In de vergadering van leden der Maatschappij voor Toonkunst te Leyden gehouden den 4 November 1865, is door Commissarissen het volgend verslag uitgebragt Mijne Hoeren Leden der Maatschappij voor Toonkunst. Op nieuw hebben Commissarissen i er M. v. T. u uilgenoodigd tol het bijwonen der jaarlijksehe algemeene vergadering, ten einde u mededeeling te doen van den toestand der Maatschappij en hare Muziekschool, en tevens om li inzage te geven van de rekening en verantwoording, door den Com missaris-Thesaurier aan hen afgelegd, wegens zijn gehouden beheer over het afgeloopen maatschappelijk jaar. Het getal leden bedroeg in dal jaar 100. Het aantal leerlingen voor in strumenten en zang ingeschreven, was gemiddeld 111, van welke 56 voor piano, 7 voor viool, 1 voor violoncel, 18 voor koorzang, 29 voor elemen tair onderwijs. Aan liet einde van ons vorig verslag werd u medegedeeld dat Commis sarissen gemeend hadden het ontslag, door den heer Hageman, uit zijne betrekking van directeur en onderwijzer der Muziekschool, weinige dagen vóór het einde van hei maatschappelijk jaar aangevraagd, te moeten ver- leenenen dat de noodige maatregelen waren of zouden worden genomen om liet geven van onderwijs geregeld te doen plaats hebben. De piano- leerüngen van den heer Hageman werden voor een gedeelte ingedeeld in de lessen van den lieer de Graaf, terwijl de overige aan het onderwijs van den heer L. Schlegel werden toevertrouwd. Het onderwijs iu den koorzang werd voorloopig aan dienzelfden onderwijzer opgedragen Den heer Schlegel reeds eenigeii tijd als buitengewoon onderwijzer aan de inrigting verbonden, vonden wij terstond bereid het geven dier lessen op zich te nemen. Het is ons aangenaam hier te kunnen bijvoegen, dat hij de hem opgedragen laak met grooten ijver heeft waargenomen. Nadat op deze wijze voorzien was in den geregelden gang van het onder wijs, werd den Commissaris-Secretaris verzocht om dal gedeelte der werk zaamheden op zich te nemen, welke vroeger door den directeur moesten verrigt worden. In de eerste plaats hebben Commissarissen zich daarna onledig gebonden met hel onderzoek der vraag, of de betrekking van directeur zoude worden vervuld ja dan neen. De ondervinding gedurende de laatste jaren had ge leerd dal de vereeniging der betrekkingen van directeur en onderwijzer op den duur tot vele moeijelijkheden aanleiding gaf. De directeur toch, belast met hel toezigt over zijne mede-onderwijzers, had voor zich als onderwijzer geen ander toezigt dan in zich zeiven De aanstelling van ecner. directeur, niet tevens onderwijzer zijnde en alleen met het toezigt over de Muziek school belast, zoude eene aanzienlijke uitgaaf vorderen, waartegen geen ontvang «au schoolgelden oversiondten minste indien men aan den di recteur een honorarium zoude willen toekennen, eenigzins in evenredig heid aan de diensten door hem te verleenen. De toestand der maatschap pelijke kas die uitgaaf niet toelatende, zoo kwamen Commissarissen lot liet besluit om geen directeur in de plaats van den heer Hageman te benoe men, hoe gaarne zij ook een directeur, alleen met het toezigt over de school belast, hadden aangesteld. Eenige meerdere vrijheid vonden zij dat besluit te nemen, omdat de heide onderwijzers, de heer de Graaf bijna 30 jarenen de heer Schlegel, vroeger leerling en thans onderwijzer aan de Muziekschool, gedurende verscheidene jaren aan de Muziekschool verbon den, en derhalve met den gang van het onderwijs bekend waren. llceds geruimen tijd was het aan Commissarissen hoogst weiischelijk voor gekomen, om het onderwijs in den zang aan eenen bekwamen zangonder- wijzer op te dragen. Bezwaren van fiuanliëlen aard hadden ook wederom bier de uilvoering van dat voornemen in den weg gestaan. Niet dal thans de finanliële toestand zoodanige verbetering bad ondergaan, maar in het belang der leerlingen voor den zang rekenden Commissarissen het noodig dat het lang gekoesterde plan werd ten uitvoer gelegd In April jl. werd tol onderwijzer voor den zang benoemd de heer OslliolF, uit Botterdam, omtrent wiens bekwaamheden de gunstigste berigleu bij