LEYDSCHE CÖEKAi\T. VRIJDAG 17 NOVEMBER. •I 1805. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. ^B£5fe= ifRMf^öwppM# N°. 141, De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel laars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCRE BEH1GTEW. LEYDEN 16 November. Wij vernemen dat hel muziekgezelschap Vermaak door Toonkunst al hier op Donderdag den 30s,en dezer in de stads-gehoorzaal een concert zal geven ten voordeele van het ongelukkige gezin van den op zoo noodlottige wijze omgekomen schippersknecht Jan Onderwater. Mogl hel gezelschap er reeds meermalen in slagen op die wijze het lot van ongelukkigen te ver zachten, wij wenschen het ook op deze poging eenen gunsligen uitslag toe. Onder Voorschoten heeft zich een geval van de heerschende veeziekte voorgedaan; cene koe van den bouwman van Santen aldaar is, als door die ziekte aangetast, afgemaakt. Naar wij vernemen moeten langs den Rijn zich mede enkele gevallen hebben voorgedaan. De verkiezing ter vervanging van den heer H. Wiilemslyn, als lid der prov. staten van Zuidholland, zitting hebbende voor hel hoofdkiesdistricl Gorinchem, en die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen, zal plaats heb ben op Dingsdag den 28ste" November a. s.wanneer eene herstemming mogt worden vereischt, zal deze geschieden op Dingsdag den 12 December daaraanvolgende. Bij resolutie van den minister van financiën is vastgesteld de 259ste slaats-loterij. Zrj bestaat uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 11 December en gesloten op Zaturdag 23 December aanst. De trekking van de eerste klasse zal plaats hebben 8—11 Januarij 1866, terwijl de laatste 100 nommers zullen getrokken wor den op Zaturdag 31 Maart 1866. Bij de Ned. herv. gemeente te Utrecht is beroepen d». Bervoets, pred. te Zwolle; bij die te Scheveningen ds. van den Bytel, pred. te Nunspeel. Door den kerkeraad van de W'aalsche gemeente te Rotterdam is het navolgend drietal opgemaakt: dd. Collins, pred. leBesangon; Mounierpred. te Aygalliers bij Uzès, Nolst Trenite', pred. te Utrecht, met het lot tegen Coquerelgewezen pred. te Parijs. De gemeenteraad van Gouda heeft besloten de vroeger aldaar geschorste veemarkt weder te doen plaats hebben. Zondag avond is te Haarlem door drie personen cene poging tot diefstal ondernomen ten huize van den heer de W., op de Gedempte oude gracht, en wel op een tijdstip dat de heer en vrouw des huizes alsmede de dienst boden afwezig waren. Na aangebeld te hebben en nadat door de kinderjufvrouw die zich met de kinderen op de bovenkamer bevond, was opengedaan, overreikte een der drie daders haar een briefje niet verzoek om antwoord van den lieer des huizes. Op haar antwoord dal mijnheer op dit oogenblik niet te huis was, eischten zij van haar, na in het huis te zijn binnenge drongen, het geld, dat in huis was. Het ontstelde meisje vlood hierop van schrik den gang door naar den tuindoch werd weldra achter haald en gebonden, terwyI haar een prop in den mond werd gestopt. Daarna zijn de bedoelde personen begonnen met het doorsnuffelen van het huis, doch daarin al spoedig gestoord door de terugkomst van den heer de W. die, de voordeur op dat uur geopend ziende en de kinderjufvrouw in dien toestand vindende, onmiddellijk begreep dat er iets ongewoons gaande was. Weldra was de hulp der policie ingeroepen, doch de vogels waren gevlo gen. Hoe het hun gelukt is te ontkomen, schijnt niet met zekerheid be kend te zijn. De toestand der kinderjufvrouw is zeer zorgelijk. Te Amsterdam is Zondag II. de bij de Waalsche gemeente aldaar van Reims beroepen predikant Francois Brun in de voormiddag-godsdienst oefening door zijnen ambtgenoot ds. Gaguebin bevestigd, met eene rede over llebr. 13 vs. 17. Des avonds deed de nieuwe leeraar zijne intrede met eene rede naar aanleiding van 1 Tim. 4 vs. 16a. In de beide gasthuizen te Amsterdam werden in 1864 lussclien de 5000 cn 6000 personen verpleegd en daarvoor gereed gemaakt 386,404 re cepten. De kosten van elk recept bedroegen ƒ0.047 a/0.048 en brengt men daarbij alle onkosten der apotheken, als onderhoud der gebouwen, ver lichting, verwarming, jaarwedden en loonen in rekening, dan zal ieder recept te slaan komen op ƒ0.074 a ƒ0.081. In den nacht tusschen Zaturdag en Zondag II. is een diefstal door middel van inbraak gepleegd, in het kantoor van den ontvanger van 's rijks belastingen te Alkmaar. De daders hebben bijna ƒ500 aan klinkende munt medegenomen en de vooizigtigheid gehad het papierengeld te laten liggen. Ondanks den ijver der justitie, is men de daders nog niet op het spoor. Te Berg in Limburg is in den nacht van Zondag op Maandag een af schuwelijke moord gepleegd. Men verhaalt, dat eenige personen, doorster ken drank opgewonden uit eene herberg komende, twist hebben gekregen over hel kaartspel, waarmede zij zich aldaar bezig hadden gehouden. De twist is op een vechtpartij uitgcloopen, waarbij eene dier personen letterljjk dood getrapt is geworden. 