LEÏDSCÜE COURANT. 1865. WOENSDAG 15 NOVEMBER. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagIf'oensdag en Pr ij dag uitgegeven. Die van .Maandag komt uil Zaturdag avond. i\". 140. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de circulaire van den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Rolland, van den llden November 1865, A. n°. 8036 (lc en 2eafd.), Provinciaalblad ti°. 113; Brengen Ier kennis van belanghebbendendat daarbij wordt medegedeeld eeue missive van den Minisier van Binnenlandsche Zaken, houdende aanbe veling der navolgende Gezondheids- en andere maatregelen bij de stalling van het rundvee. 1». De stallen moeten zoo luchtig en frisch mogelijk gehouden worden. Luchlverversching en zindelijkheid zijn niet enkel krachtige middelen, om de verbreiding der ziekte tegen te gaan waar zij zich reeds heeft ontwik keld maar verminderen ook de vatbaarheid der dieren voor besmetting en maken het karakter der ziekte en haren loop minder kwaadaardig. Waar de inrigting der stallen niet mogt beantwoorden aan die eischen is 'l in liet belang der veehouders zooveel mogelijk de noodige verbeterin gen aan te brengen, of, waar hel kan, nieuwe stallen in te rigteuzoo als hier en daar reeds gedaan is of wordt. 2°. Daar, bij het schorsen van den publieken koop en verkoop van rund vee, veehandelaars en slagters hunne inkoopen in de stallen zelve zullen doen, is hel noodzakelijk dat de veehouders met de grootste oplettendheid en voorzigtigheid toezien, wie zij op hunne stallen toelaten, opdat niet door deze personen besmetting worde aangebragt. 3». Het vee behoort met de grootste zorgvuldigheid behandeld te worden. De vatbaarheid der dieren voor ziekte is, volgens deskundigen, veel gerin ger, wanneer hunne voeding en verpleging niet te wenschen overlaat. 4°. Het vee behoort dagelijks naattwkeurig nagezien te worden. Zooveel mogelijk geschiede dit door veeartsenmaar overigens door den veehouder zeiven of door iemand der zijnen, die niet met ziek vee in aanraking komt. Na de opstalling van het vee is zulk een geregeld en dagelyksch toezigt beter en gemakkelijker uitvoerbaar, dan tot dusverre in de weiden. Het grooie voordeel van dal geregeld en dagelijksch nazien van elk stuk vee is hierin Belenendat daardoor den veehouder de eerste verschijnselen van het uitbre ken der ziekte niet ontgaan, en hij, waar zich een spoor van ziekte voor- doel onmiddelijk de noodige maatregelen van voorzorg kan nemen. 5° Die maatregelen zullen in de eerste plaats moeten beslaan in hel oogon- blikkeltjk afzondereu van hel verdachte vee en het dadeljjk ontbieden van een veearts, ten einde hel dier lc onderzoeken. Met dezen zullen dan verder de noodige maatregelen zijn te beramen. 6". Het zal noodig zijn dat de veehouders zorgen voor gelegenheid om ziek of verdacht vee terstond af te zonderen van den gezonden koppel. lil plaatsen waar ten dien einde stallen zijn of zullen worden gebouwd, bestaat voor de afzonderlijke veehouders wel minder noodzakelijkheid om ieder voor zich daarvoor te zorgen, maar is dit toch in geciien deele onnut. 7°. Zoodra op ecnen stal zich een ziektegeval vertoont, ondcrwerpe nier, dien stal en de daarin zich bevindende dieren aan eene besmetting werende behandeling. Vermits evenwel daarbij met omzigtigheid behoort te worden gehandeld, opdat inzonderheid door de berooking van de stallen den gezonden dieren geene schade worde aangedaan, zal het raadzaam zijn dat de veehouder daaromtrent den raad van eenen veearts inwinne en kennis neme van hetgeen ten dien opzigte van bevoegde zijde ter algemeene kennis gebragt is of zal worden. Gaarne voldoen Burgemeester en Wethouders aan de tot hen gerigte uil- noodiging, om de opvolging der bovenstaande wenken aan de veehouders in deze gemeente dringend aan lc bevelen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Eeyden, 14 November 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BIaNENLANDSGIJE BElilGTEN LEYDEN 14 November. Donderdag den 16den Nov. e. k., des avonds Ie zeven uren, zal alhier in de Gehoorzaal eene openbare vergadering gehouden worden van de Af- deeling Leyden der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijver heid. In deze bijeenkomst, waarin het gouden eermetaal zal uitgereikt worden aan onzen stadgenoot den heer W. L. de Sturler, voor zijne beant woording der door bovengenoemde maatschappij uitgeschreven prijsvraag over Oost-Indische houtsoorten, zal de hoogleeraar van der Boon Mesch als spreker optreden. Wij vernemen dat op den 6dcn der volgende maand in den Schouwburg alhier een concert zal gegeven worden door het Leydsche Mannenkoor, met medewerking van den heer P. Frosclihartsolo-trompettist bij het orchest van het paleis voor volksvlijt te Amsterdam, de liedertafel Oefening en Uitspanning te Voorscholen en het muziekcorps der dienstd. schutterij. De helft der opbrengst van dit concert zal strekken ten behoeve eener hoogst nuttige inrigting in ons midden, l. w. de bewaarschool in Wijk V. Zondag genoot de heer W. M Kooy, pred. bij de lierv. gemeente te Warmond, hel