Per Telegraaf. td |o«n i 18 HET GEBOl'ff VAN IIET DEP. LEYDEN DER MAATSCHAPPIJ TOT NUT AAA'T ALGEM, Bcrigicn uit Jamaica van den 22s,cn October melden, dat de opstand aldaar van ernsligcn aard is cn dal de negers verschrikkelijke gruwelen plegen. Het bestuur van hel te Brompton gevestigd hospitaal voor teringlijders heeft eergisteren 20 patiënten naar Madeira laten overbrengen ten einde te beproeven of de gunstige luchtgesteldheid aldaar zulk een weldadigcn in vloed op zoodanige lijders uitoefent, dat hel wenschelijk kan worden ge acht dezen maatregel voort te zetten. De policiemagl der city beslaat tegenwoordig uit 635 man, waarvan de jaarlijksche kosten ruim 63219 bedragen. Naar men verzekert zijn hier Ie lande dezer dagen wellen van aard olie gevonden, die eene zeer ruime opbrengst geven. Eenigen tijd geleden ontstonden hier te lande bij de katoenhandclaars klagtcn over de vervalsching der ruwe katoen door de Indische exporteurs, ten gevolge waarvan te Bombay maatregelen werden genomen om dat mis bruik te keer te gaan. Thans schijnt men zich wederkeerig hier te lande aan hetzelfde kwaad schuldig Ie maken, althans iu de laatste tijden heeft men bevonden dat de katoenen goederen, uil Manchester naar Indië ver scheept, vermengd waren met allerlei vreemde bestanddeelenen wel in eene verhouding die elke vroegere vermenging verre overtreft. Naar men verneemt, is bij de maatschappij tot het leggen van een transatlantische!) kabel een nieuw plan ingediend, dal ten doei heeft om te voorkomen dal de kabel, zoo bij bij eet'.e volgende proefneming mogt bre ken te loor zou gaan. Een ingenieur namelijk heeft voorgesteld oui den kabel Ie doen loopen door een ijzeren ring, van binnen met gulta-percha voorzienen dezen ring voorts op zes mijlen afstands van het schip, dat den kabel aan boord heefi, door middel van een sterken ijzeren kabel aan een tweede stoomschip te verbinden. Indien beide schepen nu steeds op gelij ken afstand van elkander blijven, dan zal men immer in staat zijn den kabel op te visschen, wanneer hij breekt. Blijkens de jongste berigten uit de Vereenigde Staten heeft de minis ter van oorlog zich vercenigd met hel voorstel van den generaal Grant, om de sterkte der landmagl op den voet van vrede, onlangs op 50000 man bepaald te vergrooten en op 75000 man te stellen. Dit voorstel zou waarschijnlijk door den president worden aangenomen. Te Lynchburg in Virginia hebben een 150-tal negers zich vereenigd en besloten om naar Li beria, de negerrepubliek op Afrika's westkust, te verhuizen, indien zij de noodigc geldmiddelen konden bekomen. Doch dit is lot nog toe eene uit zondering; de meeste negers beschouwen hel zuiden als hun land en wen- schen er te blijven; en de blanke bevolking wenscht niet hen te zien ver trekken. FHANHRIJH. PARIJS, 9 November. Aan de Corr. Havas wordt uit Londen gemeld dal de gezant der Ver eenigde Stalen aldaar reeds de uillevering gevraagd heeft van den bevelheb ber en de bemanning van de Sheuandoah. De maarschalk Mac-Mahon, gouverneur van Algerië, is hier aangekomen. De heer Dupin, procureur-generaal bij het hof van cassatie, is overleden Door den keizer is aan de bh. Brassey, Feil en O., Engelsche onder nemers, magtiging verleend om op den groolen rijksweg tusschcn Sainl- Michel cn de Italiaansche grenzen eenen ijzeren spoorweg voor stoomslepers aan te leggen en dien te exploiteren tot den dag toe waarop de aangelegd wordende spoorweg van Saint Michel door den Alpen-tunnel tol Suza voor het algcmeene vervoer zal worden opengesteld. De genoemde ondernemers hebben een middel uitgevonden om stoomslepers op steile hellingen te bezi gen. Dit middel is door eene regerings-commissie onderzocht en beproefd; en de uitkomst is zoo gunstig geweest, dat men het gebruik daarvan ter- bespoediging van het verkeer over de Alpen wenschelijk acht, daar de doorboring van den Monl-Cénis slechts