Per Telegraaf. Z. M. heelt goedgevondenals blijk van goedkeuring en tevredenheid te verkenen de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, en een loffelijk getuigschrift aan W. Verkerk, korporaal der artillerie van bet Ned. Oost-Indische leger, wegens bet met levensgevaar redden van een inlandsch fuselier uit de snel stroomende Italangan-rivier te Amoentliay, op 31 Mei 1865, en te bepalen dat voor het personeel der zeemagl, hetwelk in 1863 aan boord van de korvet met sloomverinogen Medusa, en in 1864 aan boord van dien bodem en op de schroefsloomschepen het Metalen Kruis en Djambi en radersloomschip Amsterdamdeel genomen heeft of tegen woordig is geweest bij de gevechten in de Straat Stmonoseki (Japan), die jaren bij de berekening van pensioen dubbel zullen worden gerekend. De minister van justitie zal morgen en overmorgen geen gehoor verkenen. Tot burgemeester zyn benoemd: te Wormerveer de heer J. Kottwer, en te Bemelen de heer K. C. J. M. A. Cramer van Brienen. Aan den heer T. Leesens is, op zyn verzoek, eervol ontslag verkend als burgemeester der laatstgenoemde gemeente. De oflkier van administratie 2de kl. F. Wolfson is op non-activiteit gebragt. Z. K. II. prins Frederik is eenigzins ongesteld, zoodat hij zijne kamer houdt. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de algemeene j beraadslagingen aangevangen over de begrootingswetten voor 1866. Door de bh. J. K. van Golislein, Rochussen, van Bosse, Heydenrijck en anderen werd liet woord gevoerdbepaaldelijk over den financiükn toestand des rijks, in verband met dien der koloniën. Men meende dat de financiële toestand door den minister van financiën wal al te gunstig afgeschilderd was, en dal men steeds te veel afhankelijk bleef van de Indische baten. ,Door den heer van Bosse werd ook inlichting gevraagd omtrent de toepas sing van de wet tol afschaffing der gemeentelijke accijnsen. Sommige ge- I meenten bragten 4/5 van het personeel over 1866 en over een deel van 1867 op hare bcgrooting, zoodat men 12 maanden directe belasting en 4 maan den accijnsen nam. De minister van financiën verdedigde zijne meening, i dat uien op dit oogenblik financieel krachtiger dan ooit tegenover de toe komst stond. In weêrwil van de gronden, die waten bijgebragt om het j tegendeel te bewijzen, zeitle hij overtuigd te blijven, dal hij in niets den geldelijken toestand des rijks te gunstig had voorgesteld; hij bleef steeds van gevoelen dat wij minder afhankelijk van de Indische bijdragen waren dan vroeger hel geval was geweest. De minister van binnenl. zaken gaf, I in antwoord aan den heer van Bosse, te kennen, dal niets zich verzet legen een maatregel om den overgang van het belastingstelsel der gemeenten te vergemakkelijken. De minister van koloniën gaf de gronden op, waarop de in deze begrooling uilgetrokken bijdragen uil Oost-Indie berustten en gaf te kennen, dat bij nu bet oogenblik minder geschikt achtte om iu een koloniaal debat te treden, daar hiervoor later ruimschoots gelegenheid zon beslaan. De lieer Winlgens verklaarde in dat gevoelen niet te deelen. Deze schelste den trenrigeu toestand waarin de O.-l. bezittingen, naar zijne bc- rigten te oordeelenverkeerden, en meende dal het nu juist de tijd was om te onderzoeken in hoever aan het regerings programma omtrent de ko- j loniën de hand was gehouden. Mij wenschte te vernemen, of de ontworpen cultuurwet al dan niet koti worden aangemerkt als bevattende de uitdruk king der overtuiging van het geheele kabinet. BLITENLANDSCHE BERIGTEN. ENG EL AM D. LONDEN, 12 November. De kapitein van het oorlogsschip Donegaldie met het bewaken van de Shenandoah belast was, heeft magtiging van de regering ontvangen om dat vaartuig aan den consul der Vereenigde Staten alhier uil te leve ren. De consul heeft zich bereid verklaard de overdragt van het schip aan te nemen. Zekere Stephens, die als het hoofd van de vereeniging der Fenians wordt beschouwd is in de handen der overheden geraakt. Er was eene premie tail 200 uitgeloofd voor dengene die hem in de handen der policie 2ou overleveren. Mij is m< t drie andere Fenians op eenen korten afstand van Dublin gevat. In Schotland neemt men thans een gemakkelijk middel te baal, om te zien of de koeijen al dan niet door de besmetting der runderpest zijn aangetast. Dit middel bestaat in het branden van stukken leder op een turfvuur. Wanneer de aangetaste koeijen, bij welke nog gccne uiterlijks teekenen der besmetting zigtbaar zijn voor zuik een vuur worden gebragt beginnen zij