheiding, als gevolg op de schoone proef van boetseerwerk, door den kunstenaar in het laatste stuk, de buste van van der Werf, ten toon ge spreid allezins verdiend is. Be heer Molkenboer is naar hel buitenland vertrokken om er zijne kunstoefeningen voort te zetten. Te Soetermecr heeft zich den 17dea November II. hel eerste geval der thans heerschende veeziekte voorgedaan, en wel bij den heer L. Koetsier, alwaar een rund, dal eerst onlangs door hem was aangekocht, door die ziekte is aangetast. Ook in de gemeente Wassenaar hebben zich cenige gevallen der ziekte voorgedaan. De bouwman van Santen te Voorschoten heeft bevonden dat het rund, wegens veeziekte afgemaakt en volgens de voorschriften begravenis opge dolven en weggehaald. Reeds twee dagen had het in den grond gelege Men vermoedt dat kwaadwilligheid, meer dan behoefte, tol deze daad heeft geleid. Naar den schuldige wordt streng onderzoek gedaan. Omtrent den koolbouw in Noordholland vernemen wijdat er steeds verzendingen van roode en wille kool naar de voornaamste steden van Zuid holland plaats hebben. Ofschoon het gewas klein is geblevenoefent de schaarschle aan boomvruchten daarop zooveel invloed uil, dat, met goeden handel, de kool voor den buitengewonen prijs van ƒ8 tot ƒ10 de lOOstuks wordt verkocht. De Staatscourant bevat bet kon. besluit van 5 Nov. jlhoudende aanwijzing van de geneesmiddelen bedoeld in het vierde lid van art. 9 der wet van 1 Junij 1865, alsmede ecne beschikking van den minister var, bin nenl. zaken, waarbij, volgens artt. 7 en 30 der genoemde wet, vastgesteld wordt de lijst van vergiftenen opgave van de hoeveelheid beneden welke geneesmiddelen niet mogen worden verkocht, behalve door apothekers en door geneeskundigen tot het leveren van geneesmiddelen bevoegd. Door den minister van binnenl. zaken is het volgende bekend gemaakt: Vervoer van wol, haar, drooge beenderen en drooge hoorns kan over de lijnen van afsluiting plaats hebben; mits voorzien van een bewijs van dis pensatie, afgegeven door den burgemeester van de plaats van verzending en met inachtneming der maatregelen van voorzorg, die daarbjj door den bur gemeester zullen worden voorgeschreven. Indien de plaats van afzending buitenslands ligtzal het bewijs van dispensatie door den commissaris des konings in de provincie Zuidholland moeten zijn afgegeven en zullen de door hem voorgeschreven maatregelen van voorzorg moeten worden gevolgd. Naar aanleiding van bovenstaande beschikking van den minister van binnenl. zaken heeft de commissaris des konings als maatregel van voorzorg voor geschreven dat tot de uitvoering geene dispensatie wordt verleend, tenzij de betrokken burgemeester zich hebbe overtuigd dal de te vervoeren voorwer pen onbesmet zijn, en dat de balen, manden, enz., waarin het vervoer plaats heeft, moeten voorzien zijn van het zegel der gemeente. Tot leden der hoofd commissie voor de algemeene tentoonstelling van Nederl. nijverheid en kunst, welke in het volgende jaar in het Paleis voor Volksvlijt zal worden gehouden, zijn benoemd dehh J. C. F. van Hoytema lid der prov. staten van Gelderland, te Culenborg; W. H. de Heus, fabrie kant te Utrecht; jhr. mr. H. G. C. L. Janssens, voorzitter van het hoofd bestuur der vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland, te 's Gravenhagedr. P. J. van Kerckhoiï, hoogl. te Gronin genJ. van Konijnenburg Cz.directeur der weldadigheidsgeslichten Om- merschans en Veenhuizen, te Veenhnizenjhr. mr. O. R. van Andringa de Kempenaer, kamerheer des konings, te OudeschootPetrus Regoot, fabrie- kant te Maastricht; L. H. Houppe van der Voort, fabrickant te 's llerio- genbosch; G. J. Sprengcr, lid van de gedep. staten te Middelburg; C. T. Stork, fabriekant te Oldenzaal; Paul C. van Vlissingen, fabriekant te Amsterdam. Tot onder-directeur in het tweede rijksgesticht te Veenhnizen is be noemd de heer J. J. Verhaar, adjudant-onderofficier van het 4Je reg. inf. Te Rotterdam heerscht eene buitengewone drukte met het aan- en doorvoeren van vee, sedert dit de Ijjn van afsluiting mag passeren; o. a. wordt er uit Noordbrabant veel vee per stoomboot aangevoerd, hetwelk onder behoorlijk geleide van policie-ageuleu en stedelijke ambtenaren naar de buitenlandsche stoombootcn of naar