's GRAVENIIAGE, 16 November. Tot burgemeester zijn benoemd: te Bolsward de heer H. 11. Ament; te Smilde de heer W. van Riezen; te Hellevoetsluis de heer W. A. Tenc- kink, en te Vlieland de heer L. Zunderdorp. Tot ontvanger der in- en uitgaande regten te Veldzigt is benoeAd de lieer G. D. Coninck Westenberg thans waarnemend ontvanger aldaar. Aan den telegraphist A. C. Loflelt is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. De luitt. ter zee 2de kl. D. C. Visser, W. J. H. de Kanter, P. Craiis en P. J. van Druynen en de officieren van gez. 2de kl. F. J. C. Broers en J. van IJzeren worden met den 21steD dezer in dienst gesteld. De luit. ter zee 2de kl. N. Mac Leod en de officier van admin. 3de kl. W. J. Meden- bacil zijn op non-activiteit gebragt. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Door den gemeenteraad is de onlwerp-verordening betreffende de be lasting op de honden met 29 tegen 3 stemmen aangenomen. De belasting is bepaald op ƒ3 voor eiken hond, welk bedrag met 1/3 verminderd wordt voor honden die lot uitoefening van eenig beroep of ter bewaking van erven enz. worden gehouden. Tot het doen van het examen voor de betrekking van candidaat-nola- ris hebbni zich 13 adspiranlen aangemeld. Naar men verneemt is dezer dagen door een brievenbesteller bij liet ligten eener bus een horlogic gevonden. Wie het daarin heeft geworpen is vooralsnog onbekend; vermoedelijk is het ontvreemd en heeft men er geen beteren weg mede geweten. In de zitting van de tweede kamer van eergisteren werd door een der leden teruggekomen op de quaeslie der beschikking over 4/5 van hel per soneel door de gemeentebesturen. Door den minister van financien werd daarop gezegddat van wege zijn departement niets anders was te kennen gegeven dan dat de gemeentebesturen over die 4/5 kunnen beschikken, te beginnen met 1 Mei 1866. Door den minister van binnenl. zaken werd daaromtrent gezegd dat hij aan gedep. staten had te kennen gegeven, dat de qnaestie tusschen gemeenteraden en ged. stalen moest uitgemaakt wor den, maar dat, als de gemeentebesturen een anderen dan den gewonen weg insloegen of over meer beschikken wilden dan zij mogteu, hij dan de goed keuring niet aan den koning zon voordragen. Ten opzigte van de grondbelasting in Limburg heeft de minister van bin nenl. zaken verklaard dat de indiening van het daarop betrekking hebbende wels-ontwerp niet het werk was van hel kabinet, maar de laak van den minister van financiën. De vraag of het op dal oogenblik ingediend moest worden, behoefde niét door het kabinet Ie worden beslist. Ook kon hij betuigen dal hij tijdens zijn verblijf in Limburg geen agitatie had waargeno men. Hij had de bedenkingen van ged. staten aangehoord en die aan zijn ambtgenoot voor financiën overgebragt, maar nooit was het hem in de ge dachte gekomen om eenigen invloed uit te oefenen, die aan de vrije beoor deeling van het ontwerp zou kunnen schaden. Wat betrof de cultuur wet, waarover men des ministers gevoelen wenschle te vernemen, zeidehij, niet te kunnen zeggen wat hij dacht over al de de'lails der wet. (lij meende dat men geen rekenschap kon eischen van hetgeen over die wet in den ministerraad was voorgevallen; intusschen kon hij zeggen dat de minister van koloniën zijne volle sympathie had voor zooveel hij regeling, opregte hervorming en ontwikkeling beoogde. Wat hem betrof, hij had zich verblijd over de eindelijke indiening der cultuurwet, omdat het de discussie op be paalde punten zou riglen en wal er ook zou worden van hel lot van het ontwerp, het zou wezen een begin van eene nieuwe ontwikkelingsperiode. Het zou hier gaan zooals hel gaat met alle regeringen, die, ten achter ge bleven met langzame hervorming, eindelijk genoodzaakt worden groote slap pen in eens te doen. In de zitting der kamer van gisteren is hoofdstuk II (hooge collegiën van staat cn kabinet des konings) der begrooting, na eenige beraadslaging bij enkele onderdeden met algemeene stemmen aangenomen. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen gehouden over hoofdstuk 111 (buitenl. zaken). Onderscheidene leden namen daaraan deel. De onderwerpen die behandeld werden waren de wensclielijke verhooging van de bezoldiging onzer gezan ten in het buitenland, de wijziging van het traclaat met Pruissen tot we ring van den sluikhandel, de qnaestie der beurzenstichtingen in België, enz. Door den minister van buitenl zaken werden de gemaakte bedenkingen beantwoord. IHJITENLANDSCHË BER1GTEN. ENG ELA I». LONDEN, 14 November. Omtrent het gebeurde op Jamaica verneemt men nog dal zekere Paul Bogle, een zwarte, die in zijne woonplaats gunstig bekend stond cn door

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1