dadelijk te kugclien en te niezen, met uitvloeijing van etter uit de neusgaten. De internationale tentoonstelling te Dublin is op plegtige wijze geslo ten. Uil bel bij die gelegenheid uitgebragt verslag blijkt, dat liet aantal bezoekers in het geheel nagenoeg 900,000 bedroeg zijnde 250,000 minder dan tijdens de tentoonstelling van 1853 Berigten uit Kingston, de hoofdstad van Jamaica, van 16 October, geven een verhaal van de eerste bedrijven der opgestane zwarten, l.etwelk de hairen doet te berge rijzen, doch geen licht over den omvang der bewe ging verspreidt. Moorden, gepaard met gruwelijke en uitgezochte wreed heden, en brandstichting kenmerkten liet uitbarsten der beweging in het oosten des eilands. Hel hoofd van bet burgerlijk bestuur van Morantbaai was ceil van de eersten die door de te wapen geloopen zwarten werden vermoord Een geestelijke was door hen in stukken gehouwen, lil het overige van het eiland was de orde nog nergens gestoord, maar er heerschte overal groote spanning. Berigten uit New-York van den lslcn dezer melden, dat de minister Seward den officieren van de marine groote voorkomenheid jegens Engeland heeft aanbevolen, vermits het de vroegere beperkingen heeft opgeheven, j waaraan de schepen der Unie onderworpen waren. Hij verklaarde, dat de president geen staat als regtschapen beschouwt, die de schulden door de opstandelingen aangegaan erkent. Eerlang vertrekt de heer Cashing naar Engeland, om de eischen voor te dragen voor eene schadeloosstelling we- gens de schade, door net kaperschip Alabama aangcrigt. Men heeft berekend dat bij den thans geeindigden oorlog in de Veree nigde Stalen door de onderscheidene staten der zuidelijken voor het leger zijn geleverd 1,124,000 manschappen, waarvan 660,000 zijn gesneuveld of verminkt. V R.tVKRlJK PARIJS, 12 November N.iar men verneemt hebben thans al de ministers zich met de door den heer Fotild voorgestelde bezuinigingsmaatregelen vereenigd. De Moniteur meldt, dat de keizer aan 90 galeiboeven te Toulon vermin- j dering van straf heeft verleend wegens hun gedrag tijdens het hecrschen J der cholera. Naar men zegt, zijn de Fransche studenten, die hel congres te Luik hebben bijgewoondop hoog bevel van de lioogescholen gebannenwaarbjj zij waren ingeschreven. In een schrijven uit Rome aan het Journ. de Brux. wordt gezegd, dat noch de Paus noch de bevolking aan het vertrek der Fransche troe pen gelooft. Men gelooft wel dal er eene bezending Franscbe troepen zal vertrekken, en wclligt eene tweede, maar men gelooft niet aan het vertrek cener derde bezending, en nog minder aan de volledige ontruiming. Te Fonrneaux in Savoye, is de kruidmolen, waarin 5500 kilogram- uien buskruid iu voorraad waren, in de lucht gesprongen. Vier werklieden werden onmiddellijk gedood, een stierf van schrik, een zesde overleed aan de bekomen wonden. Vele andere personen zijn gekwetst. lil de jongste berigten uit Mexico wordt het volgende medegedeeld. Eene rooverbende onder het bevel van zekeren Solomayor, eenen gewezen krijgsgevangene, die door keizer Maximiliaan begenadigd was, heeft tus- schen Purga en Soledad ecnige spoorwegstaven weggenomen en daardoor in den nacht tusschen 6 en 7 October eenen trein uit hel spoor doen gaan. De roovers doodden terstond den machinistplunderden den trein en be roofden de reizigers, terwy 1 zij hen zwaar mishandelden. Toen grepen zij de militairen die op den trein waren, de spoorwegbeambten en eenige andere personen en bragten hen naar eene twee uren verwijderde plaats. Zelfs de vrouwen werden niet gespaard. Bij eene pachthoeve, las Nieves genaamd, aangekomen zijnde, maakten de roovers eene schifting onder de gevange nen; de meeste reizigers werden in vrijheid gesteld, doch de militairen wer den met bajonetsteken omgebragt. Onder die slagtoffers, 9 in getal, was de heer Friquet, luit. van het inlandsche corps genie van Martinique, en de heer Lotibet, onderofficier bij de artillerie. Op den spoorweg van Navarre naar Saragossain Spanje, heeft een ongeluk plaats gehad door liet instorten van eet e brug o»er de rivier Jalon, op het oogenblik dat de locomotief zich op de brug bevond. De geheele trein met uiizondering van twee wagens is in het water gevallen. Al de passagiers zijn min of meer ernstig gekwetst; de stoker heeft er het leven bij verloren, de conducteur is slechts gewond, terwijl de machinist zich met zwemmen heeft welen te redden. Tusschen Spanje en Chili is het tot een vredebreuk gekomen. Spanje heeft de havens der republiek