de tot berging aangewezen stallen wordt gevoerd. Te Rotterdam begaf eergisteren morgen een schipper, die met zijn schip aan het Kralingsche veer lag, zich van boord, z(jn knecht alleen op het sehip achterlatende. Des avonds terug komende, miste hij zijn knecht, doch in de meening dal deze naar den wal was gegaan, begaf hij zich ter ruste. Des morgens echter vermiste hij ook het bij het schip behooreni'e bootje; alstoen begon men een nader onderzoek in te stellenmet dat gevolg dat men den knecht, op de plaats waar men het bootje vond, levenloos op haalde. De ongelukkige was vermoedelijk inet liet uitbrengen van den tros over boord geslagen en verdronken. Te Amsterdam heeft Zondag avond II. de beroepen lecraar bjj de her steld cvang. Luth. gemeente, de heer J. P. G. Westhofl, zijne intrce-redc gehouden. De spreker had tol tekst 2 Cor. 4 vs. 5, en sprak naar aan leiding daarvan op eene zeer toepasselijke wijze over den verbroedcringszin der beide kerkgenootschappen, het evang. Luth. en het hersteld evang. Lulli. Door den heer L. Maagh Costerns, emer.-predikant van Noord-Schar- woude, onlangs te Hoorn overleden, is een som van ƒ1600 aan onderschei dene liefdadige instellingen aldaar en elders vermaakt, benevens aan de lierv. gemeente te Hoorn een huis en erve met tuin, ten behoeve van een der dienstdoende predikanten. Onder Nicuwerkerkin Zeeland, is de zoon van een landbouwer, bjjna levenloos en deerlijk aan het hoofd gewond, in de weide gevonden, waar heen hij zichdes morgens zeer vroegbegeven had om de paarden te ha len. Men vermoedt hier eene misdadige aanranding. 's GRAVENHAGE21 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den kapitein L. R. J. A. Roos- male Nepveu, van den grootcn staf, adjudant van Z. K. II. prins Fredcrik der Nederlandentol het dragen van de versierselen van de orde van de IJzeren Kroon 3dc kl.hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Tot burgemeester der gemeenten Neuzen en Hoek is benoemd de heer J. A. van Boven. Aan den ontvanger der in- en uitgaande regten te Babberik, den heer P. G. VV. Ramaer, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Voorts is hel ontvangkantoor der directe belastingen te Warmenhuizen c. a. opgehe ven en de gemeente Warmenhuizen gevoegd bjj het kantoor te Noordschar- woude, onder beheer van den ontvanger F. W. J. II. Tengbergen, en de gemeente Harcncarspel bij het kantoor te Nieuwe Nicdorp, onder beheer van den ontvanger J. A. van der Ilucht. De adelborst lslc kl. A. D. Groenemeijer, dienende in O.-I., is, op zijn verzoekeervol uit 's rijks zeedienst ontslagen. Gisteren heeft op een der onderofficiers-kamers van het reg. grenadiers en jagers een onderofficier van de vestingartillerie, door een ongelukkig toevalaan een onderofficier van hel reg. grenadiers en jagers een zeer gevaarlijke verwonding boven het hart toegebragt. De verwonde is onmid dellijk naar het garnizoens-hospilaal overgebragt. Dezer dagen ontdekte een schildwachtdie op post stond voorliet Boor- huis, nabij de Maliebaan, des avonds in de nabijheid eenig onraad. Hij ging daarop af, maar werd met ongehluschtc kalk bestrooid, zoodal hjj niets kon zienen naar het hospitaal moest worden vervoerd. Men vreest dat hij een zijner oogen zal verliezen. Bij den aanvang der zitting van de tweede kamer op gisteren heeft de minister van binnenl. zaken aan de kamer de volgende medcdeeling gedaan »lk wil aan de kamer eene mededeeling doen, alvorens die langs een anderen weg tol haar kome. Een particuliere brief, door den minister van financiën aan een oud ambtgenoot en vriend geschrevenis openbaar ge maakt. De minister heeft begrepen, dat die brief, openbaar gemaakt, hem blootstelt aan uitleggingen, opvattingen, betichtingen, waaraan een minister niet mag blootstaan. Hij heeft dus zjjn ontslag aan den koning gevraagd." De behandeling van de begrooting van het dep. van binnenl. zaken werd daarop voortgezet. Bij de behandeling der tweede afdeeling had er eene woordenwisseling plaats tusschen de lib. van Zuylen van Nyevelt, Wintgens, van der Macsen de Sotnbrefï en den minister van binnenl. zaken. De beide eersten kwamen tcrog op de zaak der verkiezingen in Limburg en de brie-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1