langzaam vordert. Met toestemming der regering zal eerstdaags alhier eene slagterij voor paardenvleesch geopend worden, op denzelfden voet als voor de gewone vlccschhouwerijcn bepaald is. P it CISSEN. BERLIJN, 9 November. De dagbladen willen welen dat Pruissen en Oostenrijk het omtrent een ter bondsvergadering in te dienen voorstel tol opheffing van den Nalio- nal-verein eens geworden zijn. Waarschijnlijk zouden zij ter bondsverga dering voorstellen, de bondswel van 1854 op het stuk der vereenigingen weder in werking te brengen. De gouverneur van llolstcinde generaal von Gablenz, is zoo weinig tevreden met zijne betrekking, dal hij voortdurend aandringt op zijne ver vanging. Saksen vordert van den bond als aandeel der overige staten in de transportkosten der troepen naar Holstein 51,400 th.uit Holstein naar Saksen 112,130 tb. Dit verschil in de berekening der transportkosten wordt veroorzaakt doordien de Saksische troepen op den terugweg over Hessen- Cassel zijn gegaandewijl men vreesde, dat de troepen, over Pruisisch grond gebied trekkende, zouden worden beleedigd. PARIJS, 10 November. De Epoque is tot 300 frs. boete veroordeeld wegens het mededeelen van valsche tijdingen. Men beweert dal tot eene aanzienlijke vermindering van het Italiaansche leger zou zijn besloten. PARIJS, 11 November. De Moniteur meldt, op gezag der jongste be rigten uit Mexico, de bevestiging der tijding dat Sonora ten eenenmale aan het keizerlijk gezag onderworpen is cn Juarez Mexico voor goed verla ten heeft. MARSEILLE, 10 November. Uil Rome is van eergisteren berigt ontvan gen dat de nieuwe minister van oorlog, generaal Kanzier, aan al de pause lijke detachementen in last heeft gegeven de roovers krachtdadig te vervol gen. Eene deputatie van aanzienlijke ingezetenen van Veroli is te Rome ge komen, om de steeds toenemende onbeschaamdheid der roovers te schetsen en van de regeriug bescherming te vragen. 1NGEZONOEN. Aan de Redactie der Leydsche Courant. Dal in onze goede stad vele rare dingen gebeuren is bekend. Maar dat in Leyden iemand gevonden wordt die een stuk kan schrijven als dat over ilc oprigting eener broodfabriek, opgenomen in uw nommer van Woens dag 11., cn dat de Leydsche Courant zulk geschrijf waardig oordeelt op te neuten, ik erken dat dit mijne bevatting te boven gaat. i Wanneer er éene zaak is van algemeen nut, die gcenc aanprijzing schijnt te behoeven, hel is eene broodfabriek. En niet het minst in Leyden, zoo beroemd door zjjn (officiëel gekeurd) slecht cn (officieel gezet) duur brood, j Wanneer H. verkiest aan de leydsche bakkers de voorkeur te geven voor de kalandisie van slecht en duur brood, staal hem dit volkomen vrij. Maar de groote massa der verbruikers is van eene geheel tegenovergestelde meening. Er zijn, zoo wij wel ingelicht zijn, hier ter stede 80 bakkers die be lang hebben, dat er geene broodfabriek komt. Maar er zjjn 37,000 brood- verbruikers, die een overwegend belang hebben, dat er eindelijk in Leyden, voor een behoorlijken prijs, deugdzaam brood kome; er zrjn er, helaas! velen die tot nu toe zelfs het slechte leydsche brood, dank zij den hoogen prjjs, niet kenden. Het is hun zeer onverschillig ol de 80 bakkers door de broodfabriek kalanten verliezen zullen, maar er is hun alles aan gelegen, dat er goed brood gebakken worde en voor een prijs die dit algemeen voe dingsmiddel binnen het bereik van de groote massa brengt, waartoe een broodfabriek ons gelegenheid geeft. Is het de moeite waard te antwoorden op het slot van H's artikel en aan i te loonen dat het is, óf eene laffe aardigheid, óf eene gemeene insinuatie? lk zat die moeite niet nemen, en aan H. de keuze tusschen een der beide alternativen overlaten. Hel verdient geene wederlegging. Één woord echter over hetgeen II. zegt van eene rotterdamsche broodfabriek die zou te niet gegaan zijn, «nalatende een ontzettend deficit." Ik weet niet of dit