LEOSCHfi COURANT. 1865. VRIJDAG 10 NOVEMBER. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagU'oensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel faars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 21 blad 27 en 28) der Hande lingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de circulaire van den Commissaris des Konings in de provincie Zuid Hollandvan den 7den November 1865, A. n». 7888 (le en 2e afd.) Provinciaalblad n°. 112; Brengen ler kennis van belanghebbendendat daarbij worden aanbevolen de navolgende Gezondheids- en andere maatregelen bij de stalling van liet rundvee. Eene voorname zaak is de staltijd die aanslaande is. De Commissie meent dat men bij het opstallen in acht moet nemen ol de dieren nog geheel ge zond, verdacht, ziek of gebeterd zijn. In streken waar nog geene gevallen van ziekte zijn voorgekomen, en die zijn er binnen de afsluitingslijn nog vele, heelt men geene andere voorzor gen le nemen dan de aanraking te vermijden van alles wat slechts eeniger- mate uil eene onbesmette plaats kan afkomstig zijn, en niemand toe te laten in den stal. Anders is het met nog gezonde stallen in de nabijheid van besmette stal lingen. Hier heeft men den vorigen maatregel ook op te volgen, doelt men dient daarbij tevens bedacht te zijn op het beveiligen tegen besmetting op krachtige wijze. Hiertoe behoort dat de stalling ruim en luchtig, niet toch tig is, met behoorlijke verversching van lucht door luchtkokers; liet reinigen der dieren en dagelijks uitmesten der stallen; het witten der wanden met kalk en choorkalk gelijke deelenof het besmeren met gips en koolteer 100:3, of teren met koolteer; dagelijksche berookingen van teer, van choor bij zwakke berooking zonder gevaar voor de dieren; besprenkelen van den stal met karbolzuurwaler, het wasschen der dieren daarmede, azijnwasschin- gen en dergelijke luchtzuiverende middelen; chloor en creosoolhoudende in grediënten zijn hel beste. ttcrstellemle dieren houde men geheel verwijderd van de gezonde, en als het eenigzius kan moet men ze niet spoedig bij de gezonde toelatenomdat de uitvloeiingen uit mond, neus en oogen nog langen tjjd aanhouden; de mest ook niet zonder gevaar is, de huid nog weken lang besmetten kun nen. Bij deze dieren zijn dagelijksche wasschingen met warm water en azijn daarna met carbolzuurwater of chloorkalk-oplossingen ter ontsmetting zeer aangeraden. De stallingen van zieke en verdachte dieren moeten op dezelfde wijze behandeld worden als gezegd is bij de behandeling van de gezonde dieren op stallen in de nabijheid van besmette. Ook is bij deze aan te be velen, de deuren naar de zijde van gezonde stallen gesloten te houden en mest en urine dagelijks te verwijderen op behoorlijken afstand, zonder ge vaar voor de buren. Ook hier zijn ruime luchtkokers aan te bevelen. Voorts honde men op besmette erven alle huisdieren in eenen beperkten kring, opdat zij niet in aanraking komen met de gezonden. Evenzoo leene men elkander geene gereedschappen of voertuigen die in aanraking geweest zjjn met ziekelijke overblijfselen, b. v. mestwagens, karren, kruiwagens, speelwagentjes of ander voertuig waarmede vleesch vervoerd is, enz. Eindelijk wordt vooral aanbevolen het ruim bestrooijeu van gezonde, verdachte en zieke stallen met chloorkalkzoodat er steeds de lucht van chloorgas in is. Burgemeester en Wethouders voldoen gaarne aan de tot ben gerigte uit- noodiging om de naleving der gestelde voorschriften aan de veehouders in deze gemeente ernstig aan le bevelen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. D. TIEBOEL SIEGENBEEK., Burgemeester, Lf.yden, 9 November 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNEN),ANDSGIIK BËlUCi'fttfl. LEVDEN 9 November. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden October 1864 en 1865 alsmede van die opbrengst over de eerste tien naanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand October. Zuivere opbrengst over de eerste 10 maanden. 1864 1865 1864 1865 tslagt{bijopcenten en invoer idistilleerd (idem) imaal eigen middel ijn, Fruit-enKunstwijn(jrf 1 f 2050.044 7109.884 6745.754 1991.324 1929.72 7433 89 8163.47 1649.70 19816 76 66565.65 65463.63 16502.474 20389.14 70455.754 67634.97 19088.174 ƒ17897.01 ƒ19176.78 ƒ168348.514 ƒ177568.04 De minister van financiën, krachtens dc wet van 20 Aug. 1859 torlzcttendc het beheer over dc stichting Clara Jansd. van Sparwoude ten jare 1615 opgebragt ler weeskamer van Delft, in aanmerking nemende dat ter begeving vaceert eene der studiebeurzen, die, elk ten bedrage van ƒ150 'sjaars, uit dc gelden van genoemde slichting worden gekweten, heeft opgeroepen de ouders of voogden van zoodanige jongeliedendie met 1". September jl. aan de hoogeschool alhier hunne voorbereidende studiën, ge vorderd ter opleiding in bet predikambt, hebben aangevangen, om, voor zoover zij meenen dat hunne kinderen of pupillen in de termen verkeeren om op ondersteuning tjjdens hun verblijf aan de hoogeschool aanspraak te kunnen maken, zich voor 30 November e. k. met hunne daartoe strekkende, op gezegeld papier geschreven verzoeken aan te melden bij het dep. van financiën. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant mede gedeeld. De minister van oorlog beeft ter kennis van gegadigden gebragt dat bij den artillerie constructie-winkel te Soerabajja de betrekking van model maker opengevallen is, en lien, die naar eene plaatsing in die betrekking willen mei edingendaartoe uitgenoodigd. De adspiranten moeten zich bij den luit.-koloneldirecteur der artillerie-stapel en constructie-magazijnen te Delft aanmelden. Volgens een telegrafisch berigt, bij de regering ontvangen, hebben onze troepen te Assahan (Oostkust van Sumatra) eene overwinning behaald. Men verneemt dat ook dc voornaamste wolhandelaren in Noordhol land zich bij request tot Z. M. den koning gewend hebben, om het besluit van 23 October jl. in zoo verre te wijzigen, dat de wol door de noodige certificaten van plaatsen, waar geene besmetting bestaat, gedekt, per Rijn spoorweg naar Rotterdam en verder naar België en Frankrijk moge worden verzonden. Dezer dagen werd door bet hoofdbestuur der onderwijzcrsvcrccniging in het 6dc district van Zuidholland, namens school-autoriteiten en onderwij zend personeel iu dat district, aan den afgetreden inspecteur van het lager onderwijs in deze provincie, den heer jhr. mr. H. J. van der Heim, als eene hulde voor de vele diensten door hem aan het onderwijs en de onderwij zers bewezen, een adres van dankbetuiging met een aandenken aangeboden. Dit geschenk, bestaande in een prachtig middenstuk, met het opschrift: Jhr. Mr. H. J. v. d. Jleimbij zijn aftreden als Inspecteur van het L. O. provincie Z.-Hollanddoor school autoriteiten en onderwijzend personeel in het 6,le district aangebodenOctr. 1865, en vergezeld van een albumwas den heer van der tlcim een vernieuwd blijk van de achting en toegenegenheid, die hij gedurende ruim zeven jaren vau autoriteiten en on derwijzers in dat district heeft mogen ondervinden. Het hoofdbestuur der Evangelische maatschappij heeft twee legaten ontvangeneen van 1000 en een van 500. Te Delft zullen, daar tot heden door de liooge regering geen bevel tot sluiting der veemarkten is uitgevaardigd, de veemarkten weder op de gewone wjjze worden gehouden. Volgens de R. C. is te Rotterdam van hooger autoriteit bevel ontvan gen, den veel besproken Pruis Wiedemejjer op nieuw aan te houden. Deze zou echter reeds vertrokken zijn. Te Amsterdam hebben dc leden van liet daar bestaande onderlinge hulpfonds Boekdrukkunst zichmet hel oog op de lage bezoldiging der typographen en de weinige overeenstemming daarvan met de tegenwoordige prijzen van woningen en levensbehoeften, tot hunne patroons gewend met een adres, waarin aan deze wordt verzocht, dat zij door middelen ter hun ner keuze den toestand van den typograaph meer in overeenstemming bren gen met diens volstrekte behoefte en met de eer van het vak. Te Borculo heeft een zoon zjjn vader, onder het dorschen, met den vlegel zoodanig op het hoofd getroffendat hij spoedig daarop aan de ge volgen is overleden. Uit Roermond meldt men van den 6den het volgende: Hel gemeente bestuur had den minister van binnen), zaken, dien zeer velen zich verheug den hier te zullen zien, een dejeuner aangeboden, doch in plaats van luister aan die ontvangst bij te zetten en op dien dag volksvermakelijkheden te doen plaats hebbenheeft dat hestuur alleen aan zich zelf gedacht en in fa milie dat dejeuner aan den minister aangeboden; geen enkele autoriteit, zelfs niet de kolonel garnizoens-kommandant alhier was gevraagd, niettegen staande burgemeester en wethouders manschappen van het muziek van het regiment hadden gevraagd om, vereenigd met de kon. harmonie, hen van het stadhuis naar het station in triomf over te brengen. Velen, die den heer Thorbccke hunne opwachting hadden willen maken, werden hierin door dat bestuur belet; zelfs aan een lid der tweede kamer zoude de burgemees ter verklaard hebben dat er geene gelegenheid voor hem was om toegela ten te worden, ten einde den minister te spreken; algemeen werd de han delwijze van hel gemeentebestuur afgekeurd. Overal hccrschlc er in den

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1