voorregt zijne 50jarige evangeliebediening bij die gemeente te mogen herdenken. De jubilaris ondervond op dezen voor hem zoo ge- wigtigen dag de treffendste blijken van deelneming, zoo van de leden zijner gemeente, als van lien die daartoe niet belmorenreeds in den vroegen morgen was dit zigtbaar, daar uit vele huizen vlaggen wapperden. In de godsdienstoefening des voormiddags trad de zoon van den jubilaris, d». J. Kooy, pred. te Lisse, voor de gemeente op, predikende over 2 Cor. 5: 20, terwijl in het namiddaguur de jubilaris zelf optrad, en in eene rede, naar aanleiding van Ps. 116: 14, aan de gevoelens van dankbaarheid, die hem bezielden, openllrjk lucht gaf. Eene groote schare was bjj die gelegenheid in het kerkgebouw aanwezig, waaronder al de predikanten nit den ring en menigeen die van elders was gekomen om de plegtigheid bjj te wonen. Bij het eindigen van de godsdienstoefening werd door de gemeente voor den feestvierenden leeraar de in Ps. 134 vervatte zegenbede, eenigzins gewij- zigdT ontboezemd. Op den middag werd den jubilaris door zijne gemeente een fraai geschenk vereerd, bestaande uit een prachtbijbel met zilveren sloten, rustende opeen met zilver gemonteerden lessenaar; een en ander bewerkt in de fabriek van den heer van Kempen te Voorschoten. Bij het aanbieden van dit geschenk werden namens de gemeente door den ambachtsheer van Warmond en na mens den kerkeraad door den oudsten ouderling tot den jubilaris gepaste toespraken gehouden. Iets later ontving hij van zijne catechisanten mede een aandenken aan dezen dag, t w. een fraai bewerkten inktkoker. Des avonds ten half acht ure werd den jubilaris eene serenade met fakkellicht ge bragt, terwijl bij hem illuminatie en Bengaalsche verlichting werd ontsto ken; door de catechisanten werden alstoen eenigc liederen gezongen. Wij vernemen dat door den jubilaris aan de protest, en r. k. armbesturen ten behoeve der armen eene som gelds is ter hand gesteld. Door de strenge vorst van heden nacht is, naar wij uit Rijusbiirg vernemen, de meeste van de nog te veld staande bloemkool bevroren. De hoedanigheid der najaarskool was zeer goed en de prijzen hoog. Zoowel van versche als van ingemaakte kool werd hel vervoer steeds voortgezet, D". J. Eigeman, pred. te Zevenbergen, heeft het beroep naar Delfsha- ven aangenomen. De Staatscourant bevat de volgende bekendmaking van den minister van binnenl. zaken: Vee, bestemd voor Engeland, kan op vaartuigen de lijnen van afsluiting overgaan, mits voorzien van een bewijs van dispensatie en met inachtneming van het volgende: Het bewijs van dispensatie wordt door den burgemeester var, de plaats, waar het vee wordt ingeladen, afge geven. Do inlading geschiedt onder toezigt van iemand door dien burge meester daartoe aan te wijzen, die, op kosten van den belanghebbende, aan boord blijft gedurende de reis naar Rotterdam, of aan de ljjn gekomen door een rijksbeambte wordt vervangen. Binnen de lijn mag geen vee wor den op- of afgeladen. Te Botterdam moet hel vee onder toezigt der ge- meentepolicie worden ontscheept of onmiddelljjk in de vaartuigen naar En geland overgeladen, of inmiddels Jop zoodanige plaatsen afgezonderd worden, als van gemeentewege zullen worden aangewezen. De kosten van de terug reis komen mede voor rekening van de belanghebbenden. Te Muiden is Donderdag II. een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen. De vrouw van den walermolenaar J. Meijer, in den Muiderpolder, zich boven in den molen, die in vollen gang was, bevindende, had het ongeluk dat hare kleederen in aanraking kwamen met het kamrad, waardoor zij onmid delijk werd medcgesleepten tiisschen genoemd rad en dal van de as der molenwieken geraakte, met liet gevolg dat haar het hoofd eu het ligchaam verbrijzeld werden en zij ónmiddelijk den geest gaf. Te Enschedé had Zaturdag II. een arbeider aan de spoorbaan het on geluk van een der zandwagens te vallende wielen van ecnige wagens gin gen hem over het hoofd. De ongelukkige was onmiddellijk een lijk. De persoondie te Borctilo zijnen vader bij liet dorschcn doodelijk heeft getroffen, is gevankelijk naar Zulphen gebragt. Naar men zegt moet hij reeds bekend hebben, door drift vervoerd, tot die daad te zijn gekomen. Uit Brussel meldt men dal de koning zeer ziek uit de Ardennen is teruggekeerd. 's GRAVENHAGE14 November. Z. M. heeft den baron Palmstjernalaatst minister-resident van Zwe den en Noorwegen bij het Ned. hof, benoemd lot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. J. P. J A. graaf van Zuylen van Nyevelt, lid der tweede kamer, lot het dragen der icrsier- selen van ridder-grootkruis der orde van den Witten Valk, hem door den groot-hertog van Saksen geschonken; aan den heer J. H. graaf van Reclitc- ren Limpurg, lot hel diagen der ouderscheidingsteekenen der Johannitcr- ordehem door den koning van Pruissen geschonken, en aan den heer J. van Rooyen, te Maastricht, lot het dragen der zilveren medaille 3de kl. en der vergulde medaille 2lle kl.hem door den koning der Belgen geschonken.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1