waar heid is, maar, indien het zoo is, wat bewijst het? Gaan de particuliere bakkers nooit failliet? Dit is zeker, dat in Rotterdam eene zeer bloeijende broodfabriek bestaat, en daar eene tweede wordt opgerigt. In 'sGraven- hage is de broodfabriek insgelijks zeer bloeijende, en in Amsterdam beslaat er eene die een zeer groot debiet heeft in en om de stad, en zelfs dagelijks per stoomboot brood naar Friesland zendt. Elk die versland genoeg heeft om de groote voordeelen in te zien van eene broodfabriekatie door soliede ondernemers op groote schaal ingerigt, en hart genoeg om niet enkel te letten op hel eigenbelang van een tachtigtal bakkers, maar op het publick belang van eene gansche bevolking die voor een redelijken prijs zich eene eerste levensbehoefte tracht te verschaffen, zal de pogingen der ondernemers van ganscher harte toejuichen' en hun voorstel met woord en daad ondersteunen. Een der 37,000 verbruikersdie geen belang hebben bij slecht en duur brood. De Gebroeders Dililcr, Kamerquartcttistcn van K. II. den Hertog van Saxen-Deiningen. Wij stemmen gaarne in met den wcnsch in het ingezonden artikel, op genomen in de L. Courant van Vrijdag jl.uitgesproken, en hopen van harte dat men ernstig zal willen omzien naar middelen, om het sedert zoo lang aanhankelijke vraagstuk «hoe komen wij in Leiden aan een blijvend; «degelijk orkest, tot het geven van goede concerten?" tot eene voldoende oplossing te brengen. Inmiddels en zoolang dat doel nog niet bereikt zal zijn, moeten wij ons de gelegenheden niet laten ontglippen, om ook kleinere uitvoeringen te genieten. Zulk eene gelegenheid biedt zich waarschijnlijk voor ons aan, wanneer de Gebroeders Muller hun voornemen kunnen vér wezenlijken, om, gedurende hun kort verblijf hier te lande, ook in Leiden binnen eenige dagen eene quartet-soirée te geven. Onder de leiding van hunnen vader den heer K. Muller, den met roem bekenden Brunswijkschen violist, hebben de vier broeders van diergelijke kleinere uitvoering eene hoofdstudie gemaakt; hun spel munt, volgens fc oordeel van bevoegde kenners nit «zoowel in de opvatting van het karakter «van elk muziekstuk, als door eene zeldzaam voorkomende eenheid in uit- «voering." In Rotterdam en 's Gravenhage heeft het broederen-viertal zich met het beste gevolg reeds doen hoorenin Amsterdam zjjn zij reeds, zoo wij wel onderrigt zijn, voor twee avonden uitgenoodigdwij hopen datwjj de waarde van hun talent ook in Leiden zullen kunnen leeren kennen, en nemen de vrijheid, ook op grond van eene bijzondere aanbeveling van onzen beroemden landgenoot, den beer J van Eyken, te Elherfeld, de aandacht van kenners en liefhebbers op de soirees van de heeren Muller te vestigen. Leiden, 11 November 1865. Q. A0VEKTEAT1EIV. Getrouwd: P. PELTENBURG Cz. Weduwenaar van D. van Dijk, met Oegstgeest, 9 November 1865. J. van DIJK. Voor de vele bewijzen van belangstellingondervonden bij de bevalling zijner Echtgenoote, betuigt de'Ondergeteekcndeook namens haar, zijnen welmeenenden dank. Leiden, 13 November 1865. C. WILLEBRANDS. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel van den Heer ABRAHAM ANTHONIE SCilREUDER in leven Timmerman gewoond hebbende te Leyden, en aldaar op den ls,cn November 1865 over leden, worden verzocht daarvan vóór den ls,en December 1865 opgave of betaling te doen ten Kantore van den Notaris A. van LEEUWEN, te Leyden. D1NGSDAG den 14de° November, des avonds ten half acht ure, zal, zoo God wil, de Wel-Eerw. Zeergel. Heer C. W. II. PAULI, in het Locaal Spilsteeg eene Voorlezing honden over Gen. XV Op Dingsdag 14 November 1865. Opening der Zaal des avonds ten 8 ure, Spreekbeurt ten 9 ure, te vervullen door den Heer Prof. J. J. PRINS. ïïoovloop«'»sile Toegangkaartjes zijn a 40 Cents te bekomen bij den Heer H. W. F. BAKKER, op het Korl-Rapenburgen des avonds aan hel Locaal.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2