geblokkeerd. V K I S E N BERLIJN 12 November. Bij Ellvjlle, aan den linker Rijnoever, ligt het aloude, reeds in 980 bekende dorp Erbachwaar prinses Marianne der Nederlauden een aan zienlijk landverblijf bewoont, hetwelk in 1855, bij koop van den graaf van Westfalen, haar eigendom is geworden 11. K. H. is aldaar lid der pro- testanlsclie gemeente, welke langen tijd de eenige was onder de 25000 r. katholieken van den Rheingan. Telde deze gemeente in 1846 nog slechts 600 zielen, dit getal is in 20 jaren meer dan verdubbeld, en de dringendste behoefte bestond aan eene nieuwe kerk en eene geschikte pastorij. De vorstin nam de kosten, op ƒ100,000 geraamd, gereedelijk op zich, en toen het later bleek dat tot voltooijing nog ƒ36000 vereischt werden, voldeed zij ook deze en voorzag alleen in al de uitgaven. Op den 2dcn Au gustus is de nieuwe kerk ingewijd. II. K. K. de prinses was daarbij te genwoordig; op hare kosten werd na afloop der inwijding een maaltijd voor de predikanten en autoriteiten aangcrigtterwijl ook de werkliedendie aan den opbouw der kerk deel genomen hadden, voor hare rekening rijke lijk onthaald werden. Te Erbach zal ook eene reaal school opgerigl worden. H K. li. heeft voor de bezoldiging van den eersten onderwijzer enz., reeds fondsen beschikbaar gesteld. In de omstreken van Boppard aan den Rijn hebben de vroege drui ven niet slechts voor de tweede maal gebloeid, maar zijn zij thans beladen met nieuwe vruchten, welke lot volkomen rijpheid zijn gekomen. Uit Weenen meldt men dat deCroatische landdag te Agram is geopend. Op 6 Nov. heeft men te lnsbruck eene vrfj sterke aardscliuddiug waar genomen voortgaande iu de rigting van het noorden naar het zuiden. OOST-IN SS 5 25. BATAVIA, 30 September. Tandjong Balei, de hoofdplaats van Assaban, is den 18,len.eti Si Ran- tan, de residentie van den radja van Assahanden 20sl'n bezet door de zeemagl van de expeditie, onder bevel van den kapitein-luit. ter zee P. A. van Rees. Aan den majoor W. E. F. van lleetnskerckdie niet de land- magt over land van Batoe llara die plaatsen zou naderen, is dit wegens de buitengewone moeijelijkheden van den uiarsch, die negen dagen duurde, eerst op 25 Sept. gelukt. Er is geen enkel schot gevallen. De radja, die niet aan de gedane oproeping wilde voldoen, maar met twee zijner broe ders naar de binnenlanden was gevlngt, is afgezet. Voorloopig is het be stuur opgedragen aan den I-arig dipertoean mocdalerwjjl een controleur in Assahan is gelaten. Het land is zeer rijk aan rijst en goed bevolkt. De bevolking legde de meest vredelievende gezindheid aan den dag. Den 30slCD Sept. werden de troepen weder inge cheept en werd de togt vervolgd over Serdang en Poeloe Kampei liaar Termiang. Ernstig verzet werd niet verwacht. 's GRAVEN11AGE 14 November. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene beraadslagingen over de begrootingswetten gesloten en hooldstuk 1 met algemeene stemmen aangenomen. Door den minister Thorbeeke zijn gelogenstraft de geruchten nopens verschil van gevoelen met den minister Fransen van de Putte over het koloniaal regeringsbeleid. Laatst genoemde had zijne volle sympathie en hij verheugde zich over de indiening der cultuurwet. Wat betrof de quaestie der grondbelasting in Limburg heeft de heer Thorbeeke de oppositie uitgenoodigd om de beweerde brieven over de verkiezingen te laten drukkendan zou hij ze in de Staatscourant overnemen. Nooit waren de verkiezingen vrijer geweest dan tegenwoordig. Morgen behandeling van hoofdstuk II. PARIJS, 13 November. De dagbladen verzekeren, dat het besluit, waarbij groote bezuinigingen bij hel leger ingevoerd worden, heden getee- kend is. Zeven bat. van de garde zonden opgeheven, 100 infanterie-reg. zouden elk met drie compagniën verminderd, twee regimenten karibiniers met de kurassiers der garde zamengesmolten50 reg. cavalerie, thans elk zes escadrons tellende, elk tot vijf eskadrons gebragt, en voorts 40 batte rijen artillerie opgeheven worden. Iu het geheel zon het leger omstreeks met 1800 officieren en 42000 soldaten worden verminderd. De bezuiniging zou 50 millioen bedragen. TOULON, 13 November. De Eldorado is met 1089 soldaten aan boord uit den Romeinschen staat alhier aangekomen. LONDEN, 14 November. Uit Dublin wordt berigl dat op de twee policie- agenlen die Stephens, den aanvoerder der Fenians, in hechtenis namen, pistoolschoten gelost zijn geworden. Beide agenten werden gekwetst; de daders zijn nog niet ontdekt.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2