Commissarissen wa ren ingekomen. Hij aanvaardde zijne taak in de eerste dagen van Mei. Bij het in October jl. gehouden najaars-exameii hadden Commissarissen de ge tegenheid over de vorderingen der leerlingen te oordeelenen mogten zij zich in de keus door hen gedaan verheugen. Vooral de leiding van het onderwijs trok hunne aandacht, en gaf aanleiding om hunne bijzondere tevre denheid over liet onderwijs en de vorderingen der leerlingen te kennen te geven. De lessen werden in het afgeloopen jaar geregeld gegeven. De onderwij zers kweten zich met ijver van de hun opgedragen taak, terwijl door de leerlingen de lessen in bet algemeen getrouw werden bijgewoond. De gewone examina hadden in April en October plaats. Even als in vo- rise jaren inoglen Commissarissen zich in de vorderingen van een aantal leerlingen verheugen. Er waren evenwel anderen, van welke menzonder overdreven eischen te stellen, vorderingen had mogen verwachten, doch ook dit jaar werd de billijke verwachting van Commissarissen zeer te leur ge steld. Wjj vertrouwen dal het voorbeeld door hunne medeleerlingen gege ven hen zal aansporen, om te trachten bij een volgend examen ook onze tevredenheid over hunne gemaakte vorderingen te verwerven. Bij gelegenheid van het herzien van het reglement van orde voor de schooleene herziening noodig geworden na het genomen besluit om geen directeur te benoemen, werd de bepaling omtrent de twee lialfjaars-exa- mina, in April en October te honden, gewijzigd, en daarvoor siechts een examen in hel laatst der maand September in de plaats gesteld. De over weging dal de tijdruimte tussclien de beide examina, van April tot begin October, zeer gering was, vooral daar de groote vacantie van 4 weken daarin viel, en vele leerlingen betzij vroeger de stad verlaten hetzij later daarin terugkeerendeed ons tot die wijziging besluiten. Uit de rekening en verantwoording van den thesaurier, van welke u straks de gelegenheid zal worden gegeven inzage te nemen, zal n blij ken dat bel nadeclig saldo van vorige jaren op nieuw is verminderd gewor den met 111.85. Hel reserve fonds der maatschappij is onveranderd gebleven. Even als in de beide voorgaande jaren, werden er in den winter van 1864—65 vier Soirees Musicales gegeven, waarop qnartctten en enkele solo's zijn ten gehoore gebragt. Deze laatste konden echter niet zoo ruim ver goed worden, als wij dit zouden hebben gewenscht, daar de ontvangst ter naauwernood voldoende was om de uitgaven te bestrijden. Ook dit jaar zijn inteekeninglijstcn aan de leden der M. v. T. en aan de ingezetenen dezer stad aangeboden. De uitslag der inteekening is voldoende om ook weder in den aanstaanden winter Soire'es Musicales te doen plaats hebben, die, bij gebrek aan grootere uitvoeringenaan de muziekliefhebbers een 4-tal genotrijke avonden kunnen verschaffen. Onze bibliotheek, ofschoon niet door aankoop van nieuwe werken ver rijkt, wordt in behoorlijke orde gehouden, en staal menigmaal ten dienste van andere muzikale vereeiiigingen hier ter stede. In de'vergadering van 5 November 1864 werden de aftredende Commissa rissen J. van tleukcloip cn dr. C. Leemans herkozen, en verpligtien die beide hceren op nieuw de Maatschappij aan zich door het aannemen dier benoeming. In de vergadering van Commissarissen, in November daaraanvolgende, werd besloten gebruik te maken van de bevoegdheid aan het collegie bij art. 16 der wet gegeven, om boven het getal van 8 Commissarissen een of twee aan het collegie toe te voegenen werden daartoe verkozen de hh. prof. J. A. Boogaard en mr. R. Th. Bijleveld, die zich bereid verklaar den met de overige Commissarissen het bestuur over de Muziekschool uit te maken. Volgens den rooster van aftreding is dit jaar de beurt aan de hh. mr. J. van Outeren en B. F. Krantz. In de vacaturen, door hunne periodieke aftreding te ontstaanzal in deze bijeenkomst moeten worden voorzien. Zoo gaarne zouden Commissarissen, in het belang van het onderwijs, zoowel als tol bevordering en aanmoediging der toonkunst in deze stad eenige meerdere uitbreiding aan de inrigting geven, hetzij door het aanstel len van nog een onderwijzer voor piano, hetzij door eenige vermindering der schoolgelden waardoor de inrigting meer onder het bereik van iedereen zoude geraken doch de beperkte middelen waarover Commissarissen kunnen beschikken, waardoor het eenige jaren geleden noodig is geweest hel honorarium der onderwijzers te verminderen maken liet onmogelijk tot die verbeteringen over te gaan, die als wenschclijk voor de inrigting noodig geacht worden De toetreding als leden tot onze maatschappij zoude voor zeker kunnen bijdragen, om in de finautiële behoeften voor een gedeelte te voorzien. Commissarissen der M. v, T. namens dezelve, P. C. LEZWYN, Comm.-Secret. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het lCantongeicgt te Leyden, o|> den 4den November 1865. 2 wegens het baggeren in den Rijn zonder de vereischte toeslemming. 1 wegens hel maken van nachtelijk burengerucht. 2 wegens het rijden op de kleine straalsteenen. 2 wegens het rijden door de Vrouwen- en Donkerstegcn in verboden rigting. 12 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dron kenschap vertoonen. 1 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordening. ïnirgcriïïf'sc &tan&. ONDERTROUW DB. Voogd, jm. 24 j. en J. J. Couve'e, jd. 26 j. 1). Schild jm. 18 j. eu G. Vijlbrief, jd. 24 j. 1). Arnoldus jm 20 j. en M. Vermeu len, jd. 22 j. C. Riebot, wedr. 38 j. en J. C. Teske, wcde. 45 j. J. J. Uiter dijk, jm. 29 j. en W. A. de Laaf, jd. 27 jJ. J. Prevoo jm. 27 j. en P. A. Bechsneyderjd. 38 j. A. P. Franken jm. 20 j. en J. M. Kloosjd. 22 j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 11 November. Notaris A. J. Ryshocwer, te Soeterwoude. Vijf Huizen en Erven onder een dak, alsmede een perceel Teelland, groot 83 roeden, 10 ellen, aan den Hoogen Rijndijk onder de gemeente Voor schoten, tussclien de Vink en het llaagsche Schouw. Kooper S. van der Kamp ƒ3000. Een Huis en Erf aan den hoek der Korte Paradijssteeg, Wijk VI. N°. 621a. Kooper S. van der Kamp qq. ƒ410. De overige in veiling gebragte percelen zijn opgehouden een perceel werd niet geveild. 358sle Staats-Foterij. Trekking der Tij/de Klasse. 5<ie Trekking. N°. 18579 een prijs van ƒ1500. N"9. 7743, 9673 en 14140 ieder een prijs van ƒ1000. AffiVEKTENTIEN. lieden overleed, na voorzien te zijn van de II. Sacramenten der Kerk, tot diepe droefheid van mij, mijne Kinderen en Bebuwdkindereiiin den ouder dom van 58 jaren, mijne hartelijk geliefde Echtgenoote CATHARINA APPOLONIA THEODORA NOORTVEEN. Amsterdam, 11 November 1865. W. P. van BEUGEN. Tot mijne en mijner kinderen diepe droefheid overleed lieden, na een langdurig en smartelijk lijden, mijne innig geliefde Dochter GEERTJE, in den ouderdom van bijna 49 jaren. De Wed. P. de WILDE, van Aalst, Leyden, 13 November 1865. uit aller naam. Heden ontsliep zacht cn kalm mijne geliefde Echtgenoote MARIA U1T- TENBOOGAARD, in den ouderdom van ruim 52 jaren. Leyden 13 November 1865. J. de LADilOUDER. Heden overleed onze geliefde, oudste Zoon BERNARDUS JOHANNES, in den ouderdom van 22 jaar en 8 maanden. Leyden, 14 November 1865. C. J. LA R1V1ÈRE. Algemeene kennisgeving. J. C. LA RIVIÈRE, geb. Locas. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen ter gelegenheid van het overlijden van den Heer CHRISTOFFEL RUEB betuigen zijne Zonen, Behtiwd-Dochters en verdere Betrekkingen hunnen welmeenenden dank. Rotterdam, 13 November 1865. Voor de talrijke bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van Vrouwe JOHANNA ELISABETH PLETERICH, Weduwe den Hoog- Edel gestrengen Heer 1. IIenkes, betuigen de nagelalen betrekkingen linn- nen har tel ij ken dank. Leiden, 15 November 1865. liet Algemeen Kantoor van Administratie alhieronder Directie van STADNITSKI VAN IIEUKELOM c. s.adverteert, dat van de door het zelve uitgegeven Certificaten van Russische Fondsen de COITPOÏVS, vervallende 1 Julij 1865, van heden af zullen worden betaald ten Kan tore der Ontvang- en Betaalkasals van: 6 pCt. Inschr. in Assignation, groot Rs. 30, mei ƒ13.34, en 6 pCt. i) Zilver, ZR. 15, - 23.35. Amsterdam, 11